Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Σκληρο Χρωμιο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lygonis
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    140

    Σκληρο Χρωμιο

    Καλησπέρα, αγόρασα 2 μπουκάλες για ένα Honda supra( με το δισκόφρενο) που έχει ο κουμπάρος μου στο χωριό. αγόρασα aftermarket πιστεύοντας ότι θα με τον βγάλουν 5 χρόνια. Στους 5 μήνες (300-500χλμ) η μια άρχισε να φτύνει τα υγρά, οκ λέω όταν κατέβω να το δούμε. Λίγο με το κορονοϊό λίγο με δουλείες πέρασε ενάμιση χρόνος. Αγοράζω τσιμουχες,ξυστρες λαδάκια και πήγα το Πάσχα λέω να του το φτιάξω μιας και δεν το έχει με αυτά. Και βλέπω την κατάσταση στην φωτώ το θεωρείτε λογικό? όταν η μαμά είναι 20 χρονών και ακόμα δεν έχουν ψωριάσει? Πόσο κινεζια μα την κακή έννοια? Απευθυνόμενος στο κατάστημά που της πήρα ( γνωστό κατάστημά τα τελευταία χρόνια με φτηνά ανταλλακτικά για πάπια ουσιαστικά) και λέγοντας τους το πρόβλημα και ζητώντας εάν έχουν κάτι καλύτερο σε ποιότητα η απάντηση ήταν από την στιγμή που ήταν σε μέρος με υγρασία έτσι θα γίνουν όλες οι aftermarket! Άμα είναι έτσι τότε με πιάσανε $#$#%^% και έπρεπε να πάρω αυθεντικές μιας και με το να αγοράσω φτηνές στο σύνολο τα ιδία λεφτά συν την ταλαιπωρία. Είμαι εγώ περίεργος που περίμενα οκ να σκάσει καμιά τσιμούχα αλλά όχι έτσι το χρώμιο?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1651147130190.jpg‎  
    Ο καλός οδηγός στην ευθεία φαίνεται!!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αυτα που πηρες προφανως ειναι τελείως της πλάκας, τζαμπα λεφτά και τζάμπα και ο κόπος.
    Βλέπω εδω:
    https://www.stelpet.gr/Proion/3359/2...-Supra-GNISIO/
    https://www.mixas.gr/stock-house/kal...-astrea-supra/
    Οτι κανει 29-30 Ευρω το καθε καλαμι γνησιο Honda και δεν μου φαίνεταικαθολου ακριβό.
    Εσυ για πόσο φτηνα μιλας?
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 28/04/2022 στις 16:38.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lygonis
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    140
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτα που πηρες προφανως ειναι τελείως της πλάκας, τζαμπα λεφτά και τζάμοα και ο κόπος.
    Βλέπω εδω:
    https://www.stelpet.gr/Proion/3359/2...-Supra-GNISIO/
    https://www.mixas.gr/stock-house/kal...-astrea-supra/
    Οτι κανει 29-30 Ευρω το καθε καλαμι γνησιο Honda και δεν μου φαίνετια καθολου ακριβό.
    Εσυ για πόσο φτηνα μιλας?
    Δεν ηξερα δεν ρωταγα!!!καλαμια μαζι με μποτες 40 νομιζω και τα δυο συνολο.απλα οταν κοιταγα ειδα οτι εκει επαιζαν οι τιμες και λεω οκ φτηνα ειναι. Δικο μου ειναι το λαθος απλα δεν περιμενα να πουλαει μαγαζι με "καλο ονομα" τοσο χαλια ποιοτητα. Τωρα ναι παω για γνησιο.
    Ο καλός οδηγός στην ευθεία φαίνεται!!

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lygonis Προβολή μηνύματος
    Δεν ηξερα δεν ρωταγα!!!καλαμια μαζι με μποτες 40 νομιζω και τα δυο συνολο.απλα οταν κοιταγα ειδα οτι εκει επαιζαν οι τιμες και λεω οκ φτηνα ειναι. Δικο μου ειναι το λαθος απλα δεν περιμενα να πουλαει μαγαζι με "καλο ονομα" τοσο χαλια ποιοτητα. Τωρα ναι παω για γνησιο.
    ''Καλο ονομα'' στην Ελλαδα σημαινει οτι εχω πραμμα για ολα τα βαλάντια.Γενικως παντως ο κανονας ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αν δεις πως διαμορφώνουν τα καλά καλάμια
    θα καταλάβεις πως μικρές αλλαγές στην διαδικασία
    μπορούν να αλλοιώσουν πολύ το τελικό αποτέλεσμα.

    Σκληροχρωμια συνήθως λέγεται η διαδικασία που
    δίνει μεγάλο ύψος επιμετάλλωσης δίνοντας την δυνατότητα να το φινιρεις με μηχανουργικο τρόπο.

    Δεν έχω δει καλάμια με αυτή την τεχνική.
    Μπορεί να υπάρχουν και να μην το ξέρω..
    Οι μπότες συνήθως είχαν αντίστοιχη επεξεργασία.

  6. #6
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lygonis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, αγόρασα 2 μπουκάλες για ένα Honda supra( με το δισκόφρενο) που έχει ο κουμπάρος μου στο χωριό. αγόρασα aftermarket πιστεύοντας ότι θα με τον βγάλουν 5 χρόνια. Στους 5 μήνες (300-500χλμ) η μια άρχισε να φτύνει τα υγρά, οκ λέω όταν κατέβω να το δούμε. Λίγο με το κορονοϊό λίγο με δουλείες πέρασε ενάμιση χρόνος. Αγοράζω τσιμουχες,ξυστρες λαδάκια και πήγα το Πάσχα λέω να του το φτιάξω μιας και δεν το έχει με αυτά. Και βλέπω την κατάσταση στην φωτώ το θεωρείτε λογικό? όταν η μαμά είναι 20 χρονών και ακόμα δεν έχουν ψωριάσει? Πόσο κινεζια μα την κακή έννοια? Απευθυνόμενος στο κατάστημά που της πήρα ( γνωστό κατάστημά τα τελευταία χρόνια με φτηνά ανταλλακτικά για πάπια ουσιαστικά) και λέγοντας τους το πρόβλημα και ζητώντας εάν έχουν κάτι καλύτερο σε ποιότητα η απάντηση ήταν από την στιγμή που ήταν σε μέρος με υγρασία έτσι θα γίνουν όλες οι aftermarket! Άμα είναι έτσι τότε με πιάσανε $#$#%^% και έπρεπε να πάρω αυθεντικές μιας και με το να αγοράσω φτηνές στο σύνολο τα ιδία λεφτά συν την ταλαιπωρία. Είμαι εγώ περίεργος που περίμενα οκ να σκάσει καμιά τσιμούχα αλλά όχι έτσι το χρώμιο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0027.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	435551 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0028.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	71,1 KB 
ID:	435552

    Έτσι είχαν γίνει οι μανίσιες μπουκάλες μου σε 2 χρόνια από καινούριο στο Kawasaki ER6f που είχα. Και έπρεπε να πληρώσω 400€ για να τις αλλάξω. Βέβαια αφού κλάφτηκα με email στην επίσημη αντιπροσωπεία και επειδή δεν είχε πολύ καιρό που έληξε η εγγύηση πλήρωσα τα μισά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Κι εμενα εχουν πεταξει λιγο ψωρα χρονια τωρα αλλα ειναι στο σημειο που δεν περναει η τσιμουχα οποτε δεν υπαρχει λειτουργικο θεμα

  8. #8
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Ένα tip για όσους δεν έχουν εγγύηση ή χρήματα για αλλαγή και τα στίγματα σκουριάς είναι μικρά και επιφανειακά : μπορείτε να τα καθαρίζετε με wd40 και το κλασσικό scotchbrite (από την πράσινη πλευρά).
    RIDE MORE TALK LESS

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 22:17
  2. σκληρο πισω αμορτισερ
    από xifias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2006, 00:24
  3. εχεις σκληρό αγκώνα?
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2006, 02:29
  4. "Σκληρό" στρώσιμο μηχανής!!!
    από slacker στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2005, 15:03
  5. σκληρο πραγμα η οικοδομη
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2004, 20:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF