Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: ΜΤ-07 χωρίς δίπλωμα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teovari2001 Προβολή μηνύματος
    Χαίρεται.Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές.Εχω τρέλα με μηχανές από μικρός και πιστεύω πως ήρθε η ώρα για την αγορά μιας μεγαλύτερης μοτοσυκλετας.Σκεφτομουν την αγορά ενός mt-07(μεταχειρισμενου) ξεροντας φυσικα οτι νομιμα δεν μπορώ να την οδηγήσω.Ετυχε να κάνω μια κουβέντα με 2 αστυνομικούς της ομάδας Ζητά για το θέμα και μου είπαν ότι σε τυχαίο έλεγχο δεν θα έχω θέμα στην χειρότερη ένα πρόστιμο 50-100 ευρώ.Αλλα μου αναφέραν επίσης ότι σε περίπτωση ατυχήματος τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα.Θα πρέπει να καλέσω κάποιον με Δίπλωμα Α (πατέρας,θειος) ή θα έχω δικαστήριο που θα γίνει σε κάποια χρόνια που προφανώς τότε θα το έχω το Α και κατα πάσα πιθανότητα ανάλογα με την βαρύτητα του ατυχήματος θα αθωωθω.Ξερω πως όλο αυτό είναι λάθος αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορώ να κρατηθώ.Θελω να πιστεύω ότι είμαι προσεκτικός οδηγός αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στους δρόμους.Θα ήθελα να ακούσω τυχών παρόμοιες ιστορίες σας και την άποψη σας.
    Υ.Γ Δεν είμαι κανίβαλος με τα μηχανάκια προσέχω πάντα με όλο τον εξοπλισμό μου και κράνος
    Επρεπε να τους ρωτήσεις.
    Αν πυροβολήσω κάποιον μπορώ να φωνάξω έναν θείο που έχω 90 χρονών να πει οτι το έκανε αυτός?

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αν και συμφωνώ με τους παραπάνω, ψάξου για MT-07 με restrictor για A2 και όταν έρθει η ώρα το "ξεφιμώνεις".
    Αυτο.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2022
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ σε όλους για τα μυνηματα σας.Έχω αρχίσει και βλέπω και αλλά μηχανάκια Ktm 390 mt-03 bmw 310 r αλλά πάλι για μτ-07 με βλέπω θα προσπαθήσω να το βρω στα χαρτιά Α2 τουλάχιστον για να είμαι καλυμμένος.Τώρα άμα δεν κάτσει είμαι έτοιμος να πάρω όλη την ευθύνη και οικονομικά και ποινικά.Ευχαριστώ και πάλι την ομάδα

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Δεν εχεις ιδεα τι σημαινει να παρεις ολη την ευθυνη πανω σου αν προκαλεσεις ατυχημα.

    Καλη τυχη ευχομαι

  5. #20
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teovari2001 Προβολή μηνύματος
    Τώρα άμα δεν κάτσει είμαι έτοιμος να πάρω όλη την ευθύνη και οικονομικά και ποινικά.Ευχαριστώ και πάλι την ομάδα
    Αν θυμάμαι καλά, οι ασφαλιστικές εταιρείες καλύπτουν σωματικές βλάβες προς τρίτους, ύψους 1.000.000€. Υποψιάζομαι ότι οι οικονομικές διεκδικήσεις φθάνουν σε αυτό το ύψος, σε κάποιες περιπτώσεις. Πόσο έτοιμος είσαι για κάτι τέτοιο;

    Συνιστώ υπομονή μέχρι να βγάλεις το κατάλληλο δίπλωμα. Υπάρχουν πολλές ωραίες μοτοσυκλέτες κατάλληλες για Α2. Δεν είναι μόνο το MT-07 που θα σε κάνει χαρούμενο. Και στο λέω ενώ έχω MT-07 με δίπλωμα Α.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teovari2001 Προβολή μηνύματος
    Τώρα άμα δεν κάτσει είμαι έτοιμος να πάρω όλη την ευθύνη και οικονομικά και ποινικά.Ευχαριστώ και πάλι την ομάδα
    Αχ βρε αδερφέ, γιατί να είσαι τόσο μ..... , γιατί?

    Καταλαβαίνω το νεαρό της ηλικίας κ το αίμα που βράζει. Γιατί όμως να γίνεις κι εσύ άλλος ένας κατεστραμμένος... Μου κάνει εντύπωση πραγματικά, σε μια εποχή που η πληροφορία είναι άπλετη, ψάχτηκες , ρώτησες κ παρόλα αυτά επιμένεις "να αναλάβεις ποινικές κ οικονομικές ευθύνες".
    Τα οποία προφανώς κ δεν γνωρίζεις τι σημαίνουν, έχεις απλά καλή πίστη κ σκέφτεσαι άμα κάνεις ζημιά θα την πληρώσεις εσύ, τίμια , παντελονατα...
    Κρίμα γιατί θα σε γλεντήσουν πολύ άσχημα ...

    Τουλάχιστον πρόσεχε.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά, οι ασφαλιστικές εταιρείες καλύπτουν σωματικές βλάβες προς τρίτους, ύψους 1.000.000€. Υποψιάζομαι ότι οι οικονομικές διεκδικήσεις φθάνουν σε αυτό το ύψος, σε κάποιες περιπτώσεις. Πόσο έτοιμος είσαι για κάτι τέτοιο;

    Συνιστώ υπομονή μέχρι να βγάλεις το κατάλληλο δίπλωμα. Υπάρχουν πολλές ωραίες μοτοσυκλέτες κατάλληλες για Α2. Δεν είναι μόνο το MT-07 που θα σε κάνει χαρούμενο. Και στο λέω ενώ έχω MT-07 με δίπλωμα Α.
    Μπορει να έχει πολλα μυρια να διαθέσει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	7,4 KB 
ID:	435491

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά, οι ασφαλιστικές εταιρείες καλύπτουν σωματικές βλάβες προς τρίτους, ύψους 1.000.000€.
    Δε θυμάσαι καλά ...

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Προφανώς τρολαρει... Μετά την τελευταία βλακεια που πέταξε ότι είναι έτοιμος κτλ σιγουρευτηκα

  10. #25
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Καλή τύχη με το επικουρικό κεφάλαιο .
    Have fun με τις κατασχέσεις.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Προφανώς τρολαρει... Μετά την τελευταία βλακεια που πέταξε ότι είναι έτοιμος κτλ σιγουρευτηκα
    Μπαα δεν τρολαρει καθόλου... δυστυχώς.

    Έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να προσπαθώ να "νουθετώ" γνωστούς και αγνώστους για διάφορα θέματα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους αφήσεις να ζήσουν με τις επιλογές τους.-

  12. #27
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.634
    Δεν είναι το καλύτερο, είναι το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει.
    Αυτό πρέπει να καταλάβουμε και να μην προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να "βάλουμε μυαλό" στον οποιονδήποτε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Δε θυμάσαι καλά ...
    1.220.000 ανά θύμα για σωματικές βλάβες, λέει εδώ. Τώρα, αν έχει αλλάξει κάτι, θα μας τα πει ο δικηγόρος του forum καλύτερα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Καλά ….. τι συζητάμε ;;;;

    Προσωπικά μιλώντας , αν με οποιονδήποτε τρόπο προκαλέσεις ατύχημα σε μένα και σε μέλος της οικογένειας μου ( τα παιδιά μου πχ), θα μετανιώνεις για όλη σου την ζωή !!!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Εσύ πόσες φορές παραβιάσες το όριο των 50χαω σήμερα;
    Πώς λέγαν παλιά:
    Πόσα πορτοκάλια έφαγες σήμερα;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 04:33
  2. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 16:44
  3. Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα
    από GodLess στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 23:43
  4. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 00:49
  5. Χωρις διπλωμα?
    από zak_18 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF