Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 73

Θέμα: Αλλαγή λαδιού αναρτήσεων Kawasaki

  1. #31
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα λίτρο πηρουνολαδο SAE10 με ΔΙ 100,και ένα λίτρο πάλι SAE10 με ΔΙ 400.
    Άμα τα ανάμιξω τι θα βγει;
    Βαλε το ενα στο δεξι καλαμι και το αλλο στο αριστερο..

    Υ.Γ.
    Στο οριο εισαι με τη μαλακια που σε δερνει τελευταια..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.361
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Er6n του 2008 με 30000 km. Λογικά δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ τα λάδια του. Και η συγκεκριμένη μηχανή απ' όσο έχω διαβάσει αλλά και νιώθω ο ίδιος έχει μαλακο πηρούνι. Για αρχή θα βάλω 10ρια όπως προτείνει και ο κατασκευαστής. Πιθανόν να δω ήδη διάφορα. Αν το νιώθω ακόμα μαλακό θα δω τι θα κάνω! Το σωστότερο είναι να αλλάξεις ελατήρια, έχεις δίκιο. Απλά λέω να κρατήσω το κόστος χαμηλά για αρχή. Αν καταφέρω κάτι έχει καλώς. Αν όχι βλέπουμε. Δεν μπαίνω πίστα ούτε και οδήγηση ιδιαίτερα sport κάνω για να ζητάω κάτι το εξωπραγματικό απ' το πηρούνι. Απλά τον τελευταίο καιρό κάτι δεν Μ αρέσει εκεί μπροστά!
    Καλησπέρα φίλε μου, λάδια υπάρχουν πολλά και καλά, εγώ από τα διάφορα που έχω δοκιμάσει προτιμώ τα WP.
    Σου συστήνω επίσης αυτά τα προοδευτικά ελατήρια για το μοντέλο σου:

    https://www.louis.eu/artikel/wirth-p...rings/10045856

    Το πιρούνι των πρώτων γενεών Er είναι όντως υπερβολικά μαλακό και αυτά τα ελατήρια βελτιώνουν πάρα πολύ το φρενάρισμα και το στρίψιμο σε μεγάλο βαθμό και χωρίς να αλλάζουν δραστικά τα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς της ανάρτησης.

    Στα μεταγενέστερα μοντέλα με το πολύ σκληρότερο πιρούνι ταιριάζουν καλύτερα τα γραμμικά ελατήρια (Ohlins, HyperPro κλπ).

    Η μοτοσικλέτα σου θα γίνει ασφαλέστερη και πιο ευχάριστη στην οδήγηση σε όλες τις συνθήκες.

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Σε ευχαριστώ Tsber. Θα το έχω υπόψιν μου! Έχω αρχίσει και την σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή των ελατηρίων

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Αν μπορεί κάποιος να σου εξηγήσει την διαφορά των προοδευτικών ελατηρίων με τα μη προοδευτικά
    για να διαλέξεις.
    Και τα δύο αξίζουν τον κόπο γιατί είναι πιρουνάρα και είναι κρίμα να είναι στημένο για λιγότερα κιλά.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.361
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν μπορεί κάποιος να σου εξηγήσει την διαφορά των προοδευτικών ελατηρίων με τα μη προοδευτικά
    για να διαλέξεις.
    Και τα δύο αξίζουν τον κόπο γιατί είναι πιρουνάρα και είναι κρίμα να είναι στημένο για λιγότερα κιλά.
    Καλημέρα φίλε μου, θυμάμαι πριν αρκετά χρόνια που συζητούσα το συγκεκριμένο θέμα στο διεθνές site της Kawasaki και υπήρχε από τότε το μπέρδεμα με το μαλακό μπροστινό που από τη δεύτερη γενιά και μετά έγινε θεόσκληρο.

    Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως επειδή η πρώτη γενιά είναι εξελιγμένη εξ αρχής να λειτουργεί (πολύ) μαλακό μπροστά - σκληρό πίσω, τα γραμμικά ελατήρια δεν της ταιριάζουν. Επειδή ο φίλος έγραψε ότι δεν το ψάχνει πολύ με σπορ οδήγηση νομίζω ότι και οι ρυθμίσεις θα τον μπερδέψουν περισσότερο ενώ τα συγκεκριμένα προοδευτικά είναι ουσιαστικά μία plug and play λύση και σχεδιασμένα για το συγκεκριμένο μοντέλο.

    Το πιρούνι είναι όντως ποιοτικό αλλά της κατηγορίας φτηνό και καλό. Θυμάμαι ότι τα μαμά ελατήρια ήταν τόσο μικροσκοπικά που νόμιζα ότι είχα αγοράσει λάθος σετ όταν τα αντικατέστησα

    Πάντως το συγκεκριμένο στήσιμο έγινε μετά της μόδας για ένα διάστημα, και το εργοστάσιο έκανε απίθανη δουλειά για το budget που διέθετε, μαζί με το μικρό βάρος, το εξαιρετικό packaging και την απευθείας στήριξη του κινητήρα στο πλαίσιο, απόδειξη τα πέντε αστέρια που έδωσε το MCN σε entry level μηχανάκι, που δεν τα έδιναν ούτε σε μοτοσικλέτες τριπλάσιας τιμής:

    https://www.motorcyclenews.com/bike-...ki/er-6n/2005/

    Λύσεις και επιλογές υπάρχουν πολλές βέβαια και είναι καλό να ακούγονται διάφορες προτάσεις

  6. #36
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Στα προοδευτικά ελατήρια η σκληρότητα τους αλλάζει... προοδευτικά κατά το μήκος της διαδρομής τους. Στην αρχή είναι πιο μαλακά και όσο μεγαλώνει η διαδρομή, όσο περισσότερο συμπιέζονται δηλαδή γίνονται πιο σκληρά. Το πλεονέκτημα τους νομίζω είναι πως συνδυάζουν άνεση σε χαλαρές διαδρομές και σε μικρές ανωμαλίες του δρόμου και όταν χρειαστεί έχουν και την απαραίτητη σκληρότητα. Τα γραμμικά απ' την άλλη έχουν την ίδια σκληρότητα σε όλο το μήκος τους. Χοντρικά και απλοποιημένα!

    Από κει και πέρα άλλα πλεονεκτήματα και μειονέκτημα τους δεν ξέρω! Τα προοδευτικά πάντως μου φαίνονται πιο κατάλληλα για το είδος χρήσης που κάνω στη μηχανή

  7. #37
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Χοντρικά και απλοποιημένα!
    Μια χαρα αρκει να αλλαξεις την "σκληροτητα" με την "συμπιεση"
    Ουσιαστικα αποτελουνται απο πολλες σπειρες με διαφορετικο βημα αρα διαφορετικες >σταθερες< (το κ στο νομο του Hooke..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Το περίμενα οτι θα με διορθώσεις!!

    Άλλαξα τα λάδια σήμερα! Έβαλα τα 10ρια της ipone. Αυτά βρήκα στο πιο κοντινό μαγαζί. Επί ευκαιρίας άλλαξα και τακάκια μπροστά με τα sbs evo sinter που είχα δει να προτείνει σε ένα παλιό θέμα ο Tsber για την ίδια μηχανή!

    Δυστυχώς δεν πρόλαβα να την κάνω βόλτα. Τελείωσα ακριβώς την ώρα που έπρεπε να πάρω τον μικρό από τον παιδικό. Θα δούμε αύριο πηγαίνοντας στην δουλειά!
    Μην ψάχνω κάνα καλάμι στο δρόμο φοβάμαι!!!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.361
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Το περίμενα οτι θα με διορθώσεις!!

    Άλλαξα τα λάδια σήμερα! Έβαλα τα 10ρια της ipone. Αυτά βρήκα στο πιο κοντινό μαγαζί. Επί ευκαιρίας άλλαξα και τακάκια μπροστά με τα sbs evo sinter που είχα δει να προτείνει σε ένα παλιό θέμα ο Tsber για την ίδια μηχανή!

    Δυστυχώς δεν πρόλαβα να την κάνω βόλτα. Τελείωσα ακριβώς την ώρα που έπρεπε να πάρω τον μικρό από τον παιδικό. Θα δούμε αύριο πηγαίνοντας στην δουλειά!
    Μην ψάχνω κάνα καλάμι στο δρόμο φοβάμαι!!!
    Μεγειά σου, τα τακάκια, θέλουν καλό στρώσιμο για 100+ χιλιόμετρα.

    Αν θέλεις πήγαινε σε καμιά αλάνα ή άδειο πάρκινγκ, ανέβασε κάποια ασφαλή ταχύτητα και φρέναρε χωρίς να σταματήσεις τελείως, να έχεις αέρα δηλαδή να κυκλοφορεί ανάμεσα σε τακάκι και δίσκο, κάνε το επανειλημμένα όσες φορές μπορείς για πιο σωστό και γρήγορα στρώσιμο.

    Καλοπάτητα, θα χαρώ να ακούσω τις εντυπώσεις σου

  10. #40
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Μην ψάχνω κάνα καλάμι στο δρόμο φοβάμαι!!!
    Στον δρομο θα το ψαχνεις μονο αν το λυσσαξεις στην σουζα το μοτορι..

    Tο ματι σου φοβαμαι σε κανενα endo..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Στον δρομο θα το ψαχνεις μονο αν το λυσσαξεις στην σουζα το μοτορι..

    Tο ματι σου φοβαμαι σε κανενα endo..
    Δεν κάνω τέτοια πράγματα! Είμαι καλό παιδί!

    Λοιπόν έκανα μια μικρή διαδρομή σήμερα μέχρι τη δουλειά.
    Δεν πρόλαβα να καταλάβω και πολλά ούτε να πιέσω ιδιαίτερα. Έχω την εντύπωση πως βελτιώθηκε ελαφρώς το μπροστινό σύστημα. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό! Οχι κάποια έντονη αλλαγή αλλά σαν να μου φαίνεται πιο σφιχτό, πιο σταθερό. Σαν να πατάει καλύτερα με λίγα λόγια. Τα ελατήρια όμως μάλλον δεν τα γλιτώνουμε! Με μπριζωσατε! Νόμιζα ότι κόστιζαν και αρκετά περισσότερο.

    Όσον αφορά τα τακάκια θέλουν στρώσιμο. Για την ώρα μου φάνηκε χειρότερο το φρενάρισμα από τα Brembo που είχα πριν αλλά έκανα μόλις 5 χμ. Ούτε να ζεσταθούν δεν πρόλαβαν.

    Ένα πρόβλημα που παρατήρησα χθες οταν σήκωσα το μπροστινό ήταν ότι η ρόδα δεν γυρνούσε ελεύθερη. Τα τακάκια ακουμπούσαν στους δίσκους και δημιουργούσε μια μικρή αντίσταση και έναν ήχο γρατσουνισματος. Δεν άλλαξε ούτε μετά το καθάρισμα των δαγκανων. Ένα πρόχειρο επιφανειακό καθάρισμα έκανα βέβαια. Δεν έβγαλα τα πιστονακια. Πιστεύετε θέλουν αλλαγή τα λαστιχακια των πιστονιων? Τι άλλο θα μπορούσε να είναι?

    Ορίστε και ένα φωτό ντοκουμέντο!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220322_142426_34.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	434829

  12. #42
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Εφόσον μπορούν και κινούνται στους άξονες που έχουν μη σε ανησυχεί.
    Ακουμπάνε λίγο τα τακάκια στους δίσκους για να είναι σε σωστή θερμοκρασία το σύστημα και να
    διατηρείται καθαρό.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 23/03/2022 στις 21:32.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εφόσον μπορούν και κίνούνται στους άξονες που έχουν μη σε ανυσηχεί.
    Ακουμπάνε λίγο τα τακάκια στους δίσκους για να είναι σε σωστή θερμοκρασία το σύστημα και να
    διατηρείται καθαρό.
    Σίγουρα ισχύει αυτό? Περίεργο μου φαίνεται

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.361
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Δεν κάνω τέτοια πράγματα! Είμαι καλό παιδί!

    Λοιπόν έκανα μια μικρή διαδρομή σήμερα μέχρι τη δουλειά.
    Δεν πρόλαβα να καταλάβω και πολλά ούτε να πιέσω ιδιαίτερα. Έχω την εντύπωση πως βελτιώθηκε ελαφρώς το μπροστινό σύστημα. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό! Οχι κάποια έντονη αλλαγή αλλά σαν να μου φαίνεται πιο σφιχτό, πιο σταθερό. Σαν να πατάει καλύτερα με λίγα λόγια. Τα ελατήρια όμως μάλλον δεν τα γλιτώνουμε! Με μπριζωσατε! Νόμιζα ότι κόστιζαν και αρκετά περισσότερο.

    Όσον αφορά τα τακάκια θέλουν στρώσιμο. Για την ώρα μου φάνηκε χειρότερο το φρενάρισμα από τα Brembo που είχα πριν αλλά έκανα μόλις 5 χμ. Ούτε να ζεσταθούν δεν πρόλαβαν.

    Ένα πρόβλημα που παρατήρησα χθες οταν σήκωσα το μπροστινό ήταν ότι η ρόδα δεν γυρνούσε ελεύθερη. Τα τακάκια ακουμπούσαν στους δίσκους και δημιουργούσε μια μικρή αντίσταση και έναν ήχο γρατσουνισματος. Δεν άλλαξε ούτε μετά το καθάρισμα των δαγκανων. Ένα πρόχειρο επιφανειακό καθάρισμα έκανα βέβαια. Δεν έβγαλα τα πιστονακια. Πιστεύετε θέλουν αλλαγή τα λαστιχακια των πιστονιων? Τι άλλο θα μπορούσε να είναι?

    Ορίστε και ένα φωτό ντοκουμέντο!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220322_142426_34.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	434829
    Είναι νορμάλ η αντίσταση αυτή όπως έγραψε και ο Doctor, μη σε ανησυχεί.

    Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει τις αλλαγές, από ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς τη μοτοσικλέτα καθημερινά οπότε αυτό θα γίνει σχετικά σύντομα και γρήγορα θα σχηματίσεις μια πιο σφαιρική γνώμη.

  15. #45
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα ισχύει αυτό? Περίεργο μου φαίνεται
    Αν τα αφήσουμε να παγώσουν δεν θα έχουμε ένα μικρό χρόνο μέχρι να έρθουν σε θερμοκρασία λειτουργίας;
    Και αν πιάσει κανα πετραδάκι στην εφαρμογή έτσι ανοικτά που θα ναι;

    Στην βροχή δεν κάνεις 2-3 πατήματα να καθαρίσει αν καταλάβεις άμμο;

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη λαδιου ΧΤ600
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2011, 12:17
  2. Αλλαγη λαδιου
    από GeoRx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2010, 13:26
  3. αλλαγη λαδιων αναρτησεων σε cb500
    από vaspiou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 15:50
  4. αλλαγη λαδιου
    από h2opolo στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2007, 00:32
  5. Αλλαγη λαδιου αμορτισερ πως γινεται
    από kinhsh στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 16:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF