Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Το επισκευάζω ή το αλλάζω.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814

    Το επισκευάζω ή το αλλάζω.

    Η ιστορία στα σύντομα.

    2004 KLR 650 στα 90.000 πάρα κάτι χιλιόμετρα, στα χέρια μου 4,5 σχεδόν χρόνια, 17άρες ζάντες δρομίσιο λάστιχο.
    Πάνω στη φάση που είχα σχεδόν αποφασίσει να το διώξω και ψαχνόμουνα για κάτι άλλο,τα σχέδια ανετράπησαν, έβγαλε ζημιά και η επιδιόρθωση εκτιμάται στα πρόχειρα κοντά στα 1.000€ +.

    Το ζητούμενο είναι το επισκευάζω και το κρατάω, γνωρίζοντας ότι δεν θα αξίζει πια να πουληθεί και υπομένοντας όλα τα κουσούρια που θα κουβαλάει ένα μηχανάκι 20 σχεδόν ετών ή το δίνω για ανταλλακτικά και πάω σε κάτι άλλο (κατά προτίμηση πιο σύγχρονο ή καλύτερα στημένο);

    Τι κάνω:
    Χρήση μοτό 360 μέρες το χρόνο, βασικό όχημα μετακίνησης.
    30χλμ καθημερινά για δουλειά, αστικό, ημι-αστικό περιβάλλον και ενίοτε περιφερειακό (Θεσσαλονίκης).
    Ταξίδια σύντομα 200-300χλμ αυθημερόν (2-3 φορές το χρόνο και αν).
    Περίπου 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο.
    Χωματοβόλτα, κάνα 2ώρο στα πέριξ καμιά Κυριακή,(όταν το εντουράκι είναι χαλασμένο, που είναι συχνά).
    1 φορά το μήνα, δουλειάς και καιρού επιτρέποντος καρτόπιστα.
    Πέφτω γιατί κάνω μ@λακίες.

    Τι δεν κάνω:
    Δεν κάνω μεγάλα ταξίδια, δεν κουβαλάω δεύτερο άτομο, δεν με ενδιαφέρει η μούρη, αλλά φυσικά πρέπει να μου αρέσει πρωτίστως εμένα το μηχανάκι, δεν με ενδιαφέρουν τρελές επιδόσεις, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάτι παιχνιδιάρικο.
    Δεν είμαι "χεράς".

    Τι θέλω:
    Μηχανάκι ελαφρύ και μανιτζέβελο, για εντός, εκτός και επί τα αυτά.
    Είμαι κατηγορία "στρουμφ", οτιδήποτε πάνω από 150-160 κιλά γεμάτο το θεωρώ μη αποδεκτό.(Το μεγαλύτερο παράπονο μου από το KLR).
    Εύκολο service, διαθέσιμα και προσιτά ανταλλακτικά.

    Ακούω.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Το διώχνεις ασυζητητί.
    Και παίρνεις μεταχειρισμένο XTR που πουλιέται φθηνότερα από το Χ,πληροί όλες τις προϋποθέσεις σου.
    (Ξέρω είπες όχι πάνω από 150-160 κιλά αλλά κάνε τα στραβά μάτια.)

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Τι έπαθε που θέλει 1000 ευρώ η επισκευή; Ολο το μοτέρ να αλλάξεις με άλλο μοτέρ, 1000 ευρώ δεν θα πάει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    μερικα χρονια πριν θα έλεγα drz400. δυστυχως τα σκοτωσανε ολα αυτα και πλέον δεν υπαρχουν ελαφρια ον οφ με γκαζακι.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    https://www.car.gr/s/2toid6wh/

    Για μοτέρ έψαξες? Για να βρίσκεις από 1000 έως 1500 ολόκληρο πιστεύω χωρίς να έχω κανει έρευνα ότι μοτέρ θα βρεις με 400 ευρώ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Το διώχνεις ασυζητητί.
    Και παίρνεις μεταχειρισμένο XTR που πουλιέται φθηνότερα από το Χ,πληροί όλες τις προϋποθέσεις σου.
    (Ξέρω είπες όχι πάνω από 150-160 κιλά αλλά κάνε τα στραβά μάτια.)
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το γουστάρω καθόλου ούτε το Χ, ούτε το R και είναι πιο αγελάδα από το KLR, υπερτερεί όμως στα υπόλοιπα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τι έπαθε που θέλει 1000 ευρώ η επισκευή; Ολο το μοτέρ να αλλάξεις με άλλο μοτέρ, 1000 ευρώ δεν θα πάει.
    Ναι αλλά μεταχειρισμένο μοτέρ σημαίνει ωρολογιακή βόμβα, αγνώστων χιλιομέτρων και κατάστασης, έτοιμη να σκάσει, άγνωστο πότε.

    Εδώ το story.
    Τσιμπούσε λάδι, μέσα βρήκα το μαμά πιστόνι (υποθέτω γιατί είναι ART, ενώ ο προηγούμενος ορκίζεται ότι έβαλε WISECO στα 40χιλ χλμ ), οπότε ρεκτιφιέ νέο πιστόνι, βαλβίδες, έδρες, όλο το πακέτο.
    Ρουλεμάν στροφάλου και ρουλεμάν αντίβαρου και αφού είναι ανοιχτό μήπως όλα τα ρουλεμάν.
    Κάσες επιδιόρθωση ή μεταχειρισμένες.
    Σασμάν.
    Φουρκέτα
    Γρανάζι, τεντωτήρα αντίβαρου, πιθανότατα και καδένα.
    Ίσως και κάποια ακόμα που δεν έχω προλάβει να μετρήσω αν είναι εντός προδιαγραφών. (Καδένες, μπιέλες κλπ).

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά μεταχειρισμένο μοτέρ σημαίνει ωρολογιακή βόμβα, αγνώστων χιλιομέτρων και κατάστασης, έτοιμη να σκάσει, άγνωστο πότε.
    To μεταχειρισμένο ωρολογιακή βόμβα κ.ο.κ. ισχύει σαν πιθανότητα, αλλά ισχύει και αν πάρεις μοτοσυκλέτα μεταχειρισμένη. Οπότε δεν μας λέει κάτι αυτό.

    Το μοτέρ, αν έφτασε να τρυπήσει κάρτερ, να ζήσουμε να το θυμόμαστε, δεν συμφέρει επισκευή. Κράτα το σε μια αποθήκη, ΚΑΤΙ μπορεί να χρειαστείς στο μέλλον από αυτό.

    Εγώ, θα πήγαινα για ένα μεταχείρω μοτέρ. Αν δεν βαριόμουν, μπορεί να το άνοιγα να δω πως είναι μέσα, και αν είναι κάτι να βγάζει μάτι, να το αλλάξω.

    Δεν ξέρω αν φτιάχνεις μόνος σου ή πας σε συνεργείο, στην πρώτη περίπτωση πάντως, 1000 ευρώ δεν θα πάει με τίποτα.

    Από την άλλη, αν το βαρέθηκες και ζητάει η ψυχή σου μια αλλαγή, ''το νέο παιδί είναι και το πιο αγαπημένο'' λέει μια έκφραση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Περαστικά Κωστή. Δεν πειράζει, σε καλό πιστεύω θα σου βγει στο τέλος.

    Για μένα κρατάς το μηχανάκι και το κάνεις κομμάτια βάζοντας αρκετές αγγελίες για διαφορετικά κομμάτια (όχι μια αγγελία "πωλούνται ανταλλακτικά" γιατί αυτή δε βγαίνει εύκολα σε αναζητήσεις). Θα πάρει χρόνο αλλά σιγά σιγά θα πάρεις ένα σεβαστό ποσό πίσω. Πχ κάτι που θα φύγει σχετικά εύκολα και θα σου αφήσει ένα καλό ποσό είναι μια αγγελία για "κιτ μετατροπής σε sumo".
    Εκμεταλλεύσου τις μηχανικές σου γνώσεις ώστε να μεγιστοποιήσεις την αξία αυτού που έχεις στα χέρια σου. Το μοντέλο έχει πουλήσει αρκετά και θα υπάρχει ζήτηση για ανταλλακτικά για πολλά χρόνια ακόμα. Χώρο έχεις αν δεν κάνω λάθος, οπότε κι αυτό υπέρ σου λειτουργεί.


    Τώρα το θέμα είναι ότι θα πάρεις λογικά 640, οπότε παίζει να ανοίξεις κι εκεί νέο πολεμικό μέτωπο. Ελπίζω να βρεθεί κάτι καλό.

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Μην βλέπετε τιμές στο ebay παιδιά, είναι αμερικάνοι, το εκτιμούν, πάει ψηλά.
    Ψάξε σε μάντρες στην ελλάδα, πιστεύω με ~500 θα βρείς.

    Χωρίς πλάκα, για το συγκεκριμένο δεν έχω υπόψιν αντικαταστάτη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Εφόσον είχες αποφασίσει να το διώξεις, το διώχνεις χωρίς δευτερη σκέψη.

    Το μόνο που σκέφτεσαι είναι πως να το διώξεις με τη λιγότερη χασούρα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Μήπως να έβλεπες ένα xtx και να κάνεις τα στραβά μάτια στο βάρος;;;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    To σπρώχνεις και πας σε κάτι πιο μικρό αλλά σύγχρονο. Δεν ξέρω το μπάτζετ σου αλλά αν φτάνει σε CRF250L,KLX,WR μεταχειρισμένα θα ήταν ιδανικά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #13
    Συμφωνα με ολα αυτα που λες ....
    Αυτο το μηχανακι ψαχνεις.
    Σ'αρεσει , δε σ'αρεσει αυτο ειναι .
    Δεν εχει αλλο.
    Ολα τα αλλα κατι εχουν που δεν σου κανουν ή δε θες όπως εσυ τα διατυπωσες .

    Σ αρέσει ;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20220317-010804_Chrome.jpg 
Προβολές:	389 
Μέγεθος:	80,9 KB 
ID:	434661

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καλημέρα.

    Αφού ανατινάχτηκε η γνώμη μου ειναι να μην ασχοληθείς...μηχανάκια υπάρχουν απειρα να δεις.

    Βρες τρόπο να το δώσεις όπως όπως, δεν αξίζει να σπρωξεις λ7, βρες κατι πιο σύγχρονο να κανεις τη δουλεια σου...θα κοιταγα το xt που σου ειπαν οι απο πανω και εναλλακτικά και κάνα πηγασο τα τελευταία μοντέλα....και ναι λοιπον αφου οι άλλοι ντρέπονται θα σου πω και για το kle τα μοντέλα τα τελευταία πριν το σταματήσει η καβάσω. (αν και ειναι αρκετά βαρύ το τελευταίο)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    To Pegaso, οντως ειναι πολυ καλη επιλογη γι'αυτα που θελει να κανει!!

    Να ηταν σε κατασταση βιτρινας το ΚΛΕ, ασυζητητι για rebuild σε μοτερ... αλλιως δεν αξιζει.
    Σπασιμο σε ανταλλακτικα και ολα ebay & ψαρ.γρ
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χτυπημενο πλαστικο. Το βαφω η το αλλαζω?
    από VLADx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2010, 02:43
  2. Πουλάω το καλό μου το ακριβό μου...
    από xxxristos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 21:47
  3. το μοτερ απο το παπι μου
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2005, 23:08
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 09:58
  5. Το παιδί για το τεχνητό μέλος
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF