Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 152

Θέμα: Βαψιμο xt600

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221

    Βαψιμο xt600

    καλησπερα.σκεφτομαι να σουλουπωσω εμφανισιακα το ΧΤ μου και θελω τη βοηθεια σας.εριξα μια ματια για νεα πλαστικα αλλα ειναι τελος στοκ απ`οτι ειδα.βρηκα μονο το μπροστα φτερο απο ιαπωνια οποτε και το παραγγειλα αλλα τα υπολοιπα οχι.η ερωτηση μου ειναι αν καποιος εχει εμπειρια στο αν τα πλαστικα του μπορουν να βαφουν κανονικα χωρις καποιο παρατραγουδο η θελουν καποια ειδικη βαφη. δεν ειναι σπασμενα τα πλαστικα ουτε εχουν καπιο θεμα εκτος του οτι εχουν ξεθωριασει λοω ηλικιας.εχουν περασει τα 20 χρονια πλεον.
    επισης υπαρχει καποιος τροπος ωστε να επανερθουν οσο ποιο κοντα γινεται στην αρχικη τους κατασταση οι διακοπτες του τιμονιου;εχουν ξεθωριασει και θα ηθελα αν γινεται να βελτιωθει η εμφανιση τους.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    03/07/2017
    Μηνύματα
    512
    Χαίρεται εάν τα πλαστικά σου είναι ήδη βαμένα από το εργοστάσιο τότε οποιοσδήποτε φανοποιός-βαφέας θα μπορούσε να το αναλάβει ακόμα και σπασμένα να είναι επιδιορθώνονται(σε λογικά πάντα πλαίσια).Αν όμως τα πλαστικά είναι σαν τα πλαστικά από τα εντούρο του 80-90 που το πλαστικό ήταν χρωματισμένο τότε κατα καιρούς κάποιά παιδία στο φόρουμ τα βάψαν άλλα ήθελαν προεργασία οπότε αυτός που θα το αναλάβει θα πρέπει να έχει εμπειρία όπως και το χρώμα ήθελε αν θυμάμαι καλά πλαστικοποιήτη για να μην σπάει επειδή είχαν μια άλφα ελαστικότητα αυτά τα πλαστικά.Ο ispiros μου φαίνεται κάπου τα εξηγούσε.Για τα χειριστήρια μου είχε προταθεί το wd40 και σε άλλη εφαρμογή έχω χρησιμοποιήση polytrol με πολύ καλά αποτελέσματα.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο γαλάκτωμα για πλαστικά εξωτερικού χώρου.
    Σίγουρα θα σώσεις τους διακόπτες σου, αν δεν έχουν κάνει ρωγμές, πολύ πιθανά και τα πλαστικά σου αν έχεις με χρώμα και όχι βαμμένα.

    Σε πλυντήρια συνήθως, προτείνουν μπάνιο με σιλικόνη, κάτι που για λίγο καιρό δείχνει πολύ καλά τα πλαστικά.
    Η σιλικόνη όμως είναι ο νούμερο ένα εχθρός της βαφής. Έστω μία φορά να έχεις περάσει έχεις πολλές πιθανότητες να καταστρέφεται η βαφή.

    Διάλεξε ένα γαλάκτωμα να δεις σε τι κατάσταση είναι. Αν δεν ήταν εκτεθειμένο μόνιμα θα επανέλθει.

    Βαφή σε πλαστικά onoff νομίζω είναι λίγο "εκτός προδιαγραφών" για να μην γδέρνεται κ.λπ.
    Αν θέλεις να βαφτούν θεωρώ καλύτερη λύση με χρώματα σμάλτου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Φαντάζομαι δεν ξέρεις να βάφεις.

    Η καλύτερη λύση είναι ένας επαγγελματίας, θα σου κοστίσει περίπου 20 ευρώ το κομμάτι αλλά θα γίνει σωστή δουλειά που θα αντέξει στον χρόνο. Προσοχή να του δώσεις και το φτερό ώστε να έχουν όλα το ίδιο χρώμα.

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Με 20 ευρώ το κομμάτι δεν βάφεται τίποτα.......
    Υπολόγισε χρώματαμ διαλύτες, κλπ και το κόστος είναι πολλαπλάσιο
    ακόμα και μς σπρέι να τα βάψεις.....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Τόσο έβαψα πριν χρόνια και τόσο πλήρωσε και γνωστός πριν μερικούς μήνες.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    φιλε Γιώργο είναι κανά 4 ωρο για τον πολύ τακτοποιημένο επαγγελματία και έχει περίπου 35ε έξοδα..
    Και μην είμαστε δύσκολοι, την μεγαλύτερη ηλιοφάνεια έχουμε, τα πλαστικά χρειάζονται συντήρηση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα του μηνύματος σου, αν μπορείς γίνε πιο αναλυτικός και πιο σαφής.

    Τα δικά μου είχαν καεί, ξεθωριάσει και κιτρινίσει. Με το βάψιμο δεν το έχω καθόλου, είμαι εκ φύσεως τσαπατσουλης, δεν έχω εξοπλισμό και ήθελα ένα καλό αποτέλεσμα. Το ΧΤ έχει 8 πλαστικά. Έδωσα 150€ πριν πολλά χρόνια και έχω ένα αποτέλεσμα σαν να τα έβαψα χτες, χωρίς σταξιματα, φλοιό πορτοκαλιού κλπ.

    Για εμένα άξιζε να μου τα κάνει επαγγελματίας. Αν κάποιος νομίζει ότι το έχει μπορεί να δοκιμάσει. Στα μαγαζιά που πουλάνε χρώματα φτιάχνουν σπρέι με ότι κωδικό χρώματος ζητήσεις. Το κόστος των υλικών δεν το ξέρω.

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Το νόημα είναι ότι έχουν αλλάξει οι τιμές.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    θα απαντήσω για όλους χωρίς να κάνω παραθέσεις .
    όσον αφορά τα πλαστικά δεν είναι βαμένα αλλά έχουν το χρώμα τους από το εργοστάσιο.δηλαδή ακόμα και αν τριφτούν πάλι μπλε θα είναι. πριν από καμιά 10ετια περίπου τα είχα βάψει με αυτό το σπρέι "λαστιχοχρώματος" που κυκλοφορούσε και φαίνεται και στην φωτογραφία που παραθέτω.εννοείται οτι θα τα καθαρίσω κανονικά από το συγκεκριμένο χρώμα και μετά θα βαφτούν.απλά σε κάποια σημεία έχει ξεραθεί αρκετά και δεν θα φύγει με ιδιαίτερη ευκολία όπως αυτό που φαίνεται στην φώτο.οι διακόπτες είναι γεροί σε καλή κατάσταση αλλά πάσχουν εμφανισιακά όπως φαίνονται στις φωτογραφίες.οπότε αν κάποιος μπορεί να προτείνει κάποιο υλικό (αλοιφή-κρέμα) να δοκιμάσω για την επαναφορά των διακοπτών είναι ευπρόσδεκτος.όσον αφορά τη βαφή εννοείται ότι δεν θα την κάνω εγώ.απλά ήθελα να ξέρω αν όντως μπορούν να βαφτούν σωστά με διάρκεια στο χρόνο και όχι με το παραμικρό ζόρισμα του πλαστικού να σπάσει το χρώμα.οπότε κάθε πρόταση σε είδος και τύπο χρώματος - βαφής δεκτή.
    επίσης θα ήθελα μια εξυπηρέτηση αν γίνεται με το αζημίωτο βέβαια για όποιον μπορέσει να βοηθήσει. ψάχνω το παρακάτω ανταλλακτικό.
    https://www.cmsnl.com/products/guidecable_4pt2338910/
    είναι ο οδηγός για τη ντίζα του συμπλέκτη και του γκαζιού που πιάνει πάνω στο τιμόνι.όπου και αν έχω ψάξει είναι τέλος στοκ.μόνη λύση να βρεθεί μεταχειρισμένο από κανένα τρακαρισμένο και να βαφτεί πάλι αφού είναι μεταλλικό.αν κάποιος μπορεί να μου βρει ένα οδηγό από κανένα τρακαρισμένο η οπουδήποτε αλλού ευχαρίστως να του βάλω τα λεφτά σε ένα λογαριασμό να το πάρει και να το στείλει.
    Ευχαριστώ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231030_124229.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	447536
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231030_124240.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	447537
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231030_124244.jpg 
Προβολές:	292 
Μέγεθος:	70,1 KB 
ID:	447538

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Μην ασχοληθείς με βάψιμο
    Θες υλικά χρόνο και γνώση με αμφίβολο αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου

    Ασχολήσου με ένα ξυράφι πρώτα η το πολύ λεπτό σύρμα της κατσαρόλας στο τέλος πολύ πολύ ψιλό γυαλόχαρτο και μετά θερμοπιστολο

    Θα κάνεις δουλειά δεν είναι δύσκολο
    Δοκίμασε πρώτα σε ένα άλλο πλαστικό

    Έχει βάλει την διαδικασία τα κόκκινα φεγγάρια

    https://youtu.be/S59fh-6Saaw?si=hgf-bCp1b-8d7TbJ

    Δεν μου είναι συμπαθής αλλά το εξηγεί καλά
    Σίγουρα θα βρεις και άλλα βίντεο στον σωλήνα

    Επίσης polytrol κλπ είναι μόνο για μάντρες να το πουλήσουν και να φαίνεται τσιλικο και σε ελάχιστο χρόνο θα είναι το ίδιο ξεθωριασμενα
    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 30/10/2023 στις 15:42.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=142704&page=3

    Αν μπορείς να διακρίνεις στις φώτο το κάψιμο του πλαστικού και πως επανήλθε (ήταν χάλια κάτι το οποίο δεν φαίνεται στις φώτο, επίσης δύσκολα το βλέπεις στο λευκό)
    Ακόμα κρατάει μια χαρά

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    θα το δοκιμασω αυτο με το θερμοπιστολο μονο οταν ερθει το νεο φτερο και κανω τις δοκιμες μου στο παλιο να δω πως θα βγει

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    τελειωσα τον καθαρισμο των πλαστικων απο το παλιο χρωμα.εκανα ομως τη μαλακια και ξεκινησα να τα καθαριζω με το τριβειο και ψιλο γυαλοχαρτο και μετα συνειδητοποιησα οτι αφου ειναι ελαστικο το χρωμα θα εφευγε με διαλυτικο.πηρα λοιπον ενα μπουκαλι και με ενα πανι και αρκετο τριψιμο καθαρισαν εντελως.το μπροστα φτερο και η πλαστικο του φαναριου που τριφτηκαν με το γυαλοχαρτο εχουν χαρακωθει αρκετα γιατι τριφτηκαν πολυ μιας και το λαστιχοχρωμα δεν εφευγε ευκολα.το μπροστα φτερο δεν με ενδιαφερει αφου εχω παρει καινουργιο.η μασκα θα βαφτει και βλεπουμε.παρακατω ειναι τα πλαστικα πριν το τριψιμο και μετα το καθαρισμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231105_150951.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	61,2 KB 
ID:	447874

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231105_151005.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	447875

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231106_102156.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	447876

    εδω ειναι το μπροστα φτερο πως καταστραφηκε με το γυαλοχαρτο αλλα οπως ειπα περιμενω καινουργιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231105_111713.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	447877

    τα πλαστικα τα περασα με το θερμοπιστολο αλλα το μονο που καταφερα ειναι να κανω λιγο πιο εντονο το χρωμα.στην παρακατω φωτο ειναι μετα το θερμοπιστολο.δεν φαινονται και πολλα βεβαια αλλα αφου θα παει για βαψιμο δεν με αγχωνει ιδιαιτερως.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231106_124245.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	447878

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    221
    στα του βαψιματος τωρα.
    ρωτησα σε δυο φανοποιεια και μου ειπαν οτι τα συγκεκριμενα πλαστικα ειναι τα λεγομενα "μη βαφομενα" πλαστικα και δεν μπορουν να εγγυηθουν οτι θα κρατησει η βαφη.μπορει να σπασει μου ειπαν στα 4 χρονια μπορει και σε ενα χρονο.οπως και να`χει θα τα βαψω αφου καινουργια δεν βρισκω.το αλλο θεμα τωρα ειναι τα μεταλικα μερη.ρωτησα για ηλεκτροστατικη βαφη και μου ειπαν οτι επειδη δεν ασταρωνεται δεν παρεχει αντισκωριακη προστασια.ισχυει κατι τετοιο; οσα βαφονται δηλαδη με αυτον τον τροπο καταληγουν να σκουριαζουν μετα;αυτο μου το ειπαν οι φανοποιοι δεν εχω ρωτησει ακομα εκει που κανουν την ηλεκτροστατικη.σκοπευω να βαψω και τον κινητηρα και θελω να ξερω αν η κυλινδροκεφαλη μπορει να βαφει κανονικα και αν κρατησει η βαφη η καει μετα πο ενα μηνα;

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. εξάτμιση για XT600
    από TTT στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2014, 11:00
  2. manual xt600
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2008, 17:38
  3. Βαψιμο ζάντες-τεποζιτο-πλαστικα ΕΠΕΙΓΟΝ..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2005, 17:28
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF