Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Αγορά Fazer S2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2022
    Μηνύματα
    4

    Αγορά Fazer S2

    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

    Είμαι σε αναζήτηση αγοράς μιας Fazer 600 S2. Θα είναι η πρώτη μηχανή μιας και τώρα βγάζω και το δίπλωμα.
    Θέλω τις συμβουλές σας τι να προσέξω πριν την αγορά και να θέσω κάποιες απορίες, οι οποίες μπορεί να φανούν και χαζές.
    Αρχικά μιλάμε σίγουρα για έκδοση S2 με ABS. Πως μπορώ να σιγουρευτώ πως έχει ABS; Γενικά κοιτάζω αγγελίες αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά.
    Με την πρώτη επαφή, πριν γίνει ραντεβού σε μηχανικό, τι είναι αυτά που πρέπει να κοιτάξω;
    Επίσης πόσα χιλιόμετρα είναι καλά για αγορά μιας μεταχειρισμένης?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο moto.gr.

    Το abs το καταλαβαίνεις αν κοιτάξεις στους τροχούς και εντοπίσεις έναν μικρό διάτρητο δίσκο στο κέντρο,στο εσωτερικό της δισκόπλακας.Σου βάζω μια φωτογραφία που βρήκα στο car,στον πίσω τροχό είναι στη δεξιά μεριά ενώ στον μπροστινό μάλλον στην αριστερή.

    Ο δίσκος του abs και το καλωδιάκι που τον διαβάζει και πάει στην μονάδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	321693819_t_b.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	435521

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	321693819_s_b.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	435522


    ΥΓ Έχε υπόψιν σου ότι το fazer είναι αρκετά δυνατή μηχανή για την εμπειρία σου και θα πρέπει να προσέχεις πολύ.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πιο σημαντικό είναι να βρεις μηχανικό.
    Διάλεξε ή ζήτησε να σου προτείνουν κοντά σου.
    Αν το διαλέξεις μόνος θα είναι δύσκολο να έχεις
    ακόμα και μια τυπική εικόνα του συνόλου.

    Είναι μια λογική υπηρεσία και μάλλον ο καλύτερος τρόπος να γνωριστείς με τον μηχανικό σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Προσωπικα παντως θα σου ελεγα να παρεις κατι αλλο.
    Ειναι ξεπερασμενη μηχανη με μετρια φρενα ,αρκετη δυναμη και θεωρω πως για καποιο που ξεκιναει τωρα δεν ειναι καταλληλη.
    Εκτος και αν το εχεις ψαξει και εχεις καταληξει αποκλειστικα εκει για καποιο αλλο λογο.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2022
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο moto.gr.

    Το abs το καταλαβαίνεις αν κοιτάξεις στους τροχούς και εντοπίσεις έναν μικρό διάτρητο δίσκο στο κέντρο,στο εσωτερικό της δισκόπλακας.Σου βάζω μια φωτογραφία που βρήκα στο car,στον πίσω τροχό είναι στη δεξιά μεριά ενώ στον μπροστινό μάλλον στην αριστερή.

    Ο δίσκος του abs και το καλωδιάκι που τον διαβάζει και πάει στην μονάδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	321693819_t_b.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	435521

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	321693819_s_b.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	435522


    ΥΓ Έχε υπόψιν σου ότι το fazer είναι αρκετά δυνατή μηχανή για την εμπειρία σου και θα πρέπει να προσέχεις πολύ.
    Ωραία κατάλαβα! Συγκεκριμένα αυτή που παρέθεσες είναι μια από αυτές που μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Κρατάω βέβαια μια πισινή που είναι έμπορος.
    Ωστόσο το ξέρω ότι είναι δυνατή. Έχω διαβάσει ότι έχει φιλικό και μαλακό γκάζι. Όπως και να έχει δεν την παίρνω για αγώνες και ούτε θέλω να σπάσει.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2022
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πιο σημαντικό είναι να βρεις μηχανικό.
    Διάλεξε ή ζήτησε να σου προτείνουν κοντά σου.
    Αν το διαλέξεις μόνος θα είναι δύσκολο να έχεις
    ακόμα και μια τυπική εικόνα του συνόλου.

    Είναι μια λογική υπηρεσία και μάλλον ο καλύτερος τρόπος να γνωριστείς με τον μηχανικό σου.
    Καλά σίγουρα θα πάω σε μηχανικό απλά έλεγα αν υπάρχει κάτι που μπορώ να το δω και μόνος μου για να μην πληρώνω για κάθε μηχανή τον έλεγχο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2022
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα παντως θα σου ελεγα να παρεις κατι αλλο.
    Ειναι ξεπερασμενη μηχανη με μετρια φρενα ,αρκετη δυναμη και θεωρω πως για καποιο που ξεκιναει τωρα δεν ειναι καταλληλη.
    Εκτος και αν το εχεις ψαξει και εχεις καταληξει αποκλειστικα εκει για καποιο αλλο λογο.
    Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο; Η συγκεκριμένη μου άρεσε πάρα πολύ και σε θέμα εμφάνισης και στο άκουσμα της μηχανής. Γενικά διαβάζω τα καλύτερα, μιλώντας πάντα για την s2.

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Bandit 650s. Μην γινω κ γραφικος βεβαια επειδη ειναι Σουζουκαρα κ δεν σπαει δεν χαλαει.
    Εξατμιση χαμηλα να μην βρωμας καυση, φορτωνεται κ αυτο απιστευτα για ταξιδια.
    Κινητηρας αλεξισφαιρος...ροπακλα για 650 κυβικα.
    Αν καβαλησεις fazer μετα απο το bandit θα νομιζεις πως το Σουζουκι ειναι 1000.
    Δεν εχει ψηλα σαν το Yamaha κ υπολοιπεται καμια 10αρια αλογα. Αν δεν σε ενδιαφερουν τα απολυτα νουμερα μιας κ που εισαι νεος στο κουρμπετι.
    Θα βρεις με ABS εννοειται κ μετα καλα χλμ.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Bandit 650s. Μην γινω κ γραφικος βεβαια επειδη ειναι Σουζουκαρα κ δεν σπαει δεν χαλαει.
    Εξατμιση χαμηλα να μην βρωμας καυση, φορτωνεται κ αυτο απιστευτα για ταξιδια.
    Κινητηρας αλεξισφαιρος...ροπακλα για 650 κυβικα.
    Αν καβαλησεις fazer μετα απο το bandit θα νομιζεις πως το Σουζουκι ειναι 1000.
    Δεν εχει ψηλα σαν το Yamaha κ υπολοιπεται καμια 10αρια αλογα. Αν δεν σε ενδιαφερουν τα απολυτα νουμερα μιας κ που εισαι νεος στο κουρμπετι.
    Θα βρεις με ABS εννοειται κ μετα καλα χλμ.
    Sorry αλλά διαφωνω. Αυτο το μηχανακι ειναι καλό χρυσό απο άποψη οικονομική, αξιοπιστία, ροπή κλπ αλλά είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ βαρυ και κατα την γνωμη μου ακαταλληλο για πρωτη μηχανη μονο και μονο γι αυτον τον λόγο.
    Μια φορά το καβαλησα και μου εκανε πολύ μεγαλη εντύπωση το πόσο βαρυ ηταν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Στο βαρος ειναι καμια 10αρια κιλα πανω απο το fazer δεν αντιλεγω...αλλα κατ εμε εχει αλλα πλεονεκτηματα εναντι του fazer.
    Συν οτι με μια ρυθμισουλα πισω στην αναρτηση αλλαζει αρκετα κ απο μεριας αποδοσης κ οδηγησιμοτητας.
    Αν καποιος το ψαξει παραπανω με ενα dogbone πισω κ μια αναρτηση (πχ απο ενα gsxr 1000) ειναι αλλο μοτο.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Στο βαρος ειναι καμια 10αρια κιλα πανω απο το fazer δεν αντιλεγω...αλλα κατ εμε εχει αλλα πλεονεκτηματα εναντι του fazer.
    Συν οτι με μια ρυθμισουλα πισω στην αναρτηση αλλαζει αρκετα κ απο μεριας αποδοσης κ οδηγησιμοτητας.
    Αν καποιος το ψαξει παραπανω με ενα dogbone πισω κ μια αναρτηση (πχ απο ενα gsxr 1000) ειναι αλλο μοτο.
    Δεν ειναι μόνο 10 κιλα βαρυτερο, η suzuki μαλλον το ζυγισε σε συνθηκες σελήνης και το αναφερει στα 204 κιλα άδειο.
    Aν το καβαλήσεις το καταλαβαίνεις αμεσως.
    Το ζυγισε ο κουμπαρος με λιγη βενζινη στο τεπόζιτο βέβαια και οντως εγραψε οτι λεει κι εδω:
    http://www.moto-choice.com/en/Bike-R...lmost-for.html

    The bike feels relatively heavy, 247 Kgs curb weight.

    Επίσης το ξαναεψαξα τωρα και απ οτι βλέπω τα νούμερα συμφωνούν.
    Το ζυγισε και το περιοδικό Moto:
    https://www.motomag.gr/news/mini-tes...sabs-2007-2009
    και λέει: Βάρος γεμάτη (kg): 247 (Ζύγιση ΜΟΤΟ: 248) !!!!!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι μόνο 10 κιλα βαρυτερο, η suzuki μαλλον το ζυγισε σε συνθηκες σελήνης και το αναφερει στα 204 κιλα άδειο.
    Aν το καβαλήσεις το καταλαβαίνεις αμεσως.
    Το ζυγισε ο κουμπαρος με λιγη βενζινη στο τεπόζιτο βέβαια και οντως εγραψε οτι λεει κι εδω:
    http://www.moto-choice.com/en/Bike-R...lmost-for.html

    The bike feels relatively heavy, 247 Kgs curb weight.

    Επίσης το ξαναεψαξα τωρα και απ οτι βλέπω τα νούμερα συμφωνούν.
    Το ζυγισε και το περιοδικό Moto:
    https://www.motomag.gr/news/mini-tes...sabs-2007-2009
    και λέει: Βάρος γεμάτη (kg): 247 (Ζύγιση ΜΟΤΟ: 248) !!!!!!
    Σιγουρα γεματο με λαδια/υγρα παραφλου (6-7λτ), μπαταρια κ 19 λτ βενζινης εκει ειναι.
    Μανι μανι αυτα ειναι 30 κιλα.
    204 μπορει να μην ειναι στεγνο δεν αντιλεγω αλλα τα 25-30 κιλα στο φουλ βαρος θα τα παρει το fazer.
    Κ ξαναλεω το βαρος ειναι το μειονεκτημα του αλλα εχει αλλα πλεονεκτηματα (κατ εμε) εναντι του Yamaha.

    Eχω κανει παρα πολλα χλμ πανω σε bandit κ εντος κ εκτος πολης ωστε να εχω αποψη τουλαχιστον γι αυτο.
    Στο fazer λιγα πραγματα.

    Θεωρω οποιος θελει τα δοκιμαζει κ τα δυο κ οποιο του κατσει καλυτερα το τσιμπαει.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Βασικα το Fazer ζυγιζει γεματο οσο το Bandit αδειο απο βενζίνη και χωρις μπαταρια και παραφλού.
    Οι μηχανικοι που εχουν να βαλουν βγαλουν μηχανακια μεσα εξω καθε μερα τα βριζουν ασχημα αυτα τα Bandit.

    Απο την άλλη τo Fazer πολλοί το θεωρούν κατάλληλο για αρχάριο επειδή είναι ψόφιο χαμηλα και μεσαιες και δεν τρομάζει.
    Αλλα αν περάσει τις 8000 στροφες ο απειρος οδηγός θα τα δει ολα.
    Το εχω καβαλήσει λίγο και ούτε αυτό μου άρεσε γιατι το μοτέρ δεν συμβαδίζει με το υπολοιπο μηχανακι κατα την γνωμη μου.
    Στο R6 που εχω ομως ειναι μια χαρα το μοτερ αυτό!

    Εγω θα πρότεινα για πρώτο μηχανακι καποιο Honda CBF.
    Εχει πολλά μοντέλα, αναλόγως budget διαλέγεις και δεν θα πεσεις εξω.
    Επίσης και το SV650 που ειναι μια χαρα μηχανακι και τα κανει όλα. Τα φρενα ειναι υποτονικα στα παλιοτερα αλλα δεν απασχολει τον αρχαριο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Τα έχει τα κιλακια του το μπαντιτ αλλά εμένα σαν πρώτη μου μηχανή δεν με προβλημάτισε καθόλου. Γυμνό βεβαια και αερόψυκτο που σημαινει μειον καποια κιλά σε σχέση με το ντυμένο υγρόψυκτο που σχολιάζετε.

    Από φειζερ δεν έχω καθόλου οδηγικη εμπειρία αλλά με βάση τα όσα ακουγα κατα καιρούς σχημάτισα την εντύπωση ότι είναι αδύναμο χαμηλά και τρομερά δυνατό ψηλά κάτι που το κάνει δύστροπο κατά κάποιο τρόπο ειδικά στο σημείο που το μοτέρ ξεσπάει και παίρνει τα πάνω του.

    Το μπαντιτ αντίθετα δεν έχει τέτοια ξεσπάσματα και είναι πιο γραμμικό σε όλο το εύρος στροφών με αποτέλεσμα να ειναι πιο προβλέψιμο και να μην τρομάζει. Έτσι απο άποψη ευκολίας οδήγησης θα το έβαζα πιο ψηλά από το φειζερ, απο γκάζι και επιδόσεις όμως μάλλον υστερεί αισθητά. Είναι βρωμόγκαζο το γιαμαχα.

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βασικα το Fazer ζυγιζει γεματο οσο το Bandit αδειο απο βενζίνη και χωρις μπαταρια και παραφλού.
    Οι μηχανικοι που εχουν να βαλουν βγαλουν μηχανακια μεσα εξω καθε μερα τα βριζουν ασχημα αυτα τα Bandit.

    Απο την άλλη τo Fazer πολλοί το θεωρούν κατάλληλο για αρχάριο επειδή είναι ψόφιο χαμηλα και μεσαιες και δεν τρομάζει.
    Αλλα αν περάσει τις 8000 στροφες ο απειρος οδηγός θα τα δει ολα.
    Το εχω καβαλήσει λίγο και ούτε αυτό μου άρεσε γιατι το μοτέρ δεν συμβαδίζει με το υπολοιπο μηχανακι κατα την γνωμη μου.
    Στο R6 που εχω ομως ειναι μια χαρα το μοτερ αυτό!

    Εγω θα πρότεινα για πρώτο μηχανακι καποιο Honda CBF.
    Εχει πολλά μοντέλα, αναλόγως budget διαλέγεις και δεν θα πεσεις εξω.
    Επίσης και το SV650 που ειναι μια χαρα μηχανακι και τα κανει όλα. Τα φρενα ειναι υποτονικα στα παλιοτερα αλλα δεν απασχολει τον αρχαριο.
    Αφου βαλανε μοτερ απο R6 στο fazer που οδηγικα ειναι αλλου.
    Ποτε δε μου αρεσε. Αλλος ο σκοπος λειτουργιας του μοτερ του R6 κ αλλος του Fazer. Δεν γινεται να το ταιριαξεις παντου.
    Στο bandit ειδικα το γυμνο εχει μεγαλη διαφορα απλα εκει εισαι χωρις ψεκασμο κ ABS.
    Οποτε παει στο μετεπειτα μοντελο ο αγοραστης.

    Το CBF ειναι οκ κ αυτο σαν αγορα.
    Το SV δεν ξερω σε πρωτη μηχανη πως θα του φαινοταν.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Fazer 600 s2 σε αρχάριο για 1η μηχανή ή όχι;
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2014, 12:30
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2008, 14:00
  3. Αγορά fazer 400
    από consei στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2006, 20:42
  4. ΑΓΟΡΑ Fazer 2006
    από smavrid στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 22:24
  5. ΑΓΟΡΑ Fazer 1000
    από smavrid στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 18:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF