Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: δερμάτινα καλοκαιρινά γάντια

  1. #1
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590

    δερμάτινα καλοκαιρινά γάντια

    Τα λατρεμένα μου αλπάινσταρ μετά απο μια μάχιμη δεκαετία παρέδωσαν. Για την ακρίβεια ο ενας αντιχειρας.
    Θα μπορούσα ίσως να βρω κανα ράφτη να του κοτσάρει ενα κομάτι δέρμα αλλά λέω να τα αφήσω να αναπαυθούν εν ειρήνη.
    Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση για κοντά, διάτρητα κατα προτίμηση, δερμάτινα καλοκαιρινά γάντια.
    Ζητούμενα: η καλή και απρόσκοπτη εφαρμογή, η αντοχή (όπερ όσο το δυνατό λιγότερο ύφασμα) και τέλος όχι να κοστίζουν όσο δυάρι στην Κυψέλη.

    Ως τωρα εχω δοκιμάσει μερικα νταινεζε, τα κορμπιν τα οποία μου άρεσε η εφαρμογή αλλά όχι τοσο ότι ειχαν προστασία μόνο στα knuckles.
    Τα Mig3 όπου για κάποιο λόγο οι ραφές στα μικρά δάχτυλα με ενοχλούσαν αφόρητα (τα φόρεσα για κανα δεκαλεπτο εκει).
    και τέλος τα 4stroke τα οποία ήταν φανταστικά,υπερατλαντικά,διαστημικά, μόνο που κοστίζουν όσο ενα μεγάλο οικόπεδο στο Ζούμπερι.
    Ψάχνω να βρω μαγαζί που να εχει τα καρμπον3 που μοιάζουν με τα 4stroke,είναι στο στυλ που ψαχνω και είναι πιο συνετά στην τιμή.
    Επίσης δοκιμασα κάμποσα rev'it. Η μάρκα αυτη εχει σαφώς στενότερη γραμμή.Συμπαθητικά και ίσως κινηθω προς τα εκεί.
    Δεν εχω βρει κάπου αλπαηνσταρζ.Αν ξερετε παρακλώ τα φωτα σας.

    Να τονίσω ότι δεν είμαι φανμποη με καποια μάρκα.τα νταινεζε τα δοκιμασα εκτενώς καθως τυγχαινει και εχω μακρια δερμάτινα της μαρκας (νομίζω τα veloce) και είναι σουπερ σε αίσθηση.

    Καθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Εχεις δει τα alpinestars GP X v2?Δεν ειναι ακριβώς κοντά, μπαίνουν μεσα απο το μανικι,αλλα ειναι διατρητα καλοκαιρινά γάντια Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3567219-12-fr_1.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	75,4 KB 
ID:	437549

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Σε ποιο κοντό μετά εχει το SP X Air Carbon V2.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3567319-10-fr_sp-x-air-carbon-v2-glove.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	437550.Ποιο καλοκαιρινό το διάτρητο SMX 2 Air CarbonΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3567717_10_SMX-2_AIR_CARBON_V2_glove.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	437551

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Για «πάνω ράφι» θα πρότεινα spidi είναι για πολλούς πιο ποιοτική τα τελευταία χρόνια από την dainese
    https://www.spidi.com/ww_en/x4-coupe

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Εγώ εδώ και 3 μήνες χρησιμοποιώ αυτά . Έχουν καλή εφαρμογή και προσωπικά μου δίνουν πολύ καλή αίσθηση. Είναι δερμάτινα πλην των γκρι σημείων όπου αποτελούνται από αεριζόμενο συνθετικό ύφασμα και έχουν ενίσχυση στο κάτω μέρος της παλάμης υποθέτω για μείωση της καταπόνησης και της φθοράς. Για αντοχή στο χρόνο δεν μπορώ να μιλήσω καθώς τα χρησιμοποιώ για λίγο καιρό και δεν κάνω και πολλά χιλιόμετρα. Κλείνοντας, ίσως σε προβληματίσει το ότι είναι δεν πλήρως διάτρητα αλλά ο αέρας που "μπαζει" από τα δάχτυλα δροσίζει ικανοποιητικά. Σε εκδρομή 400 χλμ που πραγματοποιήθηκε αρχές Ιουλίου δεν ένιωσα σε κανένα σημείο να ιδρώνουν σε υπερβολικό βαθμό τα χέρια μου.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Aristos|883
    Εγγραφή
    20/08/2016
    Μηνύματα
    3
    Μετα απο αντιστοιχη αναζητηση πριν αρκετους μηνες κατεληξα στα Revit Fly 3 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Πληρως δερματινα, διατρητα στα 85€. Εχουν στενη γραμμη και χρειαζεται μεγαλυτερο νουμερο απ οτι σε αλλα γαντια αλλα μετα απο λιγες χρησεις εχουν πολυ ωραια εφαρμογη, ειναι ανετα και δινουν καλη ελευθερια κινησεων. Επισης, δινουν πολυ καλη αισθηση απο τιμονι, μανετες. Σημαντικο ειναι οτι εχουν προστασια και στην παλαμη. Για την αντοχη δεν εχω αποψη ακομα γιατι τα εχω απο το Πασχα περιπου.
    Καλες αγορες!

  7. #7
    Κάποιο από αυτά που έβαλε ο billyka , ψηφίζω.

    *Ντωμεταξυ, μόλις παρήγγειλα καινούργια γάντια για την νέα riding season '22-'23

    Anyway, για να πάρεις μια ιδέα παραπάνω, ορίστε μια αναζήτηση με φίλτρα.
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 21/08/2022 στις 09:29.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Σε ποιο κοντό μετά εχει το SP X Air Carbon V2.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3567319-10-fr_sp-x-air-carbon-v2-glove.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	437550.Ποιο καλοκαιρινό το διάτρητο SMX 2 Air CarbonΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3567717_10_SMX-2_AIR_CARBON_V2_glove.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	437551
    το εσπι είναι στο στυλ που ψάχνω και μ'αρεσει.
    είχα τσεκαρισμενα τα smx1 αλλά δεν εχω καταφερει να παω καπου να τα δοκιμασω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Για «πάνω ράφι» θα πρότεινα spidi είναι για πολλούς πιο ποιοτική τα τελευταία χρόνια από την dainese
    https://www.spidi.com/ww_en/x4-coupe
    κι αυτα τα εχω ηδηστη λίστα με τα προς συγκριση. τα ειχα δει μεσω σκρουτζ που τώρα όμως δεν ειναι διαθεσιμα απο καποιο μαγαζι.που τα βρίσκουμε ξερεις;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Εγώ εδώ και 3 μήνες χρησιμοποιώ αυτά . Έχουν καλή εφαρμογή και προσωπικά μου δίνουν πολύ καλή αίσθηση. Είναι δερμάτινα πλην των γκρι σημείων όπου αποτελούνται από αεριζόμενο συνθετικό ύφασμα και έχουν ενίσχυση στο κάτω μέρος της παλάμης υποθέτω για μείωση της καταπόνησης και της φθοράς. Για αντοχή στο χρόνο δεν μπορώ να μιλήσω καθώς τα χρησιμοποιώ για λίγο καιρό και δεν κάνω και πολλά χιλιόμετρα. Κλείνοντας, ίσως σε προβληματίσει το ότι είναι δεν πλήρως διάτρητα αλλά ο αέρας που "μπαζει" από τα δάχτυλα δροσίζει ικανοποιητικά. Σε εκδρομή 400 χλμ που πραγματοποιήθηκε αρχές Ιουλίου δεν ένιωσα σε κανένα σημείο να ιδρώνουν σε υπερβολικό βαθμό τα χέρια μου.
    Στη λίστα με τα προς συγκριση τα εχω ηδη.δοκιμασα τα striker3, που αν εξαιρεσεις τη στενη γραμμη ηταν πολύ ικανοποιητικά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aristos|883 Προβολή μηνύματος
    Μετα απο αντιστοιχη αναζητηση πριν αρκετους μηνες κατεληξα στα Revit Fly 3 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Πληρως δερματινα, διατρητα στα 85€. Εχουν στενη γραμμη και χρειαζεται μεγαλυτερο νουμερο απ οτι σε αλλα γαντια αλλα μετα απο λιγες χρησεις εχουν πολυ ωραια εφαρμογη, ειναι ανετα και δινουν καλη ελευθερια κινησεων. Επισης, δινουν πολυ καλη αισθηση απο τιμονι, μανετες. Σημαντικο ειναι οτι εχουν προστασια και στην παλαμη. Για την αντοχη δεν εχω αποψη ακομα γιατι τα εχω απο το Πασχα περιπου.
    Καλες αγορες!
    χμμ, πολύ ωραία πρόταση και δεν την είχα υπόψιν παρολο που εχω 5 μοντελα της μαρκας στα προς συγκριση (cayenne pro,palmer,striker3,titan,arch).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Κάποιο από αυτά που έβαλε ο billyka , ψηφίζω.

    *Ντωμεταξυ, μόλις παρήγγειλα καινούργια γάντια για την νέα riding season '22-'23

    Anyway, για να πάρεις μια ιδέα παραπάνω, ορίστε μια αναζήτηση με φίλτρα.
    τι διάλεξες αλήθεια;
    τα αλπαην celerV2 είναι ακριβως το στυλ που ψάχνω!
    ετσι εν ταχει που τσεκαρα μόλις,μαλλον δεν πωλουνται ελλάδα όμως για να τα δοκιμάζα
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 21/08/2022 στις 11:26.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    τι διάλεξες αλήθεια;
    τα αλπαην celerV2 μου είναι ακριβως το στυλ που ψάχνω!
    ετσι εν ταχει που τσεκαρα μόλις,μαλλον δεν πωλουνται ελλάδα όμως για να τα δοκιμάζα
    Εγώ ήθελα γάντια πλήρους μήκους.
    Πήρα τα A*stars GP pro R3.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    636
    Εχω τα smx air v2 τα οποία είναι πολύ καλά σε αίσθηση ,αερισμό και είμαι πολύ ευχαριστημένος
    Για μένα αξίζουν

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Εγώ ήθελα γάντια πλήρους μήκους.
    Πήρα τα A*stars GP pro R3.
    Αυτά κοιτάω να βρω σε μεταχειρισμένα γιατί καινούργια άστο..Τα R2 βασικά γιατι R3 που να βρεις μεταχειρισμένο..Αν δεν βρω μεταχειρό τα Gp pro θα παρω καινούργια τα Andromeda Meteor

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Γαύρε μόλις τσίμπησα τα SMX 2 Air Carbon,
    Θα τα δεις από κοντά το Σάββατο
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Γαυρουκο μου πας καρφί για ixs talura 3.
    Ολο δέρμα.
    Αεριζομενο καλά.
    Φουλ ενίσχυση παντού.
    Προσιτή τιμή.
    Ο τζορτζοπουλος έχει φέρει και έχει νούμερα.(στο νέο μαγαζί)
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Γαύρε μόλις τσίμπησα τα SMX 2 Air Carbon,
    Θα τα δεις από κοντά το Σάββατο
    απο που μωρρρρή;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Γαυρουκο μου πας καρφί για ixs talura 3.
    Ολο δέρμα.
    Αεριζομενο καλά.
    Φουλ ενίσχυση παντού.
    Προσιτή τιμή.
    Ο τζορτζοπουλος έχει φέρει και έχει νούμερα.(στο νέο μαγαζί)
    καλό αλλά μάλλον κλείνω προς αλπαην σελερ ή τα καρμπο4κουπε της σπιντι
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Γνωστό μαγαζί στην Αργυρούπολη
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινά γάντια
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 09:16
  2. Μίνι έρευνα αγοράς για καλοκαιρινά γάντια μηχανής
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF