Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 56 από 56

Θέμα: Το επισκευάζω ή το αλλάζω.

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ότι και να πάρεις σ αυτή την κατηγορία κι μ αυτά τα χιλιόμετρα χρεπι θα είναι,και πιθανώς να σου χαλάσει κι αυτό.Αν το ξέρεις και τοχεις συνηθίσει,δώσε το χιλιάρικο, τουλάχιστον στον κινητήρα να τοχεις καινούργιο.Οσο για Πήγασους και Ντορσοντουρους,εκεί να δεις χαλάσματα,και χρεπια.
    ντορσοντούρο και πήγασος χαλάσματα και χρέπια,ε; Έχουμε κάποια προσωπική εμπειρία ή επειδή απρίλια;

  2. #47
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    μάλλον όπως τα λές είναι πιο λογικό να πας για επισκευή σε κάτι που γνωρίζεις και αγαπάς
    υπαρχουν όμως ακόμη κάποια fmx650 πρώτο χερι που για κάθεμερα θα σου κάνει τον εργάτη και ίσως χωρίς κανένα θέμα

    όμως με μπέρδεψες πως με το μειωμένο μπατζετ και την σουπερ ντουπερ κατασταλαγμένη επιλογή μεταχειρισμένου μοντελου αν προέκυπτε, τα ξεπερνάς και βάζεις και την επιλογή καινουργιου crf300l στα 6χιλιάρικα..


    να σου δώσω μια άλλη εναλλακτική(αν σου κάνει)?

    αγοράζεις μεταχειρισμένο crf250l τριετίας και του πατάς ένα σετ 17ριδες τροχούς και έχεις κάτι σαν το παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ad270524ad914bbcd6c9f322824210db.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	434724
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ...
    όμως με μπέρδεψες πως με το μειωμένο μπατζετ και την σουπερ ντουπερ κατασταλαγμένη επιλογή μεταχειρισμένου μοντελου αν προέκυπτε, τα ξεπερνάς και βάζεις και την επιλογή καινουργιου crf300l στα 6χιλιάρικα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ad270524ad914bbcd6c9f322824210db.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	434724
    Δεν είπα πουθενά κάτι για χρήματα, ρώτησα το αλλάζω για κάτι νεότερο, καλύτερο, ούτε για low budget είπα, είπα βέβαια αρκετά για VFM και κάποιες προδιαγραφές.

    Επαναλαμβάνω γιατί δεν ξέρω από που ξεκίνησες να παρακολουθείς, τα 6Κ μου φαίνονται πάρα πολλά για το συγκεκριμένο, αλλά αν είναι να δώσω 4Κ για μεταχειρισμένο "αμφιβόλου κατάστασης", ε ίσως πρέπει να κάνω το σκ@το παξιμάδι και να πάω σε καινούργιο, με την λογική ότι γλυτώνω από προβλήματα και το κρατάω για χρόνια.

  4. #49
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    γιαυτό συνιστώ πρώτο χέρι και απο ιδιώτη, γιατί ξέρεις οτι τα χλμ είναι αυτά που έχει + του ότι αν είναι τριετίας δεν αποτελεί ρίσκο η αγορά

    τώρα για τα υπόλοιπα εσύ ξέρεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #50
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    ντορσοντούρο και πήγασος χαλάσματα και χρέπια,ε; Έχουμε κάποια προσωπική εμπειρία ή επειδή απρίλια;
    Μην αυθαδιαζεις στον γέροντα,νεαρέ μου ,Απρίλια έχω και είμαι ευχαριστημένος,αλλά στα μεταχειρισμένα,αυτής της κατηγορίας,που ζητάει ο φίλος,και στα λεφτά που (μάλλον) θέλει να δώσει έχει κάτι απριλιατικα χρεπια Παναγία μου.Γιαυτο 10 φορες καλύτερα να φτιάξει το κουλουρακι.Παρεπιπτοντως απ' τα καλύτερα μηχανάκια που είχα ποτέ το κουλουράκι,εντελώς παρεξηγημένο στην Ελλάδα της παντοκρατοριας των ΧΤ 500,550,600.Δεν είναι τυχαίο που στην μεγαλύτερη αγορά του κόσμου (για μοτοσυκλέτες πάντα όχι για πάπια) στις ΗΠΑ δηλαδή το κουλούρι είναι η πιο καλοπουλημενη μοτό εδώ και 40 σχεδόν χρόνια.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μην αυθαδιαζεις στον γέροντα,νεαρέ μου ,Απρίλια έχω και είμαι ευχαριστημένος,αλλά στα μεταχειρισμένα,αυτής της κατηγορίας,που ζητάει ο φίλος,και στα λεφτά που (μάλλον) θέλει να δώσει έχει κάτι απριλιατικα χρεπια Παναγία μου.Γιαυτο 10 φορες καλύτερα να φτιάξει το κουλουρακι.Παρεπιπτοντως απ' τα καλύτερα μηχανάκια που είχα ποτέ το κουλουράκι,εντελώς παρεξηγημένο στην Ελλάδα της παντοκρατοριας των ΧΤ 500,550,600.Δεν είναι τυχαίο που στην μεγαλύτερη αγορά του κόσμου (για μοτοσυκλέτες πάντα όχι για πάπια) στις ΗΠΑ δηλαδή το κουλούρι είναι η πιο καλοπουλημενη μοτό εδώ και 40 σχεδόν χρόνια.
    Ερώτηση έκανα για εγκυκλοπαιδικους λόγους καθώς με την συμβίωση ενα χρόνο με ίσως το πιο ζημιάρικο της απριλια (pegaso ie) δεν αντιμετωπισα ουσιαστικό πρόβλημα, κολλητός μου το ίδιο με pegaso 650 minarelli όμως και τυγχάνει να εχω οδηγήσει κυριολεκτικά δεκάδες aprilia. Μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν ήθελα να ακούσω για ευρωπαϊκά με αυτά που διαβαζα, ότι θα έφτανα στο σημείο να τα αγαπήσω δεν το περίμενα ποτέ.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Δεν πάω εκδρομές όχι γιατί με ενοχλεί το μονοκύλινδρο, αλλά γιατί πλήττω αφόρητα στις ευθείες, προτιμώ να κάνω τα διπλά χιλιόμετρα, αλλά αυτοκινητόδρομο δεν μπαίνω.
    Γιατί συνδέεις έννοιες όπως εκδρομή, ευθεία, αυτοκινητόδρομος σαν να είναι κάτι που το ένα οδηγεί στο άλλο;

    Με ποιά λογική εκδρομή σημαίνει sony και καλά αυτοκινητόδρομος; Ή ευθεία; Ποιός σου είπε ότι δεν υπάρχουν εκδρομές με στροφές;

    Και τι θα πει ''πλητω στις ευθείες''; Αν θες να πας κάπου, και έχει και ευθείες στην διαδρομή, θα κάτσεις σπίτι και δεν θα πας, γιατί πλήτεις στις ευθείες;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wtf.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	12,9 KB 
ID:	434730

    http://www.reactiongifs.com/wp-conte...013/09/wtf.gif
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #53
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Κώστα το γρανάζι των αντιβάρων το έχω βγάλει γιατί το χρειάστηκα παλιότερα. Το U θα ψάξω να στο βρω καθώς και το μικρό αντίβαρο με το γραναζάκι του.

    Έχε υπόψιν σου ότι το κυρίως γρανάζι της καδένας των αντιβάρων είναι πρεσσαριστό στο στρόφαλο και όχι με σφήνα.Θα χρειαστεί πύρωμα για να βγει το παλιό και να μπει το νέο και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.Γι αυτό όταν πρεσσάρεις το καινούργιο πάτα του και 2 πονταρισιές να ενωθεί με το στρόφαλο γιατί αμα σου στρίψει έστω και λίγο πάνε περίπατο οι βαλβίδες!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κώστα το γρανάζι των αντιβάρων το έχω βγάλει γιατί το χρειάστηκα παλιότερα. Το U θα ψάξω να στο βρω καθώς και το μικρό αντίβαρο με το γραναζάκι του.

    Έχε υπόψιν σου ότι το κυρίως γρανάζι της καδένας των αντιβάρων είναι πρεσσαριστό στο στρόφαλο και όχι με σφήνα.Θα χρειαστεί πύρωμα για να βγει το παλιό και να μπει το νέο και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.Γι αυτό όταν πρεσσάρεις το καινούργιο πάτα του και 2 πονταρισιές να ενωθεί με το στρόφαλο γιατί αμα σου στρίψει έστω και λίγο πάνε περίπατο οι βαλβίδες!
    Εαν γινει σωστα, γιατι να αγχωθει για τυχον "Στριψιμο" ?
    Ξερω γραναζια εκκεντροφορων απο 600άρια και 1000άρια SS (συγχρονα, οχι αρχαια).. με πρεσσαριστο γραναζι!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #55
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Έγινε η στραβή σε μένα,γι αυτό το τονίζω.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κώστα το γρανάζι των αντιβάρων το έχω βγάλει γιατί το χρειάστηκα παλιότερα. Το U θα ψάξω να στο βρω καθώς και το μικρό αντίβαρο με το γραναζάκι του.

    Έχε υπόψιν σου ότι το κυρίως γρανάζι της καδένας των αντιβάρων είναι πρεσσαριστό στο στρόφαλο και όχι με σφήνα.Θα χρειαστεί πύρωμα για να βγει το παλιό και να μπει το νέο και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.Γι αυτό όταν πρεσσάρεις το καινούργιο πάτα του και 2 πονταρισιές να ενωθεί με το στρόφαλο γιατί αμα σου στρίψει έστω και λίγο πάνε περίπατο οι βαλβίδες!
    Νίκο ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Βρέθηκε στρόφαλομπιέλα με γρανάζια κομπλέ.
    Θα δοκιμάσω να τα βγάλω του ΣΚ με πύρωμα και εξωλκέα για ρουλεμάν.
    Για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι η τοποθέτηση θα είναι πιο δύσκολη.

    Για την γλύστρα θα δω μήπως και μπορέσω να διορθώσω τη δικιά μου, γιατί ακόμα δεν βρίσκω κάτι σε καλή κατάσταση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Εαν γινει σωστα, γιατι να αγχωθει για τυχον "Στριψιμο" ?
    Ξερω γραναζια εκκεντροφορων απο 600άρια και 1000άρια SS (συγχρονα, οχι αρχαια).. με πρεσσαριστο γραναζι!
    KLR φίλε, μιλάμε για "αγρίμι", "στρίβει" και στις ευθείες.

    Αλλά μια και είμαστε εδώ, ας ρωτήσω κάτι.
    Το ρουλεμάν του στροφάλου και το ένα από τα ρουλεμάν των αντίβαρων θέλει άλλαγμα και δυστυχώς είναι από τα ακριβά, ειδικής κατεργασίας κλπ και υπάρχουν μόνο από Kawasaki.
    Τα υπόλοιπα τα έλεγξα και δεν έχουν θέμα, αλλά αφού είμαι εδώ μήπως να τα αλλάξω προληπτικά;
    Αυτά από ότι είδα κωδικούς πιστεύω θα τα βρω σχετικά εύκολα.

    Το καλό είναι πως ο κύλινδρος και το πιστόνι μετρήθηκαν σε μηχανουργείο και βρέθηκαν ΟΚ.

    Μοτέρ ολόκληρο γιοκ. Έναν που βρήκα το έδινε 700€ πριν από καιρό και το είχε ήδη κόψει.
    Όπου αλλού ρώτησα με γείωσαν.

    Επίσης οι φλάντζες είναι στο θεό, οι after market κάνα 200€ και οι μαμά άσε καλύτερα.

    Αναφέρω τιμές για να ξέρουμε που βρισκόμαστε γιατί κατά καιρούς διαβάζω κάτι τιμές που αναφέρονται σε τιμές 20 χρόνια πριν ή σε ανταλλακτικά από παπιά.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Χτυπημενο πλαστικο. Το βαφω η το αλλαζω?
    από VLADx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2010, 03:43
  2. Πουλάω το καλό μου το ακριβό μου...
    από xxxristos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 22:47
  3. το μοτερ απο το παπι μου
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2005, 00:08
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 10:58
  5. Το παιδί για το τεχνητό μέλος
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 13:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF