Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 102

Θέμα: Νέο Κράνος (επιτέλους)

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    συμφωνώ αλλά και διαφωνώ!
    τι θέλω να πω,εγώ δεν κολλάω τόσο σε κόστος κράνους αλλά σε είδος και φιλοσοφία κράνους.
    είναι βέβαιο πως το dring είναι ασφαλέστερο από απλό κούμπωμα.πόσο ασφαλέστερο δεν ξέρω να σου πω αλλά σίγουρα είναι.
    Είναι βέβαιο πως ένα σπαστό κράνος σε δυνατό χτύπο(μεγαλύτερο από τα περίπου 30χλμ των προδιαγραφών) θα γίνει κομμάτια.
    Άρα τι λέω,πάρε ένα full face κρανάκι των 250ε χωρίς να πληρώνεις έξτρα σε μηχανισμούς flip και sun visor ιδανικά με dring και κάνεις τη δουλεία σου άριστα και με τη μέγιστη ασφάλεια για το 90% των περιπτώσεων.
    το τελευταιο ειναι σωστο.

    το σπαστο μπορει να ειναι το ιδιο καλο με το κλειστο αλλα θα ειναι πιο ακριβο. αρα σπαστο 200 ευρω, κλειστο 200ευρω ναι ειναι λογικο να ειναι καλυτερο το κλειστο. βεβαια σε τοσο χαμηλες τιμες, αν βγαλεις φπα, μεταφορικα, κερδος, branding κτλ, το πραγματικο κοστος του κρανους ειναι τελικα τοσο μικρο που παλι μπορει να ειναι τα ιδια. ψιλα γραμματα βεβαια.

    το dring ομως, δεν ειναι πιο ασφαλές. γιατι (?) θα μου πεις εσυ τωρα. γιατι το σωστο dring ειναι περαστο μεσα στα στρώματα του κέλυφους και ειναι μονοκομματο λουρι γυρω απο το κράνος. καποιες εταιριες για να αντιγράψουν τα "αγωνιστικα" κρανη εβαζαν 2 λουρια με πιρτσίνια στο κελυφος δεξια αριστερα. την ιδια στιγμη που αλλα κρανη ειχαν μονοκομματο λουρι αλλα στην ακρη ειχε άλλο κλειστρο μεταλλικο. συνεπως ειχες dring αλλα σε στουκο κοββότανε στην ενωση με το πιρτσίνι! μεταφέρανε δηλαδη το weak point σε σημειο που δεν το βλέπεις. καλο ε?! δεν ξερω αν υπαρχει ακομα τετοιο κρανος. λογικα οχι.. Παντως αν φτάσεις να ανοιξει το μεταλλικο κουμπωμα (οχι το πλαστικο της πλακας) δεν εχεις κεφάλι. δεν σε ενδιαφέρει το dring πλεον. γιαυτο και εχει αρκετες αλλαγες το 22.06 γιατι πρεπει να πιασει τους "εξυπνους" που κανανε τετοιες πατεντες και να διωξει τις βλακειες οπως το anvil test. Εχει βεβαια και "λαθη". Τα φθηνα κράνη θα βαρύνουν για το 22.06 και οχι γιατι ειναι πιο ασφαλες αλλα γιατι κοστιζει πολύ η πιστοποιηση. θελει καθε μεγεθος ξεχωριστο τεστ. οποτε θα φτιαχνουν λιγοτερα μεγεθη στο κελυφος απο xs εως xxl για να γλυτωσουν λεφτα.

    *ακομα υπαρχει η πατεντα με το πιρτσινι αλλα δεν ειναι το απλο που κοβοτανε. μην παρεξηγηθουμε.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το τελευταιο ειναι σωστο.

    το σπαστο μπορει να ειναι το ιδιο καλο με το κλειστο αλλα θα ειναι πιο ακριβο. αρα σπαστο 200 ευρω, κλειστο 200ευρω ναι ειναι λογικο να ειναι καλυτερο το κλειστο. βεβαια σε τοσο χαμηλες τιμες, αν βγαλεις φπα, μεταφορικα, κερδος, branding κτλ, το πραγματικο κοστος του κρανους ειναι τελικα τοσο μικρο που παλι μπορει να ειναι τα ιδια. ψιλα γραμματα βεβαια.

    το dring ομως, δεν ειναι πιο ασφαλές. γιατι (?) θα μου πεις εσυ τωρα. γιατι το σωστο dring ειναι περαστο μεσα στα στρώματα του κέλυφους και ειναι μονοκομματο λουρι γυρω απο το κράνος. καποιες εταιριες για να αντιγράψουν τα "αγωνιστικα" κρανη εβαζαν 2 λουρια με πιρτσίνια στο κελυφος δεξια αριστερα. την ιδια στιγμη που αλλα κρανη ειχαν μονοκομματο λουρι αλλα στην ακρη ειχε άλλο κλειστρο μεταλλικο. συνεπως ειχες dring αλλα σε στουκο κοββότανε στην ενωση με το πιρτσίνι! μεταφέρανε δηλαδη το weak point σε σημειο που δεν το βλέπεις. καλο ε?! δεν ξερω αν υπαρχει ακομα τετοιο κρανος. λογικα οχι.. Παντως αν φτάσεις να ανοιξει το μεταλλικο κουμπωμα (οχι το πλαστικο της πλακας) δεν εχεις κεφάλι. δεν σε ενδιαφέρει το dring πλεον. γιαυτο και εχει αρκετες αλλαγες το 22.06 γιατι πρεπει να πιασει τους "εξυπνους" που κανανε τετοιες πατεντες και να διωξει τις βλακειες οπως το anvil test. Εχει βεβαια και "λαθη". Τα φθηνα κράνη θα βαρύνουν για το 22.06 και οχι γιατι ειναι πιο ασφαλες αλλα γιατι κοστιζει πολύ η πιστοποιηση. θελει καθε μεγεθος ξεχωριστο τεστ. οποτε θα φτιαχνουν λιγοτερα μεγεθη στο κελυφος απο xs εως xxl για να γλυτωσουν λεφτα.

    *ακομα υπαρχει η πατεντα με το πιρτσινι αλλα δεν ειναι το απλο που κοβοτανε. μην παρεξηγηθουμε.
    τουλάχιστον συμφωνήσαμε πως οι 22.06 θα είναι αρκετά αυστηρότερες από τις ισχύουσες!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    ε ρε κόλλημα με το σπαστό κράνος

  4. #79
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    επιτέλους ευθυγραμμίστηκαν.... το ίδιο πράμα λένε αλλα πολλές φορές πάνω στην επιχειρηματολογία υποκύπτουν σε "kinky" εκφράσεις που διεγείρουν τους άλλοι και να σου καυγάδες..

    για το κράνος σπαστό vs φουλ φεις ήθελαν να γράψουν πως το δεύτερο κατασκευαστικά είναι "πιο άκαμπτο". Αυτό ήταν όλο, δηλαδή για ένα "άκαμπτο" παρεξηγήθηκαν
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    επιτέλους ευθυγραμμίστηκαν.... το ίδιο πράμα λένε αλλα πολλές φορές πάνω στην επιχειρηματολογία υποκύπτουν σε "kinky" εκφράσεις που διεγείρουν τους άλλοι και να σου καυγάδες..

    για το κράνος σπαστό vs φουλ φεις ήθελαν να γράψουν πως το δεύτερο κατασκευαστικά είναι "πιο άκαμπτο". Αυτό ήταν όλο, δηλαδή για ένα "άκαμπτο" παρεξηγήθηκαν
    αφου λεφτα για μηχανακι δεν εχουμε, για βενζινη.....δεν εχουμε, τι να κανουμε εδω μεσα?

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.583
    Τι ακάνς?α κάτς α μαλώς?
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #82
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Ρε,σταματηστε να εισαστε απολυτοι στις αποψεις σας και πολυ περισσοτερο να κολλαει το μυαλο σας να προσπαθησετε να πεισετε τον συνομιλητης σας οτι εσεις εχετε το δικιο ειδικα εαν μιλατε για ενα υποκειμενικο θεμα.

    Εγω ειμαι με τον Pete.Οχι sun visor,μονο d-ring και μεγαλο μπατζετ για κρανος ακομα και ας μην μου περισσευουν.Το κεφαλι μου θα βαλω μεσα.

    Αλλα ρε Pete και ο σχωρεμενος ο Μαρκος AGV φοραγε,προδιαγραφων Motogp σχεδιασμενο για το κεφαλι του,χωρις sun visor και με d-ring και του βγηκε το κρανος κατα την προσκρουση.

    Θα μου πεις 1/1.000.000,θα σου πω δικιο αλλα δεν παυει να ειναι γεγονος.

    Οποτε μην καθεστε και επιμενετε στην αποψη σας.Εφοσον περνανε συγκεκριμενες πιστοποιησεις παει να πει οτι ειναι ασφαλη.Σαφως και ενα ακριβο κρανος μπορει να ειναι ενα τσικ παραπανω πιο ασφαλες αλλα μην ξεχναμε οτι την τιμη ενος κρανους δεν την διαμορφωνει μονο το επιπεδο ασφαλειας που παρεχει αλλα και παραγοντες οπως η αεροδυναμικη,το σ
    χεδιο κ.α.

    Καντε λοιπον το καλυτερο που μπορειτε οταν ειναι να αγορασετε κρανος και μακρυα απο jet και σπαστα.Εκτος απο τα μειονεκτηματα που ηδη ειπωθηκαν(προστασια γναθου) εισαστε και σαν Ματαδες/Δ.Ι.Αδες οταν τα φορατε.

  8. #83
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Σχετικα με το d-ring, ενα ωραιο videακι απο τον θεουλη. https://www.youtube.com/watch?v=3KUdmwmhyxM

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    όταν πρωτοσκάσανε τα τεστάκια του Sharp , θυμάμαι οτι έγινε χαμός γιατί έβγαζε ένα νεότερο κράνος με πιστοποίηση ECE 22.05 των 100 Ε να τα πηγαίνει καλύτερα απο ένα παλαιότερο κράνος , επίσης 22.05 (αλλά μάλλον παλαιότερο revision) , να τα πηγαίνει πιο χάλια ενώ κόστιζε 400Ε. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι Sharp -> ευαγγέλιο αλλά είναι μια ενδιαφέρουσα οπτική στο θέμα , η δοκιμασία τους, ο τρόπος που τεστάρονται κλπα.

    Οπότε και το κόστος δεν είναι απόλυτο factor αλλά σίγουρα παρέχει ανέσεις (ηχομόνωση, εξαερισμό,αεροδυναμική ελέω wind tunnel κλπα ) .
    Άνεση σημαίνει οτι δεν κουράζομαι, άρα διατηρώ τη συγκέντρωση μου για περισσότερο , άρα εν δυνάμει μπορώ να αποφύγω πράγματα και να φτάσω πιο ξεκούραστος.

    Όλα που γράψατε καλά και όμορφα , το κεφάλι μας θέλουμε να προστατέψουμε οπότε τα ζυγίζει ο καθένας μας και κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
    Μην τρελαίνεστε όμως , ξεκινάμε οτι μια βασική απολύτως απαραίτητη προστασία παρέχουν και σταδιακά ανεβαίνει , ναι, πολλές φορές αναλογικά με τα χρήματα
    (ακόμα και το MIPS , όσο φθηνό και να είναι, κοστίζει έξτρα)

    Εμένα δεν μ'αρέσει που βλέπω ακόμη άτομα χωρίς κράνος (δε μιλάμε καν για υπόλοιπο εξοπλισμό) , ειδικά νέα παιδιά στα χωριά της περιοχής μου όταν τα κράνη πλέον δεν ξεκινούν απο απαγορευτικές τιμές.

  10. #85
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    όταν πρωτοσκάσανε τα τεστάκια του Sharp , θυμάμαι οτι έγινε χαμός γιατί έβγαζε ένα νεότερο κράνος με πιστοποίηση ECE 22.05 των 100 Ε να τα πηγαίνει καλύτερα απο ένα παλαιότερο κράνος , επίσης 22.05 (αλλά μάλλον παλαιότερο revision) , να τα πηγαίνει πιο χάλια ενώ κόστιζε 400Ε. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι Sharp -> ευαγγέλιο αλλά είναι μια ενδιαφέρουσα οπτική στο θέμα , η δοκιμασία τους, ο τρόπος που τεστάρονται κλπα.

    Οπότε και το κόστος δεν είναι απόλυτο factor αλλά σίγουρα παρέχει ανέσεις (ηχομόνωση, εξαερισμό,αεροδυναμική ελέω wind tunnel κλπα ) .
    Άνεση σημαίνει οτι δεν κουράζομαι, άρα διατηρώ τη συγκέντρωση μου για περισσότερο , άρα εν δυνάμει μπορώ να αποφύγω πράγματα και να φτάσω πιο ξεκούραστος.

    Όλα που γράψατε καλά και όμορφα , το κεφάλι μας θέλουμε να προστατέψουμε οπότε τα ζυγίζει ο καθένας μας και κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
    Μην τρελαίνεστε όμως , ξεκινάμε οτι μια βασική απολύτως απαραίτητη προστασία παρέχουν και σταδιακά ανεβαίνει , ναι, πολλές φορές αναλογικά με τα χρήματα
    (ακόμα και το MIPS , όσο φθηνό και να είναι, κοστίζει έξτρα)

    Εμένα δεν μ'αρέσει που βλέπω ακόμη άτομα χωρίς κράνος (δε μιλάμε καν για υπόλοιπο εξοπλισμό) , ειδικά νέα παιδιά στα χωριά της περιοχής μου όταν τα κράνη πλέον δεν ξεκινούν απο απαγορευτικές τιμές.
    Πολύ όμορφο σχόλιο.
    Ένα από τα βασικά στοιχεία που "γεννούν" ή αν θέλετε συγκρατούν τους αναβάτες στο πλαίσιο της ασφάλειας είναι η άνεση που δεν αναφέρθηκε καθόλου.

    Έτσι ένα ανοιγόμενο κράνος που χρησιμοποιείται από κάποιον διότι το διευκολύνει στην εργασία του είναι πολύ πιο ασφαλές από ένα full face που δυσκολεύει τη ζωή του και στο τέλος δε θα χρησιμοποιείται. Αυτό μπορεί να φαίνεται σαν στερεότυπο όταν συζητάμε για ασφάλεια όμως τελικά σημασία έχει η πραγματικότητα της ζωής διότι εκεί όλα βασίζονται στη πρακτικότητα. Οπότε πολύ ωραίες όλες οι πληροφορίες και σημαντικές και σίγουρα ενισχύουν και χτίζουν αντιλήψεις παραμένουν όμως στη σφαίρα της θεωρίας. Μια βόλτα στους δρόμους το αποδεικνύει.

    Διάβασα κάποια πράγματα για την εξέλιξη στη παθητική ασφάλεια στο κόσμο του αυτοκινήτου και μια κριτική για αυτά που συμβαίνουν στο κόσμο της μοτοσυκλέτας με κύριο αντικείμενο το 20ετές πάγωμα των προδιαγραφών 22.05 στα κράνη. Ο τρόπος που δόθηκε το παράδειγμα ήταν εντελώς άστοχος καθώς αντίστοιχες εξελίξεις έχουν συμβεί και στον κόσμο της μοτοσυκλέτας. Δεν είναι δυνατόν να λέμε ζώνες, αερόσακοι (1-2-3....9), esp VS κράνος.... είναι αστείο. Το κράνος δεν είναι ΤΟ ΜΟΝΟ παθητικό μέσο ασφάλειας που έχουμε.

    EDIT: Σε συνέχεια της τελευταίας μου παραγράφου θέλω να προσθέσω (μιας που τώρα είμαι σε υπολογιστή και σιχαίνομαι το πληκτρολόγιο του κινητού). Όπως στα αυτοκίνητα η παθητική ασφάλεια δεν έχει περιοριστεί στις ζώνες έτσι και στις μοτοσυκλέτες δεν έχει περιοριστεί μόνο στα κράνη, έχουν προστεθεί πολλά άλλα πράγματα.

    Σήμερα εκτός από τα κράνη έχουμε γιλέκα με αερόσακους και μπουφάν με αερόσακους. Έχουμε προστασίες αυχενικής χώρας. Έχουμε καλύτερα φώτα. Έχουμε ένα σκασμό ηλεκτρονικά βοηθήματα τα οποία πλέον ξεπερνούν κατά πολύ αυτά των αυτοκινήτων. Πριν από 20 χρόνια ελάχιστες μοτοσυκλέτες είχαν ABS, σήμερα έχουμε και Cornering ABS, έχουμε αισθητήρες κλίσης, έχουμε Traction Control, Cruise Control, Drive Modes για κάθε συνθήκη οδήγησης, Anti-wheelie, Ενεργητικές αναρτήσεις. Πολλά από αυτά επίσης ανήκουν στην παθητική ασφάλεια και άλλα στην ενεργητική. Όλα αυτά είναι πολύ χρήσιμα για τον μέσο οδηγό.
    Επιπλέον έχουμε πολύ καλύτερη και τεχνολογικά εξελιγμένη ένδυση. Έχουμε καλύτερα γάντια (ακόμη και θερμαινόμενα), καλύτερες μπότες πιο εργονομικές και με μεγαλύτερα στάνταρτς ασφαλείας. Είμαι σίγουρος ότι ξεχνάω και κάποια ακόμη...
    Όλα αυτά τι είναι, δεν συμμετέχουν στη καλύτερη ασφάλεια μας; Απλά συνηθίζουμε να τα ξεχνάμε.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 14/05/2022 στις 17:05.

  11. #86
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Εγώ μάλλον το μάτιασα το δικό μου NXR2 για να αλλάξω θέμα.
    Έχει ξεκινήσει και κάνει ένα σπαστικό τσίκι τσίκι σε κάθε κούνημα του κεφαλιού.

    Μέχρι τώρα ξέρω τα εξής. Το κάνει με μπαλακλάβα και χωρίς. Είτε με ανοιχτούς είτε με κλειστούς τους αεραγωγούς, όπως επίσης και με ανοιχτή η κλειστή τη ζελατίνα.
    Ο θόρυβος είναι σαν να χτυπάνε μυγάκια συνεχώς πάνω του...
    Το κάνει σίγουρα το κράνος γιατί το NXR (όχι 2) της κοπέλας μου που φόρεσα (ίδιο νούμερο με το δικό μου) δεν κάνει κιχ.

    Δοκίμασα χωρίς καθόλου ζελατίνα να δω αν φταίει αυτό (αλλά ο θόρυβος ήταν αρκετός και δεν μπόρεσα να καταλάβω - μπορεί και να μην το έκανε)
    Λίπανα τα λάστιχα της ζελατίνας (το κράνος είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 21 - δεν είμαι σίγουρος πως χρειαζόταν) και πάλι το κάνει...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  12. #87
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Εγώ μάλλον το μάτιασα το δικό μου NXR2 για να αλλάξω θέμα.
    Έχει ξεκινήσει και κάνει ένα σπαστικό τσίκι τσίκι σε κάθε κούνημα του κεφαλιού.

    Μέχρι τώρα ξέρω τα εξής. Το κάνει με μπαλακλάβα και χωρίς. Είτε με ανοιχτούς είτε με κλειστούς τους αεραγωγούς, όπως επίσης και με ανοιχτή η κλειστή τη ζελατίνα.
    Ο θόρυβος είναι σαν να χτυπάνε μυγάκια συνεχώς πάνω του...
    Το κάνει σίγουρα το κράνος γιατί το NXR (όχι 2) της κοπέλας μου που φόρεσα (ίδιο νούμερο με το δικό μου) δεν κάνει κιχ.

    Δοκίμασα χωρίς καθόλου ζελατίνα να δω αν φταίει αυτό (αλλά ο θόρυβος ήταν αρκετός και δεν μπόρεσα να καταλάβω - μπορεί και να μην το έκανε)
    Λίπανα τα λάστιχα της ζελατίνας (το κράνος είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 21 - δεν είμαι σίγουρος πως χρειαζόταν) και πάλι το κάνει...
    μήπως μπήκε κάποιο αντικείμενο απο τους αεραγωγούς? να το φυσούσες με πεπιεσμένο αέρα μαλακά να το πετάξει έξω? Διαφορετικά πήγαινε το στο μαγαζί που το πήρες έχει εγγύηση
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #88
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Για την ιστορία σήμερα πέρασα από το κατάστημα από όπου το πήρα. Τα παιδιά εκεί παραξενεύτηκαν που ακούω τρίξιμο σε Shoei αρχικά. Μετά από αρκετή ώρα ψάξιμο καταλήξαμε πως είναι ο θόρυβος από τα μαξιλαράκια της επένδυσης που τρίβονται στην πολυστερίνη. Όσο το φοράω μπορεί να στρώσει όπως κατάλαβα ή μπορεί και όχι δυστυχώς.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  14. #89
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Δλδ κανει τον θορυβο μπροστα τους και σου ειπαν αν εισαι τυχερος μπορει ο θορυβος να φυγει? Μαλάκες ειναι? Εγω θα τους έλεγα οτι έσκασα 500 και δεν με ενδιαφερει αν ειναι πολυστερινη ή χολιστερίνη. Απλά ΔΕΝ θελω να ακουω τσικι τσικι

  15. #90
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Είναι πολύ καθαρό και κολλά* ελαφρά το συνθετικό.
    Βάλε μια σταλιά ταλκ ενδιάμεσα.

    Αν βλέπεις το σημείο και είναι πολύ γυαλιστερό, τρίψε το με λίγο scotch Brite να ματαρει.

    *σαν να βεντουζαρει σε μικρά σημεία, όπως τρίζουν τα πιάτα με το δάκτυλο.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 18/05/2022 στις 13:45.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνοντας για νέο κράνος,
    από Ασωτος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 07:54
  2. Νεος Vstroμας και νέο κράνος.
    από andreasp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 23:22
  3. Νέο κράνος
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 16:20
  4. Νέο Κράνος
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 08:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF