Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Κλωτσησε το σπειρωμα στο μοτερ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273

    Κλωτσησε το σπειρωμα στο μοτερ

    Γεια σας ,

    Παω τις προαλλες να αλλαξω το γραναζι της καδενας στο cbf 125 ( ηρθε μετα απο 2 μηνες) και εκει που σφυγγω τις βιδες και εχω στο νου μου "μην σου πεσει προσεχε" επεσε το γερμανικο κλειδι μεσα . Ειχε κολλησει αναμεσα στην αλυσιδα ..ανοιγω μπας και μπορεσω να το βγαλω απο το βολαν αλλα ματαια ειχε σφινωσει στο χειροτερο σημειο!! . Αναγκαστικα ελυσα το κυλιδρο για να το βγαλω και εβαλα καινουργιες φλατζες κτλπ . Εκει που ολα πανε καλα εχω σφυξει μπουζονια κεφαλης με δυναμοκλειδο στα 32NM παω να σφυξω και τις πλαγιες , βαζω το δυναμοκλειδο αρχικα στα 6ΝΜ ..ολα καλα .. βαζω μετα στα 8ΝΜ ... ολα καλα ... βαζω στα 10ΝΜ που λεει το manual... η μια εσφιξε κομπλε ενω στην αλλη κλωτσησε το σπειρωμα .
    Δοκιμασα να την καθαρισω με καθαριστικο φρενων και να καθαρισω το σπειρωμα μπας και αλλα εγινε χειροτερα ! Πλεον δεν βγαινει αλλα γυριζει ελευθερα και απο τις δυο μεριες .
    Δεν ασχοληθηκα παραπανω αλλα λογικα αμα αμα ξεσφιξω τα μπουζονια και πιεσω λιγο προς τα πανω την κεφαλη ενω ξεβιδωνω θα βγει .

    Εχω βρει κατι V COIL Σετ επισκευής σπειρωμάτων Volkel Γερμανίας σειρά Μ6 , το μεγεθος της βιδας αναφερεται ως 6 χ 105 .
    Αυτο θα ειναι κομπλε ; https://ergaliothiki.gr/katigories-pro-onton/kolaouza-filieres/epidiorthotes-speiromaton/v-coil-set-episkeuis-speiromaton-volkel-germanias-epilegete-megethos

    Απο οτι ειδα στο site το σετ εχει 1.5D( 9 mm μηκος ) και οχι 1D που εχω σημειωσει.
    Επισης οποιος εχει εμπειρια ειναι ευκολο ; απο οτι εχω δει θελει προσοχη να μην τρυπησεις βαθια η στραβα και μετα οταν κοβεις το σπειρωμα να μην σου σπασει . Περαν αυτων χρειαζεται να προσεξω κατι αλλο ; Ευχαριστω !!
    Θα το πηγαινα στον μαστορα να μου το κανει αλλα πρεπει να βγαλω το μοτερ και να το κουβαλησω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HELI.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	13,1 KB 
ID:	435450
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	helicoil.png 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	18,0 KB 
ID:	435451
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	helicoil2.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	435452
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	helicoil3.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	435453
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 24/04/2022 στις 20:44.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Τα V coil είναι εξαιρετικής ποιότητας. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και όντως το σπειρωμα γίνεται καινούργιο. Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη, αρκεί να κρατάς το δράπανο ίσια.

    Τα διαδικαστικά μπορείς να τα δεις λεπτομερώς στο YouTube.

    Βεβαιώσου ότι θα πάρεις το σωστό σετ για το μέγεθος της βίδας σου. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Τελικα τσιμπησα ενα σετακι vcoil και εγινε δουλιτσα... αν ηξερα οτι ηταν τοσο απλο θα ειχα αγορασει εδω και καιρο αντι να τρεχω στο μαστορα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μπράβο φίλε!
    Όντως πολύ ποιοτικό το σετάκι που πήρες κ όπως διαπίστωσες κι ο ίδιος, εύκολο στην χρήση του. Το σπείρωμα σου πλέον έγινε καλύτερο από καινούργιο!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Έχει κάποια διαφορά από το helicoil ή απλά είναι άλλη μάρκα?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Δεν νομίζω ότι έχει κάποια διαφορά , απλά είναι άλλη μάρκα . Είχε και κάτι άλλες μάρκες φθηνότερες αλλά είπα να μην το ρισκάρω ...
    Εγώ πήρα v coil m6 x 1.0 και είχε 30 ευρώ , είχε κάτι άλλα μάλλον κινέζικα με 10-15 ευρώ .

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Απ' ότι μου είχαν πει στον Καραΐσκο η ουσία από το σετάκι είναι το τρυπανάκι, το κολαουζο κ το κλειδακι εφαρμογής. Σπειρώματα μπορείς να προμηθευτείς χύμα με το κομμάτι , 0.20€ το ένα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Αυτό ακριβώς.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2012, 16:16
  2. Πρόβλημα με το SV650S στο ξεκάρφωτο...
    από Tropeas στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 05:17
  3. Το είδα στο ebay / σχάρα
    από Nik0s στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 20:29
  4. Το CBR1000RR στο δυναμόμετρο
    από Wizard13 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2004, 10:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF