Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Αγορά Μηχανής για την Αθήνα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    8

    Αγορά Μηχανής για την Αθήνα

    Καλησπέρα,

    Χρόνια στην επαρχεία οδηγώντας είτε παπάκι, είτε endouro έκανα μια χαρά την δουλειά μου.
    Μετά όμως γύρισα Αθήνα, όπου οι συνθήκες χρήσης δημιουργούν ακραίες καταστάσεις. Οπότε έπειτα από παπί - σκούτερ - εντούρο (όλα ηλικιωμένα μέχρι πoυ διαδοχικά πέθαναν όλα), δεν βγάζω άκρη για το τι είναι ιδανικό...
    Πλέον έχω ένα ευρύ μπάτζετ (3.000-5000€) και ένα μυαλό κουρκούτι από επιλογές:

    Μικρή ή μεγάλη;
    Καινούργια ή μεταχειρισμένη;
    Οικονομική ή fun-fun-fun;

    Το παπί ήταν μανιτζέβελο, αλλά ώρες ώρες ένιωθα ότι παίζω ρώσικη ρουλέτα στον δρόμο.
    Η εντούρο, είχε όλο το fun κομμάτι, το ύψος, την δράση, αλλά ζεσταίνονταν πολύ και έκαιγε ακόμα περισσότερο.
    Το σκουτεράκι είναι και δεν είναι για 10χλμ δρόμο. Απλά είναι σούπερ βαρετό.

    Φίλοι που μια ζωή οδηγούσαν μεγάλη μηχανή, λένε ότι οι μεγάλες είναι οι ασφαλέστερες για την πόλη και πιο λειτουργικές.
    Φίλοι που μια ζωή οδηγούσαν ότι έβρισκαν την ώρα που η άλλη μηχανή ήταν συνεργείο, λένε πάρε νέα μεταχειρισμένο Ιάπωνα, ότι σου κάνει κέφι (έχω θάψει 2 Ιάπωνες)
    Φίλοι που δεν έχουν οδηγήσει ποτέ μικρή, αλλά έχουν απηυδήσει με τα κόστη της μεγάλης, λένε "πάρε σκούτερ"¨να κάνεις την δουλειά σου.

    Και σε όλα αυτά, πρέπει να βάλω υπόψη μου και ότι χωρίς γκαράζ, κάποια μοντέλα - μάρκες έχουν αβαντάζ για να κλεφτούνε (κάποτε δεν τολμούσαμε να αφήσουμε GLX χωρίς 3 αλυσίδες (και πάλι παίζει να έκλεβαν και το δέντρο που ήταν δεμένη).

    Το μπάτζετ μου είναι καλό για πολλές επιλογές, αλλά σίγουρα όχι κορυφαίες.
    Γουστάρω πολύ το fun κομμάτι της μηχανής, αλλά δεν είναι και εποχή για να καίμε 5€ να κάνουμε 20 χλμ.
    Θα ήθελα καινούργια, καθώς το random της μεταχειρισμένης δεν μου έκατσε καλά, αλλά δεν είμαι και για γκαράζ και 500€ ασφάλειες
    Οδηγώ 125 αλλά και 700ρα το ίδιο άνετα (βάλτε και 1.85 ύψος, 85 κιλά).

    Εσείς πώς θα κινούσασταν;

  2. #2
    για αθηνα ΣΚΟΥΤΕΡ μεχρι 300cc το πολύ-πολύ.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Περιγράφεις μια voge 300 ac η acx και δεν το έχεις καταλάβει... Είναι όμορφο, καλό, δεν το βάζουν στο "μάτι", 4 χιλιάρικα καινούριο (έχω το ac και είμαι 1.81) άκρως άνετο στην πόλη, αλλά και πέριξ. ρίξε μια ματιά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    αθηνα σημαινει πολλα πραγματα. άλλος παει παγκρατι συνταγμα και κολωνακι καθε μερα και άλλος παραλιακη και αττικη οδο μονο. θες να μας πεις τι εννοεις?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Περιγράφεις μια voge 300 ac η acx και δεν το έχεις καταλάβει... Είναι όμορφο, καλό, δεν το βάζουν στο "μάτι", 4 χιλιάρικα καινούριο (έχω το ac και είμαι 1.81) άκρως άνετο στην πόλη, αλλά και πέριξ. ρίξε μια ματιά....
    Thanks!
    Πρακτικά όπως τις έβλεπα μου φαινόντουσαν κάπως "μικροκαμωμένες", αλλά είναι θέμα σχεδίασης της θέσης του οδηγού.
    H voge από θέμα αξιοπιστίας, τι σου λέει μέχρι τώρα;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αθηνα σημαινει πολλα πραγματα. άλλος παει παγκρατι συνταγμα και κολωνακι καθε μερα και άλλος παραλιακη και αττικη οδο μονο. θες να μας πεις τι εννοεις?
    Από Πέραμα μέχρι Μαρούσι. Μία ακτίνα 10-15 χλμ τριγύρω από το κέντρο.
    Η ανάγκη είναι για αποστάσεις των 15-25χλμ. σε σχεδόν καθημερινή βάση. Σίγουρα περιέχει τους μεγάλους δρόμους (ποτάμι/Κηφισό, Κηφισίας, Συγγρού, Ποσειδώνος) καθώς από Πειραιά ανεβαίνω είτε ΒΠ είτε στο πηγμένο κέντρο.

    Τώρα, εάν κάτι μπορεί να φτάσει και ένα Σούνιο, δεν θα με χάλαγε, αλλά δεν είναι καθόλου προτεραιότητα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλημέρα φίλε μου! Το καλό και κακό μαζί στην περίπτωσή σου είναι ότι είσαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις και αυτό ίσως να σε μπερδέψει λίγο στην τελική επιλογή διότι θα ακούσεις πολλές και διαφορετικές απόψεις και εμπειρίες.
    Προσωπικά για τη χρήση που περιγράφεις δε θα κοιτούσα ποτέ παπί. Θα έψαχνα για scooter 300-350cc. Με ένα μεταχειρισμένο sh 300 ας πούμε θα ήμουν απόλυτα καλυμμένος. Στα χρήματα που διαθέτεις βέβαια παίρνεις και Beverly 300 ολοκαίνουριο και με επέκταση εγγύησης είσαι ήσυχος για 4 έτη.
    Αν όμως θεωρείς βαρετά τα scooters, μπορείς να επιλέξεις ένα γυμνό ή on/off μοτοσυκλετάκι πενταετίας <500cc όπως 390 Duke, MT-03, Z 300(ίσως να σου φανούν λίγο μικρά τα γυμνά για το ύψος σου αλλά συνηθίζονται), Versys X 300 ή κάποιο παλιότερο CB500.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Για αντίστοιχη χρήση (40-50 χλμ καθημερινά), Αργυρούπολη - Μαρουσι, χρησιμοποιώντας συνήθως Κηφισιάς, Κατεχάκη, Περ. Υμηττού, Βουλιαγμένης, κέντρο, προερχόμενος από επαρχία, χρόνια έξω και πρώτη φορά Αθήνα, επέλεξα την πιο βαρετή πεθαίνεις, επιλογή του καινούργιου 300αριου σκούτερ.

    Για την χρήση αυτή το θεωρώ ιδανική επιλογή και η ευκολία, χώροι, weather protection είναι ανπεκταμπλ, που έλεγε και ένας φίλος.

    Κάθε φορά που περνάει από δίπλα όμως ότιδηποτε δίτροχο ΜΗ σκούτερ, απλά το θέλω ! . Ότι και αν είναι

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δυστυχώς αξιοπιστία, ευχάριστη οδήγηση και διανυκτέρευση στο δρόμο στην Αθήνα, δεν συνδυάζονται εύκολα. Μάλλον δεν το γλιτώνεις το γκαράζ.

    Nostradamus, στην περιφερειακή Υμηττού κυκλοφορεί και doctor_k6.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε μου! Το καλό και κακό μαζί στην περίπτωσή σου είναι ότι είσαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις και αυτό ίσως να σε μπερδέψει λίγο στην τελική επιλογή διότι θα ακούσεις πολλές και διαφορετικές απόψεις και εμπειρίες.
    Προσωπικά για τη χρήση που περιγράφεις δε θα κοιτούσα ποτέ παπί. Θα έψαχνα για scooter 300-350cc. Με ένα μεταχειρισμένο sh 300 ας πούμε θα ήμουν απόλυτα καλυμμένος. Στα χρήματα που διαθέτεις βέβαια παίρνεις και Beverly 300 ολοκαίνουριο και με επέκταση εγγύησης είσαι ήσυχος για 4 έτη.
    Αν όμως θεωρείς βαρετά τα scooters, μπορείς να επιλέξεις ένα γυμνό ή on/off μοτοσυκλετάκι πενταετίας <500cc όπως 390 Duke, MT-03, Z 300(ίσως να σου φανούν λίγο μικρά τα γυμνά για το ύψος σου αλλά συνηθίζονται), Versys X 300 ή κάποιο παλιότερο CB500.
    Στα παραπάνω θα έβαζα και ένα klx / crf 250. Μικρά σε δύναμη αλλά απολαυστικά και πρακτικά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Ναι τα διαβάζω τα σουρτα φέρτα σας στο "σε είδα", εδώ και χρόνια, τα δικά σου και του k6, στον δρόμο αυτό. Δεν σας έχει πάρει το μάτι μου ακόμη όμως.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    294
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tanasakis Προβολή μηνύματος
    Από Πέραμα μέχρι Μαρούσι. Μία ακτίνα 10-15 χλμ τριγύρω από το κέντρο.
    Η ανάγκη είναι για αποστάσεις των 15-25χλμ. σε σχεδόν καθημερινή βάση. Σίγουρα περιέχει τους μεγάλους δρόμους (ποτάμι/Κηφισό, Κηφισίας, Συγγρού, Ποσειδώνος) καθώς από Πειραιά ανεβαίνω είτε ΒΠ είτε στο πηγμένο κέντρο.

    Τώρα, εάν κάτι μπορεί να φτάσει και ένα Σούνιο, δεν θα με χάλαγε, αλλά δεν είναι καθόλου προτεραιότητα.
    Tracer 7 Επειδή το budget είναι πιο κάτω, γενικά για εμένα πήγαινε σε μεγάλη αυτού του στυλ, max 700 cc.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Στα παραπάνω θα έβαζα και ένα klx / crf 250. Μικρά σε δύναμη αλλά απολαυστικά και πρακτικά.
    Αρχικά, κάποιο 250άρι enduro κοίταζα, με βλέψεις σε motard αλλά δεν παίζει κάτι "φρέσκο" στην αγορά, πέραν του honda, που όμως είναι πολύ ακριβό.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Tracer 7 Επειδή το budget είναι πιο κάτω, γενικά για εμένα πήγαινε σε μεγάλη αυτού του στυλ, max 700 cc.
    Πολύ ωραίο, αλλά μετά παίζω σε μεγάλη κατηγορία, όπου οι επιλογές είναι όλες πολύ πιο καλές και πολλές.
    Το γενικότερο πρόβλημα είναι τα "καλά" μικρά στα 5-5.5k € που λέω, με +1000€ παίρνω "αληθινή" μηχανή που με πάει παντού.
    Τι θέμα είναι ότι ξεκινώ με ένα budget 3-4k και ξαφνικά είναι διπλάσιο -τα έχω δεν τα έχω και είμαι αρκετά ανοιχτός σε προτάσεις ώστε να ξεφύγω σε budget...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    δεν υπάρχει απαντηση σημερα σε αυτο το ερωτημα. εξαρτάται απο το ποσο μπορεις να πληρώνεις για τη μετακινηση σου. οι τιμες βενζινης ειναι τοσο ψηλα που οτιδηποτε καιει πανω απο 4λ/100 ειναι κακή αγορά. εκτός αν εχεις και θελεις να δινει τοσα λεφτα απλως για μετακίνηση.

    μετα μπαινει αλλο προβλημα. θες χωρους? γιατι με ενα duke390 εχεις και οικονιομια σχετικη αλλα και fun.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης για χωμα και βουνο
    από AlexM στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2015, 21:58
  2. Αγορά μηχανής για χώμα και βουνό
    από honda c50 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 14:14
  3. αγορα μηχανης για πιστα το σκ
    από nikos121 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2012, 00:07
  4. Σχετικά με αγορά μηχανής για το μικρό δίπλωμα
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 21:09
  5. Scooter μέχρι 125cc για την Αθήνα
    από justelene στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2008, 13:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF