Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 60

Θέμα: ΜΤ-07 χωρίς δίπλωμα

  1. #46
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teovari2001 Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα.Εξηγώ ότι ξέρω τις συνέπειες των πράξεων μου και είμαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσω.Το οικονομικό του καθενός αφήστε το για τον ίδιο,Εδώ άλλοι σκοτώνουν και βιάζουν και δεν πάνε μέρα μέσα και ούτε ευρώ δεν χαλάνε θα νοιαστούν για τα 55 η τα 35 kw.Έγω τις βόλτες μου θέλω να πηγαίνω ήρεμα και ωραία μια άποψη ζήτησα σε περίπτωση στραβής όχι να μου το παίξετε γονείς
    Ξέρεις όμως κάτι; Ούτε τις ξέρεις ούτε είσαι προετοιμασμένος γιατί πχ λόγω ηλικίας έχει πολύ περιορισμένη εμπειρία και δεύτερον διότι δεν μπορείς να προβλέψεις τα πάντα.
    Δες πχ ένα σημερινό νέο https://www.iefimerida.gr/ellada/tro...tikan-me-aloga

    Ποιες λες να είναι οι συνέπειες από δω και πέρα και πώς λες να μπορούν να αντιμετωπιστούν αν δεν ήταν με δίπλωμα και μοτοποδήλατο μέχρι 50 κυβικά.

    Το θέμα δεν είναι να μην κάνεις κάτι, δεν θα σου πει κανείς εδώ «οι μηχανές είναι σκοτώστρες, κάτσε μακριά», το θέμα είναι να μάθεις και να οδηγείς σωστά και να είσαι και τυπικά καλυμένος γιατί το τι μπορεί να συμβεί είναι απρόβλεπτο

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Τσαμπα γράφετε και βγαζετε και λιγο το αχτι σας. Ουτε γνωμη θελει ουτε μυαλο θα αλλαξει. Απο τα μνμ του λιγο πολυ καταλαβατε τη φαση. Ας ελπισουμε να ειναι τυχερος αυτος και οποιος βρεθεί στη πισω σελα.

  3. #48
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Δε νομίζω ότι ειναι θέμα εμμονής Βασίλη.
    Ποιο κοντά στο ότι ειμασταν ανεξέλεγκτοι και ρισκάραμε πολύ ενώ δεν ευχαριστηθήκαμε καταστάσεις που θα έπρεπε και για την εκπαίδευση μας.

  4. #49
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teovari2001 Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα.Εξηγώ ότι ξέρω τις συνέπειες των πράξεων μου και είμαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσω.Το οικονομικό του καθενός αφήστε το για τον ίδιο,Εδώ άλλοι σκοτώνουν και βιάζουν και δεν πάνε μέρα μέσα και ούτε ευρώ δεν χαλάνε θα νοιαστούν για τα 55 η τα 35 kw.Έγω τις βόλτες μου θέλω να πηγαίνω ήρεμα και ωραία μια άποψη ζήτησα σε περίπτωση στραβής όχι να μου το παίξετε γονείς
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teovari2001 Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα xtx660 κάνα εξάμηνο και παίρνω το tiger (1050) του πατέρα μου καμία φορά
    Σκ@τ@ ξέρεις τις συνέπειες των πράξεων σου και σκ@τ@ είσαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσεις. Κρύβεσαι πίσω από το πορτοφόλι του πατέρα σου όπως κάθε κακομαθημένο που οι γονείς δεν θέλουν να χαλάσουν το χατήρι. Γι αυτό μάλλον μας γράφεις ότι στο παίζουμε γονείς αφού μάλλον αυτό τον ρόλο δεν τον παίζει κανείς για σένα.

    Και τελικά αφού είσαι αποφασισμένος να την κάνεις την παρανομία ενώ δεκάδες εδώ μέσα με δεκαπλάσια εμπειρία από εσένα (6 μήνες δίπλωμα και θεωρεί ότι είναι Valentino Rossi) σου λένε να μην το κάνεις τι θέλεις; Να σου δώσουμε άφεση αμαρτιών ή να σου πούμε μπράβο που γράφεις στα παλιότερα των υποδημάτων σου τους νόμους;

  5. #50
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Τ Ας ελπισουμε να ειναι τυχερος αυτος και οποιος βρεθεί στη πισω σελα.
    Και στο διάβα του, επίσης....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 28/04/2022 στις 20:37.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Η κατοχή διπλωματος δεν σε κάνει πιο ασφαλή οδηγό. Σε κατοχυρώνει απέναντι στο νόμο. Αυτά του στυλ κριμα σε οποιον βρεθει μπροστά του και πίσω του και περα του και δωθε του ειναι κάπως....χαζά. Ούτε τον μπροστινό του ουτε τον διπλανό του να λυπάστε. Να ευχεστε να μην του συμβεί κάτι γιατί άμα συμβεί θα είναι σε πολύ χειρότερη θέση από αυτή που θα ήταν αν είχε δίπλωμα.

    Αν ήμουν στη θέση του θύματος δε νομίζω να ένοιωθα καλύτερα αν ο υπαίτιος οδηγός είχε διπλωμα. Είναι το τελευταίο που θα με ενδιέφερε. Είτε έτσι είτε αλλιώς εγω θα πάθω μια ζημιά και θα απαιτήσω νομικά την καλυψη της. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει υποτίθεται η δικαιοσύνη.

    Επίσης, μια ακόμη λεπτομέρεια, παίρνουμε σα δεδομένο ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα προκαλέσει αυτός ατύχημα. Ξεχνάμε ότι στην ίδια δεινή θέση θα βρεθεί και αν ο ίδιος υπάρξει θύμα τροχαίου. Πάλι βαμένη την έχει.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Αν και καταλαβαινω το σκεπτικο σου εγω θα εμενα στο εξης απλο. Ο νεαρος και ενα ΜΤ-07 μπορουν να ειναι στον δρομο συγχρονως. Ο πρωτος πανω στο δευτερο αν ειναι περιορισμενο για Α2. Μπορει να κανει εξαιρετικη ζημια και με ενα "περιορισμενο" γιαμαπα οπως και να παθει εξαιρετικη ζημια ακριβως με το ιδιο. Ειτε το ενα συμβει ειτε το αλλο, ο μονος που θα μπλεξει ειναι κατα βαση ο ιδιος.

    Ωστοσο το προβλημα δεν ειναι αυτο για εμενα. Ειναι η νοοτροπια ενος νεου ανθρωπου που δεν αλλαζει απο την δικη μου γενια, που ηταν τα ιδια σκατα, 25 χρονια πριν. Αυτο ειναι λυπηρο ειδικα οταν δεν υπαρχει η "δικαιολογια" που ειχαμε εμεις τοτε της ελλειψης τοσου ογκου πληροφοριων που υπαρχουν σημερα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αυτο ειναι λυπηρο ειδικα οταν δεν υπαρχει η "δικαιολογια" που ειχαμε εμεις τοτε της ελλειψης τοσου ογκου πληροφοριων που υπαρχουν σημερα.
    Έτσι για την κουβέντα...

    Αυτό που υπάρχει σήμερα είναι τεράστιος όγκος δεδομένων, όχι πληροφορίας.
    Ταυτόχρονα, η ικανότητα φιλτραρίσματος και μετατροπής των δεδομένων σε πληροφορία (και τα επόμενα επίπεδα της πυραμίδας) είναι σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από ότι 25 χρόνια πριν.

    Γι' αυτό και καταπίνουμε αμάσητα τόσα και στο τέλος σκάμε...


  9. #54
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Έτσι για την κουβέντα...

    Αυτό που υπάρχει σήμερα είναι τεράστιος όγκος δεδομένων, όχι πληροφορίας.
    Ταυτόχρονα, η ικανότητα φιλτραρίσματος και μετατροπής των δεδομένων σε πληροφορία (και τα επόμενα επίπεδα της πυραμίδας) είναι σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από ότι 25 χρόνια πριν.

    Γι' αυτό και καταπίνουμε αμάσητα τόσα και στο τέλος σκάμε...

    Διαφωνω,ναι υπαρχει τεραστιος ογκος δεδομενων,αλλα μπορει να βγει και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ πληροφορια.Στα υπολοιπα συμφωνω απολυτως.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Διαφωνω,ναι υπαρχει τεραστιος ογκος δεδομενων,αλλα μπορει να βγει και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ πληροφορια.Στα υπολοιπα συμφωνω απολυτως.
    Για να βγει πληροφορια απο εναν τεραστιο ογκο δεδομενων χρειαζεται επεξεργαστικη ικανοτητα. Η οποια δεν υπαρχει οχι γιατι δεν ειναι εξυπνοι οι νεοι σημερα αλλα γιατι τιλταρουν απο τα πολλα δεδομενα.


    Στο θεμα τωρα:
    Εφοσον ο πατερας του τον αφηνει να παιρνει το tiger οπως εγραψε, τι συζηταμε ακριβως; Αν ο γονεας, υποτιθεται ο ωριμος της υποθεσης, δεν οριζει καποιους περιορισμους, δεν σκεφτεται το ρισκο, τους κινδυνους, πως θα το κανει καποιος που το αιμα του βραζει;

  11. #56

  12. #57
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Μπήκα κι εγώ για να βάλω την ίδια είδηση και είδα το λινκ. Να δούμε θα γίνει η σύνδεση;

  13. #58
    Mια χαρα μπορεις να οδηγεις οτι θες εχεις ,δεν εχεις διπλωμα ....

    Απλα αν κανεις ατυχημα και δεν εχεις διπλωμα για το οχημα που οδηγεις ,φταις δε φταις θα φταις και θα πληρωνεις για μια ζωη τον ανθρωπο που θα τρακαρεις ή που αυτος σε τρακαρε και ας μην φταις


    ...τοσο απλο .

  14. #59
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    Σιγά να μην ξαναεμφανιστεί, θα ζητήσει τα κλειδιά για το tiger από το μπαμπά, για να παει μια βόλτα να ξεσκάσει που του το παίξαμε γονείς και το συγχύσαμε το παλικάρι.

    Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει άγνοια κινδύνου παίδες. Και δεν μιλάω για πιτσιρικάδες μόνο. Γνωστός, 65άρης, έδωσε τα κλειδιά του αμαξιού στον ανηψιό του, 17 χωρίς δίπλωμα, να πάει βόλτα με τον κολλητό, έχασε τον έλεγχο και σκοτώθηκε ο κολλητός. Μια αθώα ψυχή χαμένη και φυσικά καταστράφηκαν οικογενειακώς...

  15. #60
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μανία, όποτε βγαίνει τέτοιο θρεντ στην επιφάνεια, να συνετίσουμε τον δημιουργό του.
    Κάνει μπαμ πλέον το ποιος μπαίνει για να πάρει όντως κάποια συμβουλή και το ποιος είναι μετεωρίτης που θα τα γράψει όλα εκεί που τα γράφει.
    Είναι στα όρια της τρολιάς πλέον τετοια ποστ, γιατι για να μας βρήκε και να έκανε εγγραφή, ε όλο και κανα παρόμοιο θρεντ θα πήρε το μάτι του μέσω γκουγκλ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 04:33
  2. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 16:44
  3. Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα
    από GodLess στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 23:43
  4. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 00:49
  5. Χωρις διπλωμα?
    από zak_18 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF