Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Royal Enfield Scram 411

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Εντάξει έχουν σωστό φτερό για πετραδάκια,σιγά μην το πάνε κ χώμα.Παντως στην Ινδία γίνεται ο χαμός αν κρίνω την συχνότητα βίντεο που ανεβάζουν καθημερινά.Προσωπικα μου αρέσει περισσότερο από το RE.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Η Royal Enfield έχει κάνει βήματα για να προσεγγίσει καλύτερα το ευρωπαικό και αμερικανικό κοινό αλλά απέχει ακόμα.

    Διάβαζα συγκριτικό του Cycleworld για Honda Rebel 300 και Royal Enfield Meteor 350 και αν εξαιρέσεις την μεγαλύτερη άνεση και την πιο επίπεδη καμπύλη της μικρότερης ροπής,
    σε όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και στο φρενάρισμα με τα ByBRE υποτίθεται), υστερούσε χωρίς αυτό να εξαργυρώνεται με σημαντικά χαμηλότερη τιμή (300 δολλάρια περίπου).
    Γιατί κάποιος θα έπαιρνε RE Meteor έναντι μιας αντικειμενικά καλύτερης Honda Highness (μια πιο σωστή σύγκριση κατα τη γνώμη μου) στην Ινδία , η απάντηση είναι ότι στην Ινδία τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά στην υποστήριξη και στην ενασχόληση με τη φίρμα και τις δραστηριότητες της απο απλό κόσμο , ένα οικοσύστημα όπως λένε
    https://www.youtube.com/watch?v=lszYfUUNxak

    Ο RyanF9 στο βίντεο του για το Continental 650 έλεγε για συγκεκριμένες προσπάθειες αναβάθμισης της εταιρίας σε όλους τους τομείς
    (επώνυμα εξαρτήματα, βελτίωση του QC , σχεδιαστές κινητήρων απο τη Suzuki) αλλά παράλληλα έδειχνε οτι στο επίσημο video παρουσίασης του Himalayan , έπεφταν εξαρτήματα απο τη μηχανή !!

    Άρα , εφόσον έχει διάρκεια η προσπάθεια, η RE θα βελτιωθεί σημαντικά τα επόμενα χρόνια αφού και ο μέσος Ινδός ζητά περισσότερα.

  3. #18
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Με 24 ίππους από 400+ κυβικά; 185(!) Κιλά στεγνό; Δεν νομίζω... Για να πουλήσει θα πρέπει να κοστίζει το πολύ ως 3.200...
    Ο ανταγωνισμός είναι πολύ μακριά του πίσω το voge 300 (όλες οι εκδόσεις και τυχαίο παράδειγμα, όχι επειδή το έχω) είναι κοντά στα 4 χιλιάρικα, και με πολύ καλύτερα specs, γιατί να το προτιμήσει κανείς;
    Γιατί οι Ινδοί είναι οι επόμενοι Κινέζοι...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Έχουν ξεκινήσει οι παραγγελίες με τιμή 5.490€ και 3 χρόνια οδική βοήθεια (ύποπτο αυτό ).
    Τα πρώτα κομμάτια θα έρθουν στην Ελλάδα το Μάιο.

  5. #20
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Αν αντί για SCRAM το λέγανε SCRAP θα 'τανε πολύ πιό τίμιο............




























    (πλάκα κάνω, έτσι;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Έχουν ξεκινήσει οι παραγγελίες με τιμή 5.490€ και 3 χρόνια οδική βοήθεια (ύποπτο αυτό ).
    Τα πρώτα κομμάτια θα έρθουν στην Ελλάδα το Μάιο.
    5,5 χιλιάρικα για ένα σακί σκραπ;
    Γελάνε και τα παρδαλά γίδια

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    5,5 χιλιάρικα για ένα σακί σκραπ;
    Γελάνε και τα παρδαλά γίδια

    Καλησπέρα και καλά χιλιόμετρα με το voge σου!επειδή κ εγώ το ζαχαρώνω κ έτσι όπως πάνε οι τιμές στα καύσιμα λέω να μπω στην ίδια κατηγορία,στριτ 300 κυβ.Εισαι ευχαριστημένος μεχρι τώρα;από τυχόν προβλήματα κ κατανάλωση πως πάει;Αν σου είναι εύκολο κάνε κάποια στιγμή ένα σύντομο review.

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis323 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλά χιλιόμετρα με το voge σου!επειδή κ εγώ το ζαχαρώνω κ έτσι όπως πάνε οι τιμές στα καύσιμα λέω να μπω στην ίδια κατηγορία,στριτ 300 κυβ.Εισαι ευχαριστημένος μεχρι τώρα;από τυχόν προβλήματα κ κατανάλωση πως πάει;Αν σου είναι εύκολο κάνε κάποια στιγμή ένα σύντομο review.
    Καλησπέρα κι από μένα
    Μέχρι στιγμής έχω μόνο 1300 χλμ οπότε ασφαλή συμπεράσματα δεν βγαίνουν ακόμα.
    Μέχρι ώρας, πάντως, έχω εντυπωσιαστεί με τις αναρτήσεις, φρένα, και κλιμάκωση των ταχυτήτων.
    Άνετη θέση, σε προκαλεί για ώρες οδήγησης ωραίο φινίρισμα, όπου πάω του ρίχνουν λοξές ματιές
    Κατανάλωση περίπου 4 λίτρα στα 100 (ακόμα στρώνω, θα δείξει αργότερα...)
    Κανένα θέμα ως τώρα. Ελπίζω να σε κάλυψα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κι από μένα
    Μέχρι στιγμής έχω μόνο 1300 χλμ οπότε ασφαλή συμπεράσματα δεν βγαίνουν ακόμα.
    Μέχρι ώρας, πάντως, έχω εντυπωσιαστεί με τις αναρτήσεις, φρένα, και κλιμάκωση των ταχυτήτων.
    Άνετη θέση, σε προκαλεί για ώρες οδήγησης ωραίο φινίρισμα, όπου πάω του ρίχνουν λοξές ματιές
    Κατανάλωση περίπου 4 λίτρα στα 100 (ακόμα στρώνω, θα δείξει αργότερα...)
    Κανένα θέμα ως τώρα. Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Σε ευχαριστώ,όντως είναι λίγα τα χλμ για να έχεις ασφαλή εντύπωση αλλά κάποια πράγματα τα διαπιστώνεις άμεσα.Ισχυει ότι υπάρχει μοχλικο,δουλεύει καλά σε σαμαρακια ή δικαβαλο; Θα ήθελα να το οδηγήσω κάποια στιγμή αλλά είμαι μακριά από Αθήνα.Ειναι πραγματικά κουκλί από βίντεο που έχω δει κ αναμένεται και 350 ac με μοτέρ από mt03 από ο,τι λένε.

  10. #25
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Με 24 ίππους από 400+ κυβικά; 185(!) Κιλά στεγνό; Δεν νομίζω... Για να πουλήσει θα πρέπει να κοστίζει το πολύ ως 3.200...
    Κι οι δύο μέσα πέσαμε
    Οπότε το αν έπρεπε να κάνει 3200 ή 4000 για να έχει ελπίδες πουλήσει δε θα το μάθουμε ποτέ...

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis323 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ,όντως είναι λίγα τα χλμ για να έχεις ασφαλή εντύπωση αλλά κάποια πράγματα τα διαπιστώνεις άμεσα.Ισχυει ότι υπάρχει μοχλικο,δουλεύει καλά σε σαμαρακια ή δικαβαλο; Θα ήθελα να το οδηγήσω κάποια στιγμή αλλά είμαι μακριά από Αθήνα.Ειναι πραγματικά κουκλί από βίντεο που έχω δει κ αναμένεται και 350 ac με μοτέρ από mt03 από ο,τι λένε.
    Είναι κουκλί, όντως.
    Ναι, έχει και δουλεύει πολύ καλά και στις 2 περιπτώσεις...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Κι οι δύο μέσα πέσαμε
    Οπότε το αν έπρεπε να κάνει 3200 ή 4000 για να έχει ελπίδες πουλήσει δε θα το μάθουμε ποτέ...
    Τώρα απλώς δεν έχει καθόλου ελπίδες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Royal Enfield Custom My Life
    από Alkis στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2018, 10:24
  2. Royal enfield
    από graceland στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 10:11
  3. Royal enfield... Οι λυσσάρες (για σπαμ)
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2008, 20:48
  4. Royal Enfield Woodsman
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2007, 23:35
  5. The Greek Royal Enfield Expirience
    από tndk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2007, 00:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF