Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Κλειδαριά με βάση που στερεώνεται μόνιμα πάνω στην μηχανή

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269

    Κλειδαριά με βάση που στερεώνεται μόνιμα πάνω στην μηχανή

    Ψάχνω μια κλειδαριά δισκόφρενου, καλύτερα θα ήθελα ένα μίνι πέταλο, με τρία τουλάχιστον κλειδιά και με βάση που να βιδώνει πάνω στην μηχανή για εύκολη μεταφορά.

    Παράγγειλα αυτή της φωτογραφίας που φαινόταν πολύ βολική, αλλά μου την έστειλαν χωρίς την βάση και την επέστρεψα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Κλειδαριά Δισκόφρενου 2.jpg 
Προβολές:	427 
Μέγεθος:	22,7 KB 
ID:	435333

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Με google search, βρήκα αυτήν:

    https://www.motodirect.gr/el-gr/prod...QaAoriEALw_wcB

    H οποία όπως γράφει, είναι συμβατή με 5-6 μοντέλα κλειδαριών

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Εχει βρει καποιος βαση μεταφορας για την abus 8008 ? Οσο και αν εψαξα στο net δεν βρίσκω κάποια που να κανει και εχω την εντυπωση οτι δεν εχουν βγαλει, πιθανον λογω βαρους 1,2KGr.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Χωρίς να είμαι ειδήμων, θα μπορούσες να κατασκευάσεις μια απλή βάση σε κάποιο μηχανουργείο, στα μέτρα σου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Οι βάσεις της ABUS εδώ: https://mobil.abus.com/int/on-road/L...kets-Motorbike

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Οι βάσεις της ABUS εδώ: https://mobil.abus.com/int/on-road/L...kets-Motorbike
    Ναι δυστυχως δεν εχουν καποια για το μοντέλο 8008 και έλεγα μηπως εχει βγαλει κανενας aftermarket.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Για ενημέρωση να αναφέρω ότι τελικά αγόρασα το μίνι πέταλο AUVRAY XTREME MINI.
    https://motopegasus.com/product/auvr...k-xtreme-mini/
    Καλό μου φαίνεται για τα 52 ευρώ που πλήρωσα.
    Αγόρασα και την βάση AUVRAY SE2H που είναι για όλα τα πέταλα της AUVRAY.
    https://motopegasus.com/product/auvray-spv/
    Στα 19 ευρώ που έδωσα, είναι κλεψιά για την ποιότητά της, 5 ευρώ έπρεπε να κάνει.

    Η AUVRAY έχει 3 βάσεις που κάνουν για όλα τα πέταλά της. Στην συγκράτηση του πετάλου είναι και οι 3 ίδιες, διαφοροποιούνται στον τρόπο που στερεώνονται στο σκελετό της μηχανής. Εγώ αυτή που πείρα είναι για να στερεώνεται σε οριζόντιο σίδερο της μηχανής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	41,2 KB 
ID:	435538

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	435539

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	30,8 KB 
ID:	435540



    Δεν βρήκα τρόπο να στερεώσω την βάση της κλειδαριά στο Ζ750, δεν έχει σίδερα σε καλό κατάλληλο σημείο για καμία από τις 3 βάσεις.

    Τελικά τροποποίησα την βάση, κόβοντας τα αυτιά της, κάνοντας διαμπερείς τρύπες στην βάση και στο αλουμίνιο που στερεώνονται πίσω πατητήρες, και περνώντας δύο βίδες ανοξείδωτες Μ5, την στερέωσα πολύ καλά και πολύ όμορφα.
    Θα κατοχυρώσω την πατέντα.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Δοκίμασε μια τάπα βαλβίδας ποδήλατου δρόμου εσωτερικά στην βίδα που ασφαλίζει την κλειδαριά ή ένα μικρό κομμάτι θερμοσυστελλόμενο.
    Αν λειτουργεί δεν θα γδέρνεις την βαφή

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Για ενημέρωση να αναφέρω ότι τελικά αγόρασα το μίνι πέταλο AUVRAY XTREME MINI.
    https://motopegasus.com/product/auvr...k-xtreme-mini/
    Καλό μου φαίνεται για τα 52 ευρώ που πλήρωσα.
    Αγόρασα και την βάση AUVRAY SE2H που είναι για όλα τα πέταλα της AUVRAY.
    https://motopegasus.com/product/auvray-spv/
    Στα 19 ευρώ που έδωσα, είναι κλεψιά για την ποιότητά της, 5 ευρώ έπρεπε να κάνει.

    Η AUVRAY έχει 3 βάσεις που κάνουν για όλα τα πέταλά της. Στην συγκράτηση του πετάλου είναι και οι 3 ίδιες, διαφοροποιούνται στον τρόπο που στερεώνονται στο σκελετό της μηχανής. Εγώ αυτή που πείρα είναι για να στερεώνεται σε οριζόντιο σίδερο της μηχανής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	41,2 KB 
ID:	435538

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	435539

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	30,8 KB 
ID:	435540



    Δεν βρήκα τρόπο να στερεώσω την βάση της κλειδαριά στο Ζ750, δεν έχει σίδερα σε καλό κατάλληλο σημείο για καμία από τις 3 βάσεις.

    Τελικά τροποποίησα την βάση, κόβοντας τα αυτιά της, κάνοντας διαμπερείς τρύπες στην βάση και στο αλουμίνιο που στερεώνονται πίσω πατητήρες, και περνώντας δύο βίδες ανοξείδωτες Μ5, την στερέωσα πολύ καλά και πολύ όμορφα.
    Θα κατοχυρώσω την πατέντα.
    Με ενδιαφέρει κι εμένα.... Έψαχνα κάτι που να έχει και βάση μεταφοράς. Θα μπαίνει μια χαρά η βάση στα σίδερα στήριξης της βαλίτσας.
    Ποιοτικά τι λέει το λουκέτο;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε μια τάπα βαλβίδας ποδήλατου δρόμου εσωτερικά στην βίδα που ασφαλίζει την κλειδαριά ή ένα μικρό κομμάτι θερμοσυστελλόμενο.
    Αν λειτουργεί δεν θα γδέρνεις την βαφή
    Δεν υπάρχει πρόβλημα τραυματισμού από τη βίδα. Η βίδα σπρώχνει ένα λαμάκι και το λαμάκι σφίγγει το πέταλο. Φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία.
    Βέβαια επειδή είναι μεγάλη η επιφάνεια που πιέζεται, δεν βολεύει και τόσο το κεφάλι της βίδας στο σφίξιμο, για αυτό θα του κολλήσω πάνω μία πεταλούδα Μ12.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Με ενδιαφέρει κι εμένα.... Έψαχνα κάτι που να έχει και βάση μεταφοράς. Θα μπαίνει μια χαρά η βάση στα σίδερα στήριξης της βαλίτσας.
    Ποιοτικά τι λέει το λουκέτο;
    Η κλειδαριά φαίνεται καλής κατασκευής, είναι πιο βαριά από ότι θα ήθελα, ζυγίζει ακριβώς ένα κιλό.
    Τώρα πόσο εύκολα παραβιάζεται, δεν μπορώ να το ξέρω.


    Και φωτο τοποθετημένη στην μηχανή με την μετατροπή που έκανα στην βάση, χωρίς ακόμη την πεταλούδα που είπα ότι θα κολλήσω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	72,7 KB 
ID:	435555
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 30/04/2022 στις 19:21.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    824
    Προσωπικα παντως σχεδιασα και εκτυπωσα μια βαση για ενα βαρυ abus disklock που ειχα και 1 χρονο τωρα μια χαρα.

    https://www.thingiverse.com/thing:4920705

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Απορώ πως κάποιος μάστορας δεν έχει σκεφτεί να εξειδικευτεί σε βάσεις για κλειδαριές μοτοσυκλέτας.
    Να έχει στο μαγαζί του όλων των ειδών τις βάσεις του εμπορίου, να τις μετατρέπει, να φτιάχνει δικές του κατά παραγγελία από σίδερο, από πλαστικό, από ανοξείδωτο, από αλουμίνιο και να τις πουλάει μέσα από το ίντερνετ και στη διεθνή αγορά.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Απορώ πως κάποιος μάστορας δεν έχει σκεφτεί να εξειδικευτεί σε βάσεις για κλειδαριές μοτοσυκλέτας.
    Να έχει στο μαγαζί του όλων των ειδών τις βάσεις του εμπορίου, να τις μετατρέπει, να φτιάχνει δικές του κατά παραγγελία από σίδερο, από πλαστικό, από ανοξείδωτο, από αλουμίνιο και να τις πουλάει μέσα από το ίντερνετ και στη διεθνή αγορά.
    Θα μπορουσε επικουρικα καποιος να ασχοληθει με αυτό αλλα οχι αποκλειστικα με αυτο γιατι αν ξεκινησουν οι εταιρειες να βγαζουν τις δικες τους για ολα τα μοντελα τους, θα τον κλεισουν χτες τον μάστορα. Ωστοσο σιγουρα θα ειχε ζητηση γιατι αρκετος κοσμος πιστευω ψαχνει.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Ναι δυστυχως δεν εχουν καποια για το μοντέλο 8008 και έλεγα μηπως εχει βγαλει κανενας aftermarket.
    Έχω ακριβώς την ίδια και την κουβαλάω με backpack. Σκέφτομαι να πάρω με τα ίδια κλειδιά μια πιο μικρή abus που θα έχει και βάση για να μένει πάνω στη μηχανή και να κρατήσω την 8008 σταθερά μαζί με την αλυσίδα της στη θέση που παρκάρω σταθερά στην πυλωτή.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Θα μπορουσε επικουρικα καποιος να ασχοληθει με αυτό αλλα οχι αποκλειστικα με αυτο γιατι αν ξεκινησουν οι εταιρειες να βγαζουν τις δικες τους για ολα τα μοντελα τους, θα τον κλεισουν χτες τον μάστορα. Ωστοσο σιγουρα θα ειχε ζητηση γιατι αρκετος κοσμος πιστευω ψαχνει.
    Μα και κάθε κλειδαριά που έχει βάση δεν μπορεί να μπει σε όλες τις μηχανές, πολλές φορές χρειάζεται κάποια μετατροπή ή μία ειδική κατασκευή.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η Κιβωτός με τις...Που..@#$#@ς
    από XTakias στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 10:18
  2. ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ?
    από DOG HANDLER στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 17:20
  3. Σχετικά με κάτι που έλεγα τις προάλλες
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 10:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF