Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 102

Θέμα: Νέο Κράνος (επιτέλους)

  1. #1
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447

    Νέο Κράνος (επιτέλους)

    Παράλληλα με τις αναζητήσεις κρανών μπήκα και εγώ στο κουρμπέτι

    κάτοχος δύο μοντέλων arai στην σειρά οπότε η επιλογή για εμένα είναι δύσκολη στο ερώτημα μετά το arai τι...

    τα μοντέλα που μου ενδιέφεραν είναι τα παρακάτω:
    Arai Profile V
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	arai KR8894.jpg 
Προβολές:	650 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	435623
    Shoei NXR2
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shoei_nxr2_decore_MURAL_TC-10.jpg 
Προβολές:	643 
Μέγεθος:	53,7 KB 
ID:	435624
    Xlite 803
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dettagli_Tecnici_X803UC_1.jpg 
Προβολές:	639 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	435613
    Agv K6
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	k6-ece-dot-mono.jpg 
Προβολές:	632 
Μέγεθος:	20,3 KB 
ID:	435614
    Hjc hpra 11
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RPHA11-solid-sfblack-side.jpg 
Προβολές:	631 
Μέγεθος:	18,3 KB 
ID:	435620
    Scorpion Exo R1
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	A_scorpionEXOR1A_SOLID_PeaWhi_getstung-1024x1024.jpg 
Προβολές:	631 
Μέγεθος:	19,4 KB 
ID:	435621
    Airoh GP550S
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	variante-gp550-s-blackmatt-11.i5866-kOZgiXf-w650-h650-l1-q90-r1.jpg 
Προβολές:	632 
Μέγεθος:	25,7 KB 
ID:	435622


    Πριν γράψω την άποψη μου να σας πω πως, οτιδήποτε έχω φορέσει, ως fitment καθαρά, είναι σκαλιά μακριά απο το fitment την ποτ@νας της arai. Είναι ασυναγώνιστα σε αυτόν το τομέα. Μπορεί είναι πιο βαριά λόγω προδιαγραφών ασφαλείας αλλά σίγουρα τα πιο άνετα σε οσες ώρες και να το φορέσεις ανα ημέρα.

    Ο στατικός έλεγχος μου περιορίζεται στα: πως φοριέται, αίσθηση, άνεση. Κουμπωμα πως κλειδώνει πανω, ποιότητα/πρακτικότητα αεραγωγών, ζελατίνα κουμπωμα και ευκολία άνοιγμα κλείσιμο, πως δείχνει πάνω σου - αν είναι μαζεμένο αρκετά αισθητικά.

    xlite 803 στην θεσσαλονίκη δε βρήκα, δυστυχώς έχει χρόνια που έκλεισε το καταστημα με nolan / xlite οπότε δεν είχα την ευκαιρία
    το airoh με απογοήτευσε ενώ πριν το δοκιμάσω πήγαινα για αυτό, επειδή μου αρέσει η σχεδίαση απο το προηγούμενο μοντέλο το gp 500 και παρακολουθώ την πορεία. στα 250-300 θα ήταν μια χαρά
    το πιστιάρικο scorpion δεν μου είπε τίποτα ιδιαίτερο για να αποφύγω κάτι πιο επώνυμο, νομίζω και εδώ θα έπρεπε να είχε ανταγωνιστικότερη τιμή
    το hpra11 που πολλοί πίνεται νερό στο όνομα του δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, θεωρώ το K6 ποιοτικότερο και σίγουρα ομορφότερο.
    Το K6 το πιο όμορφο στα μάτια μου, με το που έφυγε απο αυτόν τον άθλιο σχεδιασμό με το αιχμηρό πιγούνι και στρογγύλεψε έγινε το ομορφότερο στην κατηγορία. Θα ήθελα περισσότερα και πιο ενδιαφέροντα γραφικά

    Για το shoei nxr2 θα γράψω εν καιρό επειδή το έκλεισα και περιμένω να μου έρθει με τα γραφικά που με ενδιαφέρουν. Ωστόσο στο κομμάτι της επιλογής, ζορίστηκα πολύ ανάμεσα σε profile-v vs nxr2 παρόλο που το δεύτερο υπερτερεί σε πολλά τεχνικά και τεχνολογικά σημεία όπως και οι νεές προδιαγραφές 22.06.

    Μαγεία μου και στα δικά σας
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #2
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Καλα χλμ κ αγρατζουνιστο!!!
    Ride(s) the wind of change...

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Με το καλό να το παραλάβεις και να είναι αχρείαστο!

  4. #4
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Αχρείαστο να είναι και με το καλό. Αν το shoei πάντως σου κάθεται καλά, τότε το xlite803 δεν θα σου καθόταν, τουλάχιστον σε εμένα και σε 2 γνωστούς αυτό συμβαίνει, για να μην το έχεις και απορία.
    go big or go home!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Με γειες...

    Εγω 16 χρονια τωρα παιρνω Αραι.Εδω και 16 χρονια εχω αγορασει μονο 2 Αραι,τα αλλαζω καθε 8 χρονια..Δεν ειναι και οτι πιο ασφαλες γιατι σου λεει καθε 5 χρονια να αλλαζεις αν θυμαμαι καλα,αλλα το κρανος φαινομενικα ειναι αψογο μεχρι και τα 5 χρονια και λογω κρισης το κραταω παραπανω...

    Τελος παντων ο Μαιος ηταν και για μενα ο μηνας που θα επαιρνα το επομενο κρανος.Ειπα να κανω την αλλαγη να παρω αλλη μαρκα και να ψαξω κατι πιο οικονομικο γιατι οδηγω ενα ταπεινο BMW scarver και οχι gsxr πια για να δινω σημασια στην αεροδυναμικη κτλ.
    Πηγα λοιπον χθες να δοκιμασω ενα Xlite 903 στα 450 ευρω στο οποιο θα μου εκανε και εκπτωση 20 ευρω...Το φορεσα και ενω εμπαινε καλα στο κεφαλι δε μου αρεσε σα ποιοτητα.Δηλαδη ελεγα αυτο το κρανος επρεπε να κανει 300 ευρω οπως κανουν καποια HJC,Scorpion κτλ...Εδω να πω οτι παλια (χρονιες 2005-2012) πραγματικα ολα τα κρανη ηταν ΚΟΥΒΑΔΕΣ μπροστα στα Αραι...Τωρα πια πιστευω οτι ο ανταγωνισμος βελτιωθηκε.Δηλαδη ενα Xlite 803 πιστευω ειναι πολυ καλο και τα αξιζει τα 500 ευρω που εχει.

    Αλλα με επιασε αγχος οτι θα κανω μλκια και θα μετανιωσω που δεν πηρα Arai.Ασε που ισως παρω καποιο SS παλι..Οποτε πηγα καπακι να δοκιμασω Αραι...Βρηκα σε προσφορα το Profile V Hayden στα 500 ευρω και το τσιμπησα.

    https://www.youtube.com/watch?v=YgZo...nel=Martimotos

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    περιμένω να μου έρθει με τα γραφικά που με ενδιαφέρουν.
    Πες μου οτι πηρες αυτο της φωτογραφιας πλιζζ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Μεγειές. Για χρήση σε πόλη ή/και ταξίδια καλά έκανες και δεν πήγες σε X-Lite. Νομίζω είναι πρώτη φορά που ο θόρυβος με ενοχλεί πραγματικά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Πάντως το airoh σε μερικά σχέδια το βγάζει στο skroutz στα 299, αλλά ίσως παίζει σε τίποτα Xl μεγέθη μόνο γι αυτό.

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Ευχαριστώ παιδιά!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Με γειες...

    Εγω 16 χρονια τωρα παιρνω Αραι.Εδω και 16 χρονια εχω αγορασει μονο 2 Αραι,τα αλλαζω καθε 8 χρονια..Δεν ειναι και οτι πιο ασφαλες γιατι σου λεει καθε 5 χρονια να αλλαζεις αν θυμαμαι καλα,αλλα το κρανος φαινομενικα ειναι αψογο μεχρι και τα 5 χρονια και λογω κρισης το κραταω παραπανω...

    Τελος παντων ο Μαιος ηταν και για μενα ο μηνας που θα επαιρνα το επομενο κρανος.Ειπα να κανω την αλλαγη να παρω αλλη μαρκα και να ψαξω κατι πιο οικονομικο γιατι οδηγω ενα ταπεινο BMW scarver και οχι gsxr πια για να δινω σημασια στην αεροδυναμικη κτλ.
    Πηγα λοιπον χθες να δοκιμασω ενα Xlite 903 στα 450 ευρω στο οποιο θα μου εκανε και εκπτωση 20 ευρω...Το φορεσα και ενω εμπαινε καλα στο κεφαλι δε μου αρεσε σα ποιοτητα.Δηλαδη ελεγα αυτο το κρανος επρεπε να κανει 300 ευρω οπως κανουν καποια HJC,Scorpion κτλ...Εδω να πω οτι παλια (χρονιες 2005-2012) πραγματικα ολα τα κρανη ηταν ΚΟΥΒΑΔΕΣ μπροστα στα Αραι...Τωρα πια πιστευω οτι ο ανταγωνισμος βελτιωθηκε.Δηλαδη ενα Xlite 803 πιστευω ειναι πολυ καλο και τα αξιζει τα 500 ευρω που εχει.
    Όπως τα λες. Εντομεταξύ θα διάβάζει κάποιος και θα πει πέσαμε σε τίποτα ινφλουένσερ
    Δεν είμαι υποστηριχτής καποιου μπράντ, αυτή την αίσθηση πληρώνεις, ούτε η shoei που είναι γιαπωνέζικη έρχεται κοντά στην arai.

    Για να ξεφύγει όμως κάποιος απο εδώ θα πρέπει να δώσει χρόνο σε κάποιο αντίστοιχο σειράς και ποιότητας στην κατηγορία κράνος και είμαι σίγουρος πως εν καιρό θα αναδειχθούν προτερήματα του εκάστοτε μοντέλου

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πες μου οτι πηρες αυτο της φωτογραφιας πλιζζ
    Πήρα αυτό. Αν δεν υπήρχε, θα πήγαινα σε αυτό της φωτό ήταν η δεύτερη μου επιλογή


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Μεγειές. Για χρήση σε πόλη ή/και ταξίδια καλά έκανες και δεν πήγες σε X-Lite. Νομίζω είναι πρώτη φορά που ο θόρυβος με ενοχλεί πραγματικά.
    το 803 ως πιστιάρικο ειναι λίγο αναμενόμενο, το 903 λογικά πρεπει να είναι πιο ήσυχο, σε κάθε περίπτωση ωτοασπίδες και σώζεις τα τύμπανα των αυτιών σου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Πάντως το airoh σε μερικά σχέδια το βγάζει στο skroutz στα 299, αλλά ίσως παίζει σε τίποτα Xl μεγέθη μόνο γι αυτό.
    Εχει νουμερα απο ένα γρήγορο ψάξιμο
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Καλορίζικο!

    Εμένα arai / shoei δεν μου κάθησαν όπως το hjc που μου κάθεται γαντάκι.
    Από γραφικά, όποιο έχει την μεγαλύτερη έκπτωση όπως πάντα

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Καλορίζικο!

    Επέλεξα το NXR2 ως πρώτο κράνος αντί του Quantic (μου έκατσε λίγο καλύτερα στο κεφάλι - στο 10λεπτο-15λεπτο που τα φόρεσα στο κατάστημα) και μου άρεσαν περισσότερο τα σχέδιά του (Scanner TC-5 εδώ).
    Μέχρι τώρα δηλώνω αρκετά ευχαριστημένος από το πόσο ελαφρύ και αθόρυβο είναι. Βασικό του χαρακτηριστικό δεδομένου πως το φοράω σε γυμνό μηχανάκι το πολύ μικρό drag όταν γυρίζεις το κεφάλι και σε χτυπάει ο αέρας στο πλάι.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Ξερω, πολυ κακή ερώτηση, αλλα γιατι στη συγκριση δεν εβαλες το GT-AIRII? Και αν θέλεις στείλε σε π.μ. απο που ψωνίζεις κράνη

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Βαση του παρακατω θα καταλάβεις τα πλεονεκτήματα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220510_205415.jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	63,9 KB 
ID:	435759

    Τωρα, κρανη αγοραζεις απο εκει που θα παρεις την καλύτερη συνολικη προσφορα, οπως σε ενα σωρο καταναλωτικά προιοντα.

    Αν πας σε φυσικη αγορα εναντι της απομακρυσμένης, εντοπίζεις τα καταστηματα που εξειδικεύονται με εξοπλισμό αναβατη νομιζω λιγο πολυ τα ειπαμε σε αλλο νήμα.
    Κανεις ερευνα με μια λιστα απο το σπιτι τι κρανη σε ενδιαφέρουν.
    Μετα κανεις συσχέτιση απο τα κρανη της λιστας του που αντιπροσωπεύονται στην πολη που μενεις.
    Πας στους αντιπροσωπους διαδοχικα και τσεκαρεις τα κρανη που σε ενδιαφέρουν.
    δίνεις λογο χρονο στον εαυτο σου για την τελικη αποφαση βαζοντας κατω εντυπωσεις, κρανος το ιδιο και προσφορα αντιπροσώπου.
    Και καλοριζικο
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Πως μπορείτε ρε παιδια να πάρετε κράνος χωρις sun visor ? Προσωπικα το θεωρω deal breaker. Είναι θέμα ασφάλειας.

    Καλοριζικο και αχρείαστο δόκτορα!
    Τελευταία τροποποίηση από runner; 10/05/2022 στις 22:49.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Βαζεις γυαλια ηλιου απο μεσα και εισαι αρχοντας

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνοντας για νέο κράνος,
    από Ασωτος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 07:54
  2. Νεος Vstroμας και νέο κράνος.
    από andreasp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 23:22
  3. Νέο κράνος
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 16:20
  4. Νέο Κράνος
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 08:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF