Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Εγγύηση μοτοσυκλέτας 2022

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    δεν κατάλαβα το ερώτημα-συμπέρασμα,
    όμως ναι αυτοί που κατεβαίνουν με τρέιλερ τα ss τους με ετήσια συνδρομή στην πίστα κάνουν στα μηχανάκια τους και την αναλογη συντήρηση. Οι ευρωπάιοι κατασκευαστές στα ss έχουν παράγραφο σχετική πάνω σε αυτό στο owners manual τους, δεν είμαι σίγουρος τι αναφέρουν οι ιάπωνες
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    οι αντιπροσωπείες δεν θέλουν να δυσφημούνται γιατί χάνουν εμπιστοσύνη και ενδεχομένως την αντιπροσωπευση του μπραντ
    αν είσαι σέρρες ζεις εκεί και αντιπροσωπέυει κάποιος που δεν εμπιστεύεσαι για κάποιο δικό σου λόγο, μπορείς να απευθυνθείς θεσσαλονίκη

    Ο εισαγωγέας(cfmoto) είναι καλός όπως ακούγεται ως τώρα, φαινεται απο το global οτι ο κατασκευαστής θέλει να κάνει καλό μπάσιμο στην αγορά. Δεν νομίζω να ρισκάρει κανένας απο την αλυσίδα υποστήριξης αν το μηχανάκι που θα σε ενδιέφερε χρειαστεί οτιδήποτε..

    Αν το θέλεις για track day και γενικά να του πιείς το αίμα στην πιστα, το μηχανακι θα πρέπει να έχει την αναλογη συντήρηση που σημαίνει αγωνιστικού τύπου συντήρηση
    Αν υπάρξει περίπτωση να το λιώσεις στην πίστα αλλάζοντας τα λάδια στις 5k ή όποτε συνιστά το εργοστάσιο για χρήση δρόμου και σε "αφήσει"...αυτό, στο άνοιγμα κινητήρα θα φανεί και τότε ο αντιπρόσωπος έχει καθε λογο να αμφισβητήσει την ελλιπή συντήρηση και κατεπέκταση άρνηση επισκευής στην εγγύηση.

    Για να μη κάνουμε εικασίες και προς οικονομία άσκοπων συζητήσεων όσοι μπαίνετε να ρωτήσετε, θα περιγράφετε κάθε πτυχή του εγχειρήματος σας πλήρως διευκρινισμενη
    -Ωραια, ελπιζω η CFMOTO να βγει Οκ .
    -Ποια πιστα , η πιστα θελει λεφτά . Νορμαλ οδηγηση .

  3. #18
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δεν κατάλαβα το ερώτημα-συμπέρασμα,
    όμως ναι αυτοί που κατεβαίνουν με τρέιλερ τα ss τους με ετήσια συνδρομή στην πίστα κάνουν στα μηχανάκια τους και την αναλογη συντήρηση. Οι ευρωπάιοι κατασκευαστές στα ss έχουν παράγραφο σχετική πάνω σε αυτό στο owners manual τους, δεν είμαι σίγουρος τι αναφέρουν οι ιάπωνες
    Αν εσύ πας κ αγοράσεις ένα 1000 η 600 κ εκτός από πιστα κάνεις κ βόλτες κ συμβεί κάτι, όταν θα πας στον αντιπρόσωπο κ του πεις κάτι δε πάει καλά κ φτιαξτο υπό εγγύηση θα σε ρωτήσει πώς το δούλευες κ ποτέ/πώς έκανες service???
    Αν έχεις πάντα σφραγισμενο service book μιλάω.

    Οι μοτοσυκλέτες έχουν εγγύηση για Χ,ψ χρόνια.
    Άπαξ κ είσαι τυπικός στα service κάνεις κ ποτέ δεν μπορεί να αρνηθεί επισκευή υπό εγγύηση. Ούτε τι χρήση έκανες κ αν έβαζες τα λάδια ανά 3Κ η 6Κ κ.ο.κ.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν εσύ πας κ αγοράσεις ένα 1000 η 600 κ εκτός από πιστα κάνεις κ βόλτες κ συμβεί κάτι, όταν θα πας στον αντιπρόσωπο κ του πεις κάτι δε πάει καλά κ φτιαξτο υπό εγγύηση θα σε ρωτήσει πώς το δούλευες κ ποτέ/πώς έκανες service???
    Αν έχεις πάντα σφραγισμενο service book μιλάω.

    Οι μοτοσυκλέτες έχουν εγγύηση για Χ,ψ χρόνια.
    Άπαξ κ είσαι τυπικός στα service κάνεις κ ποτέ δεν μπορεί να αρνηθεί επισκευή υπό εγγύηση. Ούτε τι χρήση έκανες κ αν έβαζες τα λάδια ανά 3Κ η 6Κ κ.ο.κ.
    ναι ισχύει αυτό που λες για νορμάλ συνθήκες
    όμως το ανέπτυξα λίγο παραπάνω γιατί υπάρχουν 100δες περιπτώσεις. Μια περίπτωση να "τηγανίσει¨ κάποιος το λάδι σε συνεχόμενα TD χωρίς να το αλλάξει, στην επόμενη στροφη υπο πίεση στην πίστα τον "αφήσει", αυτό μπορεί να φανεί οταν ανοιχθεί το μοτέρ. Σε τέτοια περίπτωση κατα πάσα πιθανότητα δε θα τον κάλυπτε η εγγύηση και θα ήταν σωστό
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή ρωτάς σε περίπτωση που κ αν συμβεί κάτι...
    Αν φοβάσαι πας σε άλλο κατασκευαστή να τον εμπιστεύεσαι περισσότερο.

    @doctoras Αν κάποιος πάρει ένα SS πιστεύεις ότι λόγω εγγύησης η χρήσης που μπορεί να κάνει έχει ιδιαίτερη συντήρηση?
    Δεν νομίζω.
    Εμ, ελα ομως που κατι αναλογο με αυτο το μοντελο ειναι μονο το ninja400 και θα εχει διαφορα 1.000€ + .

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Seraios39 Προβολή μηνύματος
    Εμ, ελα ομως που κατι αναλογο με αυτο το μοντελο ειναι μονο το ninja400 και θα εχει διαφορα 1.000€ + .
    αν δε φτάνουν τα κουκιά και θέλεις νιντζα400 υπάρχει και η περίπτωση μεταχειρισμενου με λίγα χλμ
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν δε φτάνουν τα κουκιά και θέλεις νιντζα400 υπάρχει και η περίπτωση μεταχειρισμενου με λίγα χλμ
    Θα ειναι η πρωτη μου μηχανη .Δεν εχω ακουσει καλα πραματα. Οτι το μεταχειρισμενο ειναι λαχειο , οτι μπορει να το πας σε μηχανικο να το ελέγξει και να σου πει ολα Οκ και μετα απο 4μηνες να βγαλει μεγαλο προβλημα . Οτι οσοι οδηγουν ss ειναι γκαζιαριδες και τα ξεσκιζουν...
    Και ετσι αποφασισα για καινουργιο .

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    στα 3 χρόνια εγγύησης των cfmoto δε θα έχεις πρόβλημα με την υποστήριξη. Απο εκεί και μετά βλέπεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνία με επίσημη επιστολή προς την αντιπροσωπεία. Γενικά records.
    Αυτο θα το κρατησω . Θα το κανω σαν πρωτο βημα . Για να μην παω σε δικηγόρο απ'την αρχη . (παντα αν χρειαστεί) .

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    στα 3 χρόνια εγγύησης των cfmoto δε θα έχεις πρόβλημα με την υποστήριξη. Απο εκεί και μετά βλέπεις
    3 χρόνια ? Δεν το ηξερα , καλο .

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Μπορεις να ζητησεις μηχανη αντικαταστασης μεχρι να επισκευαστει
    Αυτο το κανουν αν θελουν ? Σαν χαρη ? ή τους υποχρεωνει ο νομος ?

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Seraios39 Προβολή μηνύματος
    Αυτο το κανουν αν θελουν ? Σαν χαρη ? ή τους υποχρεωνει ο νομος ?
    Σε κάποια μαγαζιά υπάρχει (εγώ δεν έχω υπόψη κανέναν) ως διευκόλυνση, όχι δεν υποχρεώνει ο νόμος.
    Αυτό κατά κανόνα γίνεται στα αμάξια.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Μια παρατήρηση μόνο στην όλη κουβέντα. Πιθανοτερο ακούγεται εσύ να γίνεις το "πρόβλημα" και όχι ο αντιπρόσωπος/μηχανικος/αντιπροσωπεία κτλ κτλ.

    Ετοιμάζεσαι (το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό)με το τι νομικά δικαιώματα εχεις και πως θα εφαρμοστούν για κάτι που: α) δεν έχεις ακόμη αγοράσει, β) δεν ξέρεις αν και τι θα σου βγάλει γ) δεν ξέρεις πως θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα ο αντιπρόσωπος.

    Σε ότι πληροφορία σου δίνεται κοιτάς τον νόμο από την αρχή της συζήτησης και μέχρι το σημείο για πιθανό μηχανάκι αντικατάστασης για κάτι που δεν πήρες!

    Αν ξέρεις τον εμπορο στην πόλη σου και είναι "προβληματικός" τότε όπως σου είπανε δες Θεσσαλονίκη ως εναλλακτική.

    Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι, που τα χρήματα που με κόπο και σκληρή εργασία έβγαλες θέλεις να πιάσουν τόπο και να πάρεις ότι περισσότερο μπορείς από αυτά. Αλλά μην περνάς και στο άλλο άκρο. Η μοτοσυκλέτα είναι ένα σχετικά "ακριβό" σπορ. Θα απολαύσεις πολλά πράγματα και ίσως κινδυνεύεις να έχεις και κάποιες ατυχές στιγμές. Έχεις ήδη αρχίσει να μην το απολαμβάνεις μέσα στο κεφάλι σου πριν καν αρχίσεις (γνώμη μου) ...

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Μια παρατήρηση μόνο στην όλη κουβέντα. Πιθανοτερο ακούγεται εσύ να γίνεις το "πρόβλημα" και όχι ο αντιπρόσωπος/μηχανικος/αντιπροσωπεία κτλ κτλ.

    Ετοιμάζεσαι (το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό)με το τι νομικά δικαιώματα εχεις και πως θα εφαρμοστούν για κάτι που: α) δεν έχεις ακόμη αγοράσει, β) δεν ξέρεις αν και τι θα σου βγάλει γ) δεν ξέρεις πως θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα ο αντιπρόσωπος.

    Σε ότι πληροφορία σου δίνεται κοιτάς τον νόμο από την αρχή της συζήτησης και μέχρι το σημείο για πιθανό μηχανάκι αντικατάστασης για κάτι που δεν πήρες!

    Αν ξέρεις τον εμπορο στην πόλη σου και είναι "προβληματικός" τότε όπως σου είπανε δες Θεσσαλονίκη ως εναλλακτική.

    Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι, που τα χρήματα που με κόπο και σκληρή εργασία έβγαλες θέλεις να πιάσουν τόπο και να πάρεις ότι περισσότερο μπορείς από αυτά. Αλλά μην περνάς και στο άλλο άκρο. Η μοτοσυκλέτα είναι ένα σχετικά "ακριβό" σπορ. Θα απολαύσεις πολλά πράγματα και ίσως κινδυνεύεις να έχεις και κάποιες ατυχές στιγμές. Έχεις ήδη αρχίσει να μην το απολαμβάνεις μέσα στο κεφάλι σου πριν καν αρχίσεις (γνώμη μου) ...
    -Εχεις απολυτο αδικο σε ολα . Πολυ σωστα κανω που προετοιμαζομε και ετσι θα επρεπε να κανουν ολοι , αυτο ειναι το καλυτερο .
    -Γιατι εχω αρχισει να μην το απολαμβάνω ? Ισα-ισα το απολαμβανω , οσο βρισκω πληροφοριες οτι ο νομος θα ειναι υπερ μου σε μια στραβη , τοσο σιγουριά νοιώθω οπότε ειμαι και ηρεμος .Και γουσταρω πολυ μ'αυτο . Αμα δεν ηξερα ντιπ , θα τ'αγοραζα και θα ειχα ενα αγχος μην μου κανουν απατεωνια . Τότε θα ηταν που δεν θα το απολαμβανα .
    -Φιλικά παντα .

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρεις πως ισχύουν οι ευρωπαϊκοί νόμοι στην ελλάδα.
    Θα μάθεις την διαφορά νόμιμης εγγύησης και εμπορικής.
    https://europa.eu/youreurope/search-...AC%CE%B4%CE%B1

    Τσέκαρε λίγο ποιοι έχουν άγχος μην τους κάνουν απατεωνιά και ποιοι όχι.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 2η Έκθεση Μοτοσυκλέτας
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 22:28
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 21:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF