Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 102

Θέμα: Νέο Κράνος (επιτέλους)

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ευχαριστω παιδια

    Και τα δυο, γυαλια ηλίου & sun visor ειναι ακατάλληλα σε περίπτωση ατυχήματος

    Ομως προσωπικά επειδη ειχα απο τα πρωτα μοντελα πριν πολλα χρονια sun visor το θεωρώ αχρηστο ως προς τι ποιοτητα προστασία παρεχει για τον ηλιο σε σχεση με ενα επώνυμο ζευγαρι γυαλιων και επιπροσθέτως δίνει περισσότερο βαρος μπροστα του κράνους δημιουργώντας και ενα κενο που δε μου αρεσει.
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 11/05/2022 στις 14:18.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Γι αυτο υπαρχουν κ οι σκουρες ζελατινες. Ουτε γυαλια ουτε sun visor εσωτερικα.
    Αντε πας Arai που την εχει εξωτερικα ωστε να αποφευγει να ''αδυνατιζει'' μερος απο το κελυφος του κρανους.

    Εγω ολα τα χρονια σε οποιοδηποτε κρανος ειχα παντα αγοραζα μια σκουρα που μπαινει απο εποχες Απριλιου μεχρι τελη Οκτωβρη/Νοεμβρη.
    Αντε σε κανα μεγαλο ταξιδι που ξερεις οτι θα οδηγησεις νυχτα κουβαλας κ την διαφανη (ποτε δεν το εκανα).
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    135
    Επίσης κι εγώ είμαι με φιμέ ζελατίνα και αν και το πλάνο σε μεγάλες βόλτες είναι να έχω μαζί και την διάφανη για κάποιο περίεργο λόγο πάντα την ξεχνάω και τα τελευταία χλμ για πίσω είναι πάντα "βιαστικά" για να προλάβω το φως...
    go big or go home!!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    τα γυαλιά γιατί είναι ακατάλληλα ?

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    τα γυαλιά γιατί είναι ακατάλληλα ?
    Ελα μου ντε.Δλδ οσοι εχουμε μυωπια δεν πρεπει να φοραμε τα γυαλια μας?

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    μα οι εταιρίες οι ίδιες , έχουν εσοχές σε διάφορα κράνη για την ευκολότερη τοποθέτηση του σκελετού των γυαλιών

    κοινώς, αν φτάσεις να έχεις παραμόρφωση του σκελετού των γυαλιών εντός του κράνους,
    τα προβληματα σου μάλλον θα είναι πολύ μεγαλύτερα απο το να μπηχτεί κάπου ο σκελετός....

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Υποθετω οτι ο doctoras το λεει σε φαση οτι σε περιπτωση ατυχηματος απο την κρουση μπορει να σπασει ο σκελετος/το γυαλι και να τραυματιστεις.Αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικο σεναριο,ή τουλαχιστον το βλεπω ετσι γιατι τα γυαλια μου ειναι απαραιτητα.

    Ενιγουεις και εμενα δεν μου αρεσουν τα κρανη με sun visor γιατι εκτος του οτι τα εχω στο μυαλο μου σαν φθηνοκατασκευη(ανεξαρτητως μαρκας) οποτε με μαθηματικη ακριβεια θα χαλαρωσει και θα πεφτει συνεχεια,με ενοχλει που δεν εχουν απολυτη καλυψη απο τον ηλιο,παντα υπαρχει ενα μικρο εκνευριστικο κενο.Οποτε και εγω παιζω με φιμε ζελατινα και την διαφανη στην τσαντα,μιας και ειναι τοσο απλο να την αλλαξεις

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παιδια και εγω γυαλια ηλιου φοραω παιρνω τα ρισκα μου. Αλλα αν μιλαμε για το ποια ειμαι ενδεδειγμένη λυση για την ασφαλεια, δεν ειναι..
    Αν ρωτήσετε νοσοκομειακούς οφθλαλμιατρους τι εχουν δει στα επείγοντα απο τα τροχαια θα καταλαβετε..
    Ειναι σωστη η περιπτωση της smoke ζελατινας. Αλλα χρειαζεται παντα να συμπεριλαμβάνεις και την διαφανη.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω παιδια

    Και τα δυο, γυαλια ηλίου & sun visor ειναι ακατάλληλα σε περίπτωση ατυχήματος

    Ομως προσωπικά επειδη ειχα απο τα πρωτα μοντελα πριν πολλα χρονια sun visor το θεωρώ αχρηστο ως προς τι ποιοτητα προστασία παρεχει για τον ηλιο σε σχεση με ενα επώνυμο ζευγαρι γυαλιων και επιπροσθέτως δίνει περισσότερο βαρος μπροστα του κράνους δημιουργώντας και ενα κενο που δε μου αρεσει.
    Μπα μην νομιζεις και στα επωνυμα γυαλια ηλιου περισσοτερο την μαρκα του σκελετου πληρώνεις. Μην νομιζεις οτι ενα ζευγαρι γυαλιων ηλιου 50€ (δεν λεω οτι αυτο ειναι επωνυμο) εχει καλυτερη προστασια απο αυτο των 20€ ή των 5€ του περιπτερου. Τουλαχιστον αυτα μου εχει πει δικο μου ατομο οπτικος.

    Βεβαια η αληθεια ειναι αναλογα τις αναγκες του καθενος και εξυπακουεται δεν κρινω. Απλα, προσωπικα, το εχω βρει πραγματικα σωτηριο σε διαδρομες που σουρουπωνει και δεν χρειαζεται η φιμε ζελατινα αλλα σκας σε ενα δρομο που εχεις τον ηλιο ευθεια μπροστα σου και δεν βλεπεις την τυφλα σου χωρις το sun visor. Που να βαζεις γυαλια ηλιου εκει; Και αναφερομαι και σε touring αλλα και εντος Αθηνα πχ παραλιακη σουρουπο καλοκαιριου στο ρεύμα προς Πειραιά.

    Οσο για τη φιμε ζελατινα το καλοκαιρι, βραδυ και φιμε το θεωρω επικινδυνο.Ουτε μπορεις να εισαι πρωι-βραδυ βαλε-βγαλε ζελατινα.
    Τελευταία τροποποίηση από runner; 12/05/2022 στις 00:13.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Έχω σπαστό κράνος του Λίντλ με sun visor, γενικά όλο το κράνος είναι φθηνοκατασκευή,αλλά το έχω 3 χρόνια,με έχει πέσει από την σέλα της μηχανής μισό εκατομμύριο φορές,το ήξερα ότι θα συμβεί και για αυτό κιόλας πήρα φθηνό κράνος, παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι με μηχανάκι,οπότε είμαι στο βάλε βγάλε όλη μέρα.Το sun visor του λειτουργεί ακόμα μια χαρά,γενικά τα πάντα στο κράνος δουλεύουν μια χαρά ακόμα,οποτε δεν πιστεύω ότι ένα ποιο ποιοτικό κράνος μιας επώνυμης εταιρείας θα έχει θέμα με το sun visor.Ουτε το airoh που είχα πριν είχε θέμα με τον μηχανισμό του sun visor.Απλα μια χειμωνιάτικη μέρα το άφησα κοντά στην σόμπα που έκαιγε φουλ και το κράνος έλιωσε και παραμόρφωθηκε

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Έχω σπαστό κράνος του Λίντλ με sun visor, γενικά όλο το κράνος είναι φθηνοκατασκευή,αλλά το έχω 3 χρόνια,με έχει πέσει από την σέλα της μηχανής μισό εκατομμύριο φορές,το ήξερα ότι θα συμβεί και για αυτό κιόλας πήρα φθηνό κράνος, παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι με μηχανάκι,οπότε είμαι στο βάλε βγάλε όλη μέρα.Το sun visor του λειτουργεί ακόμα μια χαρά,γενικά τα πάντα στο κράνος δουλεύουν μια χαρά ακόμα,οποτε δεν πιστεύω ότι ένα ποιο ποιοτικό κράνος μιας επώνυμης εταιρείας θα έχει θέμα με το sun visor.Ουτε το airoh που είχα πριν είχε θέμα με τον μηχανισμό του sun visor.Απλα μια χειμωνιάτικη μέρα το άφησα κοντά στην σόμπα που έκαιγε φουλ και το κράνος έλιωσε και παραμόρφωθηκε
    φανταζομαι καταλαβαινεις οτι αυτο που περιγραφεις δεν ειναι κρανος και ουτε η χρηση του οπως την περιγραφεις ειναι αυτη για την οποια σχεδιαστηκε..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #27
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αυτο που θελουμε απο το κρανος ειναι στην κακια στιγμη (φτου φτου) να προστατευσει το κεφαλι μας.
    Αν το κρανος εχει γινει σωβρακο απλα δεν θα κανει τιποτα.
    Ειναι σαν να το φορας απλα για να εισαι νομοταγης κ να μην τρως προστιμο αλλα στην ουσια του θεματος δεν...
    Ride(s) the wind of change...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Το βασικο προβλημα με το sun visor ειναι οτι θελει καθαρισμα πιο συχνα απο την ζελατινα ( το οποιο ειναι αρκετα παραξενο γιατι μπαινει σε εσοχη οταν δεν το χρησιμοποιεις ) και γεμιζει μικρες χαρακιες παρα πολυ ευκολα με αποτελεσμα ιριδισμους και τελικα βλεπεις χειροτερα. Συν το κενο στο κατω μερος που αφηνει παντα κι ετσι σε ενοχλει η αντανακλαση απο την ασφαλτο.

    Οταν πηρα το κρανος χαρηκα που το ειχε και τελικα δεν το χρησιμοποιω παρα σπανια, μερες με βαρια συννεφια που το μεσημερι βγαζει ηλιο και δεν εχω τα ηλιου μαζι.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.555
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Έχω σπαστό κράνος του Λίντλ με sun visor, γενικά όλο το κράνος είναι φθηνοκατασκευή,αλλά το έχω 3 χρόνια,με έχει πέσει από την σέλα της μηχανής μισό εκατομμύριο φορές,το ήξερα ότι θα συμβεί και για αυτό κιόλας πήρα φθηνό κράνος, παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι με μηχανάκι,οπότε είμαι στο βάλε βγάλε όλη μέρα.Το sun visor του λειτουργεί ακόμα μια χαρά,γενικά τα πάντα στο κράνος δουλεύουν μια χαρά ακόμα,οποτε δεν πιστεύω ότι ένα ποιο ποιοτικό κράνος μιας επώνυμης εταιρείας θα έχει θέμα με το sun visor.Ουτε το airoh που είχα πριν είχε θέμα με τον μηχανισμό του sun visor.Απλα μια χειμωνιάτικη μέρα το άφησα κοντά στην σόμπα που έκαιγε φουλ και το κράνος έλιωσε και παραμόρφωθηκε
    οκ,δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το κεφάλι και η ζωή σου,αλλά από το κράνος που φόρας δεν νομίζω και πολύ.
    όπως είχε πει κάποτε ένας όλα τα κράνη άνω των 100ε προστατεύουν το ίδιο.οκ,χάσαμε.η βλακεία είναι ανίκητη.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Παιδια και εγω γυαλια ηλιου φοραω παιρνω τα ρισκα μου. Αλλα αν μιλαμε για το ποια ειμαι ενδεδειγμένη λυση για την ασφαλεια, δεν ειναι..
    Αν ρωτήσετε νοσοκομειακούς οφθλαλμιατρους τι εχουν δει στα επείγοντα απο τα τροχαια θα καταλαβετε..
    Ειναι σωστη η περιπτωση της smoke ζελατινας. Αλλα χρειαζεται παντα να συμπεριλαμβάνεις και την διαφανη.
    Ρώτα και ορθοπεδικούς να δει τι θα σου πουνε....

    Όμως μην φτανουμε στα άκρα για την ενδεδειγμένη ασφάλεια


    Το πρώτο μου σοβαρό κράνος έχει sun visor. Για μένα πλέον είναι βασικός παράγοντας επιλογής. Με έχει εξυπηρετήσει και συνεχίζει να με εξυπηρετεί. Ακόμα και το jet κράνος που πήρα για τις αστικές μετακινήσεις έχει κι αυτό sun visor.

    Το αν έχει πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα είναι υποκειμενικό. Οποιοδήποτε μειονέκτημα του βρει κάποιος ένας άλλος μπορεί να το γυρίσει σε πλεονέκτημα και τουμπαλιν.
    οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να το συζητάμε.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνοντας για νέο κράνος,
    από Ασωτος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 08:54
  2. Νεος Vstroμας και νέο κράνος.
    από andreasp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2010, 00:22
  3. Νέο κράνος
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 17:20
  4. Νέο Κράνος
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF