Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: 1 sccoter μπερδεμένος για κυβικά..125-300cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14

    Mπερδεμένος για scooter..125-300cc+ μοντέλα;

    Καλησπέρα παιδιά ειμαι νέο μέλος.Δεν εδώ δίπλωμα για μηχανή μόνο 125cc μπορώ να βγαλω χωρίς μεγάλο κόστος αλλά αν αξίζει βγάζω και το δίπλωμα...Θέλω ενα μέσο για την Αθήνα να πηγαίνω κυψελη-χαλανδρι-μεταμορφωση,και Μαξ καλοκαίρι κάνα σκ για μπάνιο Πόρτο Ράφτη ,Λούτσα τέτοιες αποστάσεις θα κάνω εκτός πόλης και μόνο καλοκαίρι χειμώνα οχι πάντα όμως θα είμαι δικαβαλος και εντός και εκτός πόλης...Σκεφτόμουν από 125-300 κυβικα αλλά θέλω πάνω από όλα οικονομία σε καταναλωση,σέρβις (κόστος) δεν έχω εικόνα τι καίνε κλπ οποία βοήθεια εκτιμώ...Σκεφτόμουν sym symphony sti 200cc 2020 ,jet 14 200cc 2000€ μεταχειρισμένα δεν ξέρω διάφορες σε κατανάλωση κόστος σέρβις αλλά ξέρω έχουν αερόψυκτο λένε δεν είναι καλό ..και μετά σκέφτομαι και για kumco x-town 300 cc 2019,sym cruisum 300cc 3000€ μεταχειρισμένα,αλλά καίνε λένε τα 300αρια εντός 4.5/100χλμ μου φαίνονται πολλά γιατί θα αφήσω ένα αμάξι που καίει 7,5lt/100χλμ για οικονομια..!Μου φαινονται πολλά για 300 σκούτερ και λογικά θα έχει πιο ακριβά σέρβις και νομίζω υπερβολή τα κυβικά δεν ξέρω τι λέτε; .μετά σκέφτηκα τα 200 σκούτερ που καίνε εντός 3.5lt/100χλμ αλλά λένε εκτός θα πιεστεί με 2 άτομα θα καίει παραπάνω αλλά αυτά θα είναι καλοκαίρι κάνα μπάνιο σκ πιέζεται όντως τόσο πολύ; Και τελευταία διάβασα για το sym Symphony ST 125 L/C ABS
    που δεν θέλει δίπλωμα και καίει εντός 2,5lt/100χλμ ισχύουν αυτές οι τιμές;Και με δικαβαλο θα τραβάει σε ανηφόρες που μένω;Και για κάνα μπάνιο θα μπορώ να πάω αποστάσεις Νέα Μάκρη Πόρτο Ράφτη από κέντρο με 2 άτομα ή ούτε καν;Αν μπορώ να τα κάνω με το 125cc αξίζει να μην βγαζω και δίπλωμα...Το βασικό μου είναι η οικονομία σε αληθινά λίτρα εντός πόλης να τραβάει με 2 άτομα πάνω να έχει ABS και αν είναι και το 125 βολεύει λόγω διπλωματος.Σορρυ για το μεγάλο κείμενο έχω μπερδεύτει οποίος μπορεί να βοηθήσει να ξεκαθαρίσω ευχαριστώ πολύ τους πάντες!!
    Τελευταία τροποποίηση από Greeneyes; 13/03/2022 στις 00:03.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες! Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση στα περισσότερα από τα ερωτήματά σου !
    Ένα 125άρι scooter σίγουρα καταναλώνει λιγότερο καύσιμο από ένα 300άρι αλλά δεν σου προσφέρει την ίδια ασφάλεια και άνεση σε μια πιο μακρινή μετακίνηση.
    Υπάρχουν ωστόσο αναβάτες που τα κάνουν όλα(ή σχεδόν όλα)με scooters ή και παπιά 100-150cc...όπως υπάρχουν αναβάτες που χρησιμοποιούν καθημερινά μέσα στην πόλη θηρία 1000-1200cc και 250 κιλών!
    Θα πρότεινα το εξής: αρχικά πήγαινε βγάλε δίπλωμα Α ή Α2.Ακόμα και αν δε σου χρειαστεί σε αυτή τη φάση, ίσως σου χρειαστεί μελλοντικά. Έπειτα, κάνε μια βόλτα από κάποιον έμπορο και ζήτα test ride για ένα 125άρι σκουτεράκι ώστε να αποκτήσεις μια ιδέα για το αν και κατά πόσο σου κάνει γι'αυτό που ζητάς.

    Προσωπικά, για τη χρήση που περιγράφεις και μάλιστα για δικάβαλο δε θα έπαιρνα τόσο μικρό δίτροχο. Ένα 300άρι όμως θα ήταν ιδανικό για τις απαιτήσεις σου...όχι απαραίτητα scooter, θα μπορούσες να κοιτάξεις και για μοτοσυκλετάκι

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    ευχαριστώ πολύ μόνο που απάντησες..ναι σίγουρα το 300cc θα είναι πιο άνετο και θα βολεψει αλλά μου φαίνονται πολλά τα 4.5 λίτρα εντός πόλης που θα κάνω τα πιο πολλά χλμ εντός αθηνας για 300αρια σκούτερ που καίνε γτ πάω σε σκούτερ για οικονομία..και εκτός πόλης δεν με βολεύουν τα μηχανάκια με κουραζουν για αυτό θέλω ένα πιο πολύ για πόλη...!Αλλά θα κοιτάξω για δίπλωμα όπως λες έχεις εικόνα πόσο πάει;Σκούτερ θέλω σίγουρα για πιο άνεση έχεις χώρους για σούπερ κλπ και πιο άνετο για μένα όσο έχω ανέβει σαν συνεπιβάτης.Για 200αρια κυβικά τι λες; Εχω καλή εικόνα για εντός πόλης τα 125cc 2.5 εντός τα 200cc 3,5 και τα 300cc 4,5 απο το ψάξιμο που εκανα σωστά;Στα σέρβις έχουν διαφορά στα κυβικά; ευχαριστώ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Η σύγκριση στην κατανάλωση με αυτοκίνητο είναι άτοπη. Είναι απλά μην συγκρίσιμη. Θα πρέπει να συμπεριλάβεις στην εξίσωση και τον σημαντικά λιγότερο χρόνο που οι κινητήρες είναι σε λειτουργία, για την ίδια απόσταση. Γενικά μην μένεις στα νούμερα δεν δειχνουν πάντα την πλήρη εικόνα.

    Τα 125cc θεωρώ ότι είναι λίγα μόνο για κάποιες από τις χρήσεις που θέλεις. Όχι για όλες. Έχω ένα vision 110cc που καίει "αέρα" και σε σχέση με το 200cc symphony π.χ., χάνει μόνο όταν "ανοίξει" λίγο ο δρόμος (φυσικά όσο ανεβαίνουν τα κιλά με δεύτερο άτομο ή διάφορα ανοίγει ακόμη περισσότερο) . Για κίνηση στο κέντρο, από τον ένα δήμο στον άλλο και όχι άδειες λεωφόρους, είναι απλά άπιαστο. Εξαρτάται όμως τι χρήση θα κάνεις κυρίως.

    Γενικά η άποψη μου ειναι πάρε όχημα για αυτό που θα κανεις τις 5-6 μέρες από τις 7 της εβδομάδας έτσι ώστε να συμβιβάζεσαι το λιγότερο δυνατόν. Επίσης καλύτερα για αρχή μεταχειρισμένο. Αν δεν σε καλύψει θα χάσεις λιγότερα αν αποφασίσεις να αλλάξεις.

  5. #5
    ο κουρασμένος Το avatar του/της andstag
    Εγγραφή
    11/07/2008
    Μηνύματα
    98
    Καλημέρα φίλε μου, είχα το sun symphony sti 200, το οποίο είναι 170cc. Προσωπικά το θεωρώ εντελώς άβολο μηχανάκι και δεν θα το πρότεινα. Από κατανάλωση είχα περίπου 3,6-3,7l/100km πάντα μονός. Θεωρώ ότι ένα 125-200 θα σε κουράσει για αυτά που θέλεις να κάνεις, θα σου πρότεινα να πας σε 300-350cc. Ελπίζω να βοήθησα!

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    PCX125
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστώ παιδιά όσους απάντησαν και να εγω σκέφτομαι να πάρω κάτι που θα χρησιμοποιω περισσότερο,γιατί μηχανακι σκέφτηκα λόγω κατανάλωσης γιατί έχει πάει στον Θεό η βενζίνη και αν μου αρέσει αλλάζω κατηγορία πάντα για μεταχειρισμένο...Στο symphony το 200 φίλε τι δεν σε βόλεψε;Αν θες κάνε μια ανάλυση...! Ξέρω ίσως με κουράσει το 125-200 αλλά τα 300κυβικα καίνε 4.5+ λίτρα μου φαινονται πολλά ...από σερβίς τι διαφορές έχουν; Ευχαριστώ

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Δικαβαλο στο 125 θα καις τα ίδια με το 300
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Οκ παιδιά άρα να δω προς 300αρι σκούτερ έχετε εικόνα πιο οικονομικα σε κατανάλωση έως 3000€ μεταχειρισμένο; Κοιταγα kumco x-town 300 + sym cruisum 300 έχετε εικόνα πιο είναι καλύτερο ή κανένα άλλο; ευχαριστώ

  10. #10
    To cruisym ξεχνα το.

    Εγω εχω αλλαξει 5 sym .
    150,200,300.

    Αγτο που εχω τωρα ειναι το joyride200 που το απεκτησα πουλωντας το cruisym για να το ξαναπαρω.
    Ειχα δηλαδη joyride και το εδωσα για να το ξαναπαρω .
    Το cruisym ειναι στημενο για εκτος πολης .Ειναι γεματο βασεις και πλαστικα και σε στατικη πτωση επαθα 750 ευρω ζημια .
    Ενδεικτικα μονο ο καθρεπτης που εχει ενσωματωμενο led φλας κοστιζει κανα 170άρι.
    Στη θεση σου αν ηθελα sym,θα πηγαινα σε citycom300,αλλα θα πρεπει να ανεβεις πανω να το δεις,μιας και η τζαμαρια του ερχεται πολυ κοντα στο κεφαλι σου σαν ορθι που ειναι.
    Προσωπικα εγω περιμενω το καινουριο joyride 300 που αναμενεται.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Εσύ που είχες το cruisym πόσο σου έκαιγε εντός;πόσο κόστος το μεγάλο σεβρις;Γιατί έχω ακούσει τα sym έχουν φθηνό σέρβις..εγώ θέλω αν σκούτερ για εντός πόλης δικαβαλο το 80% των μετακινήσεων μου και να είναι οικονομικο σε κατανάλωση και σέρβις...Με δικαβαλο 200αρι σκούτερ δεν μπορώ να το κάνω;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αν θες οικονομια στην καταναλωση και δυναμη απο 300 κυβικα σκουτερ και αξιοπιστα χλμ θα πας σε yamaha/honda.

    Αν θες κατι οικονομικο αλλα με υψηλη καταναλωση και χαμηλή ποιοτητα και μονιμα χαζοπροβληματα θα πας σε sym/kymco/piaggio

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Σε άλλο πεδίο σκέψης, θα σου πω, ότι ΜΠΑΝΙΟ στην Θάλασσα το καλοκαίρι και ΔΙΤΡΟΧΟ με την σωστή ένδυση, δεν πάνε μαζί, δλδ πάνε αλλά καταντάει ψιλομαρτύριο και περισσότερη ταλαιπωρεία από το κέρδος του να δροσιστείς στην Θάλασσα.

    Εκτός αν σκέφτεσαι να πηγαίνεις κοντομάνικος, βερμουδάτος και σαγιονάρα, οπότε ναι, καπως συνδυάζονται, αλλά έτσι κάνεις σοβαρές εκπτώσεις στην ασφάλειά σου.


    Για Θάλασσα, αυτοκίνητο και ΟΧΙ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Απλά τα yamah/honda είναι πολύ ακριβά πάνω από 3500€ μεταχειρισμένα..θεωρείς με 200κυβικα δικαβαλο μόνιμα καλύπτω με χαμηλή κατανάλωση την ανάγκη μου εντός πόλης ;και για κάνα μπάνιο καλοκαιρι;Απο 200αρια sym jet 14 + a symphony sti 200cc σκεφτόμουν αν έχεις εικόνα

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Αν θες οικονομια στην καταναλωση και δυναμη απο 300 κυβικα σκουτερ και αξιοπιστα χλμ θα πας σε yamaha/honda.

    Αν θες κατι οικονομικο αλλα με υψηλη καταναλωση και χαμηλή ποιοτητα και μονιμα χαζοπροβληματα θα πας σε sym/kymco/piaggio
    Απο που προκυπτει η υψηλή κατανάλωση στα sym/kymco/piaggio ? γιατί οι αναφορές των κατόχων άλλα λένε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτήσεις για Cbr 125
    από trumpet στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 15:03
  2. Ηχητική Βελτίωση για CBR 125
    από DNA 210 audio στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 01:41
  3. Λάστιχα για CBR 125
    από Akefalos στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2005, 16:00
  4. Βελτιώσεις για runner 125 vx?
    από Silence_gr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF