Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: v-strom or transalp?

  1. #1

    v-strom or transalp?

    Μεταχειρισμενο v-strom ή transalp?

  2. #2
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051

    Re: v-strom or transalp?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Μεταχειρισμενο v-strom ή transalp?
    εχεις βρει αυτες τις δυο? τιμες? χιλιομετρα? χρονολογιες? εμπειρια σου? κατασταση μηχανων? κλπ κλπ κλπ...


    η απλα ξεκινας να σκεφτεσαι αυτες?
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  3. #3
    δεν ειναι το θεμα τιμη που με νοιαζει?
    αλλα κατα ποσο ειναι αξιπιστα!
    για το transalp εχω ακουσει τα καλυτερα
    για v-strom οχι και τοσο
    το ενα ειναι δυναμη (V-strom) το αλλο οχι
    δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος μπορει να βοηθησει κανεις?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2004
    Μηνύματα
    216
    εχουν προβληματα τα vstrom????απο οτι ξερω πουλανε σαν τρελλα!!!τοσοι v-strom..αδες ριξτε τα φωτα σας!!

  5. #5
    V-STROM KAI ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ ΣΤΑ 650 ΟΝ-OFF!!!ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ 30.000 ΧΛΜ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΔΕΝ!ΟΠΟΤΕ,ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΖΗΜΙΩΝ,ΑΚΟΥ ΤΑ ΒΕΡΕΣΕ!
    ΤΟ TRANSALP,ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΤΟ SUZUKI(ENTAΞΕΙ,ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΙΣΩΣ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΟΛΙΓΟΝ!),ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 2 ΜΟΤ/ΤΕΣ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ 10ΕΤΙΑΣ!
    www.caferacers.gr

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900

    Re: v-strom or transalp?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Μεταχειρισμενο v-strom ή transalp?
    πρόβλημα με το V-Strom:ο λεβιές ταχυτήτων.Για καλό και για κακό τσέκαρέ το σε κάποιο συνεργείο όταν το πάρεις.

  7. #7
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Re: v-strom or transalp?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Μεταχειρισμενο v-strom ή transalp?
    Ας κάνω μια σύντομη σύγκριση μιας και το ΤΑ ήταν ο πρώτος μου έρωτας, αλλά τελικά πήρα Strom...( εδώ είχαμε έρωτα μετά το γάμο. Και η νύφη ήταν και καλά προικισμένη... )

    Το Strom :

    - αποδίδει περίπου 20 άλογα περισσότερα στον τροχό από το ΤΑ

    - Διαθέτει ψεκασμό (ΤΑ : καρμπυρατέρ. Για κάποιους είναι καλύτερο, αλλά καίει και πολύ περισσότερο, χωρίς να πλησιάζει καν τις επιδόσεις του Suzuki )

    - Έχει πολύ καλύτερα φρένα (μπροστα 2*310 ενώ το ΤΑ 2*265)

    Θες και άλλα;

    Αλουμινένιο πλαίσιο, μεγαλύτερη αυτονομία, χυτές ζάντες, tubeless
    ελαστικά, δυνατότερα φώτα, ρυθμιζόμενη ζελατίνα, ψηφιακός χιλιομετρητής .............

    Το ΤΑ

    - Είναι καλύτερο στο χώμα

    - Είναι καλύτερο στο χώμα

    - Έχει χούφτες και ποδιά

    - Α, είναι και Χόντα... (αλλά συναρμολογημένο στην Ισπανία ενώ το σουζουκάκι είναι made in Japan)





    Αυτή τη στιγμή θα έπαιρνα ΤΑ μόνο εαν ήταν τουλάχιστον 600 ευρώ φθηνότερο από το Suzuki. Aφού ενδιαφέρεσαι για μεταχειρισμένο (και αν πηγαίνεις και χώμα), πιστεύω πως δεν πρέπει να απορρίψεις το ΤΑ. Αρκει να το βρεις σε συμφέρουσα τιμή...Καινουριο.. Προβλήματα με το στρώμα δεν είχα, αλλά είμαι σχετικά νέος κάτοχος..
    'Ενα Jameson με πάγο...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Πρώην κάτοχος του ΤΑ και τώρα του 1000ριού Στρόμ, θα σου πώ λίγα πράγματα.

    Το ΤΑ είναι ένα πολύ καλά κατασκευασμένο μηχανάκι που φιλοδοξεί να γίνει ο πιστός σου σύντροφος είτε για πόλη, είτε για ταξιδάκια, είτε για παιχνίδι.
    Έγραψα σε 1,5 χρόνο 32.000χλμ σε όλες τις συνθήκες και πραγματικά δεν έκανε "κιχ" και δεν διαμαρτυρήθηκε όσο και αν προσπάθησα....
    Όλα πάνω του δουλεύουν καλά, δίνουν έναν "αέρα ποιότητας" στην λειτουργία τους, και συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους. Αν έπρεπε να του δώσω έναν χαρακτηρισμό θα έλεγα ότι είναι ο ορισμός της "χρυσής μετριότητας".
    Το μοτεράκι, φρένα, αναρτήσεις αλλά και όλα του τα πλαστικά έδειχναν και λειτουργούσαν όπως την πρώτη μέρα...Από αυτή την άποψη του βγάζω το καπέλο. Όταν όμως το 2002 ο Σαρακάκης μου ζήτησε 21.000 δραχμές (τότε) για το φίλτρο αέρα, αποφάσισα ότι θα το πουλήσω !!!

    Το στρώμα τώρα....Αν και έχω το 1000 και όχι το 650 που είναι ο άμεσος ανταγωνιστής, είναι ένα μηχανάκι πολύ πιο φρέσκο-εξελιγμένο. Διαθέτει πολύ πιο δυνατό κινητήρα και αυτό φαίνεται αμέσως είτε σε σβέλτα ταξιδάκια, είτε όταν θα σου έρθει η όρεξη για παιχνίδια...
    Οι αναρτήσεις του είναι καλά τοποθετημένες μεταξύ σκληρότητας και άνεσης, και ειδικά η υδραυλική πίσω προφόρτιση θα σου φανεί πολύτιμη για γρήγορο και εύκολο ρύθμισμα του βάρους του συνεπιβάτη...
    Η οδηγική του συμπεριφορά είναι 1-2 κλίκ πιο σπορτίφ από αυτή του ΤΑ που χωρίς να έχει πρόβλημα δεν έδειχνε να συμπαθεί ιδιαίτερα τις "πιεσμένες" καταστάσεις...
    Έχει τεράστιους χώρους, αναπαυτική σέλλα και συγκριτικά με το ΤΑ, φωτούκλες...
    Στα ταξίδια σου οι στάσεις θα είναι μόνο για ανεφοδιασμό και για να θαυμάσεις το τοπίο και όχι για να ξεπιαστείς, ενώ λόγω του ισχυρού κινητήρα του η ταχύτητα οικονομικού και ήσυχου ταξιδιού έχει κάνει ένα άλμα της τάξης των 15-20χιλμ/ώρα συγκριτικά με το ΤΑ...
    Ο ψεκασμός του V2 θα κρατήσει χαμηλότερα από το ΤΑ την κατανάλωση, αλλά παραδόξως το καρμπυρατεράτο ΤΑ είχε ακόμα πιο βελούδινη και ήσυχη λειτουργία....
    Αυτά που λένε για αδυναμίες του Στρόμ στο χώμα εγώ τα ακούω βερεσέ...Και τα 2 μηχανάκια έχουν ασφάλτινα λάστιχα, πολλά κιλά, και πολλά πλαστικά, οπότε θα σε αγχώσουν στα χωμάτινα παιχνίδια....Από εκεί και πέρα είναι θέμα όρεξης και οδηγού....
    Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο πιο "τριζάτο" μηχανάκι και δεν εμπνέει την ίδια ποιότητα κατασκευής όσο το ΤΑ, αλλά κυκλοφορεί πλέον αρκετό καιρό και έχει αποδειχθεί εξίσου γερό και αξιόπιστο....

    Συμπερασματικά το ΤΑ ΗΤΑΝ ένα θαυμάσιο μηχανάκι αλλά με τον ερχομό του Στρόμ αμέσως άρχισε να δείχνει "λίγο" και δεν είναι τυχαίο που ενώ ήταν ο βασιλιάς της κατηγορία, πλέον οι πωλήσεις του έχουν καταποντιστεί...Έχω την αίσθηση ότι ήρθε η ώρα του για ριζική ανανέωση και φήμες λένε ότι αυτή δεν θα αργήσει.
    Σήμερα μιλώντας, νομίζω ότι η ζυγαριά γέρνει σαφώς υπέρ του Στρόμ....

  9. #9
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    To transalpaki moy montelo 97 ekane 50.000 se 2 xronia kai alaksa mono atermona...Tou alaksa ton adoksasto kai den me afise pou8ena !!!! An den se xalaei o isixos kinitiras tou PARTO!!!8a to breis kai se poli kali timi ....panta mtx !!!!!!

  10. #10
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Πάντως δεν νομίζω οτι οι τιμές σε μεταχειρισμένα Strom και ΤΑ είναι παραπλήσιες. Αν πάντως εννοείς μτχ Στρομ εναντίον καινούριο Τρανς, τότε .....πάλι Στρομ θα σου πώ :rotflmao: :rotflmao:

    Πάρ'το αν σου αρέσει. Προβλήματα δεν βγάζει (εκτός αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν κανίβαλος ή γκαντέμης) κάτι που ισχ΄ύει σε όλα τα μτχ...

  11. #11
    efxarsto re paidia boithisate poli
    gia kainourgio strom apo pou lete na psoniso?
    kapoion pou prepei na apofigo?

  12. #12
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    efxarsto re paidia boithisate poli
    gia kainourgio strom apo pou lete na psoniso?
    kapoion pou prepei na apofigo?
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10535

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=8066

    'Ενα Jameson με πάγο...

  13. #13

    africa?

    Ti 8a eleges gia AFrica ?
    An se bgazoun ta lefta pare ena AFRICA k phgaine pantou!!!!!



  14. #14

    afrika

    kala esi me to afrika me ekanes kai gelasa
    den mas eipes gia ti na parei afrika to paidi........ mipos den exeis katalavei akomi ti odeigeis toso kairo?
    ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!

  15. #15

    Re: afrika

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zouzounos
    kala esi me to afrika me ekanes kai gelasa
    den mas eipes gia ti na parei afrika to paidi........ mipos den exeis katalavei akomi ti odeigeis toso kairo?
    Jerw para poly kala ti shmainei Africa Twin...
    esy jereis ti exeis? san megalo scooter einai ... oute street oute enduro ti einai?

    Otan 8a milas gia Africa kane kamia gargara ;h fae kanena tost prin grapseis post.

    Akou zouzoune... xaxaxa o zouzounos me to scooteraki tou...

    :rotflmao:

    kai na gelas me ta xalia sou... Alh8eia se poia kathgoria anoikh to DL650? A!!! street-on off SCOOTER... all in one!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΧΤ660R or Transalp 650
    από georg9 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2007, 23:44
  2. V-STROM 1000 or 650?
    από SAGITTA στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 23:04
  3. F 650 GS Dakar or V-Strom 650 ?
    από Pitsi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 13:17
  4. To Transalp efyge....to V-Strom einai edw
    από juan pablo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 14:33
  5. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF