Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Μια βοηθεια περι υδραυλικων

  1. #31
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μαλλον παρεξηγησατε τα λεχθεντα μου..

    Οι τιμες εργατωρας διαμορφωνονται ΜΟΝΟ οταν υπαρχει ΠΛΗΡΗΣ 8ωρη απασχοληση..
    (αν π.χ. χρειαζομαι 100€ την μερα για εξοδα και κερδος και κανω 2 επισκευες, μεσο ορο, ποσο θα χρεωσω την καθε μια..??)
    αυτό θα είχε ισχύ αν και μόνο ερχόταν στην βλάβη μίση ώρα αφού τον καλούσα και όχι τρεις μέρες μετά.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και εδώ ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Για την ίδια δουλειά αλλιώς χρεώνουν στην Αθήνα αλλιώς στην Θεσσαλονίκη αλλιώς στην επαρχία κτλπ. Στο εξωτερικό οι τεχνικοί γενικώς παίρνουν πολύ περισσότερα χρήματα ένας λόγος είναι ότι πληρώνονται με την ώρα και όχι όπως εδώ με το τι (δουλειά) θα κάνουν. Αυτός είναι και ένας λόγος που υπάρχουν τόσα βίντεο DIY ώστε όσοι θέλουν να αποφύγουν τον μάστορα προσπαθούν μόνοι τους. Υπάρχουν και πολλές ταινίες που σατηριζουν την προσπάθεια να το φτιάξουν μονοι τους όπως και θίγουν και την υπερβολική τιμή όσο και την καθυστέρηση των τεχνικών επίσης στις ταινίες ιδίως τις αμερικανικές θίγουν και τους δικηγόρους.

  3. #33
    εγω πάλι θα πω το εξης.
    Αν δεν το κάνεις μόνος σου πρέπει να πληρώσεις. Άλλωστε μπορεί να προκάλεσες και περεταίρω ζημιά με το εργαλείο σου (παθών).Στο κάτω κάτω το να ξέρεις να ξεβιδώνεις βίδες είναι εύκολο. Το να ξέρεις ποια να ξεβιδώσεις με τι εργαλείο και με τι αξεσουάρ (αν χρειάζονται) είναι κατι.....εεε??

    ΠΣ : Δεν είμαι υδραυλικός, ηλεκτρολόγος και τα συναφή επαγγέλματα

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος

    Ψαχνουμε να βρουμε το ΠΩΣ οριζονται οι τιμες..
    Οι τιμές πάντα ορίζονται από το πορτοφόλι του πελάτη.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Ολα ξεβιδωνουν
    .
    .
    .
    .
    να κανεις λιγο μπρος πισω να ξεκολλήσει
    Κυριοι ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ
    Τελικα ετσι ειχαν τα πραγματα
    Σημερα επιστρατευσα ολη την ηρεμια μετα τα νευρα που απεκτησα προχθεςκαι την τρομερη μυικη μου δυναμη και τελικα ξελασκαραν τα γ@μιδι@
    Εβαλα καινουρια εβαλα και την βρυση και πλεον εχουμε νερο

    Τωρα αν εχει γινει καποια ζημια προς τα μεσα τι θα πρεπει να περιμενω;Να βρω υγρασιες μεσα στο δικο μου μπανιο;
    Στους απο κατω;
    Τωρα δεν βλεπω να εχω καθολου νερα στο χωρο μου

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Κυριοι ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ
    Τελικα ετσι ειχαν τα πραγματα
    Σημερα επιστρατευσα ολη την ηρεμια μετα τα νευρα που απεκτησα προχθεςκαι την τρομερη μυικη μου δυναμη και τελικα ξελασκαραν τα γ@μιδι@
    Εβαλα καινουρια εβαλα και την βρυση και πλεον εχουμε νερο

    Τωρα αν εχει γινει καποια ζημια προς τα μεσα τι θα πρεπει να περιμενω;Να βρω υγρασιες μεσα στο δικο μου μπανιο;
    Στους απο κατω;
    Τωρα δεν βλεπω να εχω καθολου νερα στο χωρο μου
    Αν έχεις κάνει ζημιά, περίμενε σε κανένα 6μηνο να σου την πέσουν οι από κάτω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οι επιστημες ειδικα αυτες που σπουδαζονται απο χομπυ με τα λεφτα του μπαμπα και συνηθως δεν εχουν και καμμια οικονομικη εξασφαλιση ,μια χαρα ειναι.Η μουντζα δεν ηταν γι αυτες, αλλα για τον μπολενο χαριτολογωντας,τα υπολοιπα δεν ειναι δικα μου αλλα της στατιστικης υπηρεσιας της Ελλαδος οσον αφορα την χαμηλη-μεση φορολογικη δηλωση του μεσου ελευθερου επαγγελματια.Οσον αφορα αν σ αρεσει ή οχι το υφος μου, ταχουμε πει και παλαιοτερα μην τα ξαναλεμε γιατι γινομαστε κουραστικοι.Οσον αφορα την τελευταια παραγραφο σιγουρα ΔΕΝ τα θεωρουμε ΑΚΟΠΑ.
    Πάνο έχεις παρεξηγήσει τα "εργαλεία" που εργαζόμαστε.
    Συγκεκριμένα η ιστορία της τέχνης είναι το νούμερο ένα εργαλείο μου σαν σχεδιαστής σε όλη μου την πορεία.
    Την διδάχθηκα από τρείς ιστορικούς τέχνης για μάλλον 4 εξάμηνα και θεωρώ ότι είχα μικρή επαφή.

    Την προτείνω σε κάθε επαγγελματία που εφαρμόζει τέχνες και σε όλους τους υπόλοιπους γιατί θα σας δώσει το εύρος
    της οπτικής να εκτιμάτε όσα βλέπετε πολύ πιο ουσιαστικά. Δημιουργεί "θέσεις" στην αντίληψη μας που πλέον γεμίζουν
    χωρίς κόπο με πληροφορίες από κάθε είδους τέχνη, αρχιτεκτονική, μηχανολογία και οτιδήποτε άλλο μας ενδιαφέρει
    δυναμώνοντας συνέχεια το εργαλείο που αποκτήσαμε διαβάζοντας ιστορία της τέχνης.

    Έτσι χωρίς να προσπαθούμε πέρα από το ενδιαφέρον μας, το εργαλείο που έχουμε εστιάζει στα ενδιαφέροντα μας.
    Επίσης διατηρούμε εύκολα γνώσεις που τις χρειαζόμαστε από το παρελθόν.

    Το να βλέπεις το κάθε σαχλοκούδουνο στα 20, ντυμένη σαν έκρηξη να μιλάει με στόμφο, μπορεί να σου φαίνεται χαζό κ.λπ.
    Να είσαι σίγουρος ότι οι επιδόσεις της στην μεταδοτικότητα είναι πολλές και θα δημιουργήσει πολλούς πλήρεις επαγγελματίες.
    Ακόμα και αν δεν διδάξει, ακολουθήσει κάτι άλλο ή ασχοληθεί με την οικογένεια, εξακολουθεί να είναι ένα χρήσιμο άτομο στην κοινωνία
    και να προσφέρει.

    κάτι που δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε για αυτούς που μπαινοβγαίνουν στο Πάντειο για παράδειγμα..

  8. #38
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πάνο έχεις παρεξηγήσει τα "εργαλεία" που εργαζόμαστε.
    Συγκεκριμένα η ιστορία της τέχνης είναι το νούμερο ένα εργαλείο μου σαν σχεδιαστής σε όλη μου την πορεία.
    Την διδάχθηκα από τρείς ιστορικούς τέχνης για μάλλον 4 εξάμηνα και θεωρώ ότι είχα μικρή επαφή.

    Την προτείνω σε κάθε επαγγελματία που εφαρμόζει τέχνες και σε όλους τους υπόλοιπους γιατί θα σας δώσει το εύρος
    της οπτικής να εκτιμάτε όσα βλέπετε πολύ πιο ουσιαστικά. Δημιουργεί "θέσεις" στην αντίληψη μας που πλέον γεμίζουν
    χωρίς κόπο με πληροφορίες από κάθε είδους τέχνη, αρχιτεκτονική, μηχανολογία και οτιδήποτε άλλο μας ενδιαφέρει
    δυναμώνοντας συνέχεια το εργαλείο που αποκτήσαμε διαβάζοντας ιστορία της τέχνης.

    Έτσι χωρίς να προσπαθούμε πέρα από το ενδιαφέρον μας, το εργαλείο που έχουμε εστιάζει στα ενδιαφέροντα μας.
    Επίσης διατηρούμε εύκολα γνώσεις που τις χρειαζόμαστε από το παρελθόν.

    Το να βλέπεις το κάθε σαχλοκούδουνο στα 20, ντυμένη σαν έκρηξη να μιλάει με στόμφο, μπορεί να σου φαίνεται χαζό κ.λπ.
    Να είσαι σίγουρος ότι οι επιδόσεις της στην μεταδοτικότητα είναι πολλές και θα δημιουργήσει πολλούς πλήρεις επαγγελματίες.
    Ακόμα και αν δεν διδάξει, ακολουθήσει κάτι άλλο ή ασχοληθεί με την οικογένεια, εξακολουθεί να είναι ένα χρήσιμο άτομο στην κοινωνία
    και να προσφέρει.

    κάτι που δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε για αυτούς που μπαινοβγαίνουν στο Πάντειο για παράδειγμα..
    Να προσθέσω εδώ ένα απόσπασμα από το βιβλίο «διαθήκη» που προέκυψε από λόγια του Ροντέν και νομίζω το πήραν από την εισαγωγή κάποιου άλλου βιβλίου, μόνο στα ελληνικά το βρήκα σε αυτήν τη μορφή.
    Αναφέρεται φυσικά στους γλύπτες αλλά η γενική ιδέα ισχύει συνολικά

    « Η τέχνη δεν είναι παρά αίσθημα. Όμως, δίχως τη βαθιά γνώση των όγκων, των αναλογιών, των χρωμάτων, χωρίς τη δεξιοτεχνία του χεριού, και το πιο ζωντανό αίσθημα παραλύει. Τι θα 'χε απογίνει κι ο πιο μεγάλος ποιητής, σε μια ξένη χώρα, αν δεν ήξερε τη γλώσσα της; Ανάμεσα στη νέα γενιά καλλιτεχνών, υπάρχουν πολλοί ποιητές που, δυστυχώς αρνούνται να μάθουν να μιλούν. Κι έτσι τραυλίζουν μονάχα»

    Το εικοσάχρονο σαχλοκούδουνο πάντως είναι μάλλον αυτό που τραυλίζει, όχι ότι δεν μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι σπουδαίο αν μελετήσει αυτό που του αρέσει αλλά τα περισσότερα μένουν στον στόμφο.

    Με τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πάνο έχεις παρεξηγήσει τα "εργαλεία" που εργαζόμαστε.
    Συγκεκριμένα η ιστορία της τέχνης είναι το νούμερο ένα εργαλείο μου σαν σχεδιαστής σε όλη μου την πορεία.
    Την διδάχθηκα από τρείς ιστορικούς τέχνης για μάλλον 4 εξάμηνα και θεωρώ ότι είχα μικρή επαφή.

    Την προτείνω σε κάθε επαγγελματία που εφαρμόζει τέχνες και σε όλους τους υπόλοιπους γιατί θα σας δώσει το εύρος
    της οπτικής να εκτιμάτε όσα βλέπετε πολύ πιο ουσιαστικά. Δημιουργεί "θέσεις" στην αντίληψη μας που πλέον γεμίζουν
    χωρίς κόπο με πληροφορίες από κάθε είδους τέχνη, αρχιτεκτονική, μηχανολογία και οτιδήποτε άλλο μας ενδιαφέρει
    δυναμώνοντας συνέχεια το εργαλείο που αποκτήσαμε διαβάζοντας ιστορία της τέχνης.

    Έτσι χωρίς να προσπαθούμε πέρα από το ενδιαφέρον μας, το εργαλείο που έχουμε εστιάζει στα ενδιαφέροντα μας.
    Επίσης διατηρούμε εύκολα γνώσεις που τις χρειαζόμαστε από το παρελθόν.

    Το να βλέπεις το κάθε σαχλοκούδουνο στα 20, ντυμένη σαν έκρηξη να μιλάει με στόμφο, μπορεί να σου φαίνεται χαζό κ.λπ.
    Να είσαι σίγουρος ότι οι επιδόσεις της στην μεταδοτικότητα είναι πολλές και θα δημιουργήσει πολλούς πλήρεις επαγγελματίες.
    Ακόμα και αν δεν διδάξει, ακολουθήσει κάτι άλλο ή ασχοληθεί με την οικογένεια, εξακολουθεί να είναι ένα χρήσιμο άτομο στην κοινωνία
    και να προσφέρει.

    κάτι που δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε για αυτούς που μπαινοβγαίνουν στο Πάντειο για παράδειγμα..
    Σωστά τα παραπάνω ,αλλά σωστό και το "σπουδές από χόμπυ" στην προκειμένη.
    Τουλάχιστον στην Ελλάδα.

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Ρε σεις οι 3 από πάνω με την τέχνη και την όποια ιστορία της... Τι σχέση έχει με την βρύση/μπαταρία που ήθελε να αλλάξει ο άνθρωπος;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις οι 3 από πάνω με την τέχνη και την όποια ιστορία της... Τι σχέση έχει με την βρύση/μπαταρία που ήθελε να αλλάξει ο άνθρωπος;

    Ε πως αφου εβαλα ολη μου την τεχνη

  12. #42
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις οι 3 από πάνω με την τέχνη και την όποια ιστορία της... Τι σχέση έχει με την βρύση/μπαταρία που ήθελε να αλλάξει ο άνθρωπος;

    Με τη βρύση δεν ξέρω, παρόλο που έβαλε όλη του την τέχνη , αλλά έχει άμεση σχέση με το μοτο.γρ. Έτσι δεν κάνουμε πάντα σε όλα τα θέματα;

  13. #43
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Προφανώς παρεξηγηθην. (Ως συνήθως ,και από τους συνήθεις)Οπως προείπα και επαναλαμβάνω,η ιστορία της τέχνης σαν γνωστικό αντικείμενο,μια χαρά είναι.Η αναφορά μου σ αυτήν αφορούσε την οικονομική άνεση των σπουδαζοντων ταύτην,εις την αλλοδαπήν,χρησιμοποιώντας τα χρήματα των φοροδιαφευγοντων γονέων,και σίγουρα των περισσότερων εξ αυτών μη ενδιαφερομένων για την οικονομικήν τους αποκατάστασιν εκ της επιστήμης που εσπούδασαν.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 08/05/2022 στις 13:39.

  14. #44
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Δε μπορεί δηλαδή ο μπετατζης να είναι ταυτόχρονα και καλλιτέχνης και μαστόρ;

    Τη μπετονιερα μην κατηγορας...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις οι 3 από πάνω με την τέχνη και την όποια ιστορία της... Τι σχέση έχει με την βρύση/μπαταρία που ήθελε να αλλάξει ο άνθρωπος;

    Και τα υδραυλικά τέχνη είναι άσχετα αν δεν περιλαμβάνεται στις καλές τέχνες και εμπεριέχει ιστορία τεχνικών εκατονταετηρίδων εμπειρίας και τελικά πλέον είναι επιστήμη.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια περι ποδηλατου...
    από karv1982 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2012, 12:59
  2. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2010, 20:54
  3. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 11:57
  4. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.......
    από iannis στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2006, 09:30
  5. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF