Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 102

Θέμα: Νέο Κράνος (επιτέλους)

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ΠΟΥ τα διαβάζεις αυτα?!
    για να το ψαξω δηλαδη...

    για να μην το τραβαμε. τα κράνη εχουν προδιαγραφες ασφαλείας που δεν γράφουν ΠΟΥΘΕΝΑ αυτα που γράφεις εσυ. υπαρχουν και θα υπαρχουν υπερασφαλη κράνη χωρις dring και με sun visor και με 300ευρω. Ασφαλή με πολύ λιγοτερα απο 300. Αααααν αλλάξει αυτο σε 20 χρόνια με κάποιο νεο στανταρ για κρανη δεν το ξερω και δεν το ξερεις ουτε εσυ.
    Ε τι να σου πω για αυτό?υπερασφαλή???ελπίζω να μην πάρεις κόσμο στο λαιμό σου.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Jet κράνος ατύχημα με ZIP 50


    https://city.sigmalive.com/article/2...khromatismeno/
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ε τι να σου πω για αυτό?υπερασφαλή???ελπίζω να μην πάρεις κόσμο στο λαιμό σου.
    δεν ειμαι εγω αρμοδιος να αποφασισω αν ειναι ασφαλες το κρανος που αγοράζεις. υπαρχουν πανω απο 100 επιστήμονες που ασχολούνται 20 χρονια για αυτο το σκοπο. αυτοι αποφάσισαν οτι το Jet EXO 230 που κάνει 140ευρω ειναι κράνος που περνάει τις τελευταίες πιστοποιήσεις ασφαλείας. Κάτι που δεν κανουν πολλα κράνη των 600+ευρω. Χιλιάδες εργατοωρες που πλέον περιλαμβάνουν ακομη και ενδοεπικοινωνίες στα κράνη. https://unece.org/sites/default/file...P-69-19e_1.pdf
    Αν κάποιος φταίει δεν ειμαι εγω λοιπον.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    https://youtu.be/9d8MALEJCHg

    Υπάρχουν πολλές προδιαγραφές.Αν θεωρείς επειδή ένα κράνος περνάει κάποιες σημαίνει κάτι κάνεις λάθος.

    https://m.gpone.com/en/2020/03/30/mo...verything.html

    Οι προδιαγραφές ece 22.05 είναι 20ετίας.αυτό τα λέει όλα.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 12/05/2022 στις 22:13.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  5. #50
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν ειμαι εγω αρμοδιος να αποφασισω αν ειναι ασφαλες το κρανος που αγοράζεις. υπαρχουν πανω απο 100 επιστήμονες που ασχολούνται 20 χρονια για αυτο το σκοπο. αυτοι αποφάσισαν οτι το Jet EXO 230 που κάνει 140ευρω ειναι κράνος που περνάει τις τελευταίες πιστοποιήσεις ασφαλείας. Κάτι που δεν κανουν πολλα κράνη των 600+ευρω. Χιλιάδες εργατοωρες που πλέον περιλαμβάνουν ακομη και ενδοεπικοινωνίες στα κράνη. https://unece.org/sites/default/file...P-69-19e_1.pdf
    Αν κάποιος φταίει δεν ειμαι εγω λοιπον.
    Πολύ καλά τα λες.

    Αυτό που έχουν μερικοί που αν το κράνος δεν είναι ARAI ή μARAI ή δεν ξέρω και εγώ ποια premium μάρκα είναι ΓΤΠ με ξεπερνάει. Δηλαδή αν έχει D-ring έχω κάνει συμφωνία με τον θεό και είμαι "απέθαντος", αν δεν έχει D-ring να πάω κατευθείαν στο νεκροταφείο! Τα πράγματα δεν είναι όμως άσπρο-μαύρο. Σαν αυτούς που αν το αυτοκίνητο δεν είναι Mercedes δεν είναι αυτοκίνητο. Η ελίτ και η πλέμπα!

    Σίγουρα κάθε σύστημα προσθέτει το καθετί του στην συνολική ασφάλεια ενός κράνους και ο καθένας ορίζει το μίνιμουμ που θέτει για τον εαυτό του. Και εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τα open face κράνη αλλά προτιμώ κάποιος να φοράει έστω και αυτό από το να μην φοράει τίποτα. Και αυτό που λέμε ότι πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου δεν είναι απόλυτο γιατί τότε και στα αυτοκίνητα θα υπήρχαν μόνο αυτοί που οδηγούν Mercedes (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) και οι άλλοι που δεν θα είχαν καθόλου αυτοκίνητα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί πιο ειδικοί από εμάς (π.χ. SHARP) όπου στο παρελθόν έχουν αξιολογήσει κράνη πολύ προσιτά με την ανώτερη βαθμολογία στα διάφορα τεστ ασφαλείας.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλά τα λες.

    Αυτό που έχουν μερικοί που αν το κράνος δεν είναι ARAI ή μARAI ή δεν ξέρω και εγώ ποια premium μάρκα είναι ΓΤΠ με ξεπερνάει. Δηλαδή αν έχει D-ring έχω κάνει συμφωνία με τον θεό και είμαι "απέθαντος", αν δεν έχει D-ring να πάω κατευθείαν στο νεκροταφείο! Τα πράγματα δεν είναι όμως άσπρο-μαύρο. Σαν αυτούς που αν το αυτοκίνητο δεν είναι Mercedes δεν είναι αυτοκίνητο. Η ελίτ και η πλέμπα!

    Σίγουρα κάθε σύστημα προσθέτει το καθετί του στην συνολική ασφάλεια ενός κράνους και ο καθένας ορίζει το μίνιμουμ που θέτει για τον εαυτό του. Και εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τα open face κράνη αλλά προτιμώ κάποιος να φοράει έστω και αυτό από το να μην φοράει τίποτα. Και αυτό που λέμε ότι πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου δεν είναι απόλυτο γιατί τότε και στα αυτοκίνητα θα υπήρχαν μόνο αυτοί που οδηγούν Mercedes (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) και οι άλλοι που δεν θα είχαν καθόλου αυτοκίνητα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί πιο ειδικοί από εμάς (π.χ. SHARP) όπου στο παρελθόν έχουν αξιολογήσει κράνη πολύ προσιτά με την ανώτερη βαθμολογία στα διάφορα τεστ ασφαλείας.
    Κάποτε στα αμάξια δεν ήταν υποχρεωτική η ζώνη ασφαλείας και μετά οι αερόσακοι.Αυτοί που φώναζαν για την ανάγκη τους ήταν η ελίτ η ή πλέμπα όπως λες?και τα αμάξια που δεν είχαν μια χαρά περνούσαν τις προδιαγραφές ασφαλείας της εποχής.Αλλά κάποια άλλα είχαν το κάτι(πολύ) παραπάνω και ήταν ασφαλέστερα.και ακριβότερα.όπως ακριβώς και για το θέμα που μιλάμε τώρα.
    Οι προδιαγραφές είναι η βάση.υπάρχουν πολλά επίπεδα παραπάνω.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/9d8MALEJCHg

    Υπάρχουν πολλές προδιαγραφές.Αν θεωρείς επειδή ένα κράνος περνάει κάποιες σημαίνει κάτι κάνεις λάθος.

    https://m.gpone.com/en/2020/03/30/mo...verything.html

    Οι προδιαγραφές ece 22.05 είναι 20ετίας.αυτό τα λέει όλα.
    εγω κανω λάθος? το άρθρο που εβαλες λεει οτι ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών βγάζει το 22.06. Εξέλιξη του 05 είναι. Ποιες αλλες προδιαγραφες λες? τα dot που ειναι self certified η το snell που απο τα θεόβαρα κράνη αναγκάστηκε να εναρμονιστει με το ece γιατι ουτε οι αμερικάνοι αγωνιζόμενοι δεν ηθελαν να φοράνε snell κρανη?

    δεν ασχολείται πλεόν κανενας κατασκευαστης με άλλο προτυπο παρα με τα ece. μονο για την αμερικη και την χρηση πιστας υπαρχει ακομα το αυτοκόλλητο snell που σε λίγο θα φυγει και αυτο λογω fim. αν ενα κρανος περναει ece.06 (το 95% του κειμένου της fim ειναι copy paste του ece 22.06) ειναι ασφαλέστατο. πιο ασφαλες απο το 05 που ειναι 20ετιας? Ναι. Λιγότερο ασφαλες επειδη βαλανε sun visor η ratchet αντι για d ring? Οχι.
    Αν θες το κατι εξτρα παρε κρανος φιμ. Εγω δεν θα παρω. Επειδη υπαρχει ομως κρανος fim certified πρεπει κάποιος με σκουτερ 250αρι να παρει ενα χιλιαρικο κρανος? οχι. Ξαναλεω το exo 230 ειναι 22.06 certified. Πρότυπο παγκόσμιο πλεον και μπήκε σε ισχύ φετος.

  8. #53
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Κάποτε στα αμάξια δεν ήταν υποχρεωτική η ζώνη ασφαλείας και μετά οι αερόσακοι.Αυτοί που φώναζαν για την ανάγκη τους ήταν η ελίτ η ή πλέμπα όπως λες?και τα αμάξια που δεν είχαν μια χαρά περνούσαν τις προδιαγραφές ασφαλείας της εποχής.Αλλά κάποια άλλα είχαν το κάτι(πολύ) παραπάνω και ήταν ασφαλέστερα.και ακριβότερα.όπως ακριβώς και για το θέμα που μιλάμε τώρα.
    Οι προδιαγραφές είναι η βάση.υπάρχουν πολλά επίπεδα παραπάνω.
    Σαφώς και τα στάνταρ αλλάζουν με τα χρόνια. Και σαφώς κάποιοι ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά από τους υπόλοιπους. Με τι χρηματικό αντίτιμο όμως; Όταν οι Volvo και Mercedes την δεκαετία του 60 έβαζαν στο αμάξια τους ζώνες ασφαλείας εσένα ο πατέρας σου ή εσύ (σόρρυ αλλά δεν ξέρω την ηλικία σου) δεν κυκλοφορούσε με το ταπεινό φιατάκι (ή κάτι αντίστοιχο) που έτσι και τράκερνες σε θάβανε με αυτό γιατί δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν τις λαμαρίνες από πάνω σου; Τι έπρεπε να κάνει; Να γίνει κλέφτης για να μαζέψει τα λεφτά για Mercedes (τόσες φορές που την ανέφερα θα έπρεπε να πληρωθώ για διαφήμιση ) ώστε να προσφέρει τα μέγιστα της ασφάλειας στην οικογένεια του;

    Μην τα ισιοπεδώνουμε όλα. Δηλαδή επειδή εγώ (ή κάποιος άλλος) δεν μπορώ να διαθέσω τα 600 ή 800 ευρώ για το κορυφαίο κράνος (θα πρέπει εγώ τώρα να γίνω κλέφτης) να πουλήσω την μηχανή γιατί το ταπεινό κρανάκι των 200 ευρώ θα με οδηγήσει στον θάνατο;

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    224
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Κάνεις λάθος.τίποτα δεν είναι υποκειμενικό.
    Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ χρήση του κράνους είναι να σώζει το κεφάλι μας και από αυτό και ΜΟΝΟ κρίνεται.
    Σπαστά και τζετ κράνη είναι ΑΧΡΗΣΤΑ.-
    Το sun visor αδυνατίζει το κέλυφος στο μέτωπο(πιο συνηθισμένο σημείο πρόσκρουσης) και δημιουργεί ανισοροπία σε όλη την κατασκευή.
    Ναι μπορεί να βολεύει αλλά κάνεις εκπτώσεις στην ασφάλεια.
    Και αυτό δεν είναι πλεονέκτημα για κανέναν.
    Όπως επίσης κράνος χωρίς d-ring βολεύει αλλά και πάλι σε ενδεχόμενο δυνατό χτύπημα το πιθανότερο είναι να ψάχνεις το κράνος γύρω γύρω...
    Η sharp τουλαχιστον και οχι μονο, διαφωνει μαζι σου σε πολλα. Δεν χρειαζεται να εισαι τοσο απολυτος.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Σεβαστό και κατανοητό.ΆΛΛΟ ομως το τόσα μπορώ να δώσω και θα πάρω ότι ασφαλέστερο μπορώ και άλλο τόσα μπορώ να δώσω ας τα δώσω σε αυτό με τα πιο πολλά εξτραδάκια ανεξάρτητα αν τελικα είναι safe.
    Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

    Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και σε αυτό συμφωνώ και εγώ!

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ξαναλεω το exo 230 ειναι 22.06 certified.
    Συμφωνείτε αλλά δεν το ξέρετε.

    Το exo 230 δηλαδή θα προστάτευε καλύτερα και περισσότερο στο παραπάνω ατύχημα που έβαλα (πάλι με jet κράνος αλλά του 50ρικου) σε σύγκριση με ένα full face κράνος του λιντλ?

    Πιστεύω κατα 99% όχι. Μπορεί μόνο υπο πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις (σε συγκεκριμένα σημεία που μπορεί να υπερτερεί το exo).

    Τα πρότυπα είναι για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Jet με jet και όχι jet με full face.
    Τώρα full face με visor και full face χωρίς visor με τις ίδιες πιστοποιήσεις θα κάνουν αυτό ακριβώς. Θα καλύπτουν τουλάχιστον τις ανάγκες της πιστοποίησης. Το χωρίς visor θα μπορούσε να παρέχει ακόμα περισσότερη ασφάλεια αλλά θα μπορούσε και όχι. Μόνο με δοκιμές φαίνονται αυτά.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Σαφώς και τα στάνταρ αλλάζουν με τα χρόνια. Και σαφώς κάποιοι ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά από τους υπόλοιπους. Με τι χρηματικό αντίτιμο όμως; Όταν οι Volvo και Mercedes την δεκαετία του 60 έβαζαν στο αμάξια τους ζώνες ασφαλείας εσένα ο πατέρας σου ή εσύ (σόρρυ αλλά δεν ξέρω την ηλικία σου) δεν κυκλοφορούσε με το ταπεινό φιατάκι (ή κάτι αντίστοιχο) που έτσι και τράκερνες σε θάβανε με αυτό γιατί δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν τις λαμαρίνες από πάνω σου; Τι έπρεπε να κάνει; Να γίνει κλέφτης για να μαζέψει τα λεφτά για Mercedes (τόσες φορές που την ανέφερα θα έπρεπε να πληρωθώ για διαφήμιση ) ώστε να προσφέρει τα μέγιστα της ασφάλειας στην οικογένεια του;

    Μην τα ισιοπεδώνουμε όλα. Δηλαδή επειδή εγώ (ή κάποιος άλλος) δεν μπορώ να διαθέσω τα 600 ή 800 ευρώ για το κορυφαίο κράνος (θα πρέπει εγώ τώρα να γίνω κλέφτης) να πουλήσω την μηχανή γιατί το ταπεινό κρανάκι των 200 ευρώ θα με οδηγήσει στον θάνατο;
    Εσύ τα ισοπεδώνεις όλα.Μην το κάνεις ταξικό το θέμα.
    Με 250-350ευρώ μπορείς να βρείς πολύ αξιόλογα κράνη ΜΕ dring και χωρίς sunvisor που είναι ασφαλέστατα.
    Απλά αν με 200 πας και πάρεις σπαστό αμφιβόλου ποιότητας(επειδή σε βολεύει το σπαστό)με όλα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που δημιουργούν αδυναμίες σόρι αλλά για μένα έκανες λάθος επιλογή για την ασφάλεια σου.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Συμφωνείτε αλλά δεν το ξέρετε.

    Το exo 230 δηλαδή θα προστάτευε καλύτερα και περισσότερο στο παραπάνω ατύχημα που έβαλα (πάλι με jet κράνος αλλά του 50ρικου) σε σύγκριση με ένα full face κράνος του λιντλ?

    Πιστεύω κατα 99% όχι. Μπορεί μόνο υπο πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις (σε συγκεκριμένα σημεία που μπορεί να υπερτερεί το exo).

    Τα πρότυπα είναι για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Jet με jet και όχι jet με full face.
    Τώρα full face με visor και full face χωρίς visor με τις ίδιες πιστοποιήσεις θα κάνουν αυτό ακριβώς. Θα καλύπτουν τουλάχιστον τις ανάγκες της πιστοποίησης. Το χωρίς visor θα μπορούσε να παρέχει ακόμα περισσότερη ασφάλεια αλλά θα μπορούσε και όχι. Μόνο με δοκιμές φαίνονται αυτά.
    Νομιζω οτι το κρανος που εβαλες δεν την προστατεψε και τοσο, τα αιματα ειναι απο κατι που εσπασε ασχημα και μπορω να υποθεσω οτι εχει βιδες στην γναθο η κοπελα. Αν ειναι ετσι θα της παρει 6 μηνες να γινει καλα και αν το ηξερε θα φορουσε φουλ φεις.

    Ρωτηστε εναν οποιονδηποτε ορθοπεδικο σε νοσοκομειο. Τα Τζετ, ανοιχτα, σπαστα κρανη δεν προστατευουν την γναθο, μονο τα φουλ φεις. Υπαρχουν δε σπαστα που μετα απο συγκρουση ανοιξαν γιατι εσπασαν στο σημειο κουμπωματος.

    Τα προτυπα ειναι να συγκρινουμε αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Αλλο εγω 92 κιλα κι αλλο ενας 70 οταν χτυπησουμε σε ιδιο σημειο με ιδια ταχυτητα

    Το προτυπο λεει τι κανει το κρανος οταν πεφτει με χ ταχυτητα σε ψ σημειο με α γωνια αλλα αν αλλαξεις μια παραμετρο αλλαζουν ολα.

    Τα πολυ ακριβα κρανη υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες, παρεχουν μεγαλυτερη ασφαλεια δηλαδη σε μεγαλυτερη γκαμα συγκρουσεων, δυναμεων, κλπ
    Ακομα και για το κουμπωμα που συζητατε, μονο και μονο το γεγονος οτι ολα τα κορυφαια κρανη εχουν DD, το κανει καλυτερο. Το κουμπωμα μπορει να σπασει, μπορει να ξεκουμπωσει εστω και σε ποσοστο 2%. Το DD δεν αστοχει ποτε. Για εμενα ειναι λογος προτιμησης, δεν θα απορριπτα ομως ενα κρανος με κουμπωμα αλλα θα χαιρομουν αν δεν ειχε ενα κατι παραπανω.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι το κρανος που εβαλες δεν την προστατεψε και τοσο, τα αιματα ειναι απο κατι που εσπασε ασχημα και μπορω να υποθεσω οτι εχει βιδες στην γναθο η κοπελα. Αν ειναι ετσι θα της παρει 6 μηνες να γινει καλα και αν το ηξερε θα φορουσε φουλ φεις.

    Ρωτηστε εναν οποιονδηποτε ορθοπεδικο σε νοσοκομειο. Τα Τζετ, ανοιχτα, σπαστα κρανη δεν προστατευουν την γναθο, μονο τα φουλ φεις. Υπαρχουν δε σπαστα που μετα απο συγκρουση ανοιξαν γιατι εσπασαν στο σημειο κουμπωματος.

    Τα προτυπα ειναι να συγκρινουμε αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Αλλο εγω 92 κιλα κι αλλο ενας 70 οταν χτυπησουμε σε ιδιο σημειο με ιδια ταχυτητα

    Το προτυπο λεει τι κανει το κρανος οταν πεφτει με χ ταχυτητα σε ψ σημειο με α γωνια αλλα αν αλλαξεις μια παραμετρο αλλαζουν ολα.

    Τα πολυ ακριβα κρανη υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες, παρεχουν μεγαλυτερη ασφαλεια δηλαδη σε μεγαλυτερη γκαμα συγκρουσεων, δυναμεων, κλπ
    Ακομα και για το κουμπωμα που συζητατε, μονο και μονο το γεγονος οτι ολα τα κορυφαια κρανη εχουν DD, το κανει καλυτερο. Το κουμπωμα μπορει να σπασει, μπορει να ξεκουμπωσει εστω και σε ποσοστο 2%. Το DD δεν αστοχει ποτε. Για εμενα ειναι λογος προτιμησης, δεν θα απορριπτα ομως ενα κρανος με κουμπωμα αλλα θα χαιρομουν αν δεν ειχε ενα κατι παραπανω.
    Απλά για διευκρίνηση ο καρατεο λέει πως οποιοδήποτε fullface(ακομα και του λιντλ)θα προστάτευε καλύτερα από οποιοδήποτε τζετ.
    Κατά τα άλλα επιτέλους ένας άνθρωπος που μιλάει λογικά!!!!
    Οι προδιαγραφές υπάρχουν για να μπορούν να πουλάνε και φθηνά κινέζικα κράνη στα λιντλ!!
    Είναι η απόλυτη βάση!!!οι σοβαρές και ακριβές εταιρίες κάνουν πολύ παραπάνω από αυτό που μερικοί νομίζετε πως είναι αρκετό.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Εχεις δικιο peterTHErider. τον παρερμηνευσα

    Επειδη τρακαρα πριν χρονια και το κρανος μου εσωσε την ζωη γιατι χτυπησα με το πλαι του κεφαλιου στην γωνια που κανει ο ουρανος του αυτοκινητου ακριβως πανω απο την πορτα κι εχω μια λαμα με 7 βιδες στον καρπο να μου το θυμιζει, χαιρομαι πολυ που ημουν με το Shoei full face μου κι οχι με ενα open face nolan που ειχα για καλοκαιρινο.

    Στο νοσοκομειο ειδα κι ενα παλικαρι που ειχε χτυπησει στην γναθο και δεν μου αρεσε καθολου η εικονα. Οταν βγηκα μετα απο 4 μερες και πηγα σπιτι τα πεταξα και τα δυο. Απο τοτε μονο full face

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνοντας για νέο κράνος,
    από Ασωτος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 07:54
  2. Νεος Vstroμας και νέο κράνος.
    από andreasp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 23:22
  3. Νέο κράνος
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 16:20
  4. Νέο Κράνος
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 08:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF