Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Δισκοι συμπλεκτη

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Πολυ σιγουροι ειστε για τους μεταλλικους δισκους..
    (απο πλευρας τριβης οντως φθειρονται πολυ αργοτερα αλλα τα δοντια τους απο square ανετα γινονται sawtooth, ειδικα των αλουμινενιων..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πολυ σιγουροι ειστε για τους μεταλλικους δισκους..
    (απο πλευρας τριβης οντως φθειρονται πολυ αργοτερα αλλα τα δοντια τους απο square ανετα γινονται sawtooth, ειδικα των αλουμινενιων..)
    Χλωμο να γινουν sawtooth οι μεταλλικοι ... πρωτα γινεται kolotripidi το καλαθι του συμπλεκτη!
    Ε, μετα πας μαστορα και λες, help, αφηνω συμπλεκτη και σκορτσαρει, δεν απομονωνει τελειως, οι ταχυτητες δεν κουμπωνουν ευκολα κτλ ... το ανοιγει τα βλεπει ολα για τ'αναθεμα και βγαζει τη μεζουρα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πολυ σιγουροι ειστε για τους μεταλλικους δισκους..
    (απο πλευρας τριβης οντως φθειρονται πολυ αργοτερα αλλα τα δοντια τους απο square ανετα γινονται sawtooth, ειδικα των αλουμινενιων..)
    Η πείρα μου έχει δείξει οτι πρώτα τρώγονται τα αυτιά της καμπάνας και μετά τα δόντια των μεταλλικών δίσκων.
    Βεβαια οταν φτάσεις σε αυτο το σημείο φθοράς αλλάζεις και καμπάνα και μεταλλικούς δίσκους.
    Μπορεί φυσικά σε καποια μηχανακια να μην ισχύει αυτό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η πείρα μου έχει δείξει οτι πρώτα τρώγονται τα αυτιά της καμπάνας και μετά τα δόντια των μεταλλικών δίσκων.
    Βεβαια οταν φτάσεις σε αυτο το σημείο φθοράς αλλάζεις και καμπάνα και μεταλλικούς δίσκους.
    Μπορεί φυσικά σε καποια μηχανακια να μην ισχύει αυτό.
    Έλα, Άρη, πες την αλήθεια, μικρός τους έτρωγες για πρωινό τους δίσκους, έτσι;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Και σε πιο σύγχρονα μεγάλα δικύλινδρα το full synthetic καίγεται πολύ πιο γρήγορα
    και δημιουργεί φιλμ (; ) που επιτρέπει και σε ορυκτέλαια μετά να καίγονται γρήγορα.
    Χρειάζεται λύσιμο και πλύσιμο ο κινητήρας, νόμιζα ότι το ξέρουν όλοι αυτό..

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Προς ενημέρωσή σου υπαρχουν εταιρείες που φτιαχνουν ακόμα monograde ορυκτέλαια Νοn detergent κλπ ειδικά για τέτοιες μοτο. Για καποιες μεταγενέστερες υπαρχουν και τα Low Detergent.
    Ελλάδα υπάρχουν πουθενά?

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ελλάδα υπάρχουν πουθενά?
    Παλιότερα είχα βρεί και στην Ελλάδα, σήμερα ομως δεν νομιζω να υπαρχουν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Goldman μου,Χρυ-σέ -μου-άθ-ρω-πε,σε θερμοευχαριστω που μετατρέπεις τα σχόλια μου με κόκκινα γράμματα.
    Θα το έκανα εγώ για να το βλέπουν στο μέλλον οι νεότεροι,με γλύτωσες από το κόπο.
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα είσαι προτεινόμενος για το ετήσιο έπαθλο του μοτό.gr,ένα επίχρυσο δυναμοκλειδο (καλιμπραρισμενο σε γνωστό κατάστημα)
    Εν τω μεταξύ, Oldman είναι... Αλλά αυτά μάλλον είναι ψιλά γράμματα για σένα όπως η επιμονή σου για κάτι που ΟΛΟΙ σου λένε ότι δεν στέκει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    @Tallyban: Θεωρω οτι εχεις την στοιχειωδη νοημοσύνη να καταλαβεις πως αν εκανες παρομοιες μαλακιες σε οποιοδήποτε αλλο section του forum, θα ειχες προ πολλου εξαϋλωθεί..!!

    Υ.Γ.
    Όχι φυσικα γιατι ειμαι καλος άνθρωπος (και χήρες κλεβω και ορφανά αδικώ και Μεγαλη Παρασκευή τρωω πατσετες..) αλλα γιατι πρεσβευω οτι ειναι καλυτερα να αφήσεις τον μαλακα να αναδειχτεί μεσα απο τις μαλακιες του, με απλη παρεμβατική επισήμανση οταν και οπου κριθει σκοπιμο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Με άλλα λόγια να συνεχίσει,με εκπλήσει η μεγαλοβδομαδιάτικη ανοχή σου!

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Με άλλα λόγια να συνεχίσει,με εκπλήσει η μεγαλοβδομαδιάτικη ανοχή σου!
    Ε, μεγάλη βδομάδα είναι, είθισται να συγχωρούμε....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    @Tallyban: Θεωρω οτι εχεις την στοιχειωδη νοημοσύνη να καταλαβεις πως αν εκανες παρομοιες μαλακιες σε οποιοδήποτε αλλο section του forum, θα ειχες προ πολλου εξαϋλωθεί..!!

    Υ.Γ.
    Όχι φυσικα γιατι ειμαι καλος άνθρωπος (και χήρες κλεβω και ορφανά αδικώ και Μεγαλη Παρασκευή τρωω πατσετες..) αλλα γιατι πρεσβευω οτι ειναι καλυτερα να αφήσεις τον μαλακα να αναδειχτεί μεσα απο τις μαλακιες του, με απλη παρεμβατική επισήμανση οταν και οπου κριθει σκοπιμο..
    Αντώνη, ήρεμα με τις πανσέτες, όχι τόσο λόγω νηστείας όσο λόγω ηλικίας....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 21/04/2022 στις 14:32.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    για να μην ανοιγω νεο θεμα λεω να γραψω εδω μιας και αναφερεται σε δισκους συμπλεκτη.
    εχω ενα xt600 με πρωτη αδεια το 2003.η μηχανη εχει μολις 43000 χλμ χωρις καψιματα και λοιπες καγκουριες.εχω μπει σε σκεψεις να αλλαξω δισκους γιατι μου κανει κατι κουλα κατα τη χρηση του συμπλεκτη.να αναφερω οτι δεν πατιναρει καθολου και σε γενικες γραμμες λειτουργει υποδειγματικα ο συμπλεκτης.
    ωρα να μπουμε στο ζουμι. οταν βαζω μπρος τη μηχανη το πρωι πρεπει να τραβηξω καμποσες φορες τη μανετα του συμπλεκτη και να την κρατησω λιγα δευτερολεπτα γιατι αν δεν το κανω οταν βαζω ταχυτητα χτυπαει πολυ και κλωτσαει η μηχανη να φυγει μπροστα.μερικες φορες στα απανωτα κατεβασματα απο 4η σε 2α ισως χρειαστει να αφησω και να πιασω παλι τη μανετα για να παρει τη 2α η την πρωτη γιατι δεν την παιρνει.αλλες φορες μου εχει κανει το εξης.να εχω σβησει τη μηχανη σε κατηφορα η ανηφορα με ταχυτητα μεσα και μετα οταν θελω να τη βαλω μπροστα με πατημενο το συμπλεκτη να μην συμπλεκτωνει μονο να φευγει η μηχανη.αν νεκρωσω και βαλω μπροστα μετα δουλευει κανονικα.τελος οταν κατεβαινω καποια κατηφορα και θελω να βαλω μια πανω για να μην κανει πολλα σκασιματα η εξατμιση θελει περιπου ενα δευτερολεπτο να συμπλεκτωση απο τη στιγμη που θα πιασω τη μανετα,δηλαδη η αποσυμπλεξη δεν ειναι αμεση.πιανω τη μανετα και για ενα δευτερολεπτο περιπου λειτουργει ακομα το φρενο του κινητηρα και μετα τη νιωθεις να φευγει ελευθερη χωρις αντισταση.ξερω οτι δεν εχει πολλα χιλιομετρα αλλα λεω μηπως οι δισκοι δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση λογω ηλικιας σχεδον 20 χρονων.
    επειδη τα οικονομικα δεν επιτρεπουν την αλλαγη με γνησιους ειμαι αναμεσα σε newfrenn και ferodo.αν καποιος γνωριζει ποιοι ειναι καλυτεροι ειναι ευπροσδεκτος.οποιαδηποτε αλλη συμβουλη ειναι επισης ευπροσδεκτη.απο βδομαδα θα τη βαλω μεσα για σερβις και λεω να τα κανω ολα μια και καλη.

    χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους

  14. #29
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    ωρα να μπουμε στο ζουμι. οταν βαζω μπρος τη μηχανη το πρωι πρεπει να τραβηξω καμποσες φορες τη μανετα του συμπλεκτη και να την κρατησω λιγα δευτερολεπτα γιατι αν δεν το κανω οταν βαζω ταχυτητα χτυπαει πολυ και κλωτσαει η μηχανη να φυγει μπροστα.Μου το κανε στο ΧΤΧ,μου το κάνει και στο KLR,βάζεις μπρος-κρατάς πατημένο το συμπλέκτη πατημένο για 5-10 δευτερόλεπτα και μετά κουμπώνεις πρώτη.μερικες φορες στα απανωτα κατεβασματα απο 4η σε 2α ισως χρειαστει να αφησω και να πιασω παλι τη μανετα για να παρει τη 2α η την πρωτη γιατι δεν την παιρνει.Αυτό είναι θέμα σαμάν-φουρκέτα μάλλοναλλες φορες μου εχει κανει το εξης.να εχω σβησει τη μηχανη σε κατηφορα η ανηφορα με ταχυτητα μεσα και μετα οταν θελω να τη βαλω μπροστα με πατημενο το συμπλεκτη να μην συμπλεκτωνει μονο να φευγει η μηχανη.Ότι έγραψα στην πρώτη παράγραφοαν νεκρωσω και βαλω μπροστα μετα δουλευει κανονικα.τελος οταν κατεβαινω καποια κατηφορα και θελω να βαλω μια πανω για να μην κανει πολλα σκασιματα η εξατμιση θελει περιπου ενα δευτερολεπτο να συμπλεκτωση απο τη στιγμη που θα πιασω τη μανετα,δηλαδη η αποσυμπλεξη δεν ειναι αμεση.πιανω τη μανετα και για ενα δευτερολεπτο περιπου λειτουργει ακομα το φρενο του κινητηρα και μετα τη νιωθεις να φευγει ελευθερη χωρις αντισταση.ξερω οτι δεν εχει πολλα χιλιομετρα αλλα λεω μηπως οι δισκοι δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση λογω ηλικιας σχεδον 20 χρονων.
    επειδη τα οικονομικα δεν επιτρεπουν την αλλαγη με γνησιους ειμαι αναμεσα σε newfrenn και ferodo.αν καποιος γνωριζει ποιοι ειναι καλυτεροι ειναι ευπροσδεκτος.οποιαδηποτε αλλη συμβουλη ειναι επισης ευπροσδεκτη.απο βδομαδα θα τη βαλω μεσα για σερβις και λεω να τα κανω ολα μια και καλη.

    χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους
    Σου απαντώ με κόκκινα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Τσαμπα θα αλλαξεις δισκους
    Ρυθμισε και λαδωσε την ντιζα του συμπλεκτη
    Και σιγουρεψου οτι εχει σωστα και φρεσκα λαδακια

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΙΣΚΟΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ
    από hector στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 14:37
  2. Δισκοι Συμπλέκτη ?
    από PortisHead στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2006, 21:53
  3. Δίσκοι συμπλέκτη Adv 640
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2006, 21:51
  4. Τεστ γνωσεων: Δισκοι συμπλεκτη:winka: ....
    από hornetakias στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 10:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF