Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 102

Θέμα: Νέο Κράνος (επιτέλους)

  1. #61
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Εσύ τα ισοπεδώνεις όλα.Μην το κάνεις ταξικό το θέμα.
    Με 250-350ευρώ μπορείς να βρείς πολύ αξιόλογα κράνη ΜΕ dring και χωρίς sunvisor που είναι ασφαλέστατα.
    Απλά αν με 200 πας και πάρεις σπαστό αμφιβόλου ποιότητας(επειδή σε βολεύει το σπαστό)με όλα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που δημιουργούν αδυναμίες σόρι αλλά για μένα έκανες λάθος επιλογή για την ασφάλεια σου.
    Εγώ τα ισοπεδώνω όλα; Αν δεν κατάλαβες καλά εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι αν το κράνος δεν έχει d-ring θα πεθάνουμε σίγουρα, και αν έχει sun visor τότε είναι σίγουρο ότι θα σπάσει σε ενδεχόμενο ατύχημα. Ο καθένας θέτει τα στάνταρ ασφαλείας που θέλει για το εαυτό του. Και ναι εγώ προσωπικά μπορεί να απορρίπτω jet & σπαστά κράνη γιατί τα θεωρώ ανασφαλή αλλά ταυτόχρονα απορρίπτω κράνη με d-ring και χωρίς sun visor για λόγους πρακτικότητας. Και αν καθόμασταν να υπολογίζουμε ποσοστά ότι δηλαδή υπάρχει πιθανότητα π.χ. 2-3% να σπάσει το κούμπωμα ή ότι μπορεί χωρίς sun visor το κράνος να αντέξει σε 4-5χλμ/ώρα ταχύτητα κρούσης τότε δεν θα οδηγούσαμε μηχανές αλλά αυτοκίνητα που είναι απείρως πιο ασφαλή (και θα πήζαμε στην κίνηση ή δεν θα απολαμβάναμε μια εκδρομή στο βουνό). Και στα αυτοκίνητα οι ζώνες 4 σημείων (αυτές που έχουν τα αγωνιστικά) είναι πολύ πιο αποτελεσματικές αλλά υιοθετηθήκαν αυτές των 3 σημείων για λόγους πρακτικότητας.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Εγώ τα ισοπεδώνω όλα; Αν δεν κατάλαβες καλά εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι αν το κράνος δεν έχει d-ring θα πεθάνουμε σίγουρα, και αν έχει sun visor τότε είναι σίγουρο ότι θα σπάσει σε ενδεχόμενο ατύχημα. Ο καθένας θέτει τα στάνταρ ασφαλείας που θέλει για το εαυτό του. Και ναι εγώ προσωπικά μπορεί να απορρίπτω jet & σπαστά κράνη γιατί τα θεωρώ ανασφαλή αλλά ταυτόχρονα απορρίπτω κράνη με d-ring και χωρίς sun visor για λόγους πρακτικότητας. Και αν καθόμασταν να υπολογίζουμε ποσοστά ότι δηλαδή υπάρχει πιθανότητα π.χ. 2-3% να σπάσει το κούμπωμα ή ότι μπορεί χωρίς sun visor το κράνος να αντέξει σε 4-5χλμ/ώρα ταχύτητα κρούσης τότε δεν θα οδηγούσαμε μηχανές αλλά αυτοκίνητα που είναι απείρως πιο ασφαλή (και θα πήζαμε στην κίνηση ή δεν θα απολαμβάναμε μια εκδρομή στο βουνό). Και στα αυτοκίνητα οι ζώνες 4 σημείων (αυτές που έχουν τα αγωνιστικά) είναι πολύ πιο αποτελεσματικές αλλά υιοθετηθήκαν αυτές των 3 σημείων για λόγους πρακτικότητας.
    είπα εγώ ότι θα πεθάνεις σίγουρα?γιατί λες ότι θες?
    είπα με τα ίδια λεφτά θα επιλέξω το ασφαλέστερο.όταν καβαλάμε μηχανές και τρέχουμε φιλαράκι για αυτό το 2-3% πάμε στη στραβή στιγμή.αν για σένα είναι αδιάφορο ποσοστό για μένα δεν είναι.Αλλά όπως εσύ απορριπτείς τα σπαστά σαν μη ασφαλή ενώ για πολλούς είναι πρακτικά ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ και εγώ απορρίπτω όσα δεν έχουν dring και sunvisor σαν μη ασφαλή ενω ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ.
    δεν καταλαβαίνω το ζόρι σου.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Εν το μεταξύ το D-ring με το άλλο κούμπωμα (καστάνια το λένε?) έχουν ελάχιστη διαφορά στο βάλε-βγάλε.

    Και εγώ δεν ήθελα d-ring γιατί νόμιζα ότι είναι δύσκολο αλλά πλέον το βάζω σε +2-3" μόνο με το αριστερό χέρι απο ότι έβαζα το κλικ-κλικ-κλικ
    Για το βγάλσιμο πρέπει να θέλω +3-5" πάλι με το ένα χέρι.

    ΥΓ. Χωρίς γάντια. Με γάντια δεν μπορώ να το βάλω εύκολα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εν το μεταξύ το D-ring με το άλλο κούμπωμα (καστάνια το λένε?) έχουν ελάχιστη διαφορά στο βάλε-βγάλε.

    Και εγώ δεν ήθελα d-ring γιατί νόμιζα ότι είναι δύσκολο αλλά πλέον το βάζω σε +2-3" μόνο με το αριστερό χέρι απο ότι έβαζα το κλικ-κλικ-κλικ
    Για το βγάλσιμο πρέπει να θέλω +3-5" πάλι με το ένα χέρι.

    ΥΓ. Χωρίς γάντια. Με γάντια δεν μπορώ να το βάλω εύκολα.

    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  5. #65
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    είπα εγώ ότι θα πεθάνεις σίγουρα?γιατί λες ότι θες?
    είπα με τα ίδια λεφτά θα επιλέξω το ασφαλέστερο.όταν καβαλάμε μηχανές και τρέχουμε φιλαράκι για αυτό το 2-3% πάμε στη στραβή στιγμή.αν για σένα είναι αδιάφορο ποσοστό για μένα δεν είναι.Αλλά όπως εσύ απορριπτείς τα σπαστά σαν μη ασφαλή ενώ για πολλούς είναι πρακτικά ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ και εγώ απορρίπτω όσα δεν έχουν dring και sunvisor σαν μη ασφαλή ενω ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ.
    δεν καταλαβαίνω το ζόρι σου.
    Το ζόρι μου είναι ότι βλέπω πολλές φορές ότι υπάρχει γενικά μια απαξίωση για κράνη που επιλέγουν άλλοι με τα δικά τους κριτήρια. Και βλέπω πολλούς που σε βλέπουν απαξιωτικά αν δεν δώσεις 600€ για ARAI, SHOEI, κτλ επειδή εσύ έδωσες τα 150-200€ για ένα ταπεινό CABERG, NOLAN, κτλ. Δεν σε γνωρίζω (αν και μου φαίνεσαι άτομο ψαγμένο και ιδιαίτερα ανήσυχο για την ασφάλεια) και δεν θέλω να σε κρίνω. Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Και αν κάποιος φίλος μου ζητήσει την άποψη μου θα του την πώ αλλά μέχρι εκεί. Αν αυτός μου δηλώσει ότι θέλει να πάρει ένα κράνος jet γιατί όλα τα άλλα του φαίνονται μη πρακτικά δεν θα συμφωνήσω μαζί του αλλά θα χαρώ που τουλάχιστον θα βάλει αυτό και δεν κυκλοφορεί ξεκράνωτος.

    Πάντως θα το ξαναπώ. Μην βλέπουμε μόνο ποσοστά γιατί αν ήταν έτσι όπως διαβάζω εδώ "...οι οδηγοί και συνεπιβάτες μηχανής έχουν πέντε φορές πιο μεγάλη πιθανότητα να τραυματιστούν, και 26 φορές πιο πιθανό να πεθάνουν σε ένα ατύχημα σε σύγκριση με τους οδηγούς ή τους επιβάτες άλλων οχημάτων." θα κλειδώναμε την μηχανή και θα κυκλοφορούσαμε με αυτοκίνητο, λεωφορείο, κτλ.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Το ζόρι μου είναι ότι βλέπω πολλές φορές ότι υπάρχει γενικά μια απαξίωση για κράνη που επιλέγουν άλλοι με τα δικά τους κριτήρια. Και βλέπω πολλούς που σε βλέπουν απαξιωτικά αν δεν δώσεις 600€ για ARAI, SHOEI, κτλ επειδή εσύ έδωσες τα 150-200€ για ένα ταπεινό CABERG, NOLAN, κτλ. Δεν σε γνωρίζω (αν και μου φαίνεσαι άτομο ψαγμένο και ιδιαίτερα ανήσυχο για την ασφάλεια) και δεν θέλω να σε κρίνω. Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Και αν κάποιος φίλος μου ζητήσει την άποψη μου θα του την πώ αλλά μέχρι εκεί. Αν αυτός μου δηλώσει ότι θέλει να πάρει ένα κράνος jet γιατί όλα τα άλλα του φαίνονται μη πρακτικά δεν θα συμφωνήσω μαζί του αλλά θα χαρώ που τουλάχιστον θα βάλει αυτό και δεν κυκλοφορεί ξεκράνωτος.

    Πάντως θα το ξαναπώ. Μην βλέπουμε μόνο ποσοστά γιατί αν ήταν έτσι όπως διαβάζω εδώ "...οι οδηγοί και συνεπιβάτες μηχανής έχουν πέντε φορές πιο μεγάλη πιθανότητα να τραυματιστούν, και 26 φορές πιο πιθανό να πεθάνουν σε ένα ατύχημα σε σύγκριση με τους οδηγούς ή τους επιβάτες άλλων οχημάτων." θα κλειδώναμε την μηχανή και θα κυκλοφορούσαμε με αυτοκίνητο, λεωφορείο, κτλ.
    Για να κλείσουμε το θέμα μίλησα μόνο για εκπτώσεις σε ασφάλεια και όχι για εταιρίες και λεφτά.Αλλά εδώ κάνουμε μια γενική συζήτηση και το τι είναι ασφαλέστερο είναι απόλυτο.
    Τώρα αν εσένα σε εξυπηρετεί το σπαστό ή το απλό κούμπωμα μεγειά σου και χαρά σου!!!Απλά να ξέρεις πως ΥΠΑΡΧΕΙ κάτι ασφαλέστερο και δεν είναι όλα όσα περνάνε τις προδιαγραφές ίδια.αυτό.
    Και εννοείται πως οποιοδήποτε κράνος είναι πολύ καλύτερο από καθόλου κράνος!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    περισσοτερα λεφτα δεν σημαινει περισσοτερη ασφαλεια. ειναι σημαντικο να το καταλάβει ο κοσμος αυτο. δεν αγοράζεις πιο ασφαλες κρανος με περισσοτερα λεφτα. ουτε το dring ειναι καλυτερο απο το ratchet. δεν ειναι τοσο απολυτα τα πραγματα.
    ενα σπαστο κρανος μπορει να ειναι πιο ασφαλες στο κεφάλι απο ενα κλειστο. μπορει ακομα και στο πηγουνι. ναι οι προδιαγραφες ειναι η βαση, σωστα. ομως πλεον ειναι αρκετα σκληρες για να μην ειναι ευκολο να περασεις αυτη τη βαση. στα σπαστα κρανη γινετε ελεγχος για το μουσουδι ακριβως οπως στο κλειστο. πρεπει να περνανε τα ιδια ακριβως τεστ.
    η τιμη του κράνους τωρα που μπηκαν στο παιχνιδι τα rotational forces ισως εχει μεγαλύτερη σημασια απο χθες γιατι πλεον το βαρος εχει ακομα μεγαλυτερη σημασια απο χθες. οπως και το σχημα.
    ο peter λεει κατι που ειναι γενική αληθεια ομως. αν εχεις 300ευρω. το πιο ασφαλες κρανος (σε γενικες γραμμες, χωρις να βαλουμε μεσα προσφορες η χωρα προελευσης κτλ) ειναι ενα κλειστο κρανος. Ειναι λογικο για να φτιαξεις ενα σπαστο, οσο ασφαλες ειναι το ιδιο σε κλειστο, να εχεις περισσοτερο κοστος κατασκευης λογο του μηχανισμου. Επίσης λογο του μηχανισμου (βαρος) πρεπει να βαλεις πιο πολύ fiberglass για παραδειγμα ωστε να μειωσεις το βαρος.
    ειναι ενα μειγμα πραγματων το κρανος. η ασφάλεια ομως υπαρχει και στα 200 ευρω. μπολικη κιολας... Αν το κρανος θα εχει θορυβο η τα μαξιλαρακια θα ειναι αισχρα η δεν θα παιρνει αερα ειναι αλλο καπελο ομως. εκει πλερωνεις.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η τιμη του κράνους τωρα που μπηκαν στο παιχνιδι τα rotational forces ισως εχει μεγαλύτερη σημασια απο χθες γιατι πλεον το βαρος εχει ακομα μεγαλυτερη σημασια απο χθες. οπως και το σχημα.
    Δες τι σου είπα για τα αραι....
    Τα ανέφερα ως ασφαλέστερα.δες το σχήμα τους,όλα σαν μπάλες,άσχημα χωρίς γωνιες.
    Το λέω γιατί σωστά είπες για το σχήμα.θα δείς πως αυτοί τόσα χρόνια τα κάνανε έτσι για κάποιο λόγο και δεν ακολουθούσαν τον ανταγωνισμό σε όμορφα μοντέρνα σχέδια με πολλές γωνίες και σίγουρα χάνανε για αυτό σε πωλήσεις!
    Και πως οι προδιαγραφές τους ακολουθούν και όχι το ανάποδο.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Δες τι σου είπα για τα αραι....
    Τα ανέφερα ως ασφαλέστερα.δες το σχήμα τους,όλα σαν μπάλες,άσχημα χωρίς γωνιες.
    Το λέω γιατί σωστά είπες για το σχήμα.θα δείς πως αυτοί τόσα χρόνια τα κάνανε έτσι για κάποιο λόγο και δεν ακολουθούσαν τον ανταγωνισμό σε όμορφα μοντέρνα σχέδια με πολλές γωνίες και σίγουρα χάνανε για αυτό σε πωλήσεις!
    Και πως οι προδιαγραφές τους ακολουθούν και όχι το ανάποδο.
    ανοιγεις μεγάλη κουβεντα. ναι η αραι κραταγε επιμονα ενα σωστο για την εποχη σχημα αλλα δεν ηταν μονο λογο ασφαλειας. ηταν και η ευκολη λυση. ηταν και μαρκετινγκ λογω σνελ. οσο αντεχε εβγαζε το ιδιο κρανος σε παραλλαγες. βεβαια αυτο το σχημα οντως βολευε αρκετα γιατι ελυνε πολλα προβληματα. τωρα που τα κρανη -ειδικα στα πολλα λεφτα- εχουν κελυφος που αντεχει πολυ πανω απο οποιοδηποτε ece, snell κτλ, δεν εχει σημασια αν ειναι στρογγυλο η οχι. το θεμα ομως δεν ειναι αν παιρνει ασφαλεια αυτος που παιρνει αραι 600+ ευρω. το θεμα ειναι τι παιρνει αυτος που δεν εχει τοσα λεφτα. αυτος που θελει sun visor η που δεν αντεχει το dring. υποψιν, τα κορυφαια κρανη αγωνων μεχρι πριν μερικα χρονια δεν ειχαν καθολου καλη συμπεριφορα στην διατρηση. απλα γιατι δεν υπαρχει κατι να μπει στο κρανος μεσα σε μια πιστα. τα φθηνα ece 22.05 των 100 ευρω ηταν καλυτερα απο αγωνιστικα κρανη. πλεον τα υλικα ειναι πιο φθηνα και μπορεις να παρεις εντος και εκτος πιστας το ιδιο κρανος. καποτε ενα καρμπον κρανος εκανε 1000ευρω τωρα κανει 300. καποτε δεν υπηρχε το Mips. οπως και καποτε τα σπαστα ειχαν απλο πλαστικο και το μουσουδι εφευγε με απλη σφαλιαρα. δεν περνανε αυτα πλεον. δυστυχως η μεγαλη μεριδα αγοραζει κρανη απο 100 εως 400ευρω. και θελει και ευκολιες και χαμηλο βαρος κτλ.

  10. #70
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    177
    Δηλαδη για να καταλαβω επειδη με μπερδεψατε: Ενα "σπαστο" οπως το λετε, που εχει περασει την τελευταια αναθεωρηση της προδιαγραφης 22-05 (δεν ειναι ιδια η προδιαγραφη 20 χρονια τωρα, οπως γραφτηκε καπου) και εχει παρει σφραγιδα P/J (προστασια δηλαδη και σαν jet/ανοικτο, αλλα και σαν P/δηλαδη protective,δηλαδη full face, ειναι ασφαλες για την κεφαλα μου, η τσαμπα εδωσα τοσα χρηματα?

    Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες παιδια, οπως δεν ειναι ολα τα κρανη ιδια...

    ΥΓ Το ιδιο - τουριστικο- κρανος εχει και ειδικα μελετημενες θεσεις για γυαλια, ειτε μυωπιας, ειτε ηλιου, εχει sun visor, αλλά και προβλεψη για εργοστασιακο συστημα ενδοσυνεννοησης, το οποιο επισης τοποθετησα/προμηθευτηκα. Να θεωρω οτι δεν μου προσφερει την απαιτουμενη ασφαλεια, παρα το γεγονος οτι εχει ελεγχθει και με αυτα τα συστηματα πριν παρει την τελικη εγκριση τυπου 22-05???

    ΤΟ 22-06 θα εχει εφαρμογη απο το 2023 και μετα αν θυμαμαι καλα. Κι αυτο για να εχουν τον χρονο να προσαρμοστουν σταδιακα οι εταιρειες. Οποτε για την ωρα, ή περιμενει κανεις, ή αγοραζει κρανος 22-05 και κινειται με ασφαλεια.
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    Μιας και τιθεται θέμα τιμής, τα γραφικά επηρεάζουν την ασφάλεια; Δεν ειναι λίγες οι φορές που λόγω γραφικών και μόνο τα ίδια κράνη να έχουν σε ορισμένες περιπτώσεις μέχρι και 50% διαφορά στην τιμή!

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Μιας και τιθεται θέμα τιμής, τα γραφικά επηρεάζουν την ασφάλεια; Δεν ειναι λίγες οι φορές που λόγω γραφικών και μόνο τα ίδια κράνη να έχουν σε ορισμένες περιπτώσεις μέχρι και 50% διαφορά στην τιμή!
    καμια απολύτως διαφορα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από montechristo Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη για να καταλαβω επειδη με μπερδεψατε: Ενα "σπαστο" οπως το λετε, που εχει περασει την τελευταια αναθεωρηση της προδιαγραφης 22-05 (δεν ειναι ιδια η προδιαγραφη 20 χρονια τωρα, οπως γραφτηκε καπου) και εχει παρει σφραγιδα P/J (προστασια δηλαδη και σαν jet/ανοικτο, αλλα και σαν P/δηλαδη protective,δηλαδη full face, ειναι ασφαλες για την κεφαλα μου, η τσαμπα εδωσα τοσα χρηματα?

    Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες παιδια, οπως δεν ειναι ολα τα κρανη ιδια...

    ΥΓ Το ιδιο - τουριστικο- κρανος εχει και ειδικα μελετημενες θεσεις για γυαλια, ειτε μυωπιας, ειτε ηλιου, εχει sun visor, αλλά και προβλεψη για εργοστασιακο συστημα ενδοσυνεννοησης, το οποιο επισης τοποθετησα/προμηθευτηκα. Να θεωρω οτι δεν μου προσφερει την απαιτουμενη ασφαλεια, παρα το γεγονος οτι εχει ελεγχθει και με αυτα τα συστηματα πριν παρει την τελικη εγκριση τυπου 22-05???

    ΤΟ 22-06 θα εχει εφαρμογη απο το 2023 και μετα αν θυμαμαι καλα. Κι αυτο για να εχουν τον χρονο να προσαρμοστουν σταδιακα οι εταιρειες. Οποτε για την ωρα, ή περιμενει κανεις, ή αγοραζει κρανος 22-05 και κινειται με ασφαλεια.
    τι παει να πει ασφαλες? οσο ειναι το xspirit? μαλλον οχι. ειναι ασφαλες προφανως αλλα τις προδιαγραφες τις περασε κλειστο.
    τα 22.06 ειναι ηδη στα κρανη που αγοράζεις γιατι οι εταιριες τα ξερουνε και εχουν προσαρμοστει. δεν περιμενουν τελευταια στιγμη να αλλαξουν ολα τους τα κρανη. αλλωστε τα περισσοτερα τις περνουσανε ηδη. σχεδον οτι υπαρχει σαν νεο μοντελο απο το 2019-2020 και μετα ειναι 22.06. τα φασον κινεζικα των 100 ευρω δεν ξερω. μιλαω για τις μεγαλες φιρμες.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Το θεμα ομως υπαρχει, μπορει να εχουν εξελιχτει τα κρανη αλλα οχι οσο θα επρεπε. Η προδιαγραφη 22.05 υπαρχει 20 χρονια.

    Να σκεφτουμε λιγο ο euroncap ποσες φορες αλλαξε τις προδιαγραφες συγκρουσης αυτοκινητων αυτα τα 20 χρονια για να κερδισει τα 5 αστερια;
    Ποση ασφαλεια παρειχε ενα μικρομεσαιο αυτοκινητο το 2002 και ποση ενα του 2022;

    Ποσους αεροσακους ειχαμε κι εχουμε;

    Γιατι στα κρανη που ειναι το μοναδικο παθητικο μεσο προστασιας του αναβατη αργησαν τοσο να αλλαξουν οι προδιαγραφες;

    Ναι ενα κρανος των 100€ προστατευει επαρκως αφου καλυπτει τις προδιαγραφες. Αυτο ειναι το μινιμουμ ομως, η καλυψη των προδιαγραφων ωστε να θεωρειται ασφαλες. Ολοι μας ομως θα θελαμε αν ποτε το χρειαστουμε να εχουμε το μαξιμουμ της προστασιας, δεν θα μας αρκουσε το μινιμουμ. Αυτο προσφερουν τα ακριβοτερα.

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ομως υπαρχει, μπορει να εχουν εξελιχτει τα κρανη αλλα οχι οσο θα επρεπε. Η προδιαγραφη 22.05 υπαρχει 20 χρονια.

    Να σκεφτουμε λιγο ο euroncap ποσες φορες αλλαξε τις προδιαγραφες συγκρουσης αυτοκινητων αυτα τα 20 χρονια για να κερδισει τα 5 αστερια;
    Ποση ασφαλεια παρειχε ενα μικρομεσαιο αυτοκινητο το 2002 και ποση ενα του 2022;

    Ποσους αεροσακους ειχαμε κι εχουμε;

    Γιατι στα κρανη που ειναι το μοναδικο παθητικο μεσο προστασιας του αναβατη αργησαν τοσο να αλλαξουν οι προδιαγραφες;

    Ναι ενα κρανος των 100€ προστατευει επαρκως αφου καλυπτει τις προδιαγραφες. Αυτο ειναι το μινιμουμ ομως, η καλυψη των προδιαγραφων ωστε να θεωρειται ασφαλες. Ολοι μας ομως θα θελαμε αν ποτε το χρειαστουμε να εχουμε το μαξιμουμ της προστασιας, δεν θα μας αρκουσε το μινιμουμ. Αυτο προσφερουν τα ακριβοτερα.
    εχουν γινει 5 revision.
    Addendum 21: UN Regulation No. 22
    Revision 5
    Incorporating all valid text up to:
    Supplement 2 to the 05 series of amendments - Date of entry into force: 26 July 2012
    Supplement 3 to the 05 series of amendments - Date of entry into force: 29 December 2018
    06 series of amendments - Date of entry into force: 3 January 2021


    δεν προσφέρουν περισσοτερη προστασια τα ακιβότερα επειδη ειναι ακριβοτερα. ειναι πολύ πιθανο να συμβαινει αλλα δεν ειναι βεβαιο. δεν υπαρχει κανενας λογος να συμβαινει, δεν υπαρχει καμια υποχρεωση, δεν υπαρχει και αναγκη στην τελικη. προφανως οταν πιανεις τα ακρα, 100ευρω και 700 ευρω θα δεις διαφορες αλλα και παλι μονο αυτοι που κανανε τα τεστ τις ξερουν. μπορεις να πεις εσυ οτι εγω που αγόρασα ενα κρανος 250 ευρω, εκανα λαθος αγορά? υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να πηρα πιο ασφαλες κρανος απο αυτον που εδωσε 350. εννοειτε παντα μιλαμε για μονοχρωμα ετσι. τα γραφικα τα πληρωνεις αλλα δεν κανουν κατι.

    το 90% της πληροφορίας ειναι μαζεμένο εδω
    https://billyscrashhelmets.co.uk/cat...t-information/

    οποιος δεν βαριεται ας το διαβασει. δεν αξιζει τον κοπο, παρτε ενα κρανος 22.06 και τέλος.
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 13/05/2022 στις 17:55.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    συμφωνώ αλλά και διαφωνώ!
    τι θέλω να πω,εγώ δεν κολλάω τόσο σε κόστος κράνους αλλά σε είδος και φιλοσοφία κράνους.
    είναι βέβαιο πως το dring είναι ασφαλέστερο από απλό κούμπωμα.πόσο ασφαλέστερο δεν ξέρω να σου πω αλλά σίγουρα είναι.
    Είναι βέβαιο πως ένα σπαστό κράνος σε δυνατό χτύπο(μεγαλύτερο από τα περίπου 30χλμ των προδιαγραφών) θα γίνει κομμάτια.
    Άρα τι λέω,πάρε ένα full face κρανάκι των 250ε χωρίς να πληρώνεις έξτρα σε μηχανισμούς flip και sun visor ιδανικά με dring και κάνεις τη δουλεία σου άριστα και με τη μέγιστη ασφάλεια για το 90% των περιπτώσεων.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνοντας για νέο κράνος,
    από Ασωτος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 07:54
  2. Νεος Vstroμας και νέο κράνος.
    από andreasp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 23:22
  3. Νέο κράνος
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 16:20
  4. Νέο Κράνος
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 08:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF