Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: KTM 1290 SUPER ADV S VS R (2017-2018)

  1. #1

    KTM 1290 SUPER ADV S VS R (2017-2018)

    Καλησπέρα στην ομάδα, μετά από κάποια χρόνια αγκαλιά με ss αποφάσισα ότι λόγο αλλαγή τρόπου ζωής και "θέλω" να αλλάξω κατηγορία. Αγαπώ πολύ την φύση, πολλές φορές πηγαίνω με την μηχανή μια βόλτα βλέπω ένα δασικό δρόμο και θέλω να τον εξερευνήσω. Δυστυχώς αυτό που έχω αυτήν την στιγμή δεν μου το επιτρέπει ούτε στο 1% οπότε αποφάσισα ότι πρέπει να πάρω κάτι να με γεμίσει πρώτα από όλα και θα με κάνει να ξεχάσω την παλιά μου αγάπη που είμαι η αλήθεια συναισθηματικά δεμένος.
    Στο θέμα μας λοιπόν S or R.
    Δεν είμαι του χώματος φανατικός απλά θέλω κάτι που να τα κάνει όλα χωρίς να το πονάω. Έτσι είμαι σε μεγάλο διλλημμα. Να πάρω το R και στο χώμα να μην φοβάμαι ότι θα το ταλαιπωρήσω και να συμβιβαστώ σε πιο χαλαρούς ρυθμούς στον δρόμο η το S που στον δρόμο είναι αψογο. Σε νορμάλ χρήση στο χώμα θα ειχε θέμα? Ποιες ειναι γενικά οι διαφορές τούς σε εξοπλισμό κτλ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία τροποποίηση από sakistrs; 04/04/2022 στις 22:13.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Πιστεύω ότι είναι πολύ βαριά για 1η επαφή, ακόμα και με χαλαρό, χωμα. Πιθανολογόντας ότι θα έχεις λάστιχα 90/10 (χώμα/άσφαλτο), άντε 80/20, λόγω προηγούμενων γούστων, θα σε αγχώνει το βάρος σε κάθε υγρασία/νεροφάγωμα >5-6 cm που θα συναντάς (+ θα ανάβει ο κινητήρας λόγω χαμηλής ταχύτητας κίνησης)... Αυτές οι μηχανές είναι περισσότερο ψηλά street παρά κάτι για χώμα. Καλύτερη λύση θα ήταν κάτι σαν το Tenere ή το νέο Aprilia για το ελληνικό τερέν με πέτρωδες έδαφος. Αν τώρα θες 1290 SA για κάποιο λόγο κι έχεις διαβάσει τις διαφορές σε αναρτηση,τροχούς κλπ ιστορίες, πάρε το R αν είσαι >=1.90 ύψος (δεδομένου ότι το οικονομικό δεν είναι θέμα) γιατί έχει ωραίο χρώμα . Αν όμως τελικά παρείς το S και κάποτε φτάσεις σε επίπεδο που θα σε περιορίζει η χυτή ζάντα (αλματά, κοτρώνες με χαμηλές πιέσεις κλπ), αλλάζεις σε ακτινα. ...Αλλά αυτή η στιγμή μάλλον θα καθυστερήσει να έρθει και το πιθανότερο είναι να μην θες πια το 1290...

  3. #3
    Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα το tenere γιατί μου αρέσει αρκετά αλλά λέω να πάω σε κάτι πιο "καλό" ότι αφορά τον εξοπλισμό και πιο δυνατό στον δρόμο.
    Δεν έχω σκοπό για πετάγματα κτλ η αλήθεια αλλά σίγουρα θα ήθελα να πηγαίνει σε δασικο δρομο χωρίς να φοβάμαι ότι το πονάω.
    Άλλωστε πιστεύω ότι τα χιλιόμετρα που θα κάνω είναι 80+% άσφαλτο και 20% χώμα.
    Μένω επαρχία και έχει απίστευτα μέρη για να πας μέσω χωματόδρομων.
    Για το ύψος που ανέφερες είμαι 1.90.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Καλημέρα, νομίζω πως με ακτίνες είναι πιο χρήσιμο για κάποιον που ξεκινά εκτός δρόμου.
    Το tenere δείχνει καλή λύση για να μάθεις, δεν θα λείψει δύναμη στο ύφος του και έχεις πολύ καλή τιμή μεταπώλησης
    αν για κάποιο λόγο θέλεις να το αλλάξεις.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Μιας και είσαι πρώην στρητάς, το σεταπ 21/18 θα σε ξενίσει αλλά μόνο αν πας να πιέσεις σε στροφιλίκι. Αντίθετα, το απλό S είναι μια ολοκληρωμένη μοτο που στον δρόμο δύσκολα θα βρεις τα όρια της. Για χώμα δεν ξέρω να σου πω, φαντάζομαι ότι για μια απλή διάβαση δεν θα υπάρχει πρόβλημα ούτε με το S, ενώ αν θελήσεις κάτι παραπάνω μπορείς να βάλεις ένα πιο οφ ελαστικό.

    Tenere ή Tuareg είναι πολύ καλές περιπτώσεις αλλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αλλάξεις τελείως αντίληψη της βόλτας. Προσωπικά θα μου έλειπε το γκάζι και οι ηλεκτρονικές ευκολίες που έχουν τα μεγάλα.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Συμφωνω με το απλο s .
    Θα σε καλυψει παντου σε αυτα που θες και δεν θα σου ληψει καθολου η σπορ αισθηση στο δρομο.

    Τα υπολοιπα ειναι για τους αμιγως χωματινους .Εσυ απλα οταν θες χωμα ,απλες διελεύσεις θα κανεις ,δεν θα πας εντουρο..
    Στις απλες διελεύσεις και το βστρωμ παει.

    Απλη διέλευση s
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20220406-152513_Chrome.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	435077


    Τί ωραίος προβληματισμος !!!
    Οτι και να παρεις ,ευχομαι να το χαρεις .

  7. #7
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Αυτό που έχω τώρα είναι ένα rc8.
    Το έχω πάνω από δέκα χρόνια δίπλα μου και ειλικρινά όσο ιδιαίτερο και δύστροπο είναι άλλο τόσο μου αρέσει.
    Ήρθε η ώρα όμως να γίνει η μετάβαση,λίγο τα πονακια,λίγο η παρέα, λίγο η τρέλα που θέλει να πάει στα βουνά.

    Για να δώσω να καταλάβετε τι εννοώ. Διπλός με μπαγαζια+σκηνές σλιπινγκ μπαγκ κτλ για καμιά 20χλμ βουνό και αραγμα δίπλα σε κάποια λίμνη κάνει το s η όχι?

    Στο μυαλό μου έχω μικτά ταξίδια. Όπου θα πηγαίνω από άσφαλτο στον προορισμό μου και μετά θα κάνω κάτι σε ελεύθερο μέσα στο βουνό η σε κάτι πιο οργανωμένο.
    Αυτή θέλω να είναι η χρήση της.
    Ανε ένα ζευγάρι λάστιχα το s το κάνει αυτό απροβληματιστα τότε είμαστε εκεί.

    Το R να υποθέσω στην άσφαλτο υστερεί πολύ έτσι?

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Συμφωνω με το απλο s .
    Θα σε καλυψει παντου σε αυτα που θες και δεν θα σου ληψει καθολου η σπορ αισθηση στο δρομο.

    Τα υπολοιπα ειναι για τους αμιγως χωματινους .Εσυ απλα οταν θες χωμα ,απλες διελεύσεις θα κανεις ,δεν θα πας εντουρο..
    Στις απλες διελεύσεις και το βστρωμ παει.

    Απλη διέλευση s
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20220406-152513_Chrome.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	435077


    Τί ωραίος προβληματισμος !!!
    Οτι και να παρεις ,ευχομαι να το χαρεις .
    Φωτογραφιαρα....

    Πιπέρι που έκανες σύγκριση με vstrom

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakistrs Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Αυτό που έχω τώρα είναι ένα rc8.
    Το έχω πάνω από δέκα χρόνια δίπλα μου και ειλικρινά όσο ιδιαίτερο και δύστροπο είναι άλλο τόσο μου αρέσει.
    Ήρθε η ώρα όμως να γίνει η μετάβαση,λίγο τα πονακια,λίγο η παρέα, λίγο η τρέλα που θέλει να πάει στα βουνά.

    Για να δώσω να καταλάβετε τι εννοώ. Διπλός με μπαγαζια+σκηνές σλιπινγκ μπαγκ κτλ για καμιά 20χλμ βουνό και αραγμα δίπλα σε κάποια λίμνη κάνει το s η όχι?

    Στο μυαλό μου έχω μικτά ταξίδια. Όπου θα πηγαίνω από άσφαλτο στον προορισμό μου και μετά θα κάνω κάτι σε ελεύθερο μέσα στο βουνό η σε κάτι πιο οργανωμένο.
    Αυτή θέλω να είναι η χρήση της.
    Ανε ένα ζευγάρι λάστιχα το s το κάνει αυτό απροβληματιστα τότε είμαστε εκεί.

    Το R να υποθέσω στην άσφαλτο υστερεί πολύ έτσι?
    Πιστεύω οτι οι περιορισμοί/διαφορές την οδήγηση μεταξύ R και S για το στυλ που περιγράφεις, θα έρθουν απ τα λάστιχα και την ρύθμιση αναρτησης που θα κάνεις παρά απο τη μηχανή που αγοράζεις.

    Μην χάνεις χρόνο από εκδρομές αναλύοντας τεχνικές λεπτομέριες, όντας tabula rasa σε αυτό το στυλ, θα προσαρμοστείς. Δεν θα πουλήσεις την ψυχή σου κιόλας, μια μηχανή θα πάρεις για το κέφι σου. Θα δοκιμάσεις κάποια στιγμή άλλα λάστιχα/ρύθμιση αναρτήσεων και θα δεις αν σου κάνουν.

    Εφόσον γνωρίζεις τα κόστη/ιδιοτροπίες KTM και θες KTM, πάρε αυτό που σ'αρέσει και θα βρεις στα μέτρα σου.
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 07/04/2022 στις 16:57.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Καλησπέρα, είμαι και εγω όπως λες στριτάς, έχω καποια χρόνια τωρα το S και "κάνω" και enduro (λεμε τωρα) με ενα Husky.

    Το έχω βάλει το S στο χώμα, σε βρεμενο τεραιν κλπ κλπ αυτο που θα σου πω είναι οτι αν χωμα εννοείς την διέλευση για να καταλήξεις σε μια παραλία τοτε όλα καλά.

    Τα ηλεκρονικά του στο off road ειναι αρκετά ως πολύ καλα.

    Αν χωμα εννοείς να κάνεις δασικούς φλαταρούρες τότε είναι απλά θέμα χρόνου να πέσεις.

    Το πρόβλημα στην πτώση ειναι :
    - το βαρος που μονος δίσκολα το σηκώνεις εκτός αν είσαι τούμπανο
    - το ποδόφρενο θα βρει αμεσως στο καπάκι του κινητήρα
    - η εξάτμιση θα στραβώσει αμέσως

    Το άλλο πρόβλημα ειναι ότι μια πετρα θα σου στραβώσει εύκολα τις ζαντες και θα σε αφήσει μ@λ@κα στην μέση του πουθενά.
    Ιδιως αφου θα πρειπει να ρίξεις πιέσεις για να έχεις μια αξιοπρεπη πρόσφυση.

    Θα σου πρότεινα να αλλάξεις ζάντες (κανα 1000αρι κόστος) ή τουλάχιστον να πας στα ΜΙΤΑS Ε7+ που έχουν πολύ σκληρό σκελετό.

    Δεν μιλάμε να πεσεις σε καμια λάσπη και απλά να μείνεις εκεί.

    Εννοείται ότι παρα το βαρος πρέπει να βαλεις κάγκελα και ενυσχημένη ποδιά γιατι αυτο που έχει είναι αστείο πλαστικό.

    Στην τελική το θεμα συμπηκνώνεται στο :

    - το έχω στην οδήγηση
    - τα έχω τα γκάφρα να το επισκευάσω στην πτώση ή δεν με νοιάζει να γίνει "σώβρακο" εστω με μια πτώση

    Καλή συνέχεια !

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Καλοταξιδο ο,τι κι αν αγοράσεις.Χωρις να μπαίνω στα παπούτσια σου,με τη δική μου λογική κ οικονομικά αν ήταν να πάω χώμα 80,άσφαλτο 20 θα αγόραζα αναμφισβήτητα ένα πιο οικονομικό κ ελαφρύ ον οφ ώστε σε μια πτώση,που είναι σίγουρο ότι θα έρθει στο χώμα,να την βγάλω όσο το δυνατόν πιο φτηνά.Αυτη την αρχή θα τηρούσα όσα κ χρήματα να είχα διότι είμαι της άποψης κάθε εργαλείο για την χρήση του κ φυσικά το R δεν κάνει λόγω βάρους κ μόνο εκτός αν είσαι πρωταθλητής κρος,πάω πάσο.
    Τώρα αν είναι για 80 χρήση άσφαλτο με κλειστά μάτια το s και φουλ κάγκελα.Πιστευω εκεί θα βγάλει τα λεφτά του με την έννοια ότι συγκριτικά πολύ λιγότερες φορές θα διαβεις βατό χωματόδρομο.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    "τα έχω τα γκάφρα να το επισκευάσω στην πτώση ή δεν με νοιάζει να γίνει "σώβρακο" εστω με μια πτώση" που ενέφερε ο GogosLux είναι φράση κλειδί για KTM Adventure >1000cc σε χώμα. Αν το οικονομικό παίζει ρόλο σημαντικό και σκέφτεσαι κάτι παραπάνω από χαλαρες δικάβαλες βολτούλες σε στεγνό χώματακι (χωρίς κοτρώνες, γρασίδια, λάσπες κλπ), εστίασε σε άλλο μοντέλο...

    Για δικάβαλες ήρεμες βόλτες, που 1-4 φορές να σου πέσει γιατί δεν θα πάτησεις καλά κάτω, θα κάνεις καταλήξεις σε ανηφορικό αδιέξοδο, θα σταματήσεις σε άβολη θέση - μέχρι να τα μάθεις (ένας τρόπος υπαρχει όπως κατάλαβες ) - σίγουρα κάτι θα γρατζουνιστεί (δεν εννοώ χούφτα), κάποιο φλασάκι θα σπάσει, κάτι θα ψιλοστραβώσει κλπ. και λόγω RC8 ξέρεις τιμές ανταλλάκτικων κι επιλογές...

    Σχετικά με το σήκωμα της μοτό μετά από πτώση χωρίς βοήθεια, νομίζω ότι τα 225-230kg γεμάτο είναι όριο για κάποιον σε καλή φυσική κατάσταση, χωρίς δράματα και περίεργες τεχνικές (πατέντες με σχοινιά, σόου, ασκήσεις φυσικής-γεωμετρίας κάτω απ'τον ήλιο στα βουνά κλπ). Λογικά, γεμάτο θα φτάνει τα 240+kg. Τα κάγκελα ανεβάζουν αυτόν τον αριθμό. Σκέψου το και κάνε έλξεις σε μονόζυγο και σκουάτ, βοηθάνε Βέβαια ακόμα και μιά μικρή βοήθεια από τον συνεπιβάτη της χαλαρής βόλτας, λύνει το πρόβλημα
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 07/04/2022 στις 17:00.

  13. #13
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    … edit…

    (Τσάμπα τα γραψα)

    Τελευταία τροποποίηση από spyro; 10/04/2022 στις 09:05.

  14. #14
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας. Ειλικρινά βοηθάει πολύ όλο αυτό.
    Σίγουρα δεν μου περισσεύουν τα λεφτά και σίγουρα ξέρω πάρα πολύ καλά από σωστή συντήρηση ενός ΚΤΜ μιας και έχω στην κατοχή μου δέκα χρόνια.
    Από εκεί και πέρα καταλαβαίνω σύμφωνα με τα λεγόμενα ότι η διάφορες είναι μικρές για έναν ερασιτέχνη οδηγό που θέλει κάτι που να τα κάνει όλα και από λίγο.
    Η ερώτηση λοιπόν ήταν γενικά αν το R ένας οδηγός της "σειράς" θα το καταλάβει ότι υστερεί στην άσφαλτο κάι στην επιθετική οδήγηση λόγο μεγαλύτερης ζάντας και 150 πίσω. Και αν το s με τις μαμά ζάντες αντέχει καταπόνηση στο χώμα χωρίς να φοβάσαι ότι το πονάς όταν η βόλτα γίνεται σε έναν δασικο χωματόδρομο με λίγο πέτρα,λάσπη,χώμα κτλ.

    Προχθές είδα ένα βίντεο με μια παρέα να βολταρει Τζουμέρκα-Αγραφα σε χωματόδρομους σχετικά δύσκολους μέσα στο βουνο. Ο φίλος στο βιντεο είχε το R,ενώ οι άλλοι δύο GS και multi ( https://youtu.be/_oBx8v_FWZE )
    Αυτή από την αρχή ήταν η ερώτηση μου, το s το κάνει αυτό, η πονάει ?
    Δεν έχω σκοπό να αλλάξω ζάντες ,αναρτήσεις κτλ. Αγαπώ τις μηχανές να είναι μαμά εντελώς και να παίρνω αυτό που δίνουν.
    Σας ευχαριστώ και πάλι.
    Μεγάλο δίλημμα τελικά

  15. #15
    Την βολτα του βιντεο , μια χαρα θα την εκανε και το s.
    Πολύ ασφαλτος ,πολύ πατημένο χώμα και στα πιο δυσκολα κοματια προσεκτικη οδηγηση με πολύ χαμηλες ταχυτητες .
    Εμενα μου αρεσε παντως οταν ενωθηκαν με το αλλο γκρουπ, το φορτωμα των αλλων .τανκ μπαγκ ,τέιλ μπαγκ ,τα βασικα και γεια σας .
    Τριβαλιτσα τινγκα σε δυσκολα και γλυστρερα σημεια ,δεν ειναι βολτα .ταλαιπωρια ειναι

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ducati Multi Strada Enduro 1200 (2016) Vs KTM 1290 Super Adventure T (2016)
    από Cineboy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 251
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2021, 23:58
  2. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 18:21
  3. ktm 1290 super adv. t
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2018, 22:29
  4. ktm 1290 super duke gt 2018
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2017, 13:52
  5. KTM 1290 Super Duke facelift
    από Ζεύκας στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF