Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: KTM 1290 SUPER ADV S VS R (2017-2018)

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όπως παραπάνω.
    Είναι βάσανο με μεγάλο ον οφ να ρισκάρεις ακινησία κάθε φορά που γλιστρά ο μπροστινός.

    Έχεις την εμπειρία, αντιλαμβάνεσαι ότι με το S κάνεις διάσχιση στα πρότυπα που περιγράφονται από πάνω.
    Για εμένα, ο συνδυασμός όγκου - αναρτήσεων - δύναμης κάνει χρήσιμο χαρακτηριστικό τους ανθεκτικούς τροχούς
    και στην καθημερινή χρήση δρόμου.
    Βαριά κτυπήματα πόλης, κοτρόνα λιγνίτη στην εκδρομή.. άπειρα παραδείγματα που παρασύρθηκα, έτυχε, αδυνατούσα να αλλάξω κατεύθυνση,
    της έριξε μία η μανδαμ στον πίσω κ.λπ.

    Δεν τρελαίνομαι με τον 21" στον δρόμο. Μου χαλάει την αίσθηση και πρέπει να οδηγώ διαφορετικά κ.λπ. Ότι γράφουν όμως γι'αυτόν είναι αλήθεια, μαγεία στο χώμα.
    Συμβιβάζομαι ασφαλής με τον 19" στο χώμα και οδηγώ άνετα στο δρόμο.

    Καλύτερα να νοικιάσεις όποιο βρεις, να δεις μόνος τις διαφορές που συζητάμε.
    Οι τροχοί είναι θέμα "ρύθμισης" των προτιμήσεων σου στα πλαίσια των δυνατοτήτων της μοτό.
    Δεν αλλοιώνεται η εργοστασιακή κατάσταση της μοτό.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    δεν βρίσκω νοημα σε αυτες τις μοτο αν δεν σκοπευεις να γράφεις πολλα χιλιομετρα στην ασφαλτο σε μεγάλα ταξιδια. με ενα τενερε και ελαχιστα χρηματα πανω του, θα κανεις τα ίδια πραγματα πολύ πιο ευχαριστα και πολύ πιο ανετα. σχεδον εντουρο δηλαδη. μπορεις να πέσεις χωρις να κλάψεις, να μάθεις να οδηγας χωμα γιατι ειναι πολύ καλύτερο για εκμάθιση, να το πίεσεις χωρις φοβο και στην τελική να το πουλήσεις την επόμενη μερα αν το βαρεθείς. αν ηθελα κτμ θα πηγαινα στο 890 που ειναι και γρηγορο και πούπουλο αλλα επειδη εχει πολλα προβλήματα μάλλον παλι σε τενερε θα κατέληγα. υπάρχει και η αφρικα που εχει σαφως πιο χωματινο προσανατολισμο απο το μεγάλο κτμ (το S) και ειναι και παιχνιδι ακομα και για άπειρους. πολύ φιλικο μηχανάκι.
    βεβαια αν ειχα τα λεφτα και εγω θα το κοιτούσα το 1290 οπότε θεωρω πολύ λογική την σκέψη σου. ομως αν δεν ειχα και το εξτρα χρημα απο πίσω, να το βαζω χωμα και να πηγαινω κυρία δεν θα με ευχαριστούσε. το χωμα ειναι χαβαλες, θέλει παιχνιδι αλλιως... παω απο το δρομο.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν βρίσκω νοημα σε αυτες τις μοτο αν δεν σκοπευεις να γράφεις πολλα χιλιομετρα στην ασφαλτο σε μεγάλα ταξιδια. με ενα τενερε και ελαχιστα χρηματα πανω του, θα κανεις τα ίδια πραγματα πολύ πιο ευχαριστα και πολύ πιο ανετα. σχεδον εντουρο δηλαδη. μπορεις να πέσεις χωρις να κλάψεις, να μάθεις να οδηγας χωμα γιατι ειναι πολύ καλύτερο για εκμάθιση, να το πίεσεις χωρις φοβο και στην τελική να το πουλήσεις την επόμενη μερα αν το βαρεθείς. αν ηθελα κτμ θα πηγαινα στο 890 που ειναι και γρηγορο και πούπουλο αλλα επειδη εχει πολλα προβλήματα μάλλον παλι σε τενερε θα κατέληγα. υπάρχει και η αφρικα που εχει σαφως πιο χωματινο προσανατολισμο απο το μεγάλο κτμ (το S) και ειναι και παιχνιδι ακομα και για άπειρους. πολύ φιλικο μηχανάκι.
    βεβαια αν ειχα τα λεφτα και εγω θα το κοιτούσα το 1290 οπότε θεωρω πολύ λογική την σκέψη σου. ομως αν δεν ειχα και το εξτρα χρημα απο πίσω, να το βαζω χωμα και να πηγαινω κυρία δεν θα με ευχαριστούσε. το χωμα ειναι χαβαλες, θέλει παιχνιδι αλλιως... παω απο το δρομο.

    Όπως έγραψα παραπάνω το τενερε η αλήθεια μου αρέσει πολύ εμφανισιακα και οποίοι φίλοι το έχουν μου έχουν πει ότι είναι υπέροχο αλλά φοβάμαι ότι στον δρόμο φορτωμένο θα ειναι "λίγο" λόγο cc και hp.
    Επίσης επειδή το είδα και από κοντά (δεν το οδήγησα), είναι πολύ, πως να το πω, "πλαστικό", Και δεν μιλάω για την ποιότητα αλλά πώς φαίνεται στο μάτι και στην αφή.
    Θα ήθελα να κάνω την μετάβαση σε κάτι πιο ποιοτικό σε θέμα ηλεκτρονικών, εξοπλισμού και γενικά κάτι να μείνει για καιρό.
    Το Africa από την άλλη δεν διαφέρει πολύ σε θέμα βάρους αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια στον όγκο επειδή τα έχω δει δίπλα δίπλα ήταν καλή η διαφορά. Από εκεί και πέρα δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα 3 για να έχω εικόνα πάνω του.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όπως παραπάνω.
    Είναι βάσανο με μεγάλο ον οφ να ρισκάρεις ακινησία κάθε φορά που γλιστρά ο μπροστινός.

    Έχεις την εμπειρία, αντιλαμβάνεσαι ότι με το S κάνεις διάσχιση στα πρότυπα που περιγράφονται από πάνω.
    Για εμένα, ο συνδυασμός όγκου - αναρτήσεων - δύναμης κάνει χρήσιμο χαρακτηριστικό τους ανθεκτικούς τροχούς
    και στην καθημερινή χρήση δρόμου.
    Βαριά κτυπήματα πόλης, κοτρόνα λιγνίτη στην εκδρομή.. άπειρα παραδείγματα που παρασύρθηκα, έτυχε, αδυνατούσα να αλλάξω κατεύθυνση,
    της έριξε μία η μανδαμ στον πίσω κ.λπ.

    Δεν τρελαίνομαι με τον 21" στον δρόμο. Μου χαλάει την αίσθηση και πρέπει να οδηγώ διαφορετικά κ.λπ. Ότι γράφουν όμως γι'αυτόν είναι αλήθεια, μαγεία στο χώμα.
    Συμβιβάζομαι ασφαλής με τον 19" στο χώμα και οδηγώ άνετα στο δρόμο.

    Καλύτερα να νοικιάσεις όποιο βρεις, να δεις μόνος τις διαφορές που συζητάμε.
    Οι τροχοί είναι θέμα "ρύθμισης" των προτιμήσεων σου στα πλαίσια των δυνατοτήτων της μοτό.
    Δεν αλλοιώνεται η εργοστασιακή κατάσταση της μοτό.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Δηλαδή με μια σφαιρική μάτια τι θα επέλεγες?
    Τι αξίζει να θυσιάσει κάνεις έτσι ώστε και ασφαλής να είναι και να κάνει τα πάντα?


    Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια από τις δύο μηχανές? Το s παραπάνω κάποιος το είχε και μου ανέφερε αρκετά στοιχεία του.
    Το R το έχει οδηγήσει κάποιος, η να το έχει στην κατοχή του?

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Την βολτα του βιντεο , μια χαρα θα την εκανε και το s.
    Πολύ ασφαλτος ,πολύ πατημένο χώμα και στα πιο δυσκολα κοματια προσεκτικη οδηγηση με πολύ χαμηλες ταχυτητες .
    Εμενα μου αρεσε παντως οταν ενωθηκαν με το αλλο γκρουπ, το φορτωμα των αλλων .τανκ μπαγκ ,τέιλ μπαγκ ,τα βασικα και γεια σας .
    Τριβαλιτσα τινγκα σε δυσκολα και γλυστρερα σημεια ,δεν ειναι βολτα .ταλαιπωρια ειναι

    Φαντάζομαι εννοεις το s με λάστιχο ανάλογο αυτό που φοράνε τα παιδιά στο βίντεο.

    Μια ζάντα όπως του s θεωρείς θα άντεχε τέτοια καταπόνηση σε παρόμοιο τερέν μιας και όλες τις κατηγορίας νομίζω φοράνε ακτίνες.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakistrs Προβολή μηνύματος
    Όπως έγραψα παραπάνω το τενερε η αλήθεια μου αρέσει πολύ εμφανισιακα και οποίοι φίλοι το έχουν μου έχουν πει ότι είναι υπέροχο αλλά φοβάμαι ότι στον δρόμο φορτωμένο θα ειναι "λίγο" λόγο cc και hp.
    Επίσης επειδή το είδα και από κοντά (δεν το οδήγησα), είναι πολύ, πως να το πω, "πλαστικό", Και δεν μιλάω για την ποιότητα αλλά πώς φαίνεται στο μάτι και στην αφή.
    Θα ήθελα να κάνω την μετάβαση σε κάτι πιο ποιοτικό σε θέμα ηλεκτρονικών, εξοπλισμού και γενικά κάτι να μείνει για καιρό.
    Το Africa από την άλλη δεν διαφέρει πολύ σε θέμα βάρους αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια στον όγκο επειδή τα έχω δει δίπλα δίπλα ήταν καλή η διαφορά. Από εκεί και πέρα δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα 3 για να έχω εικόνα πάνω του.
    Αν βοηθάει, γνωρίζω αρκετούς με KTM Adv >1000 cc, που άλλαξαν σε Tenere και αρκετούς ακόμα που το σχεδιάζουν (Tenere ή Tuareg, όπου κάτσει η μπίλια). Το προφιλ τους είναι μια εκδρομή το μήνα κατά μέσο όρο ΚΑΙ δικάβαλο, ΧΩΡΙΣ δι/τριβάλιτσα αλλά σακίδια πλάτης (οπότε αντιλαμβάνεσαι σωματοδομές κι αντοχές) και χωρις καγκουρίες στο χώμα, δλδ εκδρομή. Βγάζουν km σε ασφαλτο και μετά βουνά ασφαλτο και λίγο χώματάκι ανάλογα τα γούστα. Κανείς από αυτούς που έκανε τη μετάβαση δεν το μετάνιωσε, κυρίως, λόγω ξεγνοιασίας από προβλήματα και ιδιοτροπίες όπως λένε.

    Το Africa είναι όντως καλύτερη επιλογή από αυτά που συζητάς για τη χρήση που θες και πιο εύκολο σε χώμα - αλλά όταν θα πέσει έχεις βάρος... Η αίσθηση που δίνει είναι ελαφρύ για τον όγκο του και σε παράσυρει, στο ΚΤΜ πας πάντα προσεκτικά - ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία σε χωμάτινα γλιστρίματα.

  7. #22
    Ενοειται με αλλο λαστιχο.

    Βεβαια μιας και αναφερθηκε το Τ700, πιστευω πως στην βολτα του βιντεο ,αν καποιος το ειχε , θα την ειχε ευχαριστηηει πιο πολυ απο ολους .

    Το θεμα σου ειναι πως εσυ θες να πηγαινεις πολυ ασφαλτο .Γιαυτο εγω ειμαι υπερ του s.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Κακα τα ψεμματα το τενερε ειναι μεσαίο μηχανακι σε ολα του. Αργο ειναι, απλο ειναι, στενη σελα εχει, πλαστικουρα φαινετε ΑΛΛΑ αυτά ειναι τα πλεονεκτήματα του στο χωμα. Για να μπαινεις χωμα μια φορα το μηνα αξιζει, για 2 φορες το χρονο οχι. Η αφρικα ειναι all around. Ειναι βαρια αλλα δεν της φαινετε στην οδηγηση. Κλασσικη χοντα τα κανει ολα και συμφαιρει. Συγκινηση δεν θα νιωσεις πανω της.

    Αν εισαι απο αυτους που στο δρομο θελουν γκαζι, μην κοιτας τπτ εκτος απο το 1290. Δυστυχώς δεν γινετε να τα εχουμε ολα. Γκαζια και ροπη θελουν μοτερ που στο χωμα θα ειναι κρεμασμενο σε ενα βαρυ και ακριβο συνολο. Παντως υπαρχει πλεον το norden. Πολυ πολυ ομορφο και πολυ πολυ ικανο.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ενοειται με αλλο λαστιχο.

    Βεβαια μιας και αναφερθηκε το Τ700, πιστευω πως στην βολτα του βιντεο ,αν καποιος το ειχε , θα την ειχε ευχαριστηηει πιο πολυ απο ολους .

    Το θεμα σου ειναι πως εσυ θες να πηγαινεις πολυ ασφαλτο .Γιαυτο εγω ειμαι υπερ του s.
    Σίγουρα το περισσότερο θα είναι άσφαλτο δεν πιστεύω ότι κάποιος με τέτοια μηχανή θα είναι περισσότερο στο χώμα. Αλλά σίγουρα θα ήθελα να μπω αρκετά σε δασικά κομμάτια για βόλτα. Καλοκαίρι πήγα διακοπές με το έτερον ήμισυ (νυμφαιο-νεστοριο- Γράμμος- Ζαγορι- Τζουμέρκα- Νότιο Πήλιο) με το αυτοκίνητο. Ένα juke 4x4 190 ps.
    Έφτασα Νυμφαίο και από εκεί βρήκα μια διαδρομή μέσα από το δάσος που έβγαινε Καστοριά όπου και την έκανα.Ηταν μέτρια, και αρκετά ταλαιπωρημένη είχε χώμα,λάσπη (είχε βρέξει) λίγο πέτρα. Πραγματικά με φαντάστηκα με μια μηχανή να το διασχίζω όλο αυτό.
    Απλά το θεμά είναι όπως προ ανέφερα.
    S με το ενδεχόμενο να πονέσει στο χώμα,σε μια πέτρα σε μια διαδρομή πάνω από 20-30χλμ.
    Η R με ένα μικρό περιορισμό στην άσφαλτο και στην επιθετική οδήγηση. Τα ταξίδια μου είναι άσφαλτο, πάντα επαρχιακό δίκτυο αποφεύγοντας εθνικές οδούς. Το θέμα είναι ότι αν βρω μέρος που να κόβει μέσα από το βουνό ε θέλω να πάω από εκεί.
    Το jukeακι αν είχε στόμα θα έβριζε.

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakistrs Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Δηλαδή με μια σφαιρική μάτια τι θα επέλεγες?
    Τι αξίζει να θυσιάσει κάνεις έτσι ώστε και ασφαλής να είναι και να κάνει τα πάντα?


    Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια από τις δύο μηχανές? Το s παραπάνω κάποιος το είχε και μου ανέφερε αρκετά στοιχεία του.
    Το R το έχει οδηγήσει κάποιος, η να το έχει στην κατοχή του?
    Βγάζουν το Τ αν κατάλαβα καλά
    Την ισορροπία του καθενός την διαμορφώνει ο ίδιος. Πάρε αυτό που σου αρέσει και εξόπλισε το.
    Εφόσον υπάρχουν τροχοί και από την KTM..
    εμένα με καλύπτει 17"/19" αλλά είμαι λογικός στο χώμα, ανάλογα τα λάστιχα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-Super-Adventure-S-T-R.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	435153

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Κακα τα ψεμματα το τενερε ειναι μεσαίο μηχανακι σε ολα του. Αργο ειναι, απλο ειναι, στενη σελα εχει, πλαστικουρα φαινετε ΑΛΛΑ αυτά ειναι τα πλεονεκτήματα του στο χωμα. Για να μπαινεις χωμα μια φορα το μηνα αξιζει, για 2 φορες το χρονο οχι. Η αφρικα ειναι all around. Ειναι βαρια αλλα δεν της φαινετε στην οδηγηση. Κλασσικη χοντα τα κανει ολα και συμφαιρει. Συγκινηση δεν θα νιωσεις πανω της.

    Αν εισαι απο αυτους που στο δρομο θελουν γκαζι, μην κοιτας τπτ εκτος απο το 1290. Δυστυχώς δεν γινετε να τα εχουμε ολα. Γκαζια και ροπη θελουν μοτερ που στο χωμα θα ειναι κρεμασμενο σε ενα βαρυ και ακριβο συνολο. Παντως υπαρχει πλεον το norden. Πολυ πολυ ομορφο και πολυ πολυ ικανο.
    Συμφωνώ απόλυτα για το T7. Προσωπικά χωρίς να είμαι ο VR46 της Χαλκιδικής θεωρώ ότι θα ήθελα δύναμη, έμαθα με κάτι δυνατό και δεν θα ήθελα να έχω κάτι λιγότερο.

    Το Africa αν με ρωτάς δεν μου αρέσει καθόλου, δεν ξέρω γιατί, δεν μου κάθεται στο μάτι και πάντα επέλεγα με την καρδιά όχημα.

    Το norden η αλήθεια δεν το είχα προσέξει καθόλου και μόλις μπήκα να το δω. Ομολογώ ότι είναι ξεχωριστό τουλάχιστον εμφανισιακά και πολύ κοντά στα θέλω μου. (Το 790-890 δεν μου αρέσουν. Μου μοιάζουν σαν τα μικρά παιδιά του 1290

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    τι εμπειρια εχεις στο χωμα? σε ρωταω γιατι και εγω πριν μπω πρωτη φορά έβλεπα αυτα τα 220κιλα μηχανάνια και έλεγα ελα ρε, ευκολο ειναι. μετα κατάλαβα οτι οι περισσοτεροι σε αυτα τα βιντεο ειναι πρωην γρηγοροι εντουράδες που δεν φοβούνται να τα σπασουν και έχουν ΧΕΡΙΑ.

    άποψη μου, επειδη τα λάστιχα ειναι πιο σημαντικα απο το ιδιο το μηχανάκι (υπερβάλω), παρε το s και βάλε ενα λάστιχο με λίγο τακουνάκι και θα σε παει και δρομο και χωμα χωρις πολλες παραχωρησεις στο ενα η το άλλο τερεν. δες το νορντεν παντως, ειναι πιο κοντα σε αυτο που θες.

    edit: ξαναλεω γιατι το θεωρω πολύ πολύ σημαντικο. ενα μηχανάκι που ειναι φτιαγμένο να κάνει 100% αυτο που ζητάς αλλα εσυ δεν τολμας να το πιεσεις ειναι αχρηστο. ενα μηχανάκι που ειναι πολύ λιγότερο ικανο, γρηγορο, ποιοτικο, κτλ αλλα ειναι φθηνο και απλο, θα το πιεσεις, θα μαθεις, θα το ριξεις και τελικα θα σε παει παντου και θα σε ευχαριστησει παραπάνω. αν πας στο 1290 και μέινεις με αδειες τσέπες, δεν θα μπορεσεις να το χαρεις οσο θες στο χωμα και ειναι λογικο.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τι εμπειρια εχεις στο χωμα? σε ρωταω γιατι και εγω πριν μπω πρωτη φορά έβλεπα αυτα τα 220κιλα μηχανάνια και έλεγα ελα ρε, ευκολο ειναι. μετα κατάλαβα οτι οι περισσοτεροι σε αυτα τα βιντεο ειναι πρωην γρηγοροι εντουράδες που δεν φοβούνται να τα σπασουν και έχουν ΧΕΡΙΑ.

    άποψη μου, επειδη τα λάστιχα ειναι πιο σημαντικα απο το ιδιο το μηχανάκι (υπερβάλω), παρε το s και βάλε ενα λάστιχο με λίγο τακουνάκι και θα σε παει και δρομο και χωμα χωρις πολλες παραχωρησεις στο ενα η το άλλο τερεν. δες το νορντεν παντως, ειναι πιο κοντα σε αυτο που θες.

    edit: ξαναλεω γιατι το θεωρω πολύ πολύ σημαντικο. ενα μηχανάκι που ειναι φτιαγμένο να κάνει 100% αυτο που ζητάς αλλα εσυ δεν τολμας να το πιεσεις ειναι αχρηστο. ενα μηχανάκι που ειναι πολύ λιγότερο ικανο, γρηγορο, ποιοτικο, κτλ αλλα ειναι φθηνο και απλο, θα το πιεσεις, θα μαθεις, θα το ριξεις και τελικα θα σε παει παντου και θα σε ευχαριστησει παραπάνω. αν πας στο 1290 και μέινεις με αδειες τσέπες, δεν θα μπορεσεις να το χαρεις οσο θες στο χωμα και ειναι λογικο.
    Καμία εμπειρία στο χώμα. Ούτε λίγο η αλήθεια.
    Απλά θέλω κάτι καλό να έρθει και να μείνει και όχι να το αλλάξω σε λίγο καιρό.

    Έχουν βάση τα λεγόμενά σου και σε ευχαριστώ για τον χρόνο. Θα το σκεφτώ περισσότερο και ανάλογα θα πράξω.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    https://www.youtube.com/channel/UCYe...Iv0UhpSBfPiJiA

    μόλις πήρε το norden κιόλας. ειναι φοβερο κανάλι με πάρα πολλες πληροφορίες για όλα οσα κοιτάς πλήν του 1290 δυστυχως. δες και το tiger 900, φαινετε πολύ καλη επιλογή και εχει τεστ και αυτος στο κανάλι του.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    https://www.youtube.com/channel/UCYe...Iv0UhpSBfPiJiA

    μόλις πήρε το norden κιόλας. ειναι φοβερο κανάλι με πάρα πολλες πληροφορίες για όλα οσα κοιτάς πλήν του 1290 δυστυχως. δες και το tiger 900, φαινετε πολύ καλη επιλογή και εχει τεστ και αυτος στο κανάλι του.
    Ευχαριστώ Βασίλη. Θα το δω σίγουρα!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ducati Multi Strada Enduro 1200 (2016) Vs KTM 1290 Super Adventure T (2016)
    από Cineboy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 251
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2021, 00:58
  2. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 19:21
  3. ktm 1290 super adv. t
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2018, 23:29
  4. ktm 1290 super duke gt 2018
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2017, 14:52
  5. KTM 1290 Super Duke facelift
    από Ζεύκας στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 23:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF