Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 102 από 102

Θέμα: Νέο Κράνος (επιτέλους)

  1. #91
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως έκανα πολλά τεστάκια να δω από που προέρχεται ο θόρυβος. Γιατί ναι μεν το γρατζούνισμα της επένδυσης ακούγεται σε απότομες μετατοπίσεις, αλλά αυτός ο ήχος ακούγεται και στις μικροδονήσεις του κεφαλιού μου πάνω στη μηχανή. Εκτός μηχανής ακούγεται πιο δύσκολα. Έβγαλα αεραγωγούς πλαστικά ζελατίνες τα πάντα για να δω αν είναι κάτι τέτοιο. Χωρίς ζελατίνα δεν ακούω κάτι, αλλά είναι συνολικότερα πολύς ο θόρυβος για να καταλάβω. Με ζελατίνα και χωρίς αερογωγούς ακούγεται σίγουρα. Βασικά είχα εστιάσει σε αυτά τα σημεία που θα δείτε στις φωτογραφίες μιας και από εκεί δείχνει να έρχεται ο ήχος. Έλεγα αρχικά μήπως στα σπασίματα της πολυστερίνης κάνει Τσικ Τσικ η επένδυση. Επίσης σκεφτόμουν να παρεμβαλω ένα κομμάτι ύφασμα να δω αν θα σταματήσει ο θόρυβος.
    Αν σταματούσε ίσως χρειαζόμουν πιο παχιά κεντρική επένδυση.
    Σε κάθε περίπτωση η όλη φάση με έχει απογοητεύσει δυστυχώς τόσο που σκεφτόμουν απλά να πάρω ένα Arai Quantic (έτσι και αλλιώς ανάμεσα στα δύο ήμουν)
    https://i.postimg.cc/KYmSXk12/helmet1.jpg
    https://i.postimg.cc/1tzktk07/helmet2.jpg
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  2. #92
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    δεν ξέρω ποσο το χρησιμοποίησες, τώρα το πήρα εκανα και ενα 300ρι σε ταξιδι δεν κάνει ούτε τσικ ούτε τσουκ, εγώ θα έλεγα να πάς στο κατάστημα και να απαιτήσεις αντικατάσταση στην εγγύηση.

    στις εγγυήσεις γράφει το παρακάτω
    Your SHOEI helmet, while owned by you and subjected to normal use, is warranted to be free of defects in material and workmanship for a period of five (5) years from the date of your purchase and seven (7) years from date of manufacture (found on the inside of the helmet).

    Εναλλακτικά
    κάνε E-Mail: info@shoei.de
    https://www.shoei-europe.com/imprint/
    και μετέφερε τους τα όλα (ενδέχεται να χρειάζεται να κάνεις registration το κράνος) θα σου το αλλάξουν δεν γίνεται διαφορετικά
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #93
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Βασικά το χρησιμοποίησα περίπου 78 ώρες (2800χλμ) βάση του trip computer της μηχανή μου.
    Φαντάζομαι πως δεν μετράει στο trip την ώρα που είσαι σταματημένος οπότε να βάλουμε και ένα 50% πάνω σε αυτό.
    Η αλήθεια είναι πως στην αρχή και σε εμένα δεν έκανε κιχ και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Ξεκίνησε πριν λίγες μέρες, χωρίς να πέσει ή να χτυπηθεί και έκτοτε με έχει τρελάνει.

    Έστειλα ένα e-mail στην Shoei αναφέροντας την όλη ιστορία και καταλήγοντας πως όχι μόνο δεν βρίσκω τον θόρυβο φυσιολογικό, αλλά αντιθέτως θεωρώ πως είναι επικίνδυνος, αφού δεν μπορείς να συγκεντρωθείς στην οδήγηση και φυσικά κάνεις πονοκέφαλο μετά από κάποια ώρα πάνω στη μηχανή.
    Θα περιμένω απάντηση και θα ενημερώσω...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    τα μαξιλαρια δεν ακουμπανε το eps νομιζω. μπορεις να αναπαραγεις τον ηχο χωρις το κεφάλι σου μεσα? μετα χερια δηλαδη?

  5. #95
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Όχι όσο έχω την επένδυση πάνω.
    Αν ωστόσο περάσω τα χέρια μου από τις επιφάνειες που βλέπεις πιο πίσω στις φωτογραφίες που έχω βάλει, δημιουργείτε ένας παρόμοιος ήχος. Δεν λέω ίδιος καθώς άλλο το να το έχεις πάνω στο κρανίο σου και άλλο να το ακούς από μακριά...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  6. #96
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Ασχετο, ψωνισε η κοπελα εχθες Shark Spartan 1.2 Carbon. Φαινεται πολυ τιμιο κρανος.

  7. #97
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Για την ιστορία ο θόρυβος νομίζω πως χειροτερεύει και πάει.
    Ωστόσο μετά την επικοινωνία μου με την Shoei το e-mail πήγε με προώθηση στον εδώ αντιπρόσωπο που μου απάντησε απευθείας. Δυστυχώς στην σελίδα της Shoei δεν αναφέρεται ο Έλληνας αντιπρόσωπος καθόλου. Θα είχα αποφύγει τόσο την αγωνία, όσο και τις δοκιμές. Σήμερα πήγα το κράνος από εκεί για έλεγχο. Ήταν πολύ ευγενικοί, εξέτασαν ώρα το κράνος ενώ δοκίμασαν κάποιες επιδιορθώσεις μήπως και λύσουν το ζήτημα. Όταν μου το παρέδωσαν μου είπαν πως λογικά δεν έχουν λύσει το θέμα και αν το ξανακάνει θα το στείλουν στην Shoei. Μιλήσαμε εκ νέου μόλις επέστρεψα από το μαγαζί στο σπίτι μου και πλέον περιμένω τηλέφωνό τους για να πάω το κράνος μου εκεί. Γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος από τη στάση του αντιπροσώπου και ελπίζω πως με τον έναν ή τον άλλον τρόπο το ζήτημα θα λυθεί.
    Θα ενημερώσω σίγουρα για την όποια εξέλιξη.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Με τις νέες προδιαγραφές ECE 22-06...τι γινεται ??
    Δεν διαβασα ολα τα ποστ εαν εχει αναφερθει.

    Ψαξτο λιγο....

  9. #99
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Είναι πολύ σύνηθες πάντως αν προέρχεται από γυαλιστερή επιφάνεια και σχεδον σίγουρο όταν έχεις φρεσκοβαμμενα πλαστικά που κουμπωνουν μεταξύ τους.

    Οι λύσεις είναι σχετικά απλές ανάλογα το σημείο.
    Μπορείς να βάλεις κερί γυάλισματος με πινελακι,
    προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα σαν πάστα συναρμογής σε κάθε ένωση πέρα από τις επιφάνειες τριβής.
    Ταλκ με πιο μικρή διάρκεια τώρα που είναι καινούριο.
    Να περιμένεις να λειτουργήσει αντίστοιχα η σκόνη που μαζεύεται στα σημεία.

    Καθαρές λύσεις, τουλάχιστον οι δύο πρώτες, αρκετά φιλικές στα υλικά.

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Είναι πολύ σύνηθες πάντως αν προέρχεται από γυαλιστερή επιφάνεια και σχεδον σίγουρο όταν έχεις φρεσκοβαμμενα πλαστικά που κουμπωνουν μεταξύ τους.

    Οι λύσεις είναι σχετικά απλές ανάλογα το σημείο.
    Μπορείς να βάλεις κερί γυάλισματος με πινελακι,
    προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα σαν πάστα συναρμογής σε κάθε ένωση πέρα από τις επιφάνειες τριβής.
    Ταλκ με πιο μικρή διάρκεια τώρα που είναι καινούριο.
    Να περιμένεις να λειτουργήσει αντίστοιχα η σκόνη που μαζεύεται στα σημεία.

    Καθαρές λύσεις, τουλάχιστον οι δύο πρώτες, αρκετά φιλικές στα υλικά.
    μάλλον κακη κατασκευη ειναι. πιθανων να τριβετε το eps εσωτερικα οπως κουναει το κεφαλι. ισως τα στρωματα να μην ειναι κολλημενα σωστα.

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Καλησπέρα σε όλους !

    Πήρα και εγώ ένα NXR 2 μετά απο δοκιμή , το παρέλαβα , το φόρεσα σε βόλτα σήμερα , το νιώθω μια χαρά αλλά μετά που το έβγαλα ,
    παρατήρησα ότι μου άφησε / μου πάτησε το δέρμα στο κεφάλι αφήνοντας μια γραμμή (λες και πέρασε κοριός ) , κοντά στα μαλλιά (όσα έχουν μείνει ).

    Εγώ δεν ένιωσα κάτι αρνητικό απο την εσωτερική ραφή που άφησε τη προσωρινή γραμμή , το βρίσκετε φυσιολογικό αυτό ?
    Θα πέσουν λίγο τα μαξιλαράκια και θα χαλαρώσει η όλη φάση ?
    Να σημειώσω οτι σήμερα μιλάμε για 30+ βαθμούς έξω.

    Κατα τα άλλα, έπαθα πλάκα (θετικά) με τις ππριες που διάβαζα για θόρυβο κ αχ καλέ

    Σε γυμνό μηχανάκι είναι εκπληκτικά ήσυχο (για σπορ κράνος) , μπορείς να είσαι και με ανοιχτή μέχρι τα 100 , αεροδυναμικά είναι αψεγάδιαστο,
    μεγάλο εύρος πεδίου / ορατότητας.
    Δεν τρελάθηκα με τη ποιότητα σε μερικά σημεία αλλά εκεί που πραγματικά μετράει , φαίνεται να αξίζει μέχρι και το τελευταίο του ευρώ.

  12. #102
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Χθες μετά από αρκετά μεγάλη ταλαιπωρία συνολικά, το κράνος αντικαταστάθηκε από την Shoei!!!

    Για την ιστορία, χρειάστηκε ένα αρκετά αυστηρό e-mail στην Shoei η οποία με παρέπεμψε για έλεγχο στον αντιπρόσωπο που είναι ο Τζορτζόπουλος. Το είδε 2 φορές και δοκίμασε δύο διαφορετικές λύσεις σε επικοινωνία μαζί τους, χωρίς αποτέλεσμα. Στη συνέχεια το κράνος ταξίδεψε στη Shoei στη Γερμανία, επέστρεψε μετά από ένα μήνα, αλλά παρά τις προσπάθειές τους ο τριγμός παρέμεινε. Δυστυχώς ο Αύγουστος ήταν ένας ακόμα μήνας αναμονής για απάντηση σχετικά με το πώς θα προχωρήσουμε και τελικώς χθες το κράνος αντικαταστάθηκε. Να σημειωθεί εδώ πως ο Τζορτζόπουλος για να μην περιμένω περισσότερο μου έδωσε κράνος που είχε ήδη stock αντί να περιμένει να του στείλουν την αντικατάσταση.

    Υ.Γ.1. Σε μία από τις τελευταίες βόλτες, άλλαξα κράνος με την κοπέλα μου σε διαδρομή στην Ιωνία οδό και παρατήρησε εύστοχα πως το δικό της NXR (όχι NXR2) φέρνει μέσα σαφώς περισσότερο δροσερό αέρα από τους πάνω αεραγωγούς.
    Σήμερα με το νέο μου πλέον κράνος (το οποίο δεν τρίζει) παρατήρησα πως η διαφορά στον εξαερισμό είναι μεγάλη. Οι δύο επάνω πλευρικοί αεραγωγοί φέρνουν σαφώς περισσότερο αέρα μέσα και δεν σφυρίζουν όπως σφύριζαν στο προηγούμενο. Γενικότερα χωρίς τον διαρκή τριγμό πλέον απολαμβάνεις πόσο αθόρυβο είναι το κράνος ακόμα και με ταχύτητες αρκετά εκτός ορίου.

    Υ.Γ.2. Η αντικατάσταση αφορά μόνο το κέλυφος του κράνους. Κουτιά, χαρτιά, εσωτερικές επενδύσεις και ζελατίνα παραμένουν αυτές του προηγούμενου κράνους.

    Υ.Γ.3. Άψογος ο Τζορτζόπουλος σαν αντιπρόσωπος από την αρχή ως το τέλος. Με εξυπηρέτησε ο Τόλης που δουλεύει εκεί και ήταν πάντα ευγενικός και εξαρχής με διαβεβαίωσε πως το θέμα θα λυθεί είτε με επισκευή, είτε με αντικατάσταση. Χωρίς "μα" "μου" "ίσως" και "θα δούμε". Σε κάθε επικοινωνία που είχαμε ήταν καθησυχαστικός και σίγουρος για το αποτέλεσμα, χωρίς ούτε μια φορά να αφήσει περιθώρια να πιστέψω πως υπάρχει πιθανότητα να πάρω απαντήσεις του στυλ "είναι φυσιολογικό" ή "δεν ακούμε κάτι".

    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν!!!
    Λέω τώρα να του πάρω μια φωτοχρωμική ζελατίνα και να το εξοπλίσω με ενδοεπικοινωνία...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνοντας για νέο κράνος,
    από Ασωτος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 07:54
  2. Νεος Vstroμας και νέο κράνος.
    από andreasp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 23:22
  3. Νέο κράνος
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 16:20
  4. Νέο Κράνος
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 08:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF