Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: 18 χρονών ορεξατος για περιπέτεια. Ταπί και ψύχραιμος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    21

    18 χρονών ορεξατος για περιπέτεια. Ταπί και ψύχραιμος

    Γεια σας φίλοι και φίλες του μότο. Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στο φόρουμ αυτό. Θεωρώ πως θα μου μάθει πάρα πολλά (καθώς ξέρω ελάχιστα έως τίποτα). Ξεκινάω από το γεγονός ότι ονειρο ζωής μου είναι το ταξίδι οδικό κατά κύριο λόγο. Έχω φάει κόλλημα πως να το εξηγήσω. Ότι έχει ροδες και οδηγείται μου αρέσει ναουμε. Δεδομένου της αυξημένης τιμής της βενζίνης και του κόστους συντήρησης ενός αυτοκινήτου , παρότι είμαι πολύ αμαξάκιας , απορρίπτεται κάπως τώρα που σε λίγους μήνες (αν όλα δεν πάνε πολύ σκατα με τις πανελλήνιες) θα μαι φοιτητής. Ψαχτηκα με μηχανάκια και μπορώ να πω ότι μαρεσουν. Γνωρίζοντας το ρίσκο και τους κινδύνους που διατρέχει ένας αναβάτης δίτροχου σκέφτηκα πως μέχρι 250 κυβικά είμαστε καλά. Με λύπη μου μεγάλη ο άσχετος συνειδητοποίησα ότι στα 18 μέχρι 125 μπορείς να καβαλήσεις. Κοιτούσα μηχανές του στυλ kle 250, ax-1 250 κλπ δηλαδή κάτι βολικό για πόλη και ευδιάθετο για εκδρομές 100-200 χλμ. Αυτός άλλωστε είναι και ο κύριος λόγος που μαρεσουν τα όχηματα. Δε λέω και πόλη θα το χρησιμοποιώ ναι αλλά με παπί δε πας έξω από πόλη. Τι λέτε υπάρχει ταξιδιαρικο 125ρι μέχρι 1.5-2 χιλ. και αν ναι προτείνετε κάποιο; (xt125x). Αν όχι να πάω σε κάτι άλλο και τι; Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων. Δηλώνω χαρούμενο μέλος του φόρουμ...
    Τελευταία τροποποίηση από Kwstas_; 03/05/2022 στις 23:57.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Καταρχήν, καλώς ήρθες.

    Κοίτα, όλα ταξιδεύουν, καθένα με τους οποίους περιορισμούς του... Σημασία έχει η δική σου αντοχή, υπομονή και προσοχή στον δρόμο.
    Τα υπόλοιπα βρίσκονται στην πορεία.
    Στην θέση σου, τώρα, θα κοιτούσα για κανένα 250ρακι, η διαφορά στην συντήρηση και καύσιμα σε σχέση με 125 είναι αμελητέα ενώ θα σου προσφέρει πολύ περισσότερη άνεση και ασφάλεια στον δρόμο.
    Έχεις το πλεονέκτημα της μικρής ηλικίας σου (κάτι που οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε απολέσει προ πολλού... )
    Μάζεψε (όσο είναι δυνατόν) λεφτά, κόψε τους πολλούς καφέδες "έξω με τα φιλαράκια" (θα εκπλαγείς πόσα μαζεύονται) κλπ βάλε έναν στόχο και προχώρα.

    Καλή συνέχεια εδώ, αν μείνεις, θα μάθεις αρκετά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    21
    Χαχαχα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τόσο ουσιώδης και σιβαρη όσο και απολαυστική. Υπομονή γενικά δε ξέρω αν έχω αλλά στο ταξίδι και σε αυτού του είδους την ταλαιπα σίγουρα. Δεν έχω απαιτήσεις. Οι μόνες απαιτήσεις είναι η ασφάλεια και η αξιοπιστία. Με ένα 50ρι εάν βγω σε έναν δρόμο με αυτοκίνητα θα με πάρουν σβαρνα. Λόγω ηλικία όμως το δίπλωμα δεν μου επιτρέπει το 250 η κάνω λάθος;

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Δεν γνωρίζω τα σχετικά για τα διπλώματα καθώς η τελευταία φορά που ασχολήθηκα ήταν το....1987
    Έκτοτε μάλλον έχουν αλλάξει πολλά
    Κάποιος που γνωρίζει θα σου πει λίαν συντόμως...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    21
    Πάντως από 250cc; Το κλε και το αχ από κατανάλωση και ανταλλακτικά τι λένε; Αξίζουν γενικά στη περίπτωση μου;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    21
    Μετά τα τρανσαλπ και τα αφρικα ανήκουν σε άλλα λημέρια...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Επιλογές υπαρχουν σε μοτοσικλετακια 125. Ενδυκτικα:
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-125-v-varader
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...4-sym-wolf-125
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...aprilia-rs-125
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...amaha-yzf-r125
    Όρεξη να χεις να ψαχνεις. Τώρα απο επιδόσεις κάποια θα σε πάνε και σβελτη βόλτα με κάποιους περιορισμούς.
    Κράνος-εξοπλισμό μην ξεχάσεις.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    21
    Ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλές επιλογές και γκάζια βλέπω το απριλια και το γιαμαχα. Κάτι σαν το βαραντερο το 125 μου πάει περισσότερο θεωρώ..

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    21
    Ο εξοπλισμός είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητος δε το συζητώ και μπράβο που το επισημάνατε.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Καλημέρα. Στα 18 μόνο 125 μπορείς να οδηγησεις! Θα σου πρότεινα cbr125 για να μπορείς να κινείσαι λίγο αξιοπρεπώς λόγω ιπποδύναμης. Επίσης είναι από τα πιο καλοπουλημενα στην κατηγορία οπότε δεν θα έχεις προβλήματα αξιοπιστίας ή ανταλλακτικών.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Καλημέρα! Καλώς ήρθες!

    Όπως αναφέρθηκε απο τον συντροχο απο πανω το cbr είναι μια καλή επιλογή και στην εξίσωση μπαίνει και το ybr της γιαμαχα και το cbf της Honda! Ολα 125 με αξία μεταπώλησης αξιόπιστα φτηνά και οικονομικά
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    21
    Κρίμα ρε παιδιά κρίμα. Υπάρχουν πολύ αξιόλογες επιλογές στα 250 κυβικά και προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρχει περιορισμός στα 125.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    21
    Πάντως και το varadero 125 λέει αν και λίγο βαρύ..

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    ταπι και ψύχραιμος & άσχετος μηχανολογικά και θέλεις μηχανάκι 20-25 ετών? και σου βγάλει θέματα πως θα τα πληρώσεις παλικάρι?Σε ρουβλια ή σε ευρώ?
    διέθεσε τα λεφτά σου σε ένα παπί 125 αν όχι καινουργιο διετίας τριετίας και αμολήσου, εφόσον είσαι άσχετος μη απαξιώνεις το μέσο, σιγουρά έχει μεγαλύτερα όρια και αντοχές απο εναν νεοφερμένο αναβάτη.
    Το ίδιο κάναμε οι περισασότεροι ξεκινήσαμε με 50ρι παπί και πολλοί γύρισαν σε ακτίνα ανα την ελλάδα πολύ πολυ μακριά, αρκεί μετα την οδηγική ικανότητα και κουλτούρα να αποκτήσεις ταξιδιωτική συνείδηση και κουλτούρα
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Οτι είπε ο Ντόκτορ!!! Όταν δεν είσαι άνετος οικονομικά πας σε ένα παπάκι μιας και θα είναι το πρώτο σου κιόλας και πίστεψε με μπορεί να σε πάει πολύ μακριά αν αντέχεις. Με το καλό!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανη 125cc για 18 χρονων
    από George54 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2017, 21:15
  2. 18 χρονων και διπλωμα 33 ιππους 125 cc τι γινεται εδω?
    από 4ss4s1n στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2012, 14:25
  3. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2008, 15:10
  4. V - Strom (για τους κατόχους και γνώστες) ...
    από WWW στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2004, 09:36
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 13:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF