Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 56

Θέμα: Το επισκευάζω ή το αλλάζω.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Στην κατηγορία δεν θα κοίταγα για λόγους παλαιότητας περιορισμένων επιλογών κλπ.
    CRF 250 ψόφιο και αμφιβάλλω αν κάνει για βουνό.
    crf 300, αν έχεις το χρήμα και λοιπά της κατηγορίας νομίζω είναι αξιοπρεπείς λύσεις για καθημερινά εάν δεν έχεις και κόλλημα με το τράβηγμα του 650 και θα είναι και καλύτερα στο χώμα.
    Να βγει μελλοντικά dual sport αξιόλογο σε προσιτή τιμή ... αναμένουμε τους κινέζους.
    Το klr το έχεις, ... έχει αξιόλογο πλαίσιο, καλό, σχετικά σύγχρονο και οικονομικό κινητήρα, αρκετή δύναμη, και πόσο θέλει? 1000 για να τσουλήσει και άλλα 1000 για να σουλουπωθεί?

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Κωστα δες μηπως παιζει τιποτα της προκοπής σε drz400sm

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Περαστικά Κώστα!

    Για εμένα το φτιάχνεις ακόμα και με €1.000 για τους παρακάτω λόγους:

    1. Έχεις μηχανή ολοκαίνουργια που θα σε κουβαλήσει χρόνια.

    2. Με €1.000 + τα έσοδα από την πώληση ανταλλακτικών (αν και όποτε έρθουν) δεν παίρνεις κάτι αισθητά καλύτερο.

    3. Μεταχειρισμένο μοτέρ, μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα ειδικά στις κατηγορίες που σε ενδιαφέρουν συνεπάγεται μεγάλο ρίσκο, που μπορεί να οδηγήσει σε επιπλέον έξοδα και στο τέλος να βγεις με αρνητικό χρηματικό πρόσημο και χωρίς μοτοσυκλέτα ξανά.

    Καλή τύχη ότι και να επιλέξεις!

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Δεν παίζει και καμία αγγελία για Beta M4 αυτή τη στιγμή στο car.

    Υπάρχει Alp αλλά πολλά τα λεφτά που ζητάει.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315281908-beta-alp-350

  5. #35
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Περαστικά Κώστα!

    Για εμένα το φτιάχνεις ακόμα και με €1.000 για τους παρακάτω λόγους:

    1. Έχεις μηχανή ολοκαίνουργια που θα σε κουβαλήσει χρόνια.

    2. Με €1.000 + τα έσοδα από την πώληση ανταλλακτικών (αν και όποτε έρθουν) δεν παίρνεις κάτι αισθητά καλύτερο.

    3. Μεταχειρισμένο μοτέρ, μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα ειδικά στις κατηγορίες που σε ενδιαφέρουν συνεπάγεται μεγάλο ρίσκο, που μπορεί να οδηγήσει σε επιπλέον έξοδα και στο τέλος να βγεις με αρνητικό χρηματικό πρόσημο και χωρίς μοτοσυκλέτα ξανά.

    Καλή τύχη ότι και να επιλέξεις!
    +1

    Καλώς ή κακώς η αγορά μεταχειρισμένου είναι 50/50 αν θα βγει καλή ή όχι, από την άλλη η αγορά καινούργιου είναι επίσης δύσκολη λόγο των καιρών που ζούμε.
    Αν το μηχανάκι σε καλύπτει προχωράς σε επισκευή και ησυχάζεις για χρόνια.
    Το ίδιο θα κάνω όταν έρθει η ώρα (που θα έρθει κάποια στιγμή) και γεννήσει στο κάτω μέρος το δικό μου. Αφού με καλύπτει σε αυτά που θέλω μια επισκευή θα κοστίσει πολύ λιγότερα από την αγορά μεταχειρισμένου ή καινούργιου.

    ΥΓ. Για το wr250F.. παίδες είπαμε αξιόπιστο το F αλλά άμα ήταν όλοι θα κυκλοφορούσαμε 360 μέρες το χρόνο με ένα τέτοιο.
    RIDE MORE TALK LESS

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Κωστα δες μηπως παιζει τιποτα της προκοπής σε drz400sm
    H και κανενα Ccm R30

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Είπαμε berg και 660 κοιτούσαμε πριν.
    αυτο θες κατα βάθος : https://www.car.gr/classifieds/bikes...qvarna-smr-630 αλλα...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Δεν μας ειπες που κινειται το μπατζετ σου.

    Η ατυχία αυτή σου κοστιζει 500-1000 ευρώ. Είτε θα τα δώσεις για επισκευή είτε για αγορά του επόμενου. Δηλαδή αν είχες σκοπό να δώσεις (τυχαία νουμερα) 1500 το παλιό και να βάλεις άλλα 1500 για να παρεις άλλο, τώρα πρέπει να βάλεις ας πούμε 2500 + ότι πάρεις από το παλιό που θα έχεις σφαξει.

    Οπότε το ερώτημα είναι αν περισσεύουν αυτά τα έξτρα (κερατιάτικα) 1000 ευρω.

    Αν δεν περισσεύουν θα συμφωνούσα κι εγω να το φτιάξεις. Θα έχεις σωστή μηχανή που θα βγάλει άνετα κάποια, ίσως αρκετά χρόνια ακόμα. Αλλά δεν χρειάζεται να την κρατήσεις τόσο, μετά από λίγους μήνες ή σε κανα χρόνο την πουλάς εύκολα και χτυπάς ότι καλό πέσει στην αντίληψη σου.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Η ιστορία στα σύντομα.

    2004 KLR 650 στα 90.000 πάρα κάτι χιλιόμετρα, στα χέρια μου 4,5 σχεδόν χρόνια, 17άρες ζάντες δρομίσιο λάστιχο.
    Πάνω στη φάση που είχα σχεδόν αποφασίσει να το διώξω και ψαχνόμουνα για κάτι άλλο,τα σχέδια ανετράπησαν, έβγαλε ζημιά και η επιδιόρθωση εκτιμάται στα πρόχειρα κοντά στα 1.000€ +.

    Το ζητούμενο είναι το επισκευάζω και το κρατάω, γνωρίζοντας ότι δεν θα αξίζει πια να πουληθεί και υπομένοντας όλα τα κουσούρια που θα κουβαλάει ένα μηχανάκι 20 σχεδόν ετών ή το δίνω για ανταλλακτικά και πάω σε κάτι άλλο (κατά προτίμηση πιο σύγχρονο ή καλύτερα στημένο);

    Τι κάνω:
    Χρήση μοτό 360 μέρες το χρόνο, βασικό όχημα μετακίνησης.
    30χλμ καθημερινά για δουλειά, αστικό, ημι-αστικό περιβάλλον και ενίοτε περιφερειακό (Θεσσαλονίκης).
    Ταξίδια σύντομα 200-300χλμ αυθημερόν (2-3 φορές το χρόνο και αν).
    Περίπου 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο.
    Χωματοβόλτα, κάνα 2ώρο στα πέριξ καμιά Κυριακή,(όταν το εντουράκι είναι χαλασμένο, που είναι συχνά).
    1 φορά το μήνα, δουλειάς και καιρού επιτρέποντος καρτόπιστα.
    Πέφτω γιατί κάνω μ@λακίες.

    Τι δεν κάνω:
    Δεν κάνω μεγάλα ταξίδια, δεν κουβαλάω δεύτερο άτομο, δεν με ενδιαφέρει η μούρη, αλλά φυσικά πρέπει να μου αρέσει πρωτίστως εμένα το μηχανάκι, δεν με ενδιαφέρουν τρελές επιδόσεις, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάτι παιχνιδιάρικο.
    Δεν είμαι "χεράς".

    Τι θέλω:
    Μηχανάκι ελαφρύ και μανιτζέβελο, για εντός, εκτός και επί τα αυτά.
    Είμαι κατηγορία "στρουμφ", οτιδήποτε πάνω από 150-160 κιλά γεμάτο το θεωρώ μη αποδεκτό.(Το μεγαλύτερο παράπονο μου από το KLR).
    Εύκολο service, διαθέσιμα και προσιτά ανταλλακτικά.

    Ακούω.
    Επειδή ταλαιπωρήθηκες με το δίχρονο πάρε κάτι πιο σύγχρονο, πιο φρέσκο να μη μπλέξεις με μαστορεματα πάλι.

    Όμως δεν έχεις και πολλές επιλογές στα 160 κιλά γεμάτα σε μονοκύλινδρο ως 600+ cc από Ιαπωνία μεριά.

    Όμως υπάρχουν ωραίες λύσεις προσιτές από Κίνα μεριά όπως CF, Voge, κτλ οπότε βάλε λίγο νερό στο κρασί σου και πάρε 2κυλινδρο 500 ή 650 ή κάποιο 250-300 μονοκύλινδρο. Αν πάρεις δικυλινδρο μεσαίο θα σου έρθει η επιθυμία για πιο πολλά ταξίδια αφού είναι πιο ευχάριστα σε ανοιχτούς δρόμους.

    Αν το αντέχεις αισθητικά, καλή μοτοσυκλέτα είναι και το 390 adv της ΚΤΜ που κάνει πολλά και ζητάει λίγα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Θα συνοψίσω λίγο για να μην απαντήσω ξεχωριστά στον καθένα και βγήκε μακρινάρι.

    Καλό, χρυσό το KLR, μου καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος των αναγκών μου, με πολλούς συμβιβασμούς παντού.
    Δεν είναι καλό πουθενά, αλλά είναι μέτριο παντού και αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα.
    Εξωτερικά υπάρχει δεύτερο κουστούμι και με 3 κατοσταρικάκια, μια βαφή και ένα γυάλισμα το κάνω καινούργιο. Δεν με απασχολέι καθόλου να είναι πένα το μηχανάκι εμφανισιακά, μηχανικά όμως θέλω να είναι ρολόι.
    Αντιεμπορικό μοντέλο πάνω από 1.5Κ, δύσκολα πουλιέται με κοντά 100χιλ χιλιόμετρα.

    Από άλλα μεταχειρισμένα που προτάθηκαν:
    ΧΤΧ-R, "βιασμένα", ακριβά, υπερτιμημένα, βαριά, επιρρεπή στο κλέψιμο.
    Αν είναι να δώσω 4Κ για XTX, δίνω 2 για LC4 και κρατάω και 2 για επιδιορθώσεις.
    Beta M4, Alp,σπάνια και συνήθως πολύ ακριβά, αξιόπιστος ο Dr350, αλλά ΟΚ, ως εκεί.
    Huqvarna 610/630, "γαμώ" αλλά μιλάμε για μια εταιρεία που ουσιαστικά έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Ανταλλακτικά θέλει πολύ κυνήγι, ίσως να βολεύει και τίποτα από SWM.
    Κινέζο, όχι προς το παρόν.
    Το KTM 390 adv, είναι πολύ άσχημο στα μάτια μου, ζάντες χυτές και εξάτμιση να περνά από κάτω... χώμα πολύ προσεκτικά.
    CCM R30, κινητήρας rotax τα πρώτα, freewind μετά, δεν το λες και αναβάθμιση από το KLR, σε σημεία βέβαια είναι καλύτερο.
    DRZ400/CCm404 καλά θα ήταν, αλλά που... 2,5Κ για αμφίβολη κατάσταση, άσε που τα περισσότερα είναι μακριά για να τα δω.
    Δικύλινδρα, not yet there. Δεν πάω εκδρομές όχι γιατί με ενοχλεί το μονοκύλινδρο, αλλά γιατί πλήττω αφόρητα στις ευθείες, προτιμώ να κάνω τα διπλά χιλιόμετρα, αλλά αυτοκινητόδρομο δεν μπαίνω.

    Τι βλέπω εγώ για την συνέχεια.
    Υπολογίζω με λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια το κόστος της ζημιάς, παίρνω τηλ μαντράδες να δω τιμές και αν μπορέσω να βρω ολόκληρο μοτέρ.
    Βρήκα αυτό, αλλά είναι σε νησί και δεν ξέρω πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι θα φτάσει ολόκληρο.
    Αν ξέρουμε μαντρά, Θεσσαλονίκη ή στα πέριξ, δώστε κάνα τηλέφωνο.
    Διαφορετικά αν υπάρχει κάποιος Αθήνα που να μην είναι "παπατζής".
    Μετά αποφασίζω αν θα το κρατήσω μέχρι να βρεθεί κάτι πιο αξιόλογο.

    Λέω να πάω μια βόλτα από τις αντιπροσωπείες Honda του χωριού μου, να δω το CRF300L από κοντά και αν το δίνουν για test drive ακόμα καλύτερα.
    Μπορεί μια επίσκεψη να με βοηθήσει να το απορρίψω ή να συμβιβαστώ.
    @Panos 22,7Hp και 140kg το δίνει το dirt rider

    Αυτά και ευχαριστώ για την βοήθεια, αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν λίγο τα πράγματα.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Στο επίσημο site λέει 142kg και 27,3 hp (και φοβερή κατανάλωση ~3lt)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.PNG 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	28,7 KB 
ID:	434723
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #42
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Κώστα έλεγξε αν τα ανταλλακτικά που χρειάζεσαι ταιριάζουν και από ΚΛΡ 600 (η φουρκέτα πχ μπορεί και να είναι ίδια) και αν ναι πες μου τι χρειάζεσαι να στα δώσω εγώ.

  13. #43
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    SWM και Husky 630 έχουν ίδια ανταλλακτικά μοτέρ (το έχω συγκρίνει με κωδικούς).
    CCM R30 δεν έχει καμία σχέση σε συμπεριφορά με klr και λοιπά παλιά Γιαπωνέζικα μονοκύλινδρα. Έχω οδηγησει το αντίστοιχο 'εντουρο' 644 (μοτέρ Freewind) και ήταν πολύ καλά στημένο και αρκετά δυνατό.Ειναι σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με klr.
    Τώρα από ανταλλακτικά (κυρίως σκελετού γιατί τα περιφερειακά προέρχονται από διάφορα μηχανάκι) δεν ξερω, ο Κώστας (Kordix) ξέρει καλύτερα που έχει το 404.
    CRF300L, 27.3 είναι η ανακοίνωσιμη ιπποδυναμη ενώ τα 22.7 του dirt rider ήταν στο τροχό.
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κώστα έλεγξε αν τα ανταλλακτικά που χρειάζεσαι ταιριάζουν και από ΚΛΡ 600 (η φουρκέτα πχ μπορεί και να είναι ίδια) και αν ναι πες μου τι χρειάζεσαι να στα δώσω εγώ.
    Το έχεις ακόμα αυτό;;;

    Έχεις πράγματα για δώσιμο από αυτό, γιατί έχω στο νου μου κάτι "σατανικό", που σκεφτόμουνα να κάνω εδώ και καιρό.

    Η φουρκέτα ίσως και να κάνει.

  15. #45
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Έχω ένα δεύτερο μοτέρ για καβάτζα λυμένο και 90% αρτιμελές,λείπουν μόνο 2-3 πράγματα.
    Ότι θέλεις πες μου.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χτυπημενο πλαστικο. Το βαφω η το αλλαζω?
    από VLADx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2010, 02:43
  2. Πουλάω το καλό μου το ακριβό μου...
    από xxxristos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 21:47
  3. το μοτερ απο το παπι μου
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2005, 23:08
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 09:58
  5. Το παιδί για το τεχνητό μέλος
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF