Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Yamaha Tracer 7 (2022) vs Triumph Tiger 660 (2022)

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.444
    Το tiger μπήκε στην κατηγορία για να αρπαξει μεριδιο απο το tracer700
    Λογω της ασύλληπτης επιτυχίας του μοτερ του mt07 η triumph για να μπορεσει να το ανταγωνιστεί, κοντυνε περαπανω την μεταδοση απο οτι θα επρεπε, με αποτέλεσμα να υπαρχει αισθηση οτι δουλεύει ψηλα στην εθνικη με 140χαω.

    Στα δικα μου ματια το tracer 700 ειναι πιο ομορφο. Εχει το καλύτερο μοτερ απο πλευρας αποδοσης στην κατηγορια, πασχει στην ποιοτητα βαφής, οχι τοσο στην ποιοτητα των πλαστικων.
    Το τραιουμφ εχει ενα σημαντικό αβανταζ, ηχο και την πολυκυλινδρη αίσθηση στο ρολαρισμα.
    Κατα τα αλλα, δεν με επεισε αισθητικα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	320124148_0_b.jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	435297
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	375651D4-EAA7-45E1-AB69-F215B2169CBD-scaled.jpg 
Προβολές:	451 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	435298
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 18/04/2022 στις 08:30.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    288
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V_S Προβολή μηνύματος
    Κατα τα αλλα εισαι ευχαριστημενος απο το Tracer Vassili? Εγω σιγουρα δεν εχω κριτηριο τη ταχυτητα, αλλα την αξιοπιστια και νταξει για το yamaha δεν εχω να πω κατι, τοσα χρονια η ιδια μηχανη cp2 σε τοσα διαφορετικα μοντελα (τενερε, tracer, Mt07) τωρα η Triumph ξερω οτι ολοι πινουν νερο για καποιο λογο στο ονομα του αλλα δε ξερω περι αξιοπηστιας . Για αυτο και το ποστ.
    Απολυτα. Με καλυπτει 100%.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Αν ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα πήγαινα σε Tracer.
    Μου αρέσει πολύ, έχει περπατήσει αρκετά και ότι ήταν να βγάλει τα έβγαλε.
    Το εγγλεζάκι είναι καινούριο στους δρόμους, άσε που στο ξεκίνημα είχαν θέμα με μπιέλα και έκαναν ανάκληση με αλλαγή ολόκληρου του μοτέρ.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Ρεαλιστικά είναι άρτιες μοτό και καλύτερα
    να κάνει τεστ ο φίλος διαλέγοντας οποια
    του αρέσει περισσότερο.

    Και εμένα μου φαίνεται περίεργη η σύγκριση
    το tracer προσπάθησαν αρκετά και δεν είναι άσχημο.
    Έχει όμορφες όψεις αλλά στο σύνολο δείχνει φτηνό μπροστά στο triumph και με συμβιβασμούς που μόνο να μπερδεύουν το χαρακτήρα του πετυχαίνουν.

    Είδα σήμερα στο μοτο το triumph κατά τύχη.
    Δείχνει να επαληθεύει την ποιότητα σχεδίου - κατασκευής που δείχνει να έχει.

  5. #20
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αντικειμενικα στις τιμες που πλεον εφτασαν οι μηχανες δεν ειναι κανενα απο τα δυο κακη αγορα εφοσον κοιτας κουτα. και τα δυο ομως ειναι κατωτερα του cb500x για τα λεφτα που ζητανε και επισης υπαρχει θαλασσα μτχ tracer 900 που ειναι απλα άλλη κατηγορια. με ενα χιλιαρικο κατω και τα 2 του θρεντ θα ηταν πολυ καλες επιλογες.
    το cb500 τι σχεση εχει με mt και tiger?

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Ωραιότερο το tiger αλλά λόγω αξιοπιστίας κ μόνο θα αγόραζα tracer με κλειστά τα μάτια ειδικά για το μοτέρ που φοράει.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    19
    Έχω Tracer 7 του 21. Αξιόπιστο δεν το λες. Μέσα σε ένα χρόνο μου έχει βγάλει τα εξής .
    Πρόβλημα με δίσκους.
    Αλλαγή μπροστά φώτα λεντ. Κάηκαν.
    Αντίβαρα έσκασε το χρώμα και πέταξαν σκουριά τους πρώτους μήνες.
    Καθρέπτες το ίδιο.
    Φρένα σφουγγάρι.
    Γενικά πάρα πολύ μέτρια ποιότητα κατασκευής και κακή αίσθηση στο γκάζι όταν το έχεις με ταχύτητα και ρολάρει και μετά πατήσει γκάζ ο θεός μαζί σου αν το κάνεις πάνω σε στροφή. Σαν να βάζεις καρφωτή.
    Νομίζω πως η Triumph έχει πολλά επίπεδα πάνω την ποιότητα κατασκευής.
    Αν πας σε τέτοια κατηγορία φρόντισε η μηχανή να έχει μεγάλη διαδρομή αναρτήσεων και όχι 130 μπροστά 120 πίσω σε όχημα που υποτίθεται είναι touring και έχει τα ίδια διαδρομή στα αμορτισέρ με το mt7 που είναι naked.
    Κατά την γνώμη μου εκτός από τον κινητήρα που είναι διαμάντι η yamaha έχει κάνει τρελές εκπτώσεις σε όλα τα υπόλοιπα.
    Κινητήρας : 8/10 κόβω 2 για το υπερβολικό μηχανόφρενο που δεν μπορείς να το αλλάξεις μόνο με παράλληλο εγκέφαλο και σπάει νεύρα.Αφήνεις γκάζ και είναι σαν να πλακώνεσαι στα φρένα.
    Φρένα : 3/10
    Αμορτισέρ : 4/10
    Χρώμα: 4/10. Αν δεν το περάσεις κεραμικό επειδή είναι ματ σε 2 3 χρόνια θα το κλαις.
    Σασμάν: 2/10 ντακα ντούκα για πάντα ότι και αν κάνεις.
    Φώτα:9/10 Αν και μου κάηκαν στους πρώτους μήνες κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους.
    Σέλα: 6/10 και ναι και όχι θα έλεγα.
    Windscreen: 1/10. Απορώ γιατί το έβαλε και καθόλου η Yamaha.
    Γενικά η Yamaha έχει μια πολύ κακή πολιτική. Σου πουλάει μία μοτοσυκλέτα με καλό μοτέρ και όλα τα άλλα κάτω του μετρίου αλλά σου δίνει και την επιλογή να τα αλλάξεις όλα με καλύτερα τα οποία αν τα υπολογίσεις θα βγουν πάνω από 4000 για να πεις ότι είσαι οκ. Αν μπεις σε αυτή την διαδικασία (που πίστεψε με έχουν μπει πολλοί) στο τέλος ότι ώρα τα έχεις βάλει όλα θα την πουλήσεις και θα χάσεις ότι έδωσες στα έξτρα για να πας σε κάτι ανώτερο που να τα έχει όλα πάνω από μαμά.
    Φωνάζει ο τυφλός για να ακούσει ο κουφός.!

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AlexTracer7 Προβολή μηνύματος
    Γενικά πάρα πολύ μέτρια ποιότητα κατασκευής και κακή αίσθηση στο γκάζι όταν το έχεις με ταχύτητα και ρολάρει και μετά πατήσει γκάζ ο θεός μαζί σου αν το κάνεις πάνω σε στροφή. Σαν να βάζεις καρφωτή.

    Γενικά η Yamaha έχει μια πολύ κακή πολιτική. Σου πουλάει μία μοτοσυκλέτα με καλό μοτέρ και όλα τα άλλα κάτω του μετρίου
    αυτο κάνει απο το 2004 σε όλες τις μοτο μεσαιας κατηγορίας. ειδικα το πρωτο ειναι να απορεις πως δεν εχει καταφερει ακομα να το αποβάλει.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Εσείς όλοι που λέτε καλό μοτέρ το mt7-tracer700, τι καλό έχει δλδ;

    Μοτέρ με αρχική σχεδίαση 2 δεκαετίες πριν, είναι πολύ καλύτερα από το μοτέρ του MT07.

    Παράδειγμα, το μοτέρ του SV650, είναι πιο γρήγορο, πιο δυνατό, πιο σβέλτο ΚΑΙ πιο οικονομικό ταυτόχρονα.

    Μετρήσεις περιοδικού Μοτό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210527_143059.jpeg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	70,4 KB 
ID:	436127

    Το καλό μοτέρ, που είναι ακριβώς που θα παίρνατε και μηχανή ''για το μοτέρ του'';;;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    288
    Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν τα νουμερα αυτα. Προσωπικα στο Tracer βλεπω μεικτα 4,5/100 και αυτονομια 300 χλμ. Επιταχυνσεις δεν εχω μετρησει αλλα καπου ειχα διαβασει οτι εχει 0-100 σε 4. Χλωμο να κανει 400ρι σε 13,5 με τετοιο 0-100 οταν 14 κανει αυτοκινητο που εχει 0-100 σε 6.

  11. #26
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλό είναι πάντως που γράφονται και αρνητικά σχόλια, με αντικείμενικο τρόπο, διότι από τον ειδικό τύπο δύσκολα θα δημοσιευθούν.

    Δεν ξέρω για το Tracer 7, αλλά το δικό μου MT-07 2015 έχει μέση κατανάλωση, με αργή οδήγηση σε μικτη χρήση πόλης-περιαστικών δρόμων, 3,5 L/100 km. Μέγιστη μέση κατανάλωση 4,8 L/100 km, έχω δει μόνο στο πιστάκι του riding school. Δεν μου φαίνεται αντιπροσωπευτικό το 5,5 L/100 km, εκτός αν κάτι έχει αλλάξει στις ρυθμίσεις του κινητήρα το 2022.

    Επιβεβαιώνω την τραχιά λειτουργία του επιλογέα, δεν είναι βούτυρο, αλλά είναι σαφής στις αλλαγές. Ισχύουν και τα θεματάκια με την ποιότητα βαφής, αλλά δεν είναι τραγικά. Ισχύει και η απότομη λειτουργία του γκαζιού, σε άνοιγμα από τέρμα κλειστό, ειδικά σε χαμηλές στροφές, το οποίο με ενοχλεί κι εμένα.

    Προσωπικά βρίσκω θετικό στοιχείο το μηχανόφρενο. Ανέκαθεν το αξιοποιούσα σε αμάξια και το γεγονός ότι είναι πιο δυνατό στις μοτοσυκλέτες, είναι θετικό στοιχείο. Απλώς χρειάζεται προσοχή σε κατεβάσματα ή να μην κλείνεις απότομα το γκάζι σε στροφές, κάτι που απαιτεί εξεικείωση σε όλες τις μοτοσυκλέτες.

    Ως προς τον προβολέα, ο δικός μου είναι ο παλιός αλογόνου. Μετριος φωτισμός στη μεσαία σκάλα, οπότε σε βουνά χρειάζεσαι τη μεγάλη, ενώ μου έχει καεί δυο φορές σε 6 χρόνια. Μερικά λεπτά υπόθεση είναι η αλλαγή του. Στο σπίτι έχω εφεδρικες λάμπες για αμαξι και μοτοσυκλέτα, ώστε να μην ψάχνω τελευταία στιγμή αν μου ξανακαούν.

    Τα LED φτιάχτηκαν υποτίθεται για να μην καίγονται, αλλά αν σου χαλάσουν, χάνεις πολύ χρόνο για το συνεργείο και πληρώνεις πάρα πολλά χρήματα όταν λήξει η εγγύηση. Με την ποιότητα κατασκευής των φαναριών LED, που ακούω για αμάξια και μοτοσυκλέτες, θεωρώ ότι καλό είναι να τα αποφύγεις, μέχρι να ωριμάσει η τεχνολογία και η υλοποίησή της.

    Το μοτοσακάκι έχει ψεγάδια, αλλά παραμένει πολύ καλό.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/05/2022 στις 15:27.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Η κατανάλωση που έχουν βάλει δείχνει λίγο υψηλή, δεν ξέρουμε όμως τον τρόπο οδήγησης. Εγώ βλέπω στο mt 4.2 με 4.6 μέσα στην Αθήνα και σε ανοιχτά σημεία του δίνω. πιστεύω ότι για να πιάσει τα 5.5 πρέπει να το σπας όπου βρησκεις κενώ

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Αν το σπας συνέχεια=οδήγηση στην πίστα, θα γράψει 10 λίτρα ανά 100 km. Μηχανή 70 ίππων είναι, όχι καντήλι σε εκκλησία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν τα νουμερα αυτα. Προσωπικα στο Tracer βλεπω μεικτα 4,5/100 και αυτονομια 300 χλμ. Επιταχυνσεις δεν εχω μετρησει αλλα καπου ειχα διαβασει οτι εχει 0-100 σε 4. Χλωμο να κανει 400ρι σε 13,5 με τετοιο 0-100 οταν 14 κανει αυτοκινητο που εχει 0-100 σε 6.
    Καμία σχέση δεν έχει το 0-100km/h με το 0-400m. Το στοιχειωδώς σβέλτο αυτοκίνητο εύκολα κάνει παραπλήσιο χρόνο στο 0-400 με μηχανή μεσαίας ιπποδύναμης και ας χάνει το ίδιο αυτοκίνητο και 5sec διαφορά στο 0-100km/h από την μηχανή. Ο λόγος είναι ότι στο 0-400m το αυτοκίνητο, και η μηχανή φτάνουν να κινούνται με πολύ περισσότερα από 100km/h και η μηχανή έχει πολύ κακή αεροδυναμική αντίσταση από ένα όριο ταχύτητας και πάνω. Σε αυτήν την περίπτωση, το αυτοκίνητο μπορεί να μένει πίσω μέχρι να πιάσει τα 100km/h αλλά συνεχίζει να ανεβάζει χιλιόμετρα/ώρα από κει και πάνω με μεγαλύτερο ρυθμό από ότι η μηχανή, οπότε φτάνει ο χρόνος στα 400m να συγκρίνεται στο τέλος με την μηχανή.

    Ολα αυτά, γενικά. Φυσικά εξαρτάται και από τις περιπτώσεις που συγκρίνουμε. Ενα εντελώς ψόφιο αυτοκίνητο δεν θα επαληθεύσει τα παραπάνω, αλλά ένα κάπως ζωντανό, θα την κάνει την έκπληξη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Στο μτ07 για να δείς 5.5 ΜΕΣΗ πρέπει να είσαι όλη την ώρα γκάζι φρένο 1η-2α-3η μέσα στην κίνηση.

    Είχα μέση ~4.6 σε μεικτή οδήγηση. Πάνω απο 5 μόνο για πίστα, delivery ή για όσους έχουν αυτοκτονικές τάσεις.

    Ποιότητα βαφής 0/10
    φρένα οκ τα οποία τα θάβει το abs που είναι πολύ αργό.


    σε σύγκριση με το sv650 ας βάλετε και το κόστος των σερβις. Αν και προσωπικά διάλεξα το μτ γιατί μου άρεσε περισσότερο. Στα χαρτιά για εμένα ήταν τα ίδια.

    Καλό είναι να βάζουμε και τί άλλο έχουμε οδηγήσει όταν βαθμολογούμε.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger Sport 660 2022
    από lleonidas στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2023, 11:11
  2. Yamaha tracer 900 2018 vs triumph tiger sport
    από Tasos96 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2018, 23:39
  3. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  4. ktm 990 adventure vs triumph tiger 1050
    από taksidiotis25 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2008, 06:59
  5. Multistrada 1100 S Vs Triumph Tiger...
    από kalant στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 23:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF