Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΣΤΑ 44

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25

    ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΣΤΑ 44

    Καλησπέρα σε όλους.
    Αρχικά να συστηθώ και να ευχαριστήσω για την αποδοχή.
    Από πιτσιρικάς μ 'άρεσαν οι μηχανές αλλά από ό,τι φαίνεται έπρεπε να φτάσω 44 για να κάνω το βήμα.
    Αυτές τις μέρες κάνω μαθήματα για άδεια Α κατηγορίας και θα το εκτιμούσα εάν μπορούσατε να με βοηθήσετε.
    Από εμπειρία μηδέν, ακόμα και το δίπλωμα του αυτοκινήτου ξεκουράζεται σε συρτάρι.
    Μηχανή θέλω για χαλαρές βόλτες σόλο ή με την κοπέλα μου και για τις αναγκαίες μετακινήσεις.
    Δεν ψάχνω για πάνω από 250 κυβικά για αρχή, μου φτάνει κάτι για μια ακτίνα μερικών χιλιομέτρων.
    Το θέμα είναι ότι πάντα μου άρεσαν οι παλιές μοτό και έχω βρει εδώ που μένω ένα μεταχειρισμένο Suzuki GN250 1992, πολύ όμορφο και προσεγμένο με 45000 χιλ. πάνω.
    Άλλες επιλογές σε αυτό το μπάτζετ (1500-2000) θα ήταν κανένα CBF250 ή κάτι αντίστοιχο (πάντα μεταχειρισμένα) ή το ΖONTES G155 τα οποία σίγουρα είναι πιο καινούργια αλλά δεν μου κάνουν κλικ.
    Με παραπάνω χρήματα θα κοιτούσα σε Royal Enfield, που πραγματικά μου αρέσουν, αλλά ας περιμένουν μέχρι να μάθω πρώτα σε κάτι άλλο.
    Για 125 δεν κοιτάω καν και αναφέρω το ZONTES απλά γιατί διάβασα καλά πράγματα.
    Είναι ρίσκο το παλιό και καλύτερα να πάω για κάτι πιο μοντέρνο και ασφαλές ή να πάρω όντως αυτό που μου αρέσει χωρίς να σκέφτομαι πίσω δίσκους, ABS κτλ;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Καλώς ήρθες.
    Ο,τι και να διαλέξεις θα πρέπει απαραιτήτως να έχει ABS. Νόμος.
    Είναι ένα εφόδιο απαραίτητο και ειδικα λόγω της απειρίας σου επιβεβλημένο.

    Με το καλό ότι και πάρεις!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Ευχαριστώ κι έχεις σίγουρα δίκιο.
    Ισως να πρέπει να περιμένουν οι ρετρό μέχρι να μάθω.
    Για τα Zontes G155 που έχουν και ABS και πίσω δίσκο και συμπλέκτη ολίσθησης κτλ μήπως έχετε άποψη;
    Τελευταία τροποποίηση από Cin; 28/04/2022 στις 19:31.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Αν το GN250 που βρήκες ειναι καλο, μπορει να μεγαλώσει κανα δυο-τρεις γενιές ακομη.
    Αν σου αρεσει παρτο
    Για καινουργιο πες μας το μπατζετ πρωτα
    Καλως ηρθες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε!
    Η μηδενική σου εμπειρία στην οδήγηση τετράτροχου ή δίτροχου προφανώς προϋποθέτει σύνεση, την οποία λογικά διαθέτεις.

    Για αρχή, το βασικό ζητούμενο κατά την άποψή μου είναι να αποκτήσεις μια σχετική εξοικείωση με τη μοτοσυκλέτα που θα αποκτήσεις και να νιώσεις άνετα πάνω της, πριν ξεκινήσεις τις δικάβαλες βόλτες.
    Σ'αυτό θα μπορούσαν ίσως να σε βοηθήσουν κάποια επιπλέον σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης.
    Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται μέσα στην πόλη. Αν ζεις σε κωμόπολη που δεν έχει πολύ κόσμο, τότε είσαι πιο τυχερός.

    Όσο για το πρώτο σου δίτροχο, συμφωνώ με το Νίκο...καλύτερα κάποιο μοντέλο με abs.
    Γράψε δυο λόγια για το ύψος, το βάρος σου και για το budget.

    Επίσης, προϋπολόγισε κάποια χρήματα για την αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού: πρωτίστως full face κράνος(στο μέγεθός σου) και μετά μπουφάν(καλοκαιρινό και χειμερινό) , γάντια και μπότες.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν το GN250 που βρήκες ειναι καλο, μπορει να μεγαλώσει κανα δυο-τρεις γενιές ακομη.
    Αν σου αρεσει παρτο
    Για καινουργιο πες μας το μπατζετ πρωτα
    Καλως ηρθες
    Ευχαριστώ, όντως το GN είναι πολύ προσεγμένο και από έμπιστο πωλητή, άσε που είναι και κουκλί το μπάτζετ δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 2-2,5k οπότε μιλάμε για κάτι μεταχειρισμένο ούτως ή άλλως. Πάντως κι εγώ από την έρευνα που έκανα είδα ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι όχι μόνο προτείνεται για πρώτο αλλά θεωρείται κι αλεξίσφαιρο

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε!
    Η μηδενική σου εμπειρία στην οδήγηση τετράτροχου ή δίτροχου προφανώς προϋποθέτει σύνεση, την οποία λογικά διαθέτεις.

    Για αρχή, το βασικό ζητούμενο κατά την άποψή μου είναι να αποκτήσεις μια σχετική εξοικείωση με τη μοτοσυκλέτα που θα αποκτήσεις και να νιώσεις άνετα πάνω της, πριν ξεκινήσεις τις δικάβαλες βόλτες.
    Σ'αυτό θα μπορούσαν ίσως να σε βοηθήσουν κάποια επιπλέον σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης.
    Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται μέσα στην πόλη. Αν ζεις σε κωμόπολη που δεν έχει πολύ κόσμο, τότε είσαι πιο τυχερός.

    Όσο για το πρώτο σου δίτροχο, συμφωνώ με το Νίκο...καλύτερα κάποιο μοντέλο με abs.
    Γράψε δυο λόγια για το ύψος, το βάρος σου και για το budget.

    Επίσης, προϋπολόγισε κάποια χρήματα για την αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού: πρωτίστως full face κράνος(στο μέγεθός σου) και μετά μπουφάν(καλοκαιρινό και χειμερινό) , γάντια και μπότες.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου κι έχεις όντως δίκιο. Μένω σε μικρή πόλη οπότε φαντάζομαι ότι σιγά σιγά θα μπορέσω να εξοικειωθω με τη μηχανή χωρίς ιδιαίτερο ρίσκο.

    Για υψηλές ταχύτητες δεν το συζητώ καν, ποτέ δεν με συγκίνησαν, κι όσον αφορά το δικαβαλο σίγουρα δεν θα ανέβαζα κανέναν πάνω αν δεν ήμουν πρώτα 100% σίγουρος όντως.
    Και τα σεμινάρια είναι σε προτεραιότητα μόλις πάρω τη μηχανή. Μάλιστα οι ημερίδες που κάνουν στην επαρχία συνεχώς αυξάνουν οπότε είμαι σίγουρος ότι θα βρω κάποιο που να με βολεύει.

    Και από εξοπλισμό είμαι εντάξει, καθώς τα αγόρασα όλα για τα μαθήματα από μόνος μου. Τώρα όσον αφορά τις διαστάσεις μου, είμαι 1.79 στα 78 κιλά. Στην ουσία ψάχνω μια μηχανή για βόλτες, 250-350cc με άνετη σέλα και για δεύτερο άτομο για μικρές εξορμήσεις. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Αυτό δεν ξέρω πως σου φαίνεται. https://www.car.gr/classifieds/bikes...-scrambler-250
    Δεν ξέρω αν πωλείται μετά η το παντρεύεσαι.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Όμορφο το Gemini, νομίζω είναι πιο πολύ για σόλο αναβάτες αλλά κουκλί. Δεν έχω διαβάσει κάτι για την εταιρεία όμως (αξιοπιστία, προβλήματα, ανταλλακτικά κτλ)

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Θελει διερεύνηση, λενε οτι φοραει αντιγραφο virago250.
    Κυκλοφόρησαν περισσοτερα στην αγγλια απο τον τοπικο εισαγωγεα με αλλη ονομασία
    https://www.lexmoto.co.uk/models/LJ250-3V

    Αν δεν εχεις εμπειρία και λεφτα για πειραματισμους, GN250 for all

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Όσον αφορά τα ανταλλακτικά, θα έχω πρόβλημα με το GN; Βρίσκεις εύκολα για μηχανή του 1992;

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Κάτσε να το δει ο @ptc.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Αν δώσεις κάποια λεφτά για ένα μηχανάκι του 92' (+ τα μαζέματα που θα χρειάζεται), και σε δύο χρόνια θελήσεις να το δώσεις τι θα πάρεις πίσω; (αν το δώσεις)

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cin Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά τα ανταλλακτικά, θα έχω πρόβλημα με το GN; Βρίσκεις εύκολα για μηχανή του 1992;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να το δει ο @ptc.
    Παρών!

    Στο θεμα των ανταλλακτικων υπαρχει υποστηριξη απο τη suzuki αφου προκειται για ιστορικο και διαχρονικο μοντελο. Σε δυο περιπτωσεις που χρειαστηκα κατι και σε μεταχειρισμενο με λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο που ηθελα. Επισης υπαρχουν και επιλογες απο Κινα μερια σε ιμιτασιον για πολλα ανταλλακτικα.

    Αν καταλαβα καλα εισαι απο Δραμα και κοιτας αυτο που κανει 1500€; Φαινεται προσεγμενο, προσωπικα με χαλαει που το εχει βαψει σε μη εργοστασιακο χρωμα αλλα ειναι και θεμα γουστου αυτο. Θα το προτιμουσα κανα δυο κατοσταρικα κατω βεβαια.

    Σε σχεση με το abs -ενω ειμαι υπερμαχος γενικα- στο συγκεκριμενο δεν μπορω να πω οτι μου ελειψε. Λιγο το μικρο βαρος που το κανει σαν ποδηλατο, λιγο τα ψιλοχαλια φρενα (λογικο για τετοιο μηχανακι), λιγο οι αναρτησεις που (στο δικο μου τουλαχιστον) ηταν πολυ μαλακες, ολα αυτα συνηγορουσαν στο να μην εχω προβλημα μιας και οι αντιδρασεις στο φρεναρισμα ηταν αρκετα εως πολυ ηπιες. Προσωπικα δουλευα αρκετα και το πισω φρενο που ηταν αρκετα αδυναμο οποτε δεν μπλοκαρε ευκολα τον τροχο.

    Απο μενα ειναι καλη αγορα αν σου αρεσει αυτο το στιλ και ειναι πολυ ανετο για τον συνεπιβατη (το μονο μηχανακι που χαιροταν να ανεβαινει η γυναικα μου). Μειονεκτηματα ας πουμε το πενταρι κιβωτιο και το σχετικα αδυναμο μοτερ, που κα τα δυο το κανουν λιγο ακαταλληλο για αυτοκινητοδρομο. Κινεισαι μεχρι 100-110 με ανεση (εννοω να εχεις και λιγο γκαζι ακομα αν χρειαστει). Καταναλωση γυρω στα 4 λτ/100χλμ αν θυμαμαι καλα. Προφανως δεν εχει δεικτη βενζινης, δουλευεις ρεζερβα και μηδενιζεις κοντερ οταν βαζεις βενζινη.

    Αν θες να μαθεις κατι αλλο ρωτα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Bingo! Ακριβώς όπως τα έγραψες. Αυτό είναι το μηχανάκι και όσο για την τιμή, θα δούμε εάν μπορέσουμε να τα βρούμε ίσως λίγο πιο χαμηλά.
    Σε καταλαβαίνω για το χρώμα, αλλά και αυτός ο συνδυασμός στα δικά μου μάτια φαίνεται όμορφος.
    Απλά περιμένω τώρα να τελειώνω με το δίπλωμα και θα περάσω να το δω.
    Είναι πάντως αυτό ακριβώς που ψάχνω, εάν εξαιρέσεις τις ελλείψεις λόγω ηλικίας.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και μόλις έχω νέα θα επανέλθω.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ
    από iouliosptimper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2012, 18:17
  2. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από iliaspap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 22:20
  3. ΑΓΟΡΑ ΝΕΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ
    από steliosret στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 16:24
  4. αγορα μετ/μενης στα 250cc
    από gasalonica στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2007, 09:16
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2007, 16:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF