Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: ECU flash/προγραμμα/διορθώση μείγματος Προτάσεις;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133

    ECU flash/προγραμμα/διορθώση μείγματος Προτάσεις;

    Έχω ένα Triumph Street Triple 2010 (όχι ηλεκτρόγκαζο) με μονή εξάτμιση SC1 project.

    • Εχω περάσει μονό τελικό αρκετά ανοιχτό και στα χαμηλά ειναι αρκετά τζέρκι (σαν δικύλινδρο aprilia) ενω καμια φορά κανει και κανα μπερδεμα στα ψηλά.
    • Ακόμα και με το πρόγραμμα της Triumph 2-1 Arrow διορθώνει μεν την κατάσταση αλλά δεν το λες και smooth.
    • Προφανώς το μηχανάκι πρέπει να ανεβει για καυσανάληση και διόρθωση αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θέλει καινουργειο προγραμμα και όχι απλά διορθηωση.


    Μίλησα με Σάμιο και μου δωσε προσφρορά 350€ που τα βρίσκω υπερβολικά. Αν και μου ειπε το δουλέψε το μηχανάκι. Πίστευα οτι τα reflash ecu παιζουν στα 200€.
    Αν και πιστευω οτι αυτός θέλει να ρεφλασάρει την ECU.

    Περιμένω και από κωβαίο απάντηση (να μιλησω με τον ίδιο).


    Έχετε να πρωτείνεται κάποιον άλλον; καλό και σχετικα οκ στις τιμές;

    Παρακαλώ απαντήσεις βάλε πίσω ξανα τους θερμοσίφωνες και posts που δεν εχουν να πουν και κάτι ουσιώδες να παρακάμψουν.

    Δ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    716
    Εγω στο fz1 που ειχα πριν,το οποιο φημιζεται για την ΜΗ smooth λειτουργια του,εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο τον Σαμιο

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    απίστευτο παντως τετοια μηχανάκια να χουν και από μαμά τέτοιες συμπεριφορές.

    διαβάζω στο ιντερνετ ακόμα και για τα tracer πρωτης γενιάς

    Με ενα απλο Google search 'mt 07 jerky throttle' η και 'mt 09 jerky throttle' βλεπεις τι παιζει. Χαμος!

    Δηλαδή ολόκρηρη Yamaha δεν μπορεί να δώσει έναν σωστό χάρτη;

    Ακόμα και μετά από update τα μηχανάκια τα παραπάνω δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

    καλά για τα Shiver και Dorso η κατάσταση για μένα μεσα στη πόλη ηταν απελπισια.........

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Εγω στο fz1 που ειχα πριν,το οποιο φημιζεται για την ΜΗ smooth λειτουργια του,εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο τον Σαμιο
    από κατανάλωση καλυτέρευσες;
    είχες και εξάτμιση και φιλτρο;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    από κατανάλωση καλυτέρευσες;
    είχες και εξάτμιση και φιλτρο;
    Ειχα φιλτρο κ τελικο μονο
    Δεν παρατηρησα καμια εμφανη διαφορα στην καταναλωση ουτε προς τα πανω ουτε προς τα κατω

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Reset adaption κάνανε μετά την αλλαγή χάρτη?
    Αρκετά απαραίτητο που η μηχανή δουλεύει μόνη της υπό ειδικές συνθήκες,ρυθμίσεις στο ρελαντί για 15-30 λεπτα και ρυθμίζει το μίγμα και το tps.πρέπει να γίνεται μετά από κάθε αλλαγή στον χάρτη.

    Με συνολικό κόστος 40-45 ευρώ αγοράζεις από το ebay το obd2 καλώδιο που συνδέει ecu με λάπτοπ, το καλώδιο έρχεται μαζί με cd που περιέχει το πρόγραμμα tuneecu (παλιά ήταν free) και μπορείς να κάνεις μόνος σου ότι αλλαγές θέλεις. Το reset adaption περιγράφεται (και πως το ξεκινάς κ τι συνθήκες θέλει) σε ένα pdf που έχω με τίτλο TuneECU User Guide

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Μπορείς να ρωτήσεις τί ακριβώς εργασία θα γίνει με τα 350€, τα οποία προσωπικά θεωρώ καλή τιμή.

    Πριν πας την μοτοσυκλέτα σου για οποιαδήποτε ρύθμιση, βεβαιώσου ότι θα φοράει το τελικό σετ εξάτμισης φίλτρου ή ότι άλλο μπορεί να θέλεις να αλλάξεις.

    Το ποσό γραμμικό θα γίνει εξαρτάται μέχρι ενός σημείο από τον μάστορα αλλά είναι και θέμα σχεδίασης μοτοσυκλέτας.

    Οι εταιρίες έχουν πρόβλημα στην χαρτογράφηση λόγω κανονισμών Euro 5, όπου απαιτείται η μοτοσυκλέτα να καίει την ελάχιστη δυνατή βενζίνη σε στροφές λειτουργίας εντός αστικού περιβάλλοντος.

    Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχεις στο μυαλό σου την διόρθωση ή το καινούργιο πρόγραμμα. Διορθωμένο - καινούργιο, το ίδιο πράγμα είναι για εσένα, αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

    Πολλοί από αυτούς σε διάφορα φορα που γκρινιάζουν για τις μοτοσυκλέτες, απλά δεν ξέρουν να οδηγάνε και νομίζουν ότι έχουν τρακτέρ ή μοτέρ Harley με ροπή στις 200 σαλ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    πάντα κανουνε reset στο προγραμμα αλλα δεν κρατάει όσο λες... τουλαχιστον 2 φορές που εγινε μπροστά μου και μια που το ξεχάσανε και η μηχανη μου εσβηνε οταν εβαζα δευτερη.

    πιστευετε αφου θα το κανω και θα το κανω να βάλω και ενα φιλτρο;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Reset adaption κάνανε μετά την αλλαγή χάρτη?
    Αρκετά απαραίτητο που η μηχανή δουλεύει μόνη της υπό ειδικές συνθήκες,ρυθμίσεις στο ρελαντί για 15-30 λεπτα και ρυθμίζει το μίγμα και το tps.πρέπει να γίνεται μετά από κάθε αλλαγή στον χάρτη.

    Με συνολικό κόστος 40-45 ευρώ αγοράζεις από το ebay το obd2 καλώδιο που συνδέει ecu με λάπτοπ, το καλώδιο έρχεται μαζί με cd που περιέχει το πρόγραμμα tuneecu (παλιά ήταν free) και μπορείς να κάνεις μόνος σου ότι αλλαγές θέλεις. Το reset adaption περιγράφεται (και πως το ξεκινάς κ τι συνθήκες θέλει) σε ένα pdf που έχω με τίτλο TuneECU User Guide
    πάντα κανουνε reset στο προγραμμα αλλα δεν κρατάει όσο λες... τουλαχιστον 2 φορές που εγινε μπροστά μου και μια που το ξεχάσανε και η μηχανη μου εσβηνε οταν εβαζα δευτερη.

    πιστευετε αφου θα το κανω και θα το κανω να βάλω και ενα φιλτρο;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος

    Πολλοί από αυτούς σε διάφορα φορα που γκρινιάζουν για τις μοτοσυκλέτες, απλά δεν ξέρουν να οδηγάνε και νομίζουν ότι έχουν τρακτέρ ή μοτέρ Harley με ροπή στις 200 σαλ.
    τα mt ειχαν προβληματικο ψεκασμο ΚΑΙ τζογους στη μετάδοση όπως σχεδόν τα μισα yamaha απο το 2004 μέχρι και προσφατα. ειναι προβλημα της yamaha συγκεκριμένα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Σβηνεις διακόπτη, ανοίγεις διακοπτη, περιμένεις 10 δευτερόλεπτα και τον ξανακλεινεις. Ξανά ανοίγεις διακοπτη και πατάς στο πρόγραμμα reset adaption.
    Βάζεις μπρος και περιμένεις το λαμπάκι του tps να γίνει πράσινο, θα πάρει 15-20 λεπτά, σε όλη αυτή τη διαδικασία κανένας δεν ακουμπάει το γκάζι.

    Η triumph λέει, νεκρα, να μην έχει βλάβες errors αποθηκευμένα,χωρίς να ακουμπάς γκάζι το ξεκινάς και περιμένεις να ανεβάσει θερμοκρασία 90. Βαθμών, μετά το αφήνεις αλλά 12 λεπτά . Εάν έχεις sagem ηλεκτρονική είναι πολυ ποιο δύσκολο με θερμοκρασίες φίλτρο κουτιού,θερμικούς κύκλους και τιμές αισθητήρα λ, υπάρχει κ fast adaption.

    Αφού μια φορά ξέχασαν εντελώς να το κάνουν πιστεύεις ότι θα ακολούθησαν την διαδικασία κατά γράμμα? Πολύ πιθανό να μην έγινε σωστά κ να έχεις αρυθμιστο tps,για αυτό και η κακη λειτουργεία χαμηλά. Τι χάρτη φόρεσαν?(έχουν κωδικούς) Για arrow θα πρέπει να έχει πάνω από 2 χάρτες, έναν για καλή κ έναν για κακη βενζίνη και έναν ακόμα για ολόσωμη. Το μηχανάκι θα έπρεπε με 6η να επιταχύνει οκ και ομαλά από τις 2.500rpm. στις 3000 έχεις κοντά το 80% τις διαθέσιμης ροπής του μοτέρ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Σβηνεις διακόπτη, ανοίγεις διακοπτη, περιμένεις 10 δευτερόλεπτα και τον ξανακλεινεις. Ξανά ανοίγεις διακοπτη και πατάς στο πρόγραμμα reset adaption.
    Βάζεις μπρος και περιμένεις το λαμπάκι του tps να γίνει πράσινο, θα πάρει 15-20 λεπτά, σε όλη αυτή τη διαδικασία κανένας δεν ακουμπάει το γκάζι.

    Η triumph λέει, νεκρα, να μην έχει βλάβες errors αποθηκευμένα,χωρίς να ακουμπάς γκάζι το ξεκινάς και περιμένεις να ανεβάσει θερμοκρασία 90. Βαθμών, μετά το αφήνεις αλλά 12 λεπτά . Εάν έχεις sagem ηλεκτρονική είναι πολυ ποιο δύσκολο με θερμοκρασίες φίλτρο κουτιού,θερμικούς κύκλους και τιμές αισθητήρα λ, υπάρχει κ fast adaption.

    Αφού μια φορά ξέχασαν εντελώς να το κάνουν πιστεύεις ότι θα ακολούθησαν την διαδικασία κατά γράμμα? Πολύ πιθανό να μην έγινε σωστά κ να έχεις αρυθμιστο tps,για αυτό και η κακη λειτουργεία χαμηλά. Τι χάρτη φόρεσαν?(έχουν κωδικούς) Για arrow θα πρέπει να έχει πάνω από 2 χάρτες, έναν για καλή κ έναν για κακη βενζίνη και έναν ακόμα για ολόσωμη. Το μηχανάκι θα έπρεπε με 6η να επιταχύνει οκ και ομαλά από τις 2.500rpm. στις 3000 έχεις κοντά το 80% τις διαθέσιμης ροπής του μοτέρ.
    αυτές ειναι οδηγίες για Street Triple 2010;

    ρε συ στο κοντη πήγα δεν εχουν λόγο να μην το κάνουν σωστά.
    πάντως δεν νομιζω οτι δίερκησε τόσο. θα έλεγα κοντά στο 5λεπτο και η φαση γινοταν απο λαπτοπ

    εγώ έχω θέμα για κάτω απο τις 2Κ στροφές, και ταχυτήτες 15-25 δλδ με κινηση αν μπεις σε στροφη το μηχανημα δεν λειτουργει σωστά (κατεμένα.)
    δλδ με ένα honda CB400SF ηταν παντου smooth.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Ναι keihin triumph για όλα,

    https://tuneecu.net/Tune_List.html. Διαθέσιμα προγράμματα βρίσκεις και εδώ, πιθανόν ένα από αυτά θα σου έβαλαν,. Το vin είναι τα τελευταία 6 ψηφία του αριθμού πλαισιου

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    ευχαριστώ kostaskk θα προσπαθησω αλλα δεν ξερω καν αν θα βρω στο μενου (δλδ ειμαι σχεδον σιγουρος)

    αν εχουμε κανεναν αλλον υπόψην εκτός απο τον Κοβαίο ας μας πιει καποιος! Ολοκρηρη αθηνα! δεν γινετια να χει μονο 2 ατομα..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Αν ή προσφορά είναι φλασαρισμα και ρυθμισμα στο δυναμομετρο νομίζω είναι καλά τα 350.Αν είναι φλασαρισμα κονσέρβα τότε είναι πολλά.Ρωτα μία και τον Νικο Μπαλογιαννη

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑΤΗ ECU ?
    από GeorgeR35 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2020, 11:34
  2. PCV+Auto tune ή ECU flash?
    από lospsi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2017, 08:02
  3. ecu flashing για busa gen 1
    από reinmeister στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2008, 14:28
  4. Αγωνιστικο Προγραμμα 2004
    από XTMPAM στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 11:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF