Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: A.A.R. (Advice in Advance riding)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817

    A.A.R. (Advice in Advance riding)

    Καλησπέρα σύντροχοι.
    Δεν θελω να διαφημησω τπτ οποτε ελπιζω να μην πειραζει που το αναφερω. Προκειται για ενα τυπο "σχολειου" που γινεται απο το Μοτοθεσις (εαν καποιος θελει να το ψαξει).

    Απο πέρυσι το καλοκαίρι που πήγαν κάποιοι φιλοι και κατά ενθουσιάστηκαν με το αποτέλεσμα τους στην οδήγηση (και δεν ηταν νεοι οδηγοί αλλά κάποιοι ηταν και αρκετά έμπειροι) έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάω κι εγω. Το κοστος είναι αρκετά μικρο και τα σχολεία γίνεται σε αρκετά μέρη στην Ελλάδα (εγώ ας πούμε μένω Λάρισα και έχει σχολείο και στα Τρίκαλα και στο Βόλο).
    Το γνωρίζει-το έχει κανει κάποιος?
    Θα βοηθούσε κάποιον σαν εμένα που δεν έχω παρακολουθησει κανένα σχολείο αλλά έχω εμπειρία πίστας και κάνω προπονήσεις σε καρτοπιστες με pitbikes?(δεν είμαι αγωνιζόμενος)
    Πάτα το 0

  2. #2
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    καλησπέρα έχω κάνει εδώ στην Νάξο το level A αφού τους φέραμε σαν λέσχη (ΛΕ.ΜΟ.Ν.) μοτοσυκλετας συνδυάζοντας παράλληλα και το πρόγραμμα τους στα σχολεία γυμνάσια λύκεια για οδήγηση μοτοσυκλέτας με ασφάλεια.είναι σεμινάριο με θεωρία και μετά πρακτική οδήγηση στους δρόμους όπου οι δάσκαλοι σε παρακολουθούν στην πορεία.πολύ ωραίο σεμινάριο οδήγησης που έχει να κάνει με την ασφαλή οδήγηση στους δρόμους.αν σε ενδιαφέρει η αγωνιστική οδήγηση για πίστα τότε απευθύνσου πιο καλά στο california ή στον Χούντρα
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Όχι όσον αφορά αγωνιστική οδήγηση το έχω στο πλάνο για αργότερα. Κυρίως για πορεία στο δρόμο ενδιαφέρομαι (για σβελτες βόλτες ομως). Αναφέρθηκα στην πίστα για να προσδιορίσω λίγο όσο γίνεται το επίπεδο μου.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ενδιαφέρον, δεν ειχα υποψη μου.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από naxiotis Προβολή μηνύματος
    ... για οδήγηση μοτοσυκλέτας με ασφάλεια.είναι σεμινάριο με θεωρία και μετά πρακτική οδήγηση στους δρόμους όπου οι δάσκαλοι σε παρακολουθούν στην πορεία.πολύ ωραίο σεμινάριο οδήγησης που έχει να κάνει με την ασφαλή οδήγηση στους δρόμους...
    Με ενδιαφέρει κι εμένα κάτι τέτοιο, που αναφέρεται κυρίως σε οδήγηση στους δρόμους.

    Είχα κάνει σχετικό ερώτημα σε σχολείο που είχα πάει στο παρελθόν, αν σκοπεύουν να εντάξουν μεγαλύτερο μέρος του μαθήματός τους σε ζητήματα που αφορούν την καθημερινή οδήγηση, διότι ήταν περισσότερο προσανατολισμένα σε οδήγηση πίστας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Δεν γνωρίζω το σχολείο του Μοτοθεσις,
    αλλά το σχολείο του Χούντρα, δεν θα έλεγα ότι έχει προσανατολισμό πίστας. Εγώ μετά το σχολείο του Χούντρα νιώθω πιο ασφαλής πάνω στη μοτοσυκλέτα μου, αλλά ταυτόχρονα και πιο σβέλτος.
    Βέβαια δε γνωρίζω το κόστος του Μοτοθεσις, ο Χούντρα όταν είχα πάει ήταν 160Ε και 120Ε για τα μέλη του Moto
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Κ εγώ δεν γνωρίζω γι αυτό σκέφτηκα οτι κάποιος απο εδώ ίσως το έχει κανει. Το κόστος είναι μικρο (50-60€) και το βασικότερο για εμένα είναι οτι είναι κοντά και μπορω να το κάνω αυθημερόν. Για τον Χουντρα θα χρειαστω κ διανυκτέρευση + περισσότερα καύσιμα οποτε το κοστος ανεβαίνει αρκετά και γι αυτό όλο το πάω κ πιο πίσω (όπως τα υπολογιζω πολύ οικονομικά θέλω ~400€).

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Eίναι ωραίοι, διαβασμένοι και παθιασμένοι. Το μάθημα εστιάζει στην πρόληψη της δύσκολης κατάστασης
    δηλαδή πως θα είσαι σωστά τοποθετημένος στο δρόμο και στην μοτό έτσι ώστε να έχεις περιθώρια αντιδράσεων
    πως θα διαβάσεις τον δρόμο για να κινείσαι αντίστοιχα κ.λπ.

    Μου φαίνεται ουσιαστικό, θα ήθελα να τα γνωρίζω για να οδηγήσω μοτό.
    Θα ήθελα να μας δίνουν το δίπλωμα σε φύλλο Α4 και να ζητάνε μαθήματα από αυτούς για
    να πάρουμε το κανονικό.

    Θα μου ήταν πολύ ευχάριστο να λήγει το δίπλωμα μας κάθε 15 χρόνια και να πρέπει
    να παρακολουθήσουμε 1-2 μαθήματα για την ανανέωση του.

    Δεν το έχω παρακολουθήσει απλά γνωρίζω έναν από τους δασκάλους στην αθήνα
    και τον ρώτησα να μου πει περιληπτικά τι κάνουν.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Advice in Advance riding
    Για επίσημο σχολείο, θα μπορούσαν να παρακολουθήσουν και κάνα μάθημα αγγλικών.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από naxiotis Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα έχω κάνει εδώ στην Νάξο το level A αφού τους φέραμε σαν λέσχη (ΛΕ.ΜΟ.Ν.) μοτοσυκλετας
    Να κάνετε λέσχη μαζί με την Ίο, συνδυαστικά.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    He the one schooling you son
    Μάθετε μπαλιτσα λέμε
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eίναι ωραίοι, διαβασμένοι και παθιασμένοι. Το μάθημα εστιάζει στην πρόληψη της δύσκολης κατάστασης
    δηλαδή πως θα είσαι σωστά τοποθετημένος στο δρόμο και στην μοτό έτσι ώστε να έχεις περιθώρια αντιδράσεων
    πως θα διαβάσεις τον δρόμο για να κινείσαι αντίστοιχα κ.λπ.

    Μου φαίνεται ουσιαστικό, θα ήθελα να τα γνωρίζω για να οδηγήσω μοτό.
    Θα ήθελα να μας δίνουν το δίπλωμα σε φύλλο Α4 και να ζητάνε μαθήματα από αυτούς για
    να πάρουμε το κανονικό.

    Θα μου ήταν πολύ ευχάριστο να λήγει το δίπλωμα μας κάθε 15 χρόνια και να πρέπει
    να παρακολουθήσουμε 1-2 μαθήματα για την ανανέωση του.

    Δεν το έχω παρακολουθήσει απλά γνωρίζω έναν από τους δασκάλους στην αθήνα
    και τον ρώτησα να μου πει περιληπτικά τι κάνουν.
    Πάντως τα διπλώματα λιγουν στα 15χρονια. Δεν ξέρω τι θα χρειαστεί αλλά μάλλον μονο κάνα παράβολο θα θέλει.
    Αποφάσισα να το παρακολουθησω. Μίλησα με τον συντονιστή. Είναι 2 ήμερο σεμινάριο. Το Σάββατο κανεις 3 ώρες θεωρητικά με συμβουλές και βιντεακια και ερωτήσεις που μπορεί να εχεις. Και την Κυριακή πρακτική εξάσκηση στον δρόμο σε group των 3 ατόμων και σε ακολουθεί ο εκπαιδευτής. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρων και πιστεύω οτι αξίζει να το παρακολουθήσουν κυρίως οι ξένοι οδηγοί αλλά και οι παλιοί.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Από το ολότελα,καλή κι η παναγιωταινα λέει η παροιμία.

    Σε πρώτη ανάγνωση δύο πράγματα με ξενίζουν.
    Α) το γεγονός ότι τα στάδια θεωρία-πρακτικη θα γίνουν σε ξεχωριστές μέρες
    Β) στο δημόσιο δρόμο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    δεν είναι η παναγιώταινα η οδήγηση με τον ΚΟΚ. Είναι η οπτική της καθημερινής κίνησης.

    Αν μπορούσαμε να μην οδηγούμε καμιά εβδομάδα ανάμεσα στα μαθήματα είναι πολύ
    πιο εύκολο να "ξεχάσεις" ή να αλλάξεις κακές συνήθειες.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Πάντως τα διπλώματα λιγουν στα 15χρονια. Δεν ξέρω τι θα χρειαστεί αλλά μάλλον μονο κάνα παράβολο θα θέλει.
    Αποφάσισα να το παρακολουθησω. Μίλησα με τον συντονιστή. Είναι 2 ήμερο σεμινάριο. Το Σάββατο κανεις 3 ώρες θεωρητικά με συμβουλές και βιντεακια και ερωτήσεις που μπορεί να εχεις. Και την Κυριακή πρακτική εξάσκηση στον δρόμο σε group των 3 ατόμων και σε ακολουθεί ο εκπαιδευτής. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρων και πιστεύω οτι αξίζει να το παρακολουθήσουν κυρίως οι ξένοι οδηγοί αλλά και οι παλιοί.
    Και οσοι έχουμε ακόμα το ροζ τρίπτυχο, θα έχει ισχύ έως και το 2033. Για ανανέωση στο νέου τύπου κάρτας θέλει παράβολο 30€ +φωτογραφίες και θα είναι για 15 χρόνια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Επανερχομαι στο θέμα. Ήθελα πολύ καιρό να γράψω τις εντυπώσεις μου αλλά ήθελα να έχω αρκετό χρονο για να έχω πιο σφαιρική άποψη.

    Day 1
    Σάββατο γύρω στις 3 το μεσημέρι (για έχουν τελειώσει και αυτοι που εργαζόμαστε το Σάββατο το πρωι) ηταν το θεωρητικό μέρος οπου δεν χρειαζόταν να που παει κάποιος με μηχανή.
    Οι εκπαιδευτές-συντονιστές είχαν τη λίστα με τα ατομα και μας περίμεναν να πάμε όλοι (ημασταν 16 ατομα). Στα του μαθήματος. Είχαν μια παρουσίαση που χωριζόταν σε 2 τμήματα.

    Το 1ο τμήμα ηταν με εικόνες και διαγράμματα που έδειχναν τις θέσεις του οδηγού και τους πιθανούς κινδύνους που παρέχουν οι αντίστοιχες θέσεις. Έδειχναν την οπτική που εχεις απο τις θέσεις που βρίσκεσαι. Σημεία που στον δρόμο πρεπει να προσέχεις κλπ. Αντίστοιχες θέσεις και αντοιστιχες οπτικές σε διαδοχικές φωτο κλπ.
    Το 2ο τμήμα ηταν με το τι πρεπει να προσεχείς και να ελέγχεις στη μηχανή σου όταν πρόκειται να ξεκινήσεις. Αναφορές σε χειριστήρια, καθρέπτες, φρένα, έλεγχος λαδιών και διαρροών. Παράλληλα τρόποι που πρεπει να σηκώσεις τη μότο σου σε περιπτωση που πέσει σε άσφαλτο ή χορτάρι (δεξια και αριστερή μεριά) για να μην μείνεις από μέση.

    Η παρουσίαση ηταν σε χαλαρό-παρεΐστικο κλιμα ώστε να μπορούμε να ρωταμε πράγματα που δεν καταλαβαίνουμε. Διήρκησε περιπου 3 ώρες και ενω μπορω να πω οτι τα πράγματα που είδα τα ηξερα- τα εκανα η συνοπτική παρουσίαση με τα παραδείγματα κτ μου έδειξαν, κτ μου θύμισαν.

    Day 2
    Κυριακή πρωι κατα τις 9 (ώστε να προλάβεις το μεσημεριανό τσίπουρο).
    Αρχικα μαζί με το πρωινό καφεδακι μας έδειξαν το πως ελέγχουμε τη μηχανή (αυτό που μας είχαν δειξει θεωρητικά την πρωτη μέρα). Δεν κάναμε σήκωμα μηχανής γτ μας πήρε αργά και έπρεπε να ξεκινήσουμε την βόλτα.
    Μετα χωριστηκαμε σε ομάδες τριων ατόμων +1 εκπαιδευτής να μας προσέχει στο δρόμο. Ειχαμε ορίσει τη διαδρομή και φευγανε τα group ανα 5-7 λεπτα ώστε να μην πλεξουν μεταξυτονε (π@π@ρια) και ειχαμε κάποια σημεία που σταματουσαμε και μας έκανε καποιες υποδείξεις στο δρόμο.
    Η βόλτα γινόταν ως εξής. Ένας μαθητής μπροστά, ο εκπαιδευτής απο πίσω να τον βλέπει και οι άλλοι 2 πίσω απο τον εκπαιδευτή. Ανα σημεία προσπερνούσε ο εκπαιδευτής τον πρωτο και έκανε σήμα για να περνάει μπροστά ο δεύτερος, ο πρώτος έμενε τελευταίος κλπ. Η διαδρομή ηταν μεγάλη και στρφτερη.
    Υπήρξαν προβλήματα αλλά σε γενικές γραμμές ηταν διδακτική. Ας πούμε το δικο μας group ηταν πιο γρήγορο και τλκ μπλεξαμε με τους προηγούμενους οπου τλκ σταμάτησα με για να φύγουν κλπ.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
    Ένας που τώρα μαθαίνει να οδηγάει πρεπει να το κανει όσο πιο άμεσα γίνεται. Θα είχα γλυτώσει πολλά όταν πριν 15 χρόνια ξεκίνησα να οδηγαω. Όσο πιο πολλά χρόνια οδηγεις και όσο πιο πολύ εμπειρία αποκτας τόσο λιγότερα θα μάθεις. Και παλι όμως υπαρχουν άνθρωποι που αυτή την οπτική της οδήγησης ειτε δεν την είχαν ειτε δεν την χρησιμοποιούσαν.
    Και να ξεκαθαρίσω κτ. Οι χρονιά αναβάτες και αυτοι που έχουν εμπειρία απο πίστα πρακτικά ελάχιστα θα μάθουν. Η οπτική και ο τροπος στάσης μέσα σε πιστό ηδη μου έχει δώσει τη δυνατότητα να ξακριζω τον δρόμο και να κοιταω μακρια στην επόμενη στροφη μετα το apex (πράγμα που κατάλαβε και ο εξεταστής) οποτε δεν είχα και πολλά να μάθω στο πρακτικο κομμάτι.
    Παρ όλα αυτά θα το ξανακανα και θα συνεχίσω με το level 2 οπου θα γράψω και τις επόμενες εμπειρίες μου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Electrical Bike in Athens for a test ride!
    από ares_tz στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2015, 13:26
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2014, 13:09
  3. Ride in White Shadows
    από Vagelis Gar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2012, 17:41
  4. Ride in Romania Motorcycle Tours
    από cristi dragan στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 16:25
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF