Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Αγορά Μηχανής για την Αθήνα

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Από εμένα η πρόταση είναι Yamaha MT-07 / Honda CB500X, μεταχειρισμένα θα βρεις με 4.5-5Κ. Με βαλίτσα για. να βάζεις κράνος κλπ.
    Και θα πας και καμιά εκδρομή/ταξίδι.
    Δεν καίνε τίποτε, συντήρηση χαμηλή.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν υπάρχει απαντηση σημερα σε αυτο το ερωτημα. εξαρτάται απο το ποσο μπορεις να πληρώνεις για τη μετακινηση σου. οι τιμες βενζινης ειναι τοσο ψηλα που οτιδηποτε καιει πανω απο 4λ/100 ειναι κακή αγορά. εκτός αν εχεις και θελεις να δινει τοσα λεφτα απλως για μετακίνηση.

    μετα μπαινει αλλο προβλημα. θες χωρους? γιατι με ενα duke390 εχεις και οικονιομια σχετικη αλλα και fun.
    Και εγώ το ίδιο ερώτημα κάνω στον εαυτό μου. Πώς γίνεται ένα 400ρι να καίει σχεδόν όσο ένα 1000άρι αμάξι;
    Απλά να υπάρχει και μία βάση.
    Τα 2.5 λίτρα/100 τα καίνε κάτι 125άρια παπιά και σκούτερ.
    Στα 3λ/100 είναι όριο κάποια 150άρια σκούτερ.
    και μετά από 3~4.5λ/100 είναι από 150άρια έως κάποια 500άρια, δλδ η γκάμα ανοίγει περίεργα και χωρίς κάποια γραμμική σχέση ανάλογα το είδος μηχανής.

    Εγώ θα συμφωνήσω ότι πάνω απο τα 4λ/100 είναι κάπως ασύμφορο, αλλά αν ψάξει κάτω από 3λ/100 βρίσκεις μόνο βαρετές ή απλά υποφερτές λύσεις.
    Εάν όμως πω. ότι ψάχνω κάτι που θα γουστάρω να το οδηγώ και όχι απλά να με εξυπηρέττει, στα όρια του λογικό για το budget (θυσιάζω πχ. τελική ταχύτητα, αλλά να έχει νεύρο), τότε το 4/100 να είναι κάτι αποδεκτό, στα πλαίσια του Εξυπηρέτηση & Χόμπι. Πχ. ένα 250άρι enduro, εάν έβγαιναν ακόμα (πλέον οι επιλογές είναι είτε 6ετίας και βγάλε, είτε σε τιμή 500€ λιγότερα από μία 600άρα μηχανή -No logic).

    Οι χώροι στην μοτο-κίνηση είναι περιττή απαίτηση. Όχι. Δεν θα θυσιάσω κάτι άλλο, για μία σακούλα ψώνια και μισό κράνος. Nice-2-Have, αλλά όχι.
    Το Duke390 μοιάζει καλή περίπτωση αλλά είναι πάντα ανησυχητικά τα γράμματα KTM.
    Επίσης μα ενυσηχεί και πόσο γρήγορα πέφτει η αξία του - Δεν μοιάζει καλό σημάδι.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    242
    Σίγουρα θα χρειαστεί να βάλεις πολύ νερό στο κρασί σου για καινούριο.
    Τα θέλω σου:
    Όχι σκούτερ, βαρετό
    Fun bike
    Να μην καίει πολύ... etc etc.
    Καινούριο και όχι μεταχειρισμένο συμφωνώ κι εγώ, αν δεν ξέρεις το μεταχειρισμένο που θα πάρεις παίζει να φας το πακέτο της ζωής σου.
    Στα καινούρια τώρα, αναφέρθηκαν τα πάντα παραπάνω.
    Θα κάνω μια παύση εδώ (όχι φιλμ του Αγγελόπουλου, λίγο μικρότερη...).
    Έχω στη γιάφκα μου ΧΤ600Ε, XJ6, C50, CBR1000RR streetfighter...
    Ξέρεις τι αγόρασα πρόσφατα για πόλη και κοντινά?
    SH350i...
    Δεν το πίστευα ούτε εγώ ο ίδιος πως θα έβγαζε στη σύνταξη όλη τη γιάφκα...έτσι, με ένα τσακ.
    Υπάρχουν 500αρια, 300αρια μοτοσυκλετάκια, υπάρχουν μεσαία scoots για την χρήση που θες.
    Πήγαινε δοκίμασε τα και πράξε ανάλογα.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις τι αγόρασα πρόσφατα για πόλη και κοντινά?
    SH350i...
    .
    Ωω, προχθές που άλλαξα λάστιχα μου έδωσαν ένα 300 sh να κάνω τη δουλειά μου. Είχα να οδηγήσω 6-7 χρόνια (150άρι).

    Τρελάθηκα, 0-120 εκτινασσόταν! Μέσα από τα αμάξια στη Μαραθώνος σφαίρα. Θυμήθηκα όμως τον αφόρητο πόνο στη μέση

    Πιστεύω το 350άρι είναι ό,τι πρέπει για τα πάντα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #20
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ωω, προχθές που άλλαξα λάστιχα μου έδωσαν ένα 300 sh να κάνω τη δουλειά μου. Είχα να οδηγήσω 6-7 χρόνια (150άρι).

    Τρελάθηκα, 0-120 εκτινασσόταν! Μέσα από τα αμάξια στη Μαραθώνος σφαίρα. Θυμήθηκα όμως τον αφόρητο πόνο στη μέση

    Πιστεύω το 350άρι είναι ό,τι πρέπει για τα πάντα.
    Και το 350αρι τα ιδια σκα....... ειναι.Ταχω κανει τεστ ολα με 2 αμορτισερ πισω.Παρε τονα βαρα τ'αλλο ειναι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ωω, προχθές που άλλαξα λάστιχα μου έδωσαν ένα 300 sh να κάνω τη δουλειά μου. Είχα να οδηγήσω 6-7 χρόνια (150άρι).

    Τρελάθηκα, 0-120 εκτινασσόταν! Μέσα από τα αμάξια στη Μαραθώνος σφαίρα. Θυμήθηκα όμως τον αφόρητο πόνο στη μέση

    Πιστεύω το 350άρι είναι ό,τι πρέπει για τα πάντα.
    Πάνο, οι αναρτήσεις ακόμη έτσι είναι...
    Κατά τα άλλα είναι απίστευτο στα αρπάγματα και τη διήθηση.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    mt07 και απο μένα. αν και οντως τα σκουτερ πλέον στέλνουν τις μηχανες στα γκαραζ για χειμερία νάρκη, αυτο συμβαινει κυριως σε οσους έχουν μηχανη χρονια και επισης ξερουν οτι ειναι παντα εκει και τους περιμένει. η μηχανη ειναι για 2-3 βολτες το μήνα. ολα τα άλλα τα κάνει ενα σκουτερ. τουλαχιστον για τον περισσοτερο κοσμο με δουλεια, γυναικα κτλ.

    υποτιμάς τους χωρους, ισως δεν σου ειναι απαράιτητοι. θυμάμαι να λεω το ίδιο παλαιοτερα. τωρα δεν την παλευω χωρις χωρο για κράνος. απλα αρνουμαι να κουβαλαω κράνος στο χερι. νεοτερος το εκανα αλλα δεν το αντεχω άλλο. άσε που πολλοί δεν το φοράνε σε κοντινες αποστασεις ακριβως για αυτο τον λόγο.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    8
    1000% δεν θα είμαι ευχαριστημένος με ότι πάρω.

    Τι θα κόψω δεν μπορώ να αποφασίσω κατά βάθος.

    Αν τα βάλω κάτω, είναι 3 επιλογές που μου λες:
    500αρια, 300αρια μοτοσυκλετάκια, και μεσαία scoots για την χρήση που θέλω.

    Η γενική ιδέα είναι:

    - Τι αποφεύγω;
    - Αξίζει τίποτα από την κινεζίλα που έχει γεμίσει η αγορά;
    - Brixton και λίγο πιο ακριβά Royal Enfield αξίζουν ή είναι μόνο μούρη;
    - ΝΑ κοιτάω μόνο Ιάπωνες - Κορεάτες - Ινδούς ή αξίζουν και οι Ευρωπαίοι...;

    Πρακτικά επειδή δεν είναι 4-5 επιλογές να διαλέξω, αρχίζω από τις 30 και αφαιρώ για να μείνω στις 4-5.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    mt07 και απο μένα. αν και οντως τα σκουτερ πλέον στέλνουν τις μηχανες στα γκαραζ για χειμερία νάρκη, αυτο συμβαινει κυριως σε οσους έχουν μηχανη χρονια και επισης ξερουν οτι ειναι παντα εκει και τους περιμένει. η μηχανη ειναι για 2-3 βολτες το μήνα. ολα τα άλλα τα κάνει ενα σκουτερ. τουλαχιστον για τον περισσοτερο κοσμο με δουλεια, γυναικα κτλ.

    υποτιμάς τους χωρους, ισως δεν σου ειναι απαράιτητοι. θυμάμαι να λεω το ίδιο παλαιοτερα. τωρα δεν την παλευω χωρις χωρο για κράνος. απλα αρνουμαι να κουβαλαω κράνος στο χερι. νεοτερος το εκανα αλλα δεν το αντεχω άλλο. άσε που πολλοί δεν το φοράνε σε κοντινες αποστασεις ακριβως για αυτο τον λόγο.
    ΜΤ07 που είχε ένας φίλος, το έστειλε μέσα στο 6μηνο γιατί βράδυ δεν έβλεπε τίποτα σε στροφές και οι μόντες για έξτρα φώτα ήταν πανάκριβες.
    Το tiger 600 που θα βγει μου είπαν ότι κολοαξίζει, αλλά 9-10k δεν έχω.

    Τα scooter στέλνουν τις μηχανές για χειμερία νάρκη, αλλά οι μηχανές υπάρχουν. Είναι βολικότερα αλλά όσοι έχουν οδηγήσει μηχανή, δεν την πουλάνε γιατί δεν νιώθουν γεμάτοι. Είναι φάση εξοχικό και σπίτι. Αν δεις το εξοχικό σου σαν σπίτι, αντιλαμβάνεσαι ότι θέλει πολλά ακόμα..

    Οι χώροι έρχονται με τις ανάγκες. Στο σκουτεράκι έχω ένα κατσαβίδι μία πετσέτα, γάντια και την κουλούρα. Κράνος full face δεν χωράει, αδιάβροχο έλιωσε από την ζέστη το καλοκαίρι, για ψώνια δεν βάζεις τρόφιμα, εκτός και αν έχω πάει για σουβλάκια και τελικά τσάντα έχω πάντα για επιπλέον πράγματα. Δεν είναι ότι είναι άχρηστο, αλλά είναι 2ον παράγοντας. Είναι κάτι που θα κοίταζα, όταν θα κατέληγα ότι θέλω scooter, ξεδιαλύνω 2-3 ποιοτικά και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω...

  10. #25
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ψηφίζω ΚΤΜ 390
    και βρες γκαραζ.
    porca miseria.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    896
    Οσες φορες οδηγησα σκουτερ οκ μ αρεσαν τα θετικα που εχει γκαζακι/χωροι κτλ...Αλλα δεν αισθανομουν καλα σε θεματα ασφαλειας.Θεωρω οτι τα σκουτερ κοβουν μερος της αισθησης του αναβατη οσον αφορα την πληροφορια που δεχεται απο τα ελαστικα.Για αντιλογο μπορει να πει καποιος οτι ειναι θεμα συνηθειας οκ...εγω παντως προσωπικα τα ποδια μου να πατανε σε πατωμα αντι σε μαρσπιε δε μ αρεσει,δε καταλαβαινω τι γινεται απο κατω μου ουτε πιστευω μπορω να εχω τον ιδιο βαθμο ετοιμοτητας σε στραβη.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tanasakis Προβολή μηνύματος
    Πώς γίνεται ένα 400ρι να καίει σχεδόν όσο ένα 1000άρι αμάξι;
    Δεν γίνεται.

    Πάρε οντως ένα 1000ρι αμάξι, κυκλοφόρα το ζωντανά όπως θα κυκλοφορήσεις μια μηχανή, οχι με την φόρα στις κατηφόρες και με την βοήθεια του ούριου άνεμου και θα δεις πόσο καίει ένα 1000ρι αμάξι στην πραγματικότητα=Πολύ παραπάνω από ένα 400ρι μονοκύλινδρο μοτό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης για χωμα και βουνο
    από AlexM στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2015, 22:58
  2. Αγορά μηχανής για χώμα και βουνό
    από honda c50 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 15:14
  3. αγορα μηχανης για πιστα το σκ
    από nikos121 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2012, 01:07
  4. Σχετικά με αγορά μηχανής για το μικρό δίπλωμα
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 22:09
  5. Scooter μέχρι 125cc για την Αθήνα
    από justelene στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2008, 14:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF