Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Bandit 650 ή Cbf 600, ιδού η απορία.

  1. #1
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040

    Bandit 650 ή Cbf 600, ιδού η απορία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2101032_0_z.jpg 
Προβολές:	347 
Μέγεθος:	27,6 KB 
ID:	435042
    [ATTACH=CONFIG]435041[/ATTACH

    Το λοιπόν έχουμε και λέμε,κατόπιν ώριμου (λέμε τώρα ) σκέψεως,αποφάσισα να πάρω ένα από αυτούνα τα δύο.
    Το ένα bandit 650,του 05 ,το τελευταίο αερο-ελαιοψυκτο,με 5000 χλμ,(πήγα και το είδα και όντως τόσα φάνηκε να έχει), καί τό άλλο cbf600 καινούργιο στοκ του 05.(καί αυτό το είδα).
    Η ερώτηση λοιπόν προς τους γνώστες πουροτεκνους του φόρουμ,είναι ποιο από τα δύο,και τι να προσέξω λόγω μακράς αποθήκευσης,σε κλειστές συνθήκες έκθεσης μοτό,και τα δύο.
    Το bandit στα 3.500,το cbf στα 6.100 ευροπουλα.
    Για αυτά τα δύο οι απόψεις,πάντα.
    Λόγω ηλικίας,(62) θα ψωνίσω ένα απ' αυτά,της όψιμης νιότης μου,διότι ΔΕΝ μου αρέσουν τα καινούργια,και διότι τα λίγα χρόνια μοτοσικλετιστής ζωής που μου μένουν θέλω να τα περάσω με κάτι που μου άρεσε παλαιότερα.
    Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη,και δεόντως εκτιμητέα
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 312128013_0_z.jpg‎  
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Απ' αυτα τα 2 το χοντα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Ωραιο θεμα αγαπημένη κατηγορια τα γιαπωνέζικα ολραουντ μεσαια Ι4
    Το cbf600 το θυμάμαι χρονια να το εχει, του εκατσε η κριση και λογω τιμης δε εφυγε, μετα βγηκαν αλλα μοντελα του μεινε στο ραφι. Αν ειναι οντως καινουργιο με μια καλυτερη προσφορα θα ηταν οκ. Ομως αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι το εχει βαψει, διοτι ασπρο δεν υπηρχε στα 04-07 (αλλα στην επομενη γενια ιντζεξιον '08).

    Και τα δυο ειναι ενδιαφερον, αν το bandit ειναι ετσι οπως τα λεει, (γιατι η φωτο ειναι απαραδεκτη χωρια οτι φαίνεται σκονισμένο και οχι κατασταση βιτρίνας ως επρεπε), εγω θα πηγαινα στο bandit λογω στρογγυλοφαναρου, πιο απλοικό μοτερ λογω αεροψυκτου. Ενω εχει ως στανταρ διπλοσταντ για τα σέρβις που θα του εκανα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Μπαντιτ.

    Στο συγκεκριμένο με χαλανε τα ρολόγια του (ειδικά το ψηφιακό κοντερ αηδία σκέτη) γι'αυτό προτίμησα το ακριβώς προηγουμενο μοντέλο.

    Κατά τα άλλα όσο λιγότερα πλαστικά τόσο πιο κλασσική η μοτοσυκλέτα κι επιπλέον το στρογγυλό φανάρι είναι ολ ταιμ κλασικ, οπότε σουζουκάρα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Η τιμη του cbf ειναι εκτος τοπου και χρονου
    Κανενα δεν εχει abs
    Θα καινε τα κερατα τους λογω καρμπυρατερ
    Θα εχουν σιγουρα θεματα παλαιοτητας σε οτιδηποτε λαστιχενιο πανω τους
    Θεωρω οτι δεν ειναι καλες αγορες.. ..
    Επειδη κι εμενα μου αρεσουν σε σχεση με τα τωρινα θα εψαχνα για καποιο ενεργο καλομεταχειρισμενο απο 07 και πανω με abs και ψεκασμο
    Ειναι τα ιδια μηχανακια στην πιο εξελιγμενη τους μορφη

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Κρίμα πριν 1 μήνα έδωσε συνάδελφος ένα ασημί cbf 600 ψεκαστο με κάπου 50.000 km αλλά δουλεμενο πολύ ήπια, στον Βινιο. Το έδινε 3500 και δεν έφευγε οπότε το έδωσε κοψοχρονια στον έμπορο.

    Παίζει να μην ειχε περάσει ποτέ μεσαίες προς ψηλές στροφές το μοτέρ.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Ρυθμισμένα καρπυρατερ σε αυτα τα μοτερ επειδή τα γνωριζω δε καινε πανω απο 5.5-6.0 μονο μεσα σε σφιχτο κεντρο με ζεστη και σταματα ξεκινα θα κάψει παραπάνω μαξ 6.5. Σε βολτα εκτος με ταχύτητες ως 120 μπορει να καψει λιγοτερο απο 5.3
    Αν ειναι αυτα τα χλμ και μπορουν να αποδειχθουν και συνοδεύονται απο εξαιρετική κατάσταση, αξίζουν.
    Ειναι + το abs, αλλα μη τρελαθούμε ειναι τοσες μοτοσυκλετες εκει εξω με απο το 1990-2009 χωρις αυτο, ειναι ασφαλεις και σε παλια καραβανα δε ειναι λογος απόρριψης, τουλαχιστο αποψη μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    To δικό μου 600αρι το έχω μετρησει χοντρικά γύρω στα 6.5 εντός πόλης με ψυχρές εκκινήσεις (~6χλμ μέχρι την δουλεια).
    Εκτός παίζει πιο χαμηλά. Στις βόλτες που κάνουμε στην εξοχή βγάζω εύκολα 300χλμ αυτονομίας.

    Αυτό που με προβληματίζει στο αερο(ελαιο)ψυκτο είναι η ταλαιπωρία του στο αστικό κέντρο τους καλοκαιρινους μήνες. Όταν παίζει πρώτη-νεκρά-πρωτη για αρκετή ώρα ζεσταινεται πολύ.

    Σχετικά με την τιμή τα 6Κ μου φαινονται κι εμενα υπερβολικά. Είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση.

    Αντίθετα τα 3.5Κ του μπαντιτ θεωρώ είναι πιο ρεαλιστικά. Δεν είναι λιγα αλλά όταν τα λιωμένα μτχ κινουνται στα 2.5Κ κάνεις σχετικά πιο εύκολα την υπέρβαση στα 3.5 για το συγκεκριμένο αν όντως είναι στην κατάσταση που υποσχονται και ξέρεις τι ζητάς.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δε τα ξέρω τα μηχανάκια οδηγικα αλά με προβλημάτισε η τιμή του σιμπιεφ!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Επειδή είμαι κοντά σου σε ηλικία κάτοχος bandit 1250 από το 2008 έχω κάνει 120χιλ.απροβληματιστα χλμ θα σου πρότεινα bandit 650 ψεκαστο το βρίσκεις φτηνά δεν σπάει δεν χαλάει και δεν έχεις να ασχολείσαι με καρμπυρατέρ και ζιγκλεροβελονες.Εχεις όσο κλασσική μοτό χρειάζεται με σύγχρονες πινελιές ψεκασμό και abs.Καλο ψάξιμο

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Και εμένα ακριβό μου φαίνεται. Δεν έχω εμπειρία από το bandit για να συγκρίνω.
    Το cbf το έιχα δυο καλοκαίρια, μου φάνηκε πολύ άνετο και οικονομικό σε σημείο να αναρωτιέμαι γιατι δεν χρειάζομαι καύσιμα.
    Έχει μάλλον τον αισθητήρα βενζίνης πίσω στο τεπόζιτο και την τρόμπα πιο μπροστά και του δίνει την δυνατότητα να
    σου κάνει πλάκα μένοντας από καύσιμα σε ανηφόρες ενώ έχεις καμιά 40km ακόμα.
    Δεν χαλάει, δεν με κουράζει, το λέω χαρακτήρα.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι που μου φαινόταν ότι δεν θα μου κοστίσει σε ενέργεια να πεταχτώ στην άλλη άκρη της αττικής
    διασχίζοντάς την. Ελάχιστες μοτό μου έχουν δώσει αυτή την αίσθηση.

    Σε ψιλή άμμο, καθιστός με λίγα σηκώματα, ζητά να είσαι στην ροπή για να μην βουλιάζει και είναι πολύ προβλέψιμο.
    Σε λίγο χιόνι είσαι απλά προσεκτικός γιατί έχει χιόνι..

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    Εξήντα δύο χρόνων και θα πάρεις μηχανάκι χωρίς
    μοχλικο;

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Εξήντα δύο χρόνων και θα πάρεις μηχανάκι χωρίς
    μοχλικο;
    Πηγες κουβα...το bandit εχει

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Πανακριβο το cbf..Κ απο μενα bandit αλλα με ψεκασμο κ abs..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Με 6000 παίρνεις και cf 650 κούτα πάντως.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. suzuki bandit s 650 vs honda cbf 600
    από kpv στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2013, 14:55
  3. Z750s ή Bandit 650 ABS ή CBF 600 ABS
    από nicket456 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2012, 10:04
  4. Suzuki Bandit 650s ή Honda CBF-600 ?
    από Gazer στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 18:58
  5. Bandit 650 η Fazer 600 και γιατι οχι 1000??
    από gsbiker στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF