Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Yamaha Tracer 7 (2022) vs Triumph Tiger 660 (2022)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2019
    Μηνύματα
    10

    Yamaha Tracer 7 (2022) vs Triumph Tiger 660 (2022)

    Καλημερα και καλη κυριακη!

    Αντικειμενα καποιος να πει τις γνωμες του για τα παραπανω μηχανακια γιατι ειναι τα μονα στα χρηματα που μου αρεσουν προσωπικα αλλα δε ξερω ποιο κερδιζει στα σημεια.
    Ειμαι εντελως αρχαριος, ερχομενος απο MT-07. Δικές μου διαστασεις: 1.80 85kg

    Ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το τρικύλινδρο, γιατί τρικύλινδρο. Αλλη ποιότητα λειτουργίας, άλλη συμπεριφορά, δείχνει χαρακτήρα και ότι η εταιρία επιμένει σε μια πιο πλούσια και ακριβή διάταξη και όχι σε ένα φτηνόπραγμα που έχουν πάει όλοι οι άλλοι.

    Και γιατί δείχνει να έχει μια ομορφιά και μια αρμονία στο σχέδιο του σαν μηχανή, όχι πέταξε ο σχεδιαστής κάτι κομμάτια dicepticon στον αέρα και όπως πέσαν στο έδαφος τα έβαλε στην μηχανή.

    Χωρίς καμία δεύτερη σκέψη τα παραπάνω, τόσο, που απορώ πως σας φαίνονται παρόμοια να τα βάζετε σε συγκριτικό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το τρικύλινδρο, γιατί τρικύλινδρο. Αλλη ποιότητα λειτουργίας, άλλη συμπεριφορά, δείχνει χαρακτήρα και ότι η εταιρία επιμένει σε μια πιο πλούσια και ακριβή διάταξη και όχι σε ένα φτηνόπραγμα που έχουν πάει όλοι οι άλλοι.

    Και γιατί δείχνει να έχει μια ομορφιά και μια αρμονία στο σχέδιο του σαν μηχανή, όχι πέταξε ο σχεδιαστής κάτι κομμάτια dicepticon στον αέρα και όπως πέσαν στο έδαφος τα έβαλε στην μηχανή.

    Χωρίς καμία δεύτερη σκέψη τα παραπάνω, τόσο, που απορώ πως σας φαίνονται παρόμοια να τα βάζετε σε συγκριτικό.
    ρε εσυ το εκραζες το 660. θα με τραλΑΝς?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    Αν περιλαμβάνει κυρίως πόλη , περιαστικά , και το εκάστοτε ταξιδακι ,Tracer. Αξιόπιστο , καλή κατανάλωση, ενδιαφέρον σύνολο , καλύτερη ροπή στις χαμηλές.

    Αν περιλαμβάνει ταξιδακια πιο συχνά, μάλλον το Tiger , λίγη έξτρα δύναμη δε κάνει κακό.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ρε εσυ το εκραζες το 660. θα με τραλΑΝς?
    πότε; που; για ποιόν λόγο; ετσι γενικά; ή για κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό που δεν μας ενδιαφέρει εδώ;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Αν ειχε βγει το Tiger οταν ημουν στο ψαξιμο αυτο θα επαιρνα νομιζω. Σχεδιαστικα ισως μ αρεσει το Tracer ελαχιστα περισσοτερο αλλα κατα τ αλλα πρεπει να ειναι λιγο κατωτερο. Βεβαια οι διαφορες πρεπει να ειναι πολυ μικρες συνολικα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Αν περιλαμβάνει κυρίως πόλη , περιαστικά , και το εκάστοτε ταξιδακι ,Tracer. Αξιόπιστο , καλή κατανάλωση, ενδιαφέρον σύνολο , καλύτερη ροπή στις χαμηλές.

    Αν περιλαμβάνει ταξιδακια πιο συχνά, μάλλον το Tiger , λίγη έξτρα δύναμη δε κάνει κακό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Αν ειχε βγει το Tiger οταν ημουν στο ψαξιμο αυτο θα επαιρνα νομιζω. Σχεδιαστικα ισως μ αρεσει το Tracer ελαχιστα περισσοτερο αλλα κατα τ αλλα πρεπει να ειναι λιγο κατωτερο. Βεβαια οι διαφορες πρεπει να ειναι πολυ μικρες συνολικα.
    Κατα τα αλλα εισαι ευχαριστημενος απο το Tracer Vassili? Εγω σιγουρα δεν εχω κριτηριο τη ταχυτητα, αλλα την αξιοπιστια και νταξει για το yamaha δεν εχω να πω κατι, τοσα χρονια η ιδια μηχανη cp2 σε τοσα διαφορετικα μοντελα (τενερε, tracer, Mt07) τωρα η Triumph ξερω οτι ολοι πινουν νερο για καποιο λογο στο ονομα του αλλα δε ξερω περι αξιοπηστιας . Για αυτο και το ποστ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    πότε; που; για ποιόν λόγο; ετσι γενικά; ή για κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό που δεν μας ενδιαφέρει εδώ;
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ight=Tiger+660

    μαζι τα λέγαμε παλι

    προσωπικα αφου τα ειδα απο κοντα και εχοντας οδηγησει μονο το yamah δεν θα αγοραζα κανενα απ τα 2.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ight=Tiger+660

    μαζι τα λέγαμε παλι

    προσωπικα αφου τα ειδα απο κοντα και εχοντας οδηγησει μονο το yamah δεν θα αγοραζα κανενα απ τα 2.
    Καλά ούτε εγώ θα έπαιρνα ποτέ μηχανή αυτού του είδους. Απλά απαντάω στο δίλημα ανάμεσα στα δύο και μόνο τα δύο.

    Αν αυτά στο παλιό μήνυμα είναι η κριτική μου για το Tr. , φαντάσου τι θα είναι η κριτική μου για το Yam. που ούτε καν το συγκρίνω με το Tr.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Καλά ούτε εγώ θα έπαιρνα ποτέ μηχανή αυτού του είδους. Απλά απαντάω στο δίλημα ανάμεσα στα δύο και μόνο τα δύο.

    Αν αυτά στο παλιό μήνυμα είναι η κριτική μου για το Tr. , φαντάσου τι θα είναι η κριτική μου για το Yam. που ούτε καν το συγκρίνω με το Tr.
    αντικειμενικα στις τιμες που πλεον εφτασαν οι μηχανες δεν ειναι κανενα απο τα δυο κακη αγορα εφοσον κοιτας κουτα. και τα δυο ομως ειναι κατωτερα του cb500x για τα λεφτα που ζητανε και επισης υπαρχει θαλασσα μτχ tracer 900 που ειναι απλα άλλη κατηγορια. με ενα χιλιαρικο κατω και τα 2 του θρεντ θα ηταν πολυ καλες επιλογες.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αντικειμενικα στις τιμες που πλεον εφτασαν οι μηχανες δεν ειναι κανενα απο τα δυο κακη αγορα εφοσον κοιτας κουτα. και τα δυο ομως ειναι κατωτερα του cb500x για τα λεφτα που ζητανε και επισης υπαρχει θαλασσα μτχ tracer 900 που ειναι απλα άλλη κατηγορια. με ενα χιλιαρικο κατω και τα 2 του θρεντ θα ηταν πολυ καλες επιλογες.
    Καλησπερα! Για κουτα κοιταζω. CB500x μου λενε θα το βαρεθω, εχεις γνωμη?

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V_S Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα! Για κουτα κοιταζω. CB500x μου λενε θα το βαρεθω, εχεις γνωμη?
    ειναι πιθανο. δεν εχει γκαζι, τι να λεμε. παντως απο άποψη τιμης ειναι καλύτερη μοτοσυκλέτα σαν συνολο. η yamaha ζηταει αρκετά λεφτα αυτη τη στιγμη. για το 660 δεν μπορω να εχει αποψη απο μια φορά που έκατσα στατικα επάνω του. δυστυχως σε αυτη την κατηγορία τιμης δεν εχεις πολλες επιλογες. προσωπικα αν πέρναγα τα 9κ και ηθελα κουτα θα έπερνα στρομ καθαρα γιατι ειναι ενα σκαλι πανω σε ποιοτητα. ομως δεν ειναι ουτε σπορ ουτε ομορφο ουτε καν ελαφρυ οπότε θα οδηγουσα αυτα που κοιτας και θα έπερνα οποιο μου καθόταν καλύτερα. νομίζω παντως οτι ουτε η yamaha θέλει να πουλάει tracer 700. 2 έμποροι μου πρότειναν xmax ή το 900. λογικο ειναι, και εγω δεν καταλαβαινω γιατι να δωσει τοσα για το 700 ενω με λίγα παραπάνω πας στο 900.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V_S Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα! Για κουτα κοιταζω. CB500x μου λενε θα το βαρεθω, εχεις γνωμη?
    γιατι δε πας στο δυνατοτερο nc 750 και με 7 κιλα ροπης made in japan?

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V_S Προβολή μηνύματος
    Καλημερα και καλη κυριακη!

    Αντικειμενα καποιος να πει τις γνωμες του για τα παραπανω μηχανακια γιατι ειναι τα μονα στα χρηματα που μου αρεσουν προσωπικα αλλα δε ξερω ποιο κερδιζει στα σημεια.
    Ειμαι εντελως αρχαριος, ερχομενος απο MT-07. Δικές μου διαστασεις: 1.80 85kg

    Ευχαριστω


    Ωραία μηχανάκια και τα 2. Προσωπικά το Triumph το βρίσκω πολύ πιο όμορφο. Το βασικό ερώτημα είναι, τι χρήση κάνεις? Αν κάνεις πολλά km εντός πόλης το δικύλινδρο θα σε βολέψει περισσότερο απο άποψη θερμοκρασιών τους καλοκαιρινούς μήνες. Επίσης το Yamaha είναι οικονομικότερο σε καύσιμο απο το Triumph. Τη σημερινή εποχή έχει σημασία όταν κοιτάς 2 μηχανάκια ίδιας κατηγορίας ουσιαστικά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger Sport 660 2022
    από lleonidas στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2023, 11:11
  2. Yamaha tracer 900 2018 vs triumph tiger sport
    από Tasos96 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2018, 23:39
  3. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  4. ktm 990 adventure vs triumph tiger 1050
    από taksidiotis25 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2008, 06:59
  5. Multistrada 1100 S Vs Triumph Tiger...
    από kalant στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 23:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF