Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 75

Θέμα: Αναζητηση κρανους

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Μεσα στην λιστα θα πρόσθετα και το airoh gp550.
    Το θεωρω καλυτερο σε εφαρμογη απο το agv k6, hjc rpha11, εφάμιλλο του xlite 803

    Και εγω συμφωνώ οτι η καλύτερη εφαρμογη ειναι arai. Οσο αναφορα αν ειναι ακριβο, συγκριτικά παντα με τα υπολοιπα, η αισθηση και η μακροχρονια χρηση δικαιολογεί πληρως την διαφορα στην τιμή.

    Αν οι βλεψεις καλύπτονται απο μονόχρωμο, arai και τελος.

    Εγω που θελω να παρω γραφικα που στα αραι κοστίζουν απο ενα κατοστάρικο παραπανω καπου εκει μπαίνουν οι υπόνοιες μηπως να παω σε κατο αλλο..

  2. #17
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μεσα στην λιστα θα πρόσθετα και το airoh gp550.
    Το θεωρω καλυτερο σε εφαρμογη απο το agv k6, hjc rpha11, εφάμιλλο του xlite 803

    Και εγω συμφωνώ οτι η καλύτερη εφαρμογη ειναι arai. Οσο αναφορα αν ειναι ακριβο, συγκριτικά παντα με τα υπολοιπα, η αισθηση και η μακροχρονια χρηση δικαιολογεί πληρως την διαφορα στην τιμή.

    Αν οι βλεψεις καλύπτονται απο μονόχρωμο, arai και τελος.

    Εγω που θελω να παρω γραφικα που στα αραι κοστίζουν απο ενα κατοστάρικο παραπανω καπου εκει μπαίνουν οι υπόνοιες μηπως να παω σε κατο αλλο..
    Το AIROH το θεωρω προσωπικα τρομερα υποδεεστερο. Ακομα και λαθος να κανω δεν θα πηγαινα καν.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #18
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ....


    X-LITE X803 μ' αρεσει πολυ και με ατομο που ειχε μονο ARAI για ''αγωνιστικου τυπου'' χρηση μιλωντας το εβγαλε ανωτερο σε ολα εκτος της περιφεριακης ορασης.
    ...

    Ακουω γνωμες
    Αν και δεν ρώτησες εμένα, μεταξύ ARAI QUANTIC και Χ803, μακράν το X803. 650χλμ ορεινό στροφιλίκι σε μια μέρα, δεν κατάλαβα διαφορά, και η διαφορά στην περιφεριακή όραση είναι οριακή. Ο θόρυβος ένα κλικ πιο κάτω απο τα RX7 αλλά υπάρχει.
    Δεν συγκρίνεις το χ803 με το quantic αλλά με τα υπόλοιπα "racing" της αγοράς.
    Aν έλεγες Arai rx7, σαφώς αυτό.

    Εξαρτάται από το χρήμα που θα σπρώξεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #19
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αν και δεν ρώτησες εμένα, μεταξύ ARAI QUANTIC και Χ803, μακράν το X803. 650χλμ ορεινό στροφιλίκι σε μια μέρα, δεν κατάλαβα διαφορά, και η διαφορά στην περιφεριακή όραση είναι οριακή. Ο θόρυβος ένα κλικ πιο κάτω απο τα RX7 αλλά υπάρχει.
    Δεν συγκρίνεις το χ803 με το quantic αλλά με τα υπόλοιπα "racing" της αγοράς.
    Aν έλεγες Arai rx7, σαφώς αυτό.

    Εξαρτάται από το χρήμα που θα σπρώξεις.
    Ρε το ξερω οτι το X-803 παει σε συγκριση με το RX7 αλλα το RX7 δεν μου καθεται σαν καλουπι στη κεφαλα μου, αντιθετα με το Quantic.
    Εισαι ο 2ος ''δυνατος'' οδηγος παντως που ενω χρονια τραβιεται με τα ARAI δινει προβαδισμα στο X-LITE.
    Θενξ ρε
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #20
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Ρε το ξερω οτι το X-803 παει σε συγκριση με το RX7 αλλα το RX7 δεν μου καθεται σαν καλουπι στη κεφαλα μου, αντιθετα με το Quantic.
    Εισαι ο 2ος ''δυνατος'' οδηγος παντως που ενω χρονια τραβιεται με τα ARAI δινει προβαδισμα στο X-LITE.
    Θενξ ρε
    Και btw σε πτώση με 180+ με X801R, το κράνος διαλύθηκε μεν, το κεφάλι μου δεν έπαθε τίποτα δε (τουλάχιστον εξωτερικά ).

    Edit : και χθες ο Aldeguer X803 φορούσε, και στούμπηξε με το κεφάλι στο curb μετά την πιρουέτα 360 μοιρών.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Το εχω φορεσει σε μαγαζι το Χ803 και μου καθόταν καλα.
    Εχουμε γνωμη για την αντοχη του στον χρόνο και την χρήση?

    Το RX7 μου ειναι ακόμα μια χαρα αλλά παλιώνει σιγα σιγα.
    Απο την αλλη ενα X lite κατωτερης σειρας που φοράω στην πόλη εχει αρχίσει και τα φτύνει πλέον με την μιση χρήση απ οτι το Arai.
    Απο εμπειρία σε παλιότερα μοντελα Arai που εχω αλλάξει, αντεχαν ολα στον χρονο και την χρήση χωρις να ειναι τα τοπ μοντέλα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το εχω φορεσει σε μαγαζι το Χ803 και μου καθόταν καλα.
    Εχουμε γνωμη για την αντοχη του στον χρόνο και την χρήση?

    Το RX7 μου ειναι ακόμα μια χαρα αλλά παλιώνει σιγα σιγα.
    Απο την αλλη ενα X lite κατωτερης σειρας που φοράω στην πόλη εχει αρχίσει και τα φτύνει πλέον με την μιση χρήση απ οτι το Arai.
    Απο εμπειρία σε παλιότερα μοντελα Arai που εχω αλλάξει, αντεχαν ολα στον χρονο και την χρήση χωρις να ειναι τα τοπ μοντέλα.
    Iσχύει αυτό που λες, ποιοτικά (στα εσωτερικά κυρίως) τα Arai είναι ανώτερα, αλλά πρέπει να το δεις σε σύγκριση με την τιμή και το χρόνο.

    Έχω (ακόμα) ένα Χ801 (Checa replica) από το 2006 που εσωτερικά έλιωσε μετά από 4-5 χρόνια αλλά άλλαξα όλα τα εσωτερικά (μικρό το κόστος) και είναι ΟΚ σήμερα (αν και δεν το φοράω).
    Βέβαια, από το 2007+ και μετά φοράω μόνο Arai, που δεν κανένα από αυτά δεν έχουν πάθει τίποτα στην 5ετία. Το nakano το έχω (έχιε απυσυρθεί βέβαια) απο το 10 και ακόμα και σήμερα η εφαρμογή του είναι άριστη.
    Μια μικρή ένσταση με τα Arai, μετά το 2008, φαίνεται ότι το QC είνια χαμηλώτερων προδιαγραφών (εσωτερικές επενδύσεις που ξεκολάνε, αεραγωγοί που δεν ανοίγουν κλπ - από πολύ νωρίς αυτά)

    Η διαφορά στις τιμές είναι χαοτική, ~500 το Xlite, ~850 το Arai.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Και btw σε πτώση με 180+ με X801R, το κράνος διαλύθηκε μεν, το κεφάλι μου δεν έπαθε τίποτα δε (τουλάχιστον εξωτερικά ).

    Edit : και χθες ο Aldeguer X803 φορούσε, και στούμπηξε με το κεφάλι στο curb μετά την πιρουέτα 360 μοιρών.
    Συγγνώμη για το off topic αλλά οι οδηγοί αγώνων τα ίδια κράνη που κυκλοφορούν στο εμπόριο φοράνε ή είναι ειδικές εκδόσεις? Σε όλες τις κατηγορίες ισχύει? Και στο motogp?

  9. #24
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη για το off topic αλλά οι οδηγοί αγώνων τα ίδια κράνη που κυκλοφορούν στο εμπόριο φοράνε ή είναι ειδικές εκδόσεις? Σε όλες τις κατηγορίες ισχύει? Και στο motogp?
    Υπάρχει η πιστοποίηση απο την FIM, για το κάθε κράνος. Δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορές, ειδικά σε κάτι τόσο σημαντικό (λογικά και ειδικά στην Αμερική) θα το έγραφαν ότι ΔΕΝ είναι racing κράνος (πχ το Arai RX7-GP) γιατί αλλιώς θα τους έτρεχαν στα δικαστήρια.

    To Χ803R πάντως είναι certified για αγώνες κι επίσημο κράνος στα WSBK και MotoGp
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #25
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει η πιστοποίηση απο την FIM, για το κάθε κράνος. Δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορές, ειδικά σε κάτι τόσο σημαντικό (λογικά και ειδικά στην Αμερική) θα το έγραφαν ότι ΔΕΝ είναι racing κράνος (πχ το Arai RX7-GP) γιατί αλλιώς θα τους έτρεχαν στα δικαστήρια.

    To Χ803R πάντως είναι certified για αγώνες κι επίσημο κράνος στα WSBK και MotoGp
    Σωστα. Αλλα παρ' ολα αυτα τα κρανη των οδηγων του gp ΔΕΝ ειναι τα ιδια με αυτα του εμποριου και αυτο το γνωριζω απο 1ο χερι
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #26
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Και btw σε πτώση με 180+ με X801R, το κράνος διαλύθηκε μεν, το κεφάλι μου δεν έπαθε τίποτα δε (τουλάχιστον εξωτερικά ).

    Edit : και χθες ο Aldeguer X803 φορούσε, και στούμπηξε με το κεφάλι στο curb μετά την πιρουέτα 360 μοιρών.
    Και ΤΙ τουμπα!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    .............................


    (επιδεικνύω αξιοθαύμαστη συγκράτηση..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Σωστα. Αλλα παρ' ολα αυτα τα κρανη των οδηγων του gp ΔΕΝ ειναι τα ιδια με αυτα του εμποριου και αυτο το γνωριζω απο 1ο χερι
    Είχα την εντύπωση ότι όποιες διαφορές υπάρχουν, αφορούν μόνο σε επίπεδα άνεσης και αεροδυναμικών βοηθημάτων και όχι στην κατεξοχήν κατασκευή του κράνους, των υλικών του και άρα της ασφάλειας που προσφέρει.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #29
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Είχα την εντύπωση ότι όποιες διαφορές υπάρχουν, αφορούν μόνο σε επίπεδα άνεσης και αεροδυναμικών βοηθημάτων και όχι στην κατεξοχήν κατασκευή του κράνους, των υλικών του και άρα της ασφάλειας που προσφέρει.
    Στο site της Arai λεει And Arai does not make custom ”racing helmets” for riders or drivers. The same helmet you see on the track is also available for you at your local Arai dealer. στο sponsoring.
    Βαρυ για να το δηλωσεις επισημα αν θελει καποιος να σε ξεβρακωσει. Αν οντως εχουν κατασκευαστικη διαφορα. Τα αεροδυναμικα βοηθηματα η μια αλλαγη στην ζελατινα λογω βροχης, νταξει ας το καταπιουμε.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Στο site της Arai λεει And Arai does not make custom ”racing helmets” for riders or drivers. The same helmet you see on the track is also available for you at your local Arai dealer. στο sponsoring.
    Βαρυ για να το δηλωσεις επισημα αν θελει καποιος να σε ξεβρακωσει. Αν οντως εχουν κατασκευαστικη διαφορα. Τα αεροδυναμικα βοηθηματα η μια αλλαγη στην ζελατινα λογω βροχης, νταξει ας το καταπιουμε.
    Έτσι ξέρω κι εγώ. Έχω δει βέβαια τους τεχνικούς της να προσαρμόζουν διάφορα "κολπάκια" (πχ βάζουν ένα ειδικό φιλμ στο εσωτερικό του μετώπου για την εφύδρωση, ή κάποια επιπλέον λάστιχα για την μόνωση από την βροχή).
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναζητηση νεου κρανους ,κυριως για ταξιδια
    από Aνεμος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2016, 08:45
  2. εμποροι και εμποροι .....η αναζητηση ενος κρανους !!!
    από redfantomas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 152
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2013, 10:16
  3. Ψάρακας σε αναζήτηση κράνους
    από Vice στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 09:31
  4. Αναζήτηση Κράνους
    από bill_soka στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2009, 08:20
  5. Αναζήτηση κράνους για φίλο με γυαλιά.
    από makis206 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 21:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF