Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Εγγύηση μοτοσυκλέτας 2022

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66

    Question Εγγύηση μοτοσυκλέτας 2022

    Ειμαι 39 και πρωτη φορα γραφω σε οποιοδήποτε φορουμ .
    Ειδα τα αλλα θεματα του φορουμ περι εγγύησης .
    Αν αρνείται ο πωλητής να επισκευασει την μοτο ενω εχεις εγγυηση και το πας δικαστικώς , μπορει ο αλλος να το τρεναρει με αναβολές και αλλα κολπα και να διαρκέσει η δικη χρονια και να σου μείνει η μηχανη στο γκαραζ ?
    Εχουν προβλεψει και γινοντε αυτες οι δικες γρηγορα or something ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.737
    Χαχαχαχαχχαχα νάσαι καλά , με έκανες και γέλασα.

    Ή σε άλλη χώρα ζεις ή έχεις ωραίο χιούμορ, Soraios έπρεπε να ήταν το username σου σε κάθε περίπτωση.

    Εδώ ''δεν βρίσκονται αίθουσες'' για συμμοριτοεγκληματίες, δεν δικάζονται εμπόρια ναρκωτικών, φόνοι, σεσημασμένοι κλέφτες ή ληστές, επικίνδυνοι άνθρωποι που κατεξακολούθηση βιοπραγούν, άνθρωποι που ενοχλούν τους συνανθρώπους τους με κάθε τρόπο δεν έχουν ΚΑΜΙΑ συνέπεια, γενικά, ζεις στην χώρα που μέσω της καθυστέρησης και της οκνηρίας της δικαιοσύνης είναι η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΥ, και εσύ θες να γίνεται εξπρές η δίκη για την εγγύηση ''στο μηχανάκι''.

    Αλίμονό σου, άμα φτάνεις σε δικαστήρια στην Ελλάδα. Δράσε με τρόπο που σε εξασφαλίζει να ΜΗΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ, όσο το δυνατόν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Και τι αλλο να κανεις ? Αμα δεν θελει να σ'το φτιαξει ...να τον δείρεις ?
    Το ρωτησα γιατι μου ειχε πει προ δεκαετίας δικηγορος οτι υπαρχει κατηγορια υποθεσεων που προβλεπετε γρηγορη δικη . Παραδειγμα εχει γεμισει το χωραφι σου νερα απο του διπλανου το χωραφι και θα χαλασουν τα προϊόντα σου . Κανει ο δικηγορος σου μια ενεργεια και δικαζετε γρηγορα . Οποτε ισως τα μηχανοκινητα να ειναι σε τετοια κατηγορια , γιατι θα μεινεις χωρις οχημα .
    Για να δουμε , αν ξερει καποιος , θα μας πει .

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Αν θες βοήθεια γίνε περισσότερο περιγραφικός.
    Πχ αγορασα το ταδε μοντελο καινούργιο. Στο ταδε χρονικό σημείο με ταδε χλμ παρουσιασε ταδε προβλημα και η αντιπροσωπεία δε μου καλύπτει το τεχνικο προβλημα

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    194
    /Summon CorpseAlive

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνία με επίσημη επιστολή προς την αντιπροσωπεία. Γενικά records.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Αν το μηχανακι σου εχει ακινητοποιηθει λογω βλαβης μεσα στην εγγυηση το φορτωνεις και το πας στο επισημο συνεργειο
    Κατα προτιμηση στο κεντρικο
    Μπορεις να ζητησεις μηχανη αντικαταστασης μεχρι να επισκευαστει
    Αν δεν βγαζεις ακρη δοκιμασε τον συνηγορο του καταναλωτη
    Φυσικα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι η βλαβη σου καλυπτεται απο τους ορους της εγγυησης

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    823
    Μου μυριζει υποθεση αγορας μεταχειρισμενου απο εμπορο που δινουν 6μηνη εγγυηση και τωρα κανει το κινεζο.
    Αν ηταν καινουργια μηχανη ,μπορουσε απλα να παει σε αλλη αντιπροσωπεια΄.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Μου μυριζει υποθεση αγορας μεταχειρισμενου απο εμπορο που δινουν 6μηνη εγγυηση και τωρα κανει το κινεζο.
    Αν ηταν καινουργια μηχανη ,μπορουσε απλα να παει σε αλλη αντιπροσωπεια΄.
    Αυτό ακριβώς....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Seraios39 Προβολή μηνύματος
    Ειμαι 39 και πρωτη φορα γραφω σε οποιοδήποτε φορουμ .
    Ειδα τα αλλα θεματα του φορουμ περι εγγύησης .
    Αν αρνείται ο πωλητής να επισκευασει την μοτο ενω εχεις εγγυηση και το πας δικαστικώς , μπορει ο αλλος να το τρεναρει με αναβολές και αλλα κολπα και να διαρκέσει η δικη χρονια και να σου μείνει η μηχανη στο γκαραζ ?
    Εχουν προβλεψει και γινοντε αυτες οι δικες γρηγορα or something ?


    Αν η οικονομική διαφορά μαζί με την ψυχική οδύνη δεν ξεπερνά τα 5.000 ευρώ η υπόθεση πάει στις μικροδιαφορές και επιλύεται πιο σύντομα. Δεν έχει να κάνει με το τι θα κάνεις εσύ με το μηχανάκι σου όμως. Δηλαδή εσύ εφόσον έχεις πρόβλημα με αυτόν και αρνείται να στο επισκευάσει, το επισκευάζεις κανονικά αλλού με τιμολόγια κομπλέ και τα διεκδικείς δικαστικώς.

    Υπόψιν αξίζει μόνο αν μιλάμε για μεγάλη ζημιά ώστε να διεκδικήσεις ένα σεβαστό ποσό. Μόνο 600 ευρώ θέλει ο δικηγόρος για να σου γράψει εξώδικο και αγωγή. Μπορείς να πας απευθείας σε αγωγή και να δώσεις μόνο 300 ευρώ απλά καμιά φορά με το εξώδικο ίσως πιεστεί ο άλλος και θελήσει αν το επιλύσει εξωδικαστικά το θέμα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν θες βοήθεια γίνε περισσότερο περιγραφικός.
    Πχ αγορασα το ταδε μοντελο καινούργιο. Στο ταδε χρονικό σημείο με ταδε χλμ παρουσιασε ταδε προβλημα και η αντιπροσωπεία δε μου καλύπτει το τεχνικο προβλημα
    Δεν αγορασα , πρόκειται να αγορασω και θελω να ειμαι ετοιμος . Ειναι και κινεζικο το μοντελο που θελω αλλα και θα ειναι η πρωτη του χρονιά . CFMOTO 450sr .

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Μου μυριζει υποθεση αγορας μεταχειρισμενου απο εμπορο που δινουν 6μηνη εγγυηση και τωρα κανει το κινεζο.
    Αν ηταν καινουργια μηχανη ,μπορουσε απλα να παει σε αλλη αντιπροσωπεια΄.
    Οχι οχι .

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    οι αντιπροσωπείες δεν θέλουν να δυσφημούνται γιατί χάνουν εμπιστοσύνη και ενδεχομένως την αντιπροσωπευση του μπραντ
    αν είσαι σέρρες ζεις εκεί και αντιπροσωπέυει κάποιος που δεν εμπιστεύεσαι για κάποιο δικό σου λόγο, μπορείς να απευθυνθείς θεσσαλονίκη

    Ο εισαγωγέας(cfmoto) είναι καλός όπως ακούγεται ως τώρα, φαινεται απο το global οτι ο κατασκευαστής θέλει να κάνει καλό μπάσιμο στην αγορά. Δεν νομίζω να ρισκάρει κανένας απο την αλυσίδα υποστήριξης αν το μηχανάκι που θα σε ενδιέφερε χρειαστεί οτιδήποτε..

    Αν το θέλεις για track day και γενικά να του πιείς το αίμα στην πιστα, το μηχανακι θα πρέπει να έχει την αναλογη συντήρηση που σημαίνει αγωνιστικού τύπου συντήρηση
    Αν υπάρξει περίπτωση να το λιώσεις στην πίστα αλλάζοντας τα λάδια στις 5k ή όποτε συνιστά το εργοστάσιο για χρήση δρόμου και σε "αφήσει"...αυτό, στο άνοιγμα κινητήρα θα φανεί και τότε ο αντιπρόσωπος έχει καθε λογο να αμφισβητήσει την ελλιπή συντήρηση και κατεπέκταση άρνηση επισκευής στην εγγύηση.

    Για να μη κάνουμε εικασίες και προς οικονομία άσκοπων συζητήσεων όσοι μπαίνετε να ρωτήσετε, θα περιγράφετε κάθε πτυχή του εγχειρήματος σας πλήρως διευκρινισμενη
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Δηλαδή ρωτάς σε περίπτωση που κ αν συμβεί κάτι...
    Αν φοβάσαι πας σε άλλο κατασκευαστή να τον εμπιστεύεσαι περισσότερο.

    @doctoras Αν κάποιος πάρει ένα SS πιστεύεις ότι λόγω εγγύησης η χρήσης που μπορεί να κάνει έχει ιδιαίτερη συντήρηση?
    Δεν νομίζω.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αν η οικονομική διαφορά μαζί με την ψυχική οδύνη δεν ξεπερνά τα 5.000 ευρώ η υπόθεση πάει στις μικροδιαφορές και επιλύεται πιο σύντομα. Δεν έχει να κάνει με το τι θα κάνεις εσύ με το μηχανάκι σου όμως. Δηλαδή εσύ εφόσον έχεις πρόβλημα με αυτόν και αρνείται να στο επισκευάσει, το επισκευάζεις κανονικά αλλού με τιμολόγια κομπλέ και τα διεκδικείς δικαστικώς.

    Υπόψιν αξίζει μόνο αν μιλάμε για μεγάλη ζημιά ώστε να διεκδικήσεις ένα σεβαστό ποσό. Μόνο 600 ευρώ θέλει ο δικηγόρος για να σου γράψει εξώδικο και αγωγή. Μπορείς να πας απευθείας σε αγωγή και να δώσεις μόνο 300 ευρώ απλά καμιά φορά με το εξώδικο ίσως πιεστεί ο άλλος και θελήσει αν το επιλύσει εξωδικαστικά το θέμα.
    -Ευχαριστώ .
    -Για τα εξοδα που αναφερεις εχω πληροφορια που μου βγηκε πολυ χρησιμη στο παρελθόν . Ειναι για οποιον οντως δεν εχει λεφτα ομως, γιατι καλείσαι να το αποδειξεις .
    -Πας στα δικαστηρια (στο κτηριο) στις πληροφοριες και ζητας μια αιτηση για ''δωρεαν νομικη βοηθεια'' . Πας την φορολογικη σου δηλωση για να αποδειξεις οτι εχεις μικρο εισοδημα .Οταν το εκανα εγω ηταν εως 5.000€ ετησιο εισοδημα (πριν 9 χρονια). Και οτι δεν εχεις περιουσια . Αλλα σου τα λενε αυτα αναλυτικά και στις πληροφοριες .
    -Σε 15 μερες διορίζεται δικηγορος απο το κρατος για εσενα , δωρεαν .
    -Το εκανα με επιτυχία για αφεντικο που με ειχε στην μαυρη , ντελιβερυ στη Σερρες .
    Ειναι πολυ χρησιμο για μηχανοβιους , γιατι ετσι δεν μασας να τον πας σε δικη και για 100 € .

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 2η Έκθεση Μοτοσυκλέτας
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 22:28
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 21:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF