Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Α2 και Honda CBR 400RR

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2022
    Μηνύματα
    4

    Question Α2 και Honda CBR 400RR

    Καλησπέρα,

    τώρα θέλω να μπω και εγώ στον χώρο της μοτοσικλέτας και έχω δύο ερωτήσεις

    1)είμαι γεννημένος το 02, γίνεται να βγάλω Α2 τώρα ή πρέπει να περιμένω μέχρι τον οκτώβριο που έχω γενέθλια και θα κλείσω τα 20;

    2) σκοπέυω να πάρω ενα ΚΤΜ 390 duke, που μπορείς να το οδηγείς με Α2, αλλά βρήκα μία προσφορά για μια Honda CBR 400RR ΝC23 στα μισά λεφτά, που δεν μπορώ να προσπεράσω.
    Ξέρω οτι δεν γίνεται να την οδηγεί κανείς με Α2, και για αυτό έψαξα και βρήκα κάτι κιτ (λινκ πιο κάτω) για να περιορίσει την ιπποδύναμη, αλλά είναι από την αγγλία με αγγλικά
    χαρτιά. Γνωρίζει κανείς αν αρχικά δουλεύει, αν θα δεχτεί εδώ κανείς τα έγγραφα ή αν μπορώ να βρώ κάτι αντίστοιχο ελληνικό;

    ευχαριστώ πολύ, κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη

    λινκ: https://a2restrictors.com/products/h...estrictor-kit?
    Τελευταία τροποποίηση από p4n4; 05/05/2022 στις 18:16.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    1) Πρέπει να τα έχεις κλείσει.
    2) Υπάρχουν κανονικά restriction kits στην Ελλάδα που έχει κάθε σχολή οδηγών σε όλα τα μοντέλα που ξεπερνάνε το όριο(cb400, er5 κλπ), αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να το κάνεις ως ιδιώτης. Σίγουρα δεν χάνεις κάτι να πάρεις ένα τηλέφωνο σε κάποιον διεκπεραιωτή να ρωτήσεις.

    Έχεις άψογο γούστο στις μηχανές, ακόμα και να μην σου βγει με το cbr-άκι.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2022
    Μηνύματα
    4
    ευχαριστώ για την απάντηση, όταν λες διεκπεραιωτή εννοείς σε κάποια σχολή οδηγών ή σε κάποιο συνεργείο;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Πολλά τέτοια παλια μηχανάκια δεν αναγράφουν ιπποδύναμη στην άδεια ( ίσως λόγο του ότι δεν είχαν τρόπο να τα βρούνε, ανοργάνωτο κράτος,δεν τους ενοιαζε-οριζε ο νόμος) οπότε ίσως υπάρχει μια τρύπα,. Το να βρούνε μέσω κάποιου χαρτιού πόσα άλογα έβγαζε όταν εισαχθηκε ίσως λίγο δύσκολο και θα πάρει ώρα, γραφειοκρατεία.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2022
    Μηνύματα
    4
    ξέρω γω επικίνδυνο μου φαίνεται, μια αναζήτηση στο google να κάνει ο άλλος αμέσως θα δει τα 60 αλογα που έβγαζε πριν 30 χρόνια και θα με μαζέψουν, τώρα βέβαια δεν ξέρω αν έχει πεθάνει κάνα άλογο και έχουν φτάσει στο όριο 47hp

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p4n4 Προβολή μηνύματος
    ξέρω γω επικίνδυνο μου φαίνεται, μια αναζήτηση στο google να κάνει ο άλλος αμέσως θα δει τα 60 αλογα που έβγαζε πριν 30 χρόνια και θα με μαζέψουν, τώρα βέβαια δεν ξέρω αν έχει πεθάνει κάνα άλογο και έχουν φτάσει στο όριο 47hp
    Τα άλογα πάνω στον κινητήρα ενίοτε ψοφάνε, στα χαρτιά όμως, ποτέ....
    Περίμενε λίγους μήνες να τα κλείσεις και πάρε ένα σύγχρονο για Α2 να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου στις βόλτες....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2022
    Μηνύματα
    4
    αμα βάλω το restrictor και κανω δυναμομέτρηση για να δείξω ότι είναι στα 35kW, γινεται να αλλάξει η άδεια ή αν θα το δεχτεί κανείς για ασφάλεια ή σε μπλόκο

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p4n4 Προβολή μηνύματος
    αμα βάλω το restrictor και κανω δυναμομέτρηση για να δείξω ότι είναι στα 35kW, γινεται να αλλάξει η άδεια ή αν θα το δεχτεί κανείς για ασφάλεια ή σε μπλόκο
    Αν η δυναμομέτρηση δεν γίνει από επίσημο φορέα ,τότε το μηχανάκι θα έχει πάλι τα ίδια άλογα από όταν βγήκε από το εργοστάσιο στα μάτια του νόμου.
    Μην μπλέξεις. Πάρε σύγχρονο φιμωμένο από αντιπροσωπεία που θα αναγράφεται στην πρώτη άδεια και καλές βόλτες!
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p4n4 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    βρήκα μία προσφορά για μια Honda CBR 400RR ΝC23

    Ξέρω οτι δεν γίνεται να την οδηγεί κανείς με Α2, και για αυτό έψαξα και βρήκα κάτι κιτ (λινκ πιο κάτω) για να περιορίσει την ιπποδύναμη, αλλά είναι από την αγγλία με αγγλικά χαρτιά. Γνωρίζει κανείς αν αρχικά δουλεύει, αν θα δεχτεί εδώ κανείς τα έγγραφα ή αν μπορώ να βρώ κάτι αντίστοιχο ελληνικό;
    Το NC23, το επονομαζόμενο και ως tri-arm δεν είναι και τόσο καλό, με χειρότερό του, ότι φοράει 18'' πίσω λάστιχο, και ΕΙΔΙΚΑ στις μέρες μας, με τις ελλείψεις στην αγορά, δεν θα βρίσκεις καλό λάστιχο να βάλεις. Πολλοί με NC23, το αναβαθμίζουν με τροχούς NC29 που είναι και πιο ''HRC'' στην εμφάνιση και φοράνε σύχρονες διαστάσεις σε ''Η'' ελαστικά.

    Αν θα μπλέξεις με CBR400RR, μπλέξε με NC29 το επονομαζόμενο και gull-arm. Είναι πιο καλοστημένο, έχει 17ρηδες τροχούς, και γενικά τα βρίσκεις και σε καλύτερη κατάσταση. Κι αν σου πω, ότι γίνεται να μπει μοτέρ CBR900RR στο πλαίσιό του, θα σαρέσει για το μέλλον ακόμα καλύτερα.

    Τα 400ρια της δεκαετίας '90 δεν ξέρω κατά πόσο, το τότε σύστημα μηχανοργάνωσης, είχε πεδίο ιπποδύναμη στο φακελό τους. ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ το Ελληνικό κράτος, να ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ να κρίνει αν κάνει για Α2 ή όχι, εξαιτίας ακριβώς αυτού του μηχανογραφικού κενού. Αυτό όμως, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να στο πει με απόλυτη σιγουριά.

    Τα κιτ περιορισμού, δεν προβλέπονται στην Ελληνική νομοθεσία, σαν aftermarket τοποθέτηση. ΔΕΝ μπορείς να περιορίσεις ΜΕΤΑ την έκδοση άδειας κυκλοφορίας μια μοτοσυκλέτα, και να γίνει Α2. Επιτρέπει ΜΟΝΟ καινούρια μοτοσυκλέτα, περιορισμένη από το εργοστάσιο-εισαγωγέα.

    Με CBR400RR θα σου έλεγα να μπλέξεις ΑΦΟΥ αποκτήσεις μια κάποια καλούτσικη οδηγική εμπειρία και μια κάποια επισκευαστική εμπειρία, κοινώς να μάθεις να μαζεύεις πραγματάκια μόνος σου. Σε κάθε περίπτωση, ΔΕΝ θα σου πρότεινα CBR400RR των 90s για καθημερινή κύριας χρήσης μοτοσυκλέτα. Για να την έχεις χόμπυ, και να την βγάζεις σε επιλεγμένες βόλτες ναι, αλλά για κύρια μοτοσυκλέτα, προσανατολίσου σε κάτι άλλο.

    Κάτι ξέρω από CBR400RR μια φορά και δύο φορές και στα λέω αυτά.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 05/05/2022 στις 22:09.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Έχεις κάτσει επάνω στο CBR; Αν είσαι κάπως ψηλός ή εύσωμος, δεν θα βολευτείς.
    Είναι πολύ μικρό.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Διεκπεραιωτής είναι διεκπεραιωτής, θεωρητικά είναι άνθρωποι που σου προσφέρουν την υπηρεσία της διεκπεραίωσης κάποιας διαδικασίας επειδή εσύ δεν έχεις χρόνο ή δεν θες να ασχοληθείς, πρακτικά, αν δώσεις τα ποσά που ζητάνε, μπορούν να κάνουν κάποια πράγματα που κανονικά δεν θα'πρεπε να γίνονται ή που γίνονται σε πολύ ειδικές περιπτώσεις αν πηγαίνεις με τον σταυρό στο χέρι, google-αρέ το να δεις τι και πως.

    Το πρόβλημα με αυτό που σου λένε τα παιδιά, ότι δεν αναγράφεται πάνω στην άδεια η ιπποδύναμη, μπορεί να είναι οκ από πάρα πολλές απόψεις, αλλά με ασφαλιστικές ή με έναν πολύ ενοχλητικό αστυνομικό μπορεί να σου δημιουργήσει από πονοκέφαλο έως πολύ μεγάλο πρόβλημα. Οπότε αν δεν μπορείς να το κάνεις σωστά, με αναγραφόμενη ιπποδύναμη πάνω στην άδεια, εγώ δεν θα το'κανα καν.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το NC23, το επονομαζόμενο και ως tri-arm δεν είναι και τόσο καλό, με χειρότερό του, ότι φοράει 18'' πίσω λάστιχο, και ΕΙΔΙΚΑ στις μέρες μας, με τις ελλείψεις στην αγορά, δεν θα βρίσκεις καλό λάστιχο να βάλεις. Πολλοί με NC23, το αναβαθμίζουν με τροχούς NC29 που είναι και πιο ''HRC'' στην εμφάνιση και φοράνε σύχρονες διαστάσεις σε ''Η'' ελαστικά.

    Αν θα μπλέξεις με CBR400RR, μπλέξε με NC29 το επονομαζόμενο και gull-arm. Είναι πιο καλοστημένο, έχει 17ρηδες τροχούς, και γενικά τα βρίσκεις και σε καλύτερη κατάσταση. Κι αν σου πω, ότι γίνεται να μπει μοτέρ CBR900RR στο πλαίσιό του, θα σαρέσει για το μέλλον ακόμα καλύτερα.

    Τα 400ρια της δεκαετίας '90 δεν ξέρω κατά πόσο, το τότε σύστημα μηχανοργάνωσης, είχε πεδίο ιπποδύναμη στο φακελό τους. ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ το Ελληνικό κράτος, να ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ να κρίνει αν κάνει για Α2 ή όχι, εξαιτίας ακριβώς αυτού του μηχανογραφικού κενού. Αυτό όμως, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να στο πει με απόλυτη σιγουριά.

    Τα κιτ περιορισμού, δεν προβλέπονται στην Ελληνική νομοθεσία, σαν aftermarket τοποθέτηση. ΔΕΝ μπορείς να περιορίσεις ΜΕΤΑ την έκδοση άδειας κυκλοφορίας μια μοτοσυκλέτα, και να γίνει Α2. Επιτρέπει ΜΟΝΟ καινούρια μοτοσυκλέτα, περιορισμένη από το εργοστάσιο-εισαγωγέα.

    Με CBR400RR θα σου έλεγα να μπλέξεις ΑΦΟΥ αποκτήσεις μια κάποια καλούτσικη οδηγική εμπειρία και μια κάποια επισκευαστική εμπειρία, κοινώς να μάθεις να μαζεύεις πραγματάκια μόνος σου. Σε κάθε περίπτωση, ΔΕΝ θα σου πρότεινα CBR400RR των 90s για καθημερινή κύριας χρήσης μοτοσυκλέτα. Για να την έχεις χόμπυ, και να την βγάζεις σε επιλεγμένες βόλτες ναι, αλλά για κύρια μοτοσυκλέτα, προσανατολίσου σε κάτι άλλο.

    Κάτι ξέρω από CBR400RR μια φορά και δύο φορές και στα λέω αυτά.
    Να 'ξερες πόσες φορές τα έχω διαβάσει.
    Είσαι μαγικός...
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Για πρωτο κ το CBR δεν θα το ελεγα.
    Μαζευει σχετικα γρηγορα τα χλμ κ αν βγαλεις κ τον κοφτη 220αριζει για πλακα.
    Βελουδινος κινητηρας κ πολυ καλα φρενα αν κ 2 εμβολα.
    Κατι βολταρες κ ταξιδια που εχω κανει με αυτο (ΝC29) αλλο πραγμα...
    Ride(s) the wind of change...

Παρόμοια θέματα

  1. Honda cbr 400RR gullarm - εξάτμιση
    από cornell στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 22:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF