Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 107

Θέμα: Πρώτη μεγάλη διαδρομή. Τιπς εντ τρικς

  1. #91
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.204
    Αυτό το πρώτο ταξίδι θα το θυμάσαι πάντα!

    Πιο πολύ ακριβή είναι τα μαθηματικά σου παρά το trip computer,παίζουν αρκετοί παράγοντες που μπορεί να παρεκκλίνει.

  2. #92
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171
    Ωραίος. Θα σταθώ μόνο σε τούτο: "ο χρόνος δεν έχει σημασία"....
    Αυτό είναι το νόημα σε τέτοιες βόλτες.
    Άντε και σε ανώτερες


    Και τώρα μπορούμε να ασχοληθούμε με την ησυχία μας στο πως καθαρίζουμε τα μυγάκια από τον εξοπλισμό μας...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος

    Τέλος, ενα θέμα που δεν μπορώ να εξηγήσω που κανω λάθος. Φευγοντας φούλαρα και μηδένισα το τριπ-κομπιουτερ. Δεν έχει σημασια ποσο πήρε. Πάντως φαινόταν (Το κοίταξα) ότι ήταν μέχρι πάνω πανω. Στην Καβάλα γεμίζω. Του λέω και το παει μεχρι πανω πανω και η απόδειξη λέει 6,87 λίτρα. Φτάνω Αλέκα και ξαναγεμίζω για να δω κατανάλωση. Παλι του λεω μεχρι πάνω και η απόδειξη δίνει 4,08. Το τρίπ ελεγε ότι έκανα 351 χλμ (την ωρα που γέμισα). Αρα (6,87+4,08)Χ100/351= 3,12. Αντε θα πω εγω ότι έχασα 1 λίτρο (6,87+4,08+1)Χ100/351= 3,41. Το τρίπ κομπιουτερ μου λέει κατανάλωση 3,7. Είναι μεγάλη η απόκλιση και δεν ξέρω που έκανα την μ@λακια. Η αλήθεια ειναι οτι δεν με πολυ απασχολει. Με ενδιαφέρει που εχω μια κατανάλωση με ανω όριο το 4. Στο ταξιδι το τριπ εδειξε απο 3,5 μέχρι 3,9.
    Πρώτον, μηδένισες σίγουρα ΚΑΙ την μέτρηση μέσης κατανάλωσης; Δεν γνωρίζω, ρωτάω, μπας και η μέση κατανάλωση χρειάζεται ξεχωριστό reset από το reset των μερικών χιλιομετρητών; Ετσι ήταν το αυτοκίνητο του πατέρα μου.

    Δεύτερον, είναι όντως 351 τα χιλιόμετρα; Για μέτρα τα στο google earth. Τα κοντέρ δείχνουν πάντα αισιόδοξη μέτρηση ταχύτητας και απόστασης ΕΠΙΤΗΔΕΣ, αλλά η μέτρηση απόστασης με την οποία υπολογίζει εσωτερικά τα λίτρα/100χλμ παίζει είναι πιο σωστή=πιο μικρή από αυτήν που δείχνει.

    Τρίτον, στο περίπου δουλεύουν όλα αυτά. Μην φανταστείς ότι μετράει με τέρμα ορθολογικό μηχανισμό την κατανάλωση. Μετράει τον χρόνο που είναι ανοικτά τα μπεκ του ψεκασμού, από τον χρόνο ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ την ποσότητα της βενζίνης βάση μιας fixed αναλογίας από το εργοστάσιο, μετράει και την απόσταση από το οδόμετρο, διαιρεί και σου βγάζει λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα. Στην ουσία, δεν μετράει την ίδια την βενζίνη ποτέ.


    Και σε άλλα, ακόμα καλύτερα ταξίδια σου εύχομαι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #94
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.453
    Με 17 λιτρα θα πήγαινες και στο γυρισμό σου καπου στην ξανθη θα γέμισες.
    Τσαμπα αγχωθηκες με τα συνεχόμενα γεμισματα.
    Η διαδικασία ειναι:
    Γεμίζεις ταπα, μηδενίζεις εναν μερικο χιλιομετρητη, την πρωτη φιρα που σου αναβει λαμπακι ρεζερβας, ξαναγεμίζεις. Σημειώνεις τα λιτρα που εβαλες.
    Παραδειγμα: 15λτ(που εβαλες) x 100 / 400km(μετρημενη απο το οργανο αυτονομία) = 3.75λτ/100χλμ

  5. #95
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    460
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πρώτον, μηδένισες σίγουρα ΚΑΙ την μέτρηση μέσης κατανάλωσης;

    Απο όσα μου έγραψες μονο το πρώτο μπορω να βεβαιώσω. Μηδενίζει αυτόματα. Το είδα. Το να βρω τα χιλιόμετρα μεσω earth/maps ειναι αδυνατο γιατι χαθηκα κανa δυο φορες, χαθηκα μεσα στην Κομοτηνη κτλ. Θα το ξανακάνω καποια στιγμη σε πιο ελεγχόμενο περιβάλλον και θα επανέλθω

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Στη πόλη δεν πειράζει να χαθείς, στην εθνική προσπάθησε να το αποφύγεις γιατί κοστίζει

  7. #97
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Του έριξες ή σου έριξε το γάντι..??
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20220403_093734.jpg‎  
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #98
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    460
    Καλησπερα και χρόνια πολλα! Επανέρχομαι για το θέμα της κατανάλωσης vs ενδειξης στο καντράν - κουβέντα να γινεται.
    Τη μεγάλη Παρασκευή ξύπνησα με όρεξη και είπα να το παίξω billys (απ'τα λιντλ). Ε, ειπα να κανω μια διαδρομή μέχρι τη λιμνη Δοιράνη.
    Γεμιζω τάπα. Μηδενίζω μετρητές και ξεκινάω. Η διαδρομή δεν ειναι αυτοκινητόδρομος. Αρκετο όριο 90 φανταστειτε. Επισης μπηκα σε χωριά, σταμάτησα ξεκίνησα, μεχρι και ψώνια εκανα πριν παω σπίτι. Τελικα ξαναγεμίζω στο ιδιο βενζιναδικο τάπα και καταγράφω μετρήσεις. Αρα πραγματική μεικτή οδηγηση.

    Βενζίνη έκαψα 7.08λίτρα. Το trip computer έδειξε οτι διένυσα 227,6 με κατανάλωση 3,6λ. Για να είμαι βέβαιος για τα χιλιομετρα (μια που το ανέφερε ο thlegonos), μπήκα στο web interface του pandora και είδα τα χίλιομετρα. Ο pandora λεει οτι έκανα 229. Τωρα το τι ειναι πιο σωστό δεν το ξερω αλλά γενικά δεν ειναι τρομακτική διαφορά.

    Επομένως η κατανάλωση ειναι 7,08*100/227,6=3,11.

    Πρόσφατα ξαναέκανα το Αλεξανδρουπολη - ΘΕσσαλονίκη, αλλά μονο εγνατία και τριβάλιτσο φορτωμένο. Είχα σκοπο να κράτησω data, αλλα τα έκανα σκατα καποια στιγμή. Θα το ξανα-κανω πολυ σύντομα και θα τα γραψω και αυτά. Πάντως η κατανάλωση στην εγνατια με ταχύτητες 110-130, ήταν σαφως πιο ανεβασμένη (νομίζω 4,3 ελεγε το τρίπ).

    Βάζω και δύο φώτο απο τη βολτουλα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220422_130524.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	435481

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220422_125636.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	435482

  9. #99
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.204

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και χρόνια πολλα! Επανέρχομαι για το θέμα της κατανάλωσης vs ενδειξης στο καντράν - κουβέντα να γινεται.
    Τη μεγάλη Παρασκευή ξύπνησα με όρεξη και είπα να το παίξω billys (απ'τα λιντλ).





    Χρόνια πολλά! Τώρα που έπιασες τις λίμνες η επόμενη να είναι Βεγγορίτιδα ή Κερκίνη. Και έχετε μπόλικες πάνω!!! Κατανάλωση μια χαρά δείχνει αλλά έχε υπόψιν ότι ο καιρός ζέστανε οπότε θα έχεις αρκετά καλύτερη κατανάλωση σε όλες τις συνθήκες. Το χειμώνα δυστυχώς όλα καίνε παραπάνω μέχρι και μισό λίτρο. Καλές βόλτες και καλή αρχή καλοκαιρινής σεζόν!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #101
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.446
    Νομίζω πως το ζουμί είναι στην πρόταση '' Τη μεγάλη Παρασκευή ξύπνησα με όρεξη και είπα να το παίξω billys (απ'τα λιντλ). Ε, ειπα να κανω μια διαδρομή μέχρι τη λιμνη Δοιράνη.''
    Καλές βόλτες
    when life gets complicated... i ride.

  12. #102
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν το πας με το όριο ταχύτητας, να έχεις υπόψη ότι το ντεπόζιτο αδειάζει πιο γρήγορα από τη χαλαρή οδήγηση που έχεις συνηθίσει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Αν σκεφτουμε οτι πανω απο 110 δεν παω ούτε με το αμάξι δεν θα εχω τόσο ψηλή κατανάλωση. Αντε κανα 4,5 που μέχρι στιγμής όυτε σε πόλη δεν το εχω δει. Λογικά στα 4 μαξ θα ειμαι οπως πάντα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    ...
    Επομένως η κατανάλωση ειναι 7,08*100/227,6=3,11.
    ...
    Πάντως η κατανάλωση στην εγνατια με ταχύτητες 110-130, ήταν σαφως πιο ανεβασμένη (νομίζω 4,3 ελεγε το τρίπ).
    Σε τέτοιες μοτοσυκλέτες, αν κινείσαι με ταχύτητα πάνω από 70 km/h, η κατανάλωση αυξάνει αισθητά. Κι αν πας περισσότερη ώρα με 130 km/h, θα δεις νούμερα που δεν έχεις ξαναδεί.

    Μόνο αν έχεις sport touring, η καλή αεροδυναμική αντισταθμίζει την υψηλή τους κατανάλωση, οπότε συμφέρει να κινείσαι γρήγορα.

    Εννοείται ότι πρέπει να υπολογίσεις κι άλλους παράγοντες, πέρα από την κατανάλωση. Όπως την ευχαρίστηση, το χρόνο που θα αφιερώσεις, μέχρι και το πόσο άνετα αισθάνεσαι με κάποια ταχύτητα. Αν πας να κάνεις διαδρομή 300 χιλιόμετρα σε αυτοκινητόδρομο με 70 km/h, κινδυνεύεις να σε πάρει ο ύπνος ή να σαλτάρεις από την πλήξη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #103
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    ....... και είπα να το παίξω billys (απ'τα λιντλ)........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ας γινει μια μετονομασια του topic σε "Πρώτη μεγάλη διαδρομή - Ημερολόγιο DrMonty" ωστε να ανεβαζει εδω τα trip reports του, να πατησουμε και ενα subscribe σε λιμνες μετα τα βουνα!

    Ειναι ωραιος και το χαιρεται το μηχανακι!! Παντα ορθιος και καλους δρομους αγορίνα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #105
    Ωραιος !

    Χρονο να χεις , να κανεις βολτες .

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πρώτη μεγάλη μηχανή BMW F650gs ή κάτι άλλο
    από archi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2013, 08:52
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2012, 19:19
  3. Μεγάλη διαδρομή στο γκάζι στο Κ6
    από DrIoannis στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2009, 09:33
  4. Η ΠΡΩΤΗ ΣΑΣ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ?
    από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 08:09
  5. Πρώτη διαδρομή Ορεινή Αρκαδία!!!Βοήθεια!
    από mihalis81 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 08:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF