Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: KTM 1290 SUPER ADV S VS R (2017-2018)

  1. #31
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    τόσες σελίδες συζητάτε τι μαγικά θα κάνει το ένα μοντέλο απο το αλλο και πως αυτό θα σε οδηγήσει εκεί που θες. Ομως το θέμα δεν είναι καθόλου το καθεαυτού μηχανάκι....
    Έμπειροι μηχανακιδες δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να κανουν περιήγηση με το RC8 σου οπουδήποτε περιγράφεις ως χωμάτινη διαδρομή και περιήγηση. Για να το κάνω πιο χειροπιαστό, ΑΝ σου τύχαινε να ανταλλάξεις μηχανάκια για μια βόλτα σε βατό χωματόδρομο εσύ με ένα μεγκα ονοφ μοντέλο και ενας έμπειρος με το RC8 σου θα αντιλαμβανόσουν οτι ο ρυθμός του θα ήταν τέτοιος που θα σε περνούσε απο πάνω...

    Στο αίτημα μου. Η απαντηση είναι οποιοδήποτε μεγκα ονοφ (επειδή αυτό επιθυμείς) με ground clearance απο >180mm και διαδρομες αναρτήσεων απο >160mm θα σου έδιναν την άνεση και για αυτό που φαντάζεσαι.

    Πέραν του μαρκετινκ της εταιρείας το R μοντέλο είναι κατάλληλο για αναβάτες με χωμάτινο παρελθόν με απαιτήσεις για τραβελ εντούρο κλπ. Τα πρόσθετα περιφερειακά που έβαλαν πάνω δεν τα έβαλαν για να πηγαίνει κάποιος με το έτερον του ήμισυ βόλτα με αντίσκηνο στο βουνο.

    Οσο και να συνεχίσεις αυτή την κουβέντα άκρη δε θα βγάλεις, αν θέλεις να κάνεις δουλειά, ξεκίνα απο αυριο και πάρε ενα τηλ. στα 2-3 σχολεία για χωμάτινους που διοργανώνονται και ρώτα τους για εκπαιδευτικό και πάρε μέρος.
    Οταν τελειώσεις ένα τέτοιο course θα γνωρίζεις τι θέλεις να κάνεις και με τι στο βουνό
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τόσες σελίδες συζητάτε τι μαγικά θα κάνει το ένα μοντέλο απο το αλλο και πως αυτό θα σε οδηγήσει εκεί που θες. Ομως το θέμα δεν είναι καθόλου το καθεαυτού μηχανάκι....
    Έμπειροι μηχανακιδες δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να κανουν περιήγηση με το RC8 σου οπουδήποτε περιγράφεις ως χωμάτινη διαδρομή και περιήγηση. Για να το κάνω πιο χειροπιαστό, ΑΝ σου τύχαινε να ανταλλάξεις μηχανάκια για μια βόλτα σε βατό χωματόδρομο εσύ με ένα μεγκα ονοφ μοντέλο και ενας έμπειρος με το RC8 σου θα αντιλαμβανόσουν οτι ο ρυθμός του θα ήταν τέτοιος που θα σε περνούσε απο πάνω...

    Στο αίτημα μου. Η απαντηση είναι οποιοδήποτε μεγκα ονοφ (επειδή αυτό επιθυμείς) με ground clearance απο >180mm και διαδρομες αναρτήσεων απο >160mm θα σου έδιναν την άνεση και για αυτό που φαντάζεσαι.

    Πέραν του μαρκετινκ της εταιρείας το R μοντέλο είναι κατάλληλο για αναβάτες με χωμάτινο παρελθόν με απαιτήσεις για τραβελ εντούρο κλπ. Τα πρόσθετα περιφερειακά που έβαλαν πάνω δεν τα έβαλαν για να πηγαίνει κάποιος με το έτερον του ήμισυ βόλτα με αντίσκηνο στο βουνο.

    Οσο και να συνεχίσεις αυτή την κουβέντα άκρη δε θα βγάλεις, αν θέλεις να κάνεις δουλειά, ξεκίνα απο αυριο και πάρε ενα τηλ. στα 2-3 σχολεία για χωμάτινους που διοργανώνονται και ρώτα τους για εκπαιδευτικό και πάρε μέρος.
    Οταν τελειώσεις ένα τέτοιο course θα γνωρίζεις τι θέλεις να κάνεις και με τι στο βουνό
    Απλός λιτός και απέριττος.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση doctora, έχεις πολλά δικιά σε όσα παραπάνω γράφεις.
    Η αλήθεια είναι ότι οποιοδήποτε σύγκριση με κάποιον έμπειρο σε οποιοδήποτε τερέν θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Αν σε πιστα σου έδινα ένα rsuper sport τελευταίας γενιας και κάποιος πολύ έμπειρος έπαιρνε ένα transalp του 2000 ξέρουμε πολύ καλά ότι θα σε περνούσε από πάνω. Από τέτοια παραδείγματα σίγουρα χιλιάδες και σίγουρα όλα στέκουν μιας και αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Θυμάμαι σε μια εκδρομή έναν τύπο με v strom να ξύνει μαρσπιέδες και να κανει χαβαλε με κάποιους που είχαμε street kai ss 150+ps. Σίγουρα λοιπόν εύστοχο το παράδειγμα αλλά με αυτήν την λογική όλοι θα κυκλοφορούσαμε με αυτό που μπορούμε να το φτάσουμε στα άκρα και ξέρουμε όλοι, ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουμε μηχανές πολύ ανώτερες των δυνατοτήτων μας.

    Πήρα rc8, μια μηχανή καθαρά για πίστα, έκανα ταξίδια,γύρισα όλη την Ελλάδα πήγα και εξωτερικό, φορτωμένο, δυνατό, για εμένα άνετο και απολαυστικό όσο άντεχα πιο πιτσιρικάς.
    Σίγουρα λοιπόν χωράει κάπου και τα δικα μου "θέλω" (έτερον ήμισυ,σκηνακι,βόλτα κτλ) σε αυτό το μοντέλο που μιλάμε και ας είναι λίγο υπερβολή η εκτός των ακραίων δυνατοτήτων του.

    Σύμφωνα με αυτά που μου έγραψες λοιπόν με ένα λάστιχο όχι τόσο ασφάλτινο μπορώ να κάνω τα πάντα που θέλω και με το παραπάνω με το s μιας και το ύψος που ανέφερες και η ανάρτηση είναι πιο πάνω από τα αναγραφόμενα.

    Δεν σου κρύβω ότι μπήκα να δω αυτό με το school riding.

  3. #33
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Μαλλον δεν σας εχει περασει κ κανας 21αρης μπροστινος τροχος σε στροφιλικια ωστε να καταλαβετε πως στριβει (κ ας μην ειναι 19αρης).

    Αν θες να βγεις απο το streetαδικο της καταστασης παρε το R.
    Κ γυρνα ολη την Ελλαδα απο δρομους κ χωματα χωρις αγχος.
    Το S παει ασφαλτο οπως κ το R.
    To R παει χωμα αλλα το S δεν παει.
    Οι διαφορες στην ασφαλτο ειναι πολυ μικρες (ας πουμε) ενω στο χωμα χαοτικες.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Δεν ανησυχώ για τους άλλους, για εμένα φοβάμαι με 21" στο δρόμο

  5. #35
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Sakistrs
    Δες και εδω, ο νικος σπανος που ασχολείται συγκεκριμένα με το χωμα
    https://www.allroad-training.com/

    και επισης τα παιδια στο riding school αν εχουν προγραμματισμένο
    https://motorcycleridingacademy.com/seminar/on-off/2

    Οπως επισης
    https://www.bmw-motorrad.gr/el/exper...trainings.html
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 10/04/2022 στις 19:29.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Είχα το R και έχω οδηγήσει πάρα πολύ το S
    To R είναι πολύ καλό στην άσφαλτο μέχρι να οδηγήσεις το S... Αν δεν σε λένε Chris Birch το S ακολουθεί παντού εκτός δρόμου, μπορώ να σου πω πως είναι περισσότερο φιλικό για αρχάριους και μέσους αναβάτες
    Σε ταξίδι φορτωμένο το S επίσης υπερισχύει λόγο αναρτήσεων-εργονομίας
    Προσωπικά δεν θα ξανά αγόραζα τόσο μεγάλο adv με 21" τροχό, κάπου διάβασα πως και η ΚΤΜ σκέφτεται να καταργήσει από την γκάμα της την έκδοση R
    Κακά τα ψέμματα αυτές οι μοτοσικλέτες εξυπηρετούν ταξίδια που θα βρεις και χωματόδρομους και όχι να τα κυνηγάς σε ειδικές διαδρομές, αν θα αγόραζα ξανά 1290 θα ήταν το S αν και σε άνεση-προστασία ταξιδιού υπολείπεται του ανταγωνισμού έχει όμως κάτι μεσαίες το άτιμο...
    Και εδώ μια βόλτα μας με τρία 1290R και ένα S που φυσικά ακολούθησε παντού (φόραγε Michelin road 5!)
    Τελευταία τροποποίηση από kostasdirt; 10/04/2022 στις 18:15.
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Sakistrs
    Δες και εδω, ο νικος σπανος που ασχολείται συγκεκριμένα με το χωμα
    https://www.allroad-training.com/

    και επισης τα παιδια στο riding school αν εχουν προγραμματισμένο
    https://motorcycleridingacademy.com/seminar/on-off/2

    Οπως επισης
    https://www.bmw-motorrad.gr/el/exper...trainings.html

    Ευχαριστώ πολύ

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasdirt Προβολή μηνύματος
    Είχα το R και έχω οδηγήσει πάρα πολύ το S
    To R είναι πολύ καλό στην άσφαλτο μέχρι να οδηγήσεις το S... Αν δεν σε λένε Chris Birch το S ακολουθεί παντού εκτός δρόμου, μπορώ να σου πω πως είναι περισσότερο φιλικό για αρχάριους και μέσους αναβάτες
    Σε ταξίδι φορτωμένο το S επίσης υπερισχύει λόγο αναρτήσεων-εργονομίας
    Προσωπικά δεν θα ξανά αγόραζα τόσο μεγάλο adv με 21" τροχό, κάπου διάβασα πως και η ΚΤΜ σκέφτεται να καταργήσει από την γκάμα της την έκδοση R
    Κακά τα ψέμματα αυτές οι μοτοσικλέτες εξυπηρετούν ταξίδια που θα βρεις και χωματόδρομους και όχι να τα κυνηγάς σε ειδικές διαδρομές, αν θα αγόραζα ξανά 1290 θα ήταν το S αν και σε άνεση-προστασία ταξιδιού υπολείπεται του ανταγωνισμού έχει όμως κάτι μεσαίες το άτιμο...
    Και εδώ μια βόλτα μας με τρία 1290R και ένα S που φυσικά ακολούθησε παντού (φόραγε Michelin road 5!)
    Άρα θεωρείς ότι το R θα ήταν μια ανούσια υπερβολή για τον μέσο οδηγό μιας και με το s κινείσαι εξίσου άνετα στο χώμα χωρίς δυσάρεστες συνέπειες για την μηχανή.

    Όπως επίσης και ότι η διαφορά στο s από το r στην άσφαλτο είναι αισθητή αρκετά.

    Ένα άλλο έρωτημα μιας και έχεις οδηγήσει και τα δυο. Η ρύθμιση αναρτήσεις στο s θεωρείς ότι είναι μεγάλο αβαντάζ σε σχέση με την χειροκίνητη ρύθμιση του r?

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Ναι η ρύθμιση στο S είναι σίγουρα ένα αβαντάζ μιας και χώρια της ευκολίας μπορείς να επέμβεις άμεσα στις αναρτήσεις χωρίς εργαλεία κτλ.
    Βέβαια έχει εξαιρετικές αναρτήσεις το R που αν ρυθμιστούν σωστά μπορούν να δουλέψουν πολύ καλά σε εντός και εκτός δρόμου διαδρομές όμως πρέπει να επέμβεις κάθε φορά κάτι που προφανώς δεν γίνεται on the fly όπως στο S
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Ρε φιλε το γκαστρωσες το θεμα.

    Πανε παρε το Norden που ειναι καλυτερο και απο το S και απο το R.Και δεν θα εχεις και το διλλημα S ή R μια και εχει μονο ενα Norden.

    Περα απο την πλακα,δεν εχω ιδεα απο χωμα αλλα το Νorden θα επαιρνα.Νομιζω οτι ειναι πιο χρηστικο και πιο κοντα σε αυτα που θες να κανεις.Και επισης πιο ομορφο για τα δικα μου γουστα.

    Αν και εγω να σου πω την αληθεια απο την αρχη του νηματος γι αυτο εδω σε εχω κοψει

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Αδερφέ, όπως σου είπα το έχω το μηχανάκι και το εχω βάλει χώμα αλλά όχι Ελλάδα που έχουμε πολύ πετρα φυτευτή και ενίοτε κροκάλα .

    Αναφορικά με τις ζάντες δες τι μπορείς να πάθεις ακομα και στην άσφαλτο με τις μαμα ζάντες - απο σημερινό post στο FB

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture9.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	435204

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture8.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	111,6 KB 
ID:	435205

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture7.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	117,2 KB 
ID:	435206

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ, όπως σου είπα το έχω το μηχανάκι και το εχω βάλει χώμα αλλά όχι Ελλάδα που έχουμε πολύ πετρα φυτευτή και ενίοτε κροκάλα .

    Αναφορικά με τις ζάντες δες τι μπορείς να πάθεις ακομα και στην άσφαλτο με τις μαμα ζάντες - απο σημερινό post στο FB

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture9.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	435204

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture8.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	111,6 KB 
ID:	435205

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture7.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	117,2 KB 
ID:	435206
    εχω πέσει με καθε λογης μηχανακι σε ελληνικα πηγαδια και δεν το εχω παθει ποτε αυτο. είτε εχει ζαντες για πεταμα, ειτε ήταν στα φρενα (και πολύ μαλιστα), είτε ο τυπος ειναι 140κιλα.

    είτε δεν ειχε αερα.

    παντως λογικο δεν ειναι αυτο που βλεπω. απο εκει περναει φλατ αουτ ακομα και r1 χωρις να ιδρωσει καν.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakistrs Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Αυτό που έχω τώρα είναι ένα rc8.
    Το έχω πάνω από δέκα χρόνια δίπλα μου και ειλικρινά όσο ιδιαίτερο και δύστροπο είναι άλλο τόσο μου αρέσει.
    Ήρθε η ώρα όμως να γίνει η μετάβαση,λίγο τα πονακια,λίγο η παρέα, λίγο η τρέλα που θέλει να πάει στα βουνά.

    Για να δώσω να καταλάβετε τι εννοώ. Διπλός με μπαγαζια+σκηνές σλιπινγκ μπαγκ κτλ για καμιά 20χλμ βουνό και αραγμα δίπλα σε κάποια λίμνη κάνει το s η όχι?

    Στο μυαλό μου έχω μικτά ταξίδια. Όπου θα πηγαίνω από άσφαλτο στον προορισμό μου και μετά θα κάνω κάτι σε ελεύθερο μέσα στο βουνό η σε κάτι πιο οργανωμένο.
    Αυτή θέλω να είναι η χρήση της.
    Ανε ένα ζευγάρι λάστιχα το s το κάνει αυτό απροβληματιστα τότε είμαστε εκεί.

    Το R να υποθέσω στην άσφαλτο υστερεί πολύ έτσι?


    Όλα γίνονται με συμβιβασμούς. Γενικά για 1η επαφή με το χώμα τα μηχανάκια που αναφέρεις έχουν σοβαρό βάρος. Για να είσαι ασφαλής πρέπει να πας σε λάστιχα τουλάχιστον 50-50 εκτός αν πηγαίνεις μόνο καλοκαίρι και ειναι τα πάντα στεγνά (και πάλι δεν είσαι απόλυτα ασφαλής). Έχεις σκεφτεί όμως πόσο αντέχει ένα 50-50 λάστιχο δικάβαλος με μπαγκάζια σε τόσο δυνατές και βαριές μοτοσυκλέτες? Θα απογοητευτείς...
    Να προσθέσω οτι με λάστιχο 50-50 δεν εισαι το ίδιο ασφαλής στην άσφαλτο τους χειμωνιάτικους μήνες. Υπάρχουν δηλαδή συμβιβασμοί όπως είπα.

    Επίσης, δικάβαλος να μπεις χώμα και να πας σε ποιά λίμνη? Μόνο 2-3 περιπτώσεις μου έρχονται σαν βατές να φτάσεις με ασφάλεια, οι Αρένες στο Γράμμο και η λίμνη στο Καλλίδρομο(οχι χειμώνα εννοείται). Αντε και μια μικρή στο Βελούχι που είναι 3 λεπτά χωματόδρομος. Οι ζάντες αυτών των μοντέλων έχουν τη φήμη του βιταμ σοφτ. Τα βουνά μας έχουν πολύ πέτρα, θα αντέξουν δικάβαλο με μπαγκάζια? Είναι πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα που μπορείς να κάνεις δικάβαλος με μεγάλα μηχανάκια στα βουνά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ, όπως σου είπα το έχω το μηχανάκι και το εχω βάλει χώμα αλλά όχι Ελλάδα που έχουμε πολύ πετρα φυτευτή και ενίοτε κροκάλα .

    Αναφορικά με τις ζάντες δες τι μπορείς να πάθεις ακομα και στην άσφαλτο με τις μαμα ζάντες - απο σημερινό post στο FB

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture9.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	435204

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture8.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	111,6 KB 
ID:	435205

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Picture7.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	117,2 KB 
ID:	435206
    Αυτήν την τρύπα την λες και είσοδο προς Άδη.....

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Ρε φιλε το γκαστρωσες το θεμα.

    Πανε παρε το Norden που ειναι καλυτερο και απο το S και απο το R.Και δεν θα εχεις και το διλλημα S ή R μια και εχει μονο ενα Norden.

    Περα απο την πλακα,δεν εχω ιδεα απο χωμα αλλα το Νorden θα επαιρνα.Νομιζω οτι ειναι πιο χρηστικο και πιο κοντα σε αυτα που θες να κανεις.Και επισης πιο ομορφο για τα δικα μου γουστα.

    Αν και εγω να σου πω την αληθεια απο την αρχη του νηματος γι αυτο εδω σε εχω κοψει
    Έχει μπει στις επιλογές το Norden η αλήθεια ειναι

    Ωραίο το 990 αλλά παλιό πλέον, θέλω κάτι τεχνολογικά πιο καινούριο. Επίσης θέλω σιφτερ γιατί έχω ένα θέμα στο αριστερό χέρι με τον τένοντα όπου μετά από πολύωρα ταξίδια με πονάει και με δυσκολεύουν οι αλλαγές. (Τα γεράματα που ανέφερα παραπάνω)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ducati Multi Strada Enduro 1200 (2016) Vs KTM 1290 Super Adventure T (2016)
    από Cineboy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 251
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2021, 23:58
  2. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 18:21
  3. ktm 1290 super adv. t
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2018, 22:29
  4. ktm 1290 super duke gt 2018
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2017, 13:52
  5. KTM 1290 Super Duke facelift
    από Ζεύκας στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF