Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: ΜΤ-07 χωρίς δίπλωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2022
    Μηνύματα
    4

    ΜΤ-07 χωρίς δίπλωμα

    Χαίρεται.Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές.Εχω τρέλα με μηχανές από μικρός και πιστεύω πως ήρθε η ώρα για την αγορά μιας μεγαλύτερης μοτοσυκλετας.Σκεφτομουν την αγορά ενός mt-07(μεταχειρισμενου) ξεροντας φυσικα οτι νομιμα δεν μπορώ να την οδηγήσω.Ετυχε να κάνω μια κουβέντα με 2 αστυνομικούς της ομάδας Ζητά για το θέμα και μου είπαν ότι σε τυχαίο έλεγχο δεν θα έχω θέμα στην χειρότερη ένα πρόστιμο 50-100 ευρώ.Αλλα μου αναφέραν επίσης ότι σε περίπτωση ατυχήματος τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα.Θα πρέπει να καλέσω κάποιον με Δίπλωμα Α (πατέρας,θειος) ή θα έχω δικαστήριο που θα γίνει σε κάποια χρόνια που προφανώς τότε θα το έχω το Α και κατα πάσα πιθανότητα ανάλογα με την βαρύτητα του ατυχήματος θα αθωωθω.Ξερω πως όλο αυτό είναι λάθος αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορώ να κρατηθώ.Θελω να πιστεύω ότι είμαι προσεκτικός οδηγός αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στους δρόμους.Θα ήθελα να ακούσω τυχών παρόμοιες ιστορίες σας και την άποψη σας.
    Υ.Γ Δεν είμαι κανίβαλος με τα μηχανάκια προσέχω πάντα με όλο τον εξοπλισμό μου και κράνος

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Όχι.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    ^
    Αυτό που είπε
    +
    το ότι έχεις τρέλα, δεν είναι καλό. Θέλει μεγάλη προσοχή κ καθαρό μυαλό.

    Υπάρχουν πάρα πολύ ωραία μοντέλα κατάλληλα για Α2 ενώ κ το 7αρι βγαίνει σε ΑΣ εκδοχή

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    ωραίοι οι σερίφηδες,οι σωστές συμβουλές.
    porca miseria.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Προφανώς όχι. Υπάρχει λόγος που σας βάζουμε σε μικρότερη κατηγορία.
    Ακριβώς γιατί έχουμε τρέλα απο μικροί και αγοράζουμε αυτό που οι γύρω μας πιστεύουν ότι είναι "καλό".

    Χρειάζεται τριβή - εκπαίδευση όπως έχουμε δει, χάνοντας πολύ κόσμο τις προηγούμενες δεκαετίες.

    Μια "μεγαλύτερη" παίρνεις όταν έχεις λόγους, όχι απλά σαν μια προφανή εξέλιξη.

    ...Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές.

    Αυτή η πρόταση μας βεβαιώνει για δύο πολύ σημαντικά στοιχεία σου.
    Πρώτον, είσαι δικός μας, είσαι γνήσιος.
    Δεύτερον, έχεις εξαιρετικό χιούμορ.

    Μιας που στα 21 σου έχουμε 2022, πήγαινε για μαθήματα οδήγησης. Περνάς καλά, θα ανοίξει πολύ η οπτική σου.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 24/04/2022 στις 09:37.

  6. #6
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ «οι ζητάδες σου είπαν πάρτην κι αν γίνει στραβή βρες άλλον να πάρει το φταίξιμο»

    Ωραίοι ζητάδες…..

    Α μετά βέβαια ο άλλος τότε με το ταχύπλοο που έφυγε κι εμφανίστηκε ένας 80συν ήταν κακός, λεφτάς του συστήματος κι όλοι μιλάγαμε για το ότι μας δουλεύει και πάει να σώσει το γιο.
    Κάτι άλλοι που σκοτώνουν σε τροχαία κι εμφανίζονται μετά (αφού ξεμέθυσαν) λέμε γιατί.
    Χθες (κυριολεκτικά) διάβαζα για 17χρονο που κάνοντας όπισθεν παρέσυρε και σκότωσε 87χρονο πεζό στο Ηράκλειο, κάνας τοπικός τροχομπάτσος θα του πε κάτι ανάλογο αλλά δεν πρόλαβε να την κάνει να φωνάξει τη μαμά να πει ότι ήταν στο τιμόνι.


    Κοίτα σε καταλαβαίνω σε αυτό πού λες, αλλά πάρε ένα μηχανάκι που σε εξυπηρετεί και βγάζεις και τα γούστα σου και κάνε υπομονή ενάμιση χρόνο για το μεγάλο. Μια χαρά θα την απολαύσεις και με τα λιγότερα κυβικά και θα μάθεις πολλά ακόμα, έχεις λες εμπειρία αλλά θα αποκτήσεις κι άλλη.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Στα 21 δεν βγαζεις απεριόριστο;

    Πάνε οι εποχές που κυκλοφορούσαμε χωρις διπλωμα, κράνος κι ελειπή ρουχισμό. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει και όσο ρομαντικά κι αν το βλέπεις δεν είναι πια.

    Είτε κάνεις υπομονή είτε ρωτάς πως να "μετατρεψεις" το μτ σε εκδοση για Α2.

  8. #8
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Στα 22 με δύο χρόνια Α1 ή απευθείας στα 24

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Στα 21 δεν βγαζεις απεριόριστο;

    Πάνε οι εποχές που κυκλοφορούσαμε χωρις διπλωμα, κράνος κι ελειπή ρουχισμό. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει και όσο ρομαντικά κι αν το βλέπεις δεν είναι πια.

    Είτε κάνεις υπομονή είτε ρωτάς πως να "μετατρεψεις" το μτ σε εκδοση για Α2.
    Αυτό πήγα να γράψω. Αν και νομίζω ότι μόνο καινούριο γίνεται γτ αν το ξεκλειδώσεις μετά δεν μπορείς να το κόψεις ξανά.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.995
    Τι περιμενεις να σου πούμε ακριβως? Αν μας πιασανε και εμας?
    Κανε οτι θες, δεν θα σε σταματησουν ποτε αλλωστε. Ακομα και στο δικαστηριο οντως σε αθωωνουν γιατι ετσι ειμαστε εμεις εδω, μια χωρα χωράφι. Αν χτυπήσεις ανθρωπο παντως θα τον πιεις. Ασχημα...

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Προτείνω να κάνεις υπομονή 3 χρόνια, μέχρι να πάρεις στα χέρια σου δίπλωμα κατηγορίας Α. Μέχρι τότε, υπάρχουν πολλές ωραίες μοτοσυκλέτες που πληρούν τις προϋποθέσεις διπλώματος Α2.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teovari2001 Προβολή μηνύματος
    Χαίρεται.Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές......
    Aπό 'κει και κάτω σταμάτησα να διαβάζω..............................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αν και συμφωνώ με τους παραπάνω, ψάξου για MT-07 με restrictor για A2 και όταν έρθει η ώρα το "ξεφιμώνεις".

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Hayabusa μόνο...να μιλάμε σοβαρά.
    Τι ΜΤ-7 κ μ@λακιες.
    Κρα κανει το πράγμα...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teovari2001 Προβολή μηνύματος
    Χαίρεται.Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές.Εχω τρέλα με μηχανές από μικρός και πιστεύω πως ήρθε η ώρα για την αγορά μιας μεγαλύτερης μοτοσυκλετας.Σκεφτομουν την αγορά ενός mt-07(μεταχειρισμενου) ξεροντας φυσικα οτι νομιμα δεν μπορώ να την οδηγήσω.Ετυχε να κάνω μια κουβέντα με 2 αστυνομικούς της ομάδας Ζητά για το θέμα και μου είπαν ότι σε τυχαίο έλεγχο δεν θα έχω θέμα στην χειρότερη ένα πρόστιμο 50-100 ευρώ.Αλλα μου αναφέραν επίσης ότι σε περίπτωση ατυχήματος τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα.Θα πρέπει να καλέσω κάποιον με Δίπλωμα Α (πατέρας,θειος) ή θα έχω δικαστήριο που θα γίνει σε κάποια χρόνια που προφανώς τότε θα το έχω το Α και κατα πάσα πιθανότητα ανάλογα με την βαρύτητα του ατυχήματος θα αθωωθω.Ξερω πως όλο αυτό είναι λάθος αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορώ να κρατηθώ.Θελω να πιστεύω ότι είμαι προσεκτικός οδηγός αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στους δρόμους.Θα ήθελα να ακούσω τυχών παρόμοιες ιστορίες σας και την άποψη σας.
    Υ.Γ Δεν είμαι κανίβαλος με τα μηχανάκια προσέχω πάντα με όλο τον εξοπλισμό μου και κράνος
    Αυτά του τύπου να καλέσεις τον πατέρα σου ή το θείο σου ψιλοπιάνουν μόνο στην περίπτωση που φταις εσύ κ δεν υπάρχει τραυματισμός κανενός, μόνο υλικές ζημιές.
    Που κι αυτό ακόμη, αν ο άλλος είναι ψαγμενος , στα παπάρια του θα αποζημιωθεί από καλυψη για ανασφάλιστο (γιατί ανασφάλιστος είσαι χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, ξεκάθαρα) κ κατόπιν η ασφαλιστική σου ζητάει τα χρήματα που έδωσε.
    Επίσης σε περίπτωση στραβής το θα αθωωθώ που γράφεις, μπορεί κ να συμβεί μπορεί κ όχι.
    Αλλά φαντάσου σκηνικό, όπου σε χτυπάω, τραβάς κάτι μήνες σε νοσοκομεία κ να μην μπορείς να διεκδικήσεις ούτε ευρώ για την μαλακία μου.

    Δυστυχώς τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, όσο και να μην θέλεις να το παραδεχτείς.
    Βρες μηχανάκι που να σε καλύπτει το δίπλωμα κ ξεκίνα. Το mt07 καλό δεν λέω, αλλά σιγά το dreambike. Μια πολύ μέτρια μοτοσυκλέτα είναι. Τα μικρότερα KTM duke390/rc390 νομίζω οδηγούνται με Α2 κ είναι απείρως διασκεδαστικότερα από τα mt. Ενώ κ οι δυνατότητες τους ξεπερνάνε κατά πολύ τα όρια αρχαρίων κ μεσαίων οδηγών κ αποτελούν πρώτης τάξεως σχολεία για μεγαλύτερα κ δυνατότερα μηχανάκια

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 04:33
  2. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 16:44
  3. Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα
    από GodLess στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 23:43
  4. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 00:49
  5. Χωρις διπλωμα?
    από zak_18 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF