Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ενδοεπικοινωνία Μηχανής Γενικά

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70

    Ενδοεπικοινωνία Μηχανής Γενικά

    Χαιρετώ το forum. Ανοίγω το θέμα καθώς σε μια αναζήτηση που έκανα τα αντίστοιχα topic είναι πολύ παλιά και η τεχνολογία κάνει άλματα, συνεπώς τα δεδομένα έχουν αλλάξει αρκετά.
    Αν ωστόσο υπάρχει ήδη topic ας μεταφερθεί και αυτό εκεί από κάποιον διαχειριστή για να μην γίνεται χάος στο forum.

    Είμαι αρκετά φρέσκος αναβάτης, ωστόσο δεδομένου πως η μηχανή χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά σαν όχημα αναψυχής και όχι για την καθημερινή μου μετακίνηση εντός πόλης (για αυτές έχω το αυτοκίνητο) σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός σετ ενδοεπικοινωνίας.
    Το σκεπτικό είναι να μπορώ να μιλήσω με την συνεπιβάτη, αλλά και τις υπόλοιπες μηχανές με τις οποίες κάνουμε μαζί βόλτες.

    Ωστόσο έχω τους ενδοιασμούς μου, αλλά και τις απορίες μου σχετικά με το θέμα για αρκετούς λόγους [εξαιρώντας πλήρως το γεγονός πως η ενδοεπικοινωνία χαλάει την ουσία της μηχανής - το γεγονός δηλαδή πως είσαι εσύ και αυτή (έτσι και αλλιώς όταν και αν βάλεις συνεπιβάτη αυτό το χάνεις)]

    1. Το κράνος που έχω επιλέξει είναι ένα Shoei NXR2 (για την συνεπιβάτη NXR - δεν μας άρεσαν τα χρώματα του 2) το οποίο δεν κάποια αναμονή για εγκατάσταση intercom όπως πχ κάποια πιο τουριστικά κράνη (βλ. Shoei GT Air II) παρά μόνο το cutout για να μπουν τα ακουστικά στο εσωτερικό του.
      Έτσι λοιπόν πρέπει να καταφύγω σε κάποια λύση με εξωτερική μονάδα στο πλάι του κράνους. Δεν στέκομαι καν στο γεγονός πως δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η γκουμούτσα στο πλάι του κράνους. Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως κάνω ένα κράνος που έχει πολύ μικρό αεροδυναμικό θόρυβο, ξαφνικά να σφυρίζει με τον αέρα και ξενερώνω τη ζωή μου σε κάθε βόλτα.
    2. Η μηχανή μου Triumph Trident 660 και έχει εγκατεστημένο ήδη το Triumph Connectivity Module που πρακτικά είναι Bluetooth επικοινωνία με το κινητό σου, την κάμερά σου ή την ενδοεπικοινωνία σου ώστε ο χειρισμός τους να γίνεται από το μενού της μηχανής και οι ειδοποιήσεις να σου έρχονται στην οθόνη μπροστά σου. Ωστόσο θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ παρακάμπτοντας αυτό το σύστημα (να μην το χρησιμοποιήσω δηλαδή καθόλου) να μπορώ να μιλήσω χωρίς να πατάω κουμπιά με τον συνεπιβάτη μου καθώς και μηχανές γύρω μου. Βρίσκω την διαδικασία του να χρειαστεί να πατήσεις κάτι για να μιλήσεις ενοχλητική το λιγότερο και σίγουρα πιο επικίνδυνη.
    3. Βλέπω πως γενικά οι ενδοεπικοινωνίες χωρίζονται σε δυο βασικές κατηγορίες (ανεξαρτήτως μάρκας) σε αυτές που βασίζονται μόνο στην τεχνολογία Bluetooth και μπορούν να επικοινωνήσουν με περιορισμένο αριθμό άλλων συσκευών (παράλληλα έχουν και περιορισμένη εμβέλεια) και σε αυτές που βασίζονται στην τεχνολογία Mesh που πρακτικά δημιουργούν ένα γκρουπ χρηστών με την εμβέλεια να μεγαλώνει αναλόγως του που βρίσκεται ο κάθε αναβάτης (πχ εγώ είμαι ένα χιλιόμετρο πίσω από άλλη μηχανή και μια δεύτερη μηχανή ένα χιλιόμετρο ακόμα πιο μπροστά -εκτός της δικής μου θεωρητικής εμβέλειας- ωστόσο στο Mesh μπορώ να μιλήσω κανονικά και με αυτόν). Οι δεύτερες είναι αρκετά πιο ακριβές, ωστόσο όπως διαβάζω συνεργάζονται μόνο με ενδοεπικοινωνίες ίδιας εταιρίας για να δουλέψει το Mesh και σε διαφορετικό σενάριο επικοινωνούν όπως οι κλασικές με το Bluetooth. Συνεπώς μήπως είναι άδικος κόπος να κοιτάω κάτι πιο πολύπλοκο;


    Στις μέχρι τώρα εκδρομές μου με αυτοκίνητο η παρέα είναι εξοπλισμένη με PMR και μιλάμε μεταξύ μας, ειδοποιούμε ο ένας τον άλλον για το τι γίνεται στο δρόμο κτλ, οπότε είναι κάτι που έχω συνηθίσει ως ένα σημείο στις εκδρομές.
    Ωστόσο δεν έχω ιδέα πως και αν δουλεύει κάτι τέτοιο στην μηχανή. Θα ήθελα την γνώμη πιο έμπειρων αναβατών σχετικά με το θέμα.

    Τα βασικά σημεία που με απασχολούν είναι η ευχρηστία (ιδανικά θέλω να μιλάω χωρίς να πατάω κουμπιά) και ο θόρυβος από τον αέρα. Αν πχ βουίζει στο αέρα η ενδοεπικοινωνία, ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν θα πάρω.

    Τέλος για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα σε δύο εταιρίες Cardo και Sena διαβάζοντας για την δεύτερη αρκετά προβλήματα και μηδενική υποστήριξη καθώς δεν υπάρχει Ελληνική αντιπροσωπεία.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Το mesh σα τεχνολογία, έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το απλό Bluetooth, όπως την αυτόματη επανασύνδεση σε περίπτωση που απομακρυνθεί κάποιος από το γκρουπ και μετά ξανά πλησιάσει.

    Δεν χρειάζεται να πατήσεις κάτι για να μιλήσεις. Απλά μιλάς και ανοίγει αυτόματα.

    Για την cardo μόνο καλά λόγια έχω να πω. Την sena δεν την έχω δοκιμάσει.

    Αεροδυναμικό θόρυβο δεν έχω παρατηρήσει, αλλά το κράνος μου είναι θορυβώδες ούτως ή άλλως, οπότε φοράω ωτοασπίδες.
    Την ενδοεπικοινωνια την ακούς κανονικά με αυτες.
    Στη δική μου μοτοσυκλετα και κρανος, μέχρι τα 160 ακούς κανονικά την ενδοεπικοινωνια.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Αυτό που γράφεις με την αυτόματη επανασύνδεση φαντάζομαι το λες μόνο για την περίπτωση που έχουν και οι δύο αναβάτες Cardo (που σημαίνει πως δουλεύει σωστά το Mesh,μεταξύ τους).

    Για τις ωτοασπίδες τώρα άλλο θέμα. Πρόσφατα δοκίμασα ένα σετ απλές μιας χρήσης 3M EAR Classic με SNR 28 και ενώ στον ανοιχτό δρόμο ήταν άψογες με έκαναν να νιώθω μια ανασφάλεια μόλις μπήκα σε επαρχιακό δίκτυο και ήθελα να ακούω πιο έντονα τα αυτοκίνητα στις διασταυρώσεις...

    ... Λογικά όμως μιλάς για κάτι πιο εξειδικευμένο σε χρήση μοτοσυκλέτας.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Ναι. Και οι 2 (ή περισσότερες) συσκευές με mesh, πρέπει να είναι cardo.
    Νομίζω έχει βγάλει και η sena mesh, αλλά εκτός του ότι δεν ξέρω αν είναι compatible με το mesh της cardo, δεν ξέρω και αν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο (φαντάζομαι βέβαια πως παρόμοια θα ειναι)

    Ωτοασπίδες έχω της race, της alpine.
    Υπάρχουν και οι touring που περνάει περισσότερος ήχος αλλά εγώ με τις race είμαι κομπλέ...

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Σήμερα έκανα την πρώτη βόλτα με τις Race. Καμία σχέση με τις ωτοασπίδες της 3M ως προς το ήχο που κόβουν.
    Στις Alpine περνάει πολύ περισσότερος θόρυβος (στο δικό μηχανάκι και κράνος / Triumph Trident 660 και Shoei NXR2) και ακούς για παράδειγμα το θρόισμα του αέρα γύρω σου και τα αυτοκίνητα ή τον ήχο της μηχανής σου, αλλά σίγουρα σου παρέχει πολύ μεγαλύτερη εμπιστοσύνη καθώς με τις 3M πραγματικά ένοιωθα πως σε διασταυρώσεις κινδυνεύω.

    Πιθανότατα θα προχωρήσω στο σετάκι της Cardo με τις δύο συσκευές Packtalk Edge που όπως καταλαβαίνω είναι και το τελευταίο μοντέλο που έχει βγάλει. Παίζει στα 630€ και όπως καταλαβαίνω ούτως ή άλλως θέλεις για οποιαδήποτε ενδοεπικοινωνία με Mesh πάνω από 250€ ανά συσκευή...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αν δεν θες να δωσεις τοσα λεφτα και οι προηγουμενες packtalk bold κανουν πολυ καλη δουλεια.

    Μειονεκτηματα σε σχεση με τις καινουριες σιγουρα υπαρχουν αλλα υποθετω οτι θα τις βρεις αρκετα φθηνοτερα

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10
    Γεια σας παιδιά, όπως και πολλοί έτσι και γω θέλω να αρχίσω να πηγαίνω ταξιδια με τη μηχανή μαζί με έναν φίλο σε άλλη μηχανή οπότε θα μου ήταν πολύ βολικό να έχω μια ενδοεπικοινωνια και να μιλάμε κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Ωστόσο από απόψεις που διάβασα παρατήρησα ότι άτομα και με φθηνές ενδοεπικοινωνιες μπορουν να μιλάνε και να ακούνε πολύ καλά τον συνομιλητή και σε μεγάλες ταχυτητες (περιπου130 km/h που αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο)εφόσον υπάρχει ανεμοθωρακας η ενα καλό κράνος full face που δεν μπαίνει πολύς αέρας μέσα. Θα ήθελα να ακούσω κάποιον που μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό καθώς δεν σκοπεύω να αγοράσω ακριβή ενδοεπικοινωνια. Αν δηλαδή χωρίς ανεμοθωρακα και απλά με ένα καλό κράνος full face, θα μπορώ να ακουγομαι και να ακούω ταυτόχρονα τον άλλον με μια ενδοεπικοινωνια φθηνή, έστω και στα 130 km/h;(έχω μια FreedConn T-COM SC)

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δύσκολο το βλέπω. Έχω FreedConn T-MAX και σε ταχύτητες άνω των 80 km/h με γυμνή μοτοσυκλέτα και καλό κράνος full face, πρακτικά δεν μπορώ να ακούσω. Δεν ξέρω βέβαια πόσο βελτιωμένη είναι η καταστολή θορύβου σε άλλα μοντέλα της ίδιας εταιρείας.

    Γνωστοί μου με συστήματα ενδοεπικοινωνίας τετραπλάσιου κόστους, λένε ότι δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα ακόμα και στα 120 km/h.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    έχοντας πάρει cardo το μοντέλο που μπορεί να συνδέται μέχρι δύο συσκευές έχω να πω πως και στα 140χαω με ακούω και με ακούν άψογα με ταχύτητες 100χαω δεν κατάλαβαν πως τους μιλούσα από το μηχανάκι ενώ οδηγώ τον μηχανισμό των έχω κρεμασμένο στο πλαί το κουμπί που έχει στην άλλη πλευρά για την φιμέ ζελατίνα κανει τόσο θόρυβο που το cardo ούτε το καταλαβαίνω βέβαια μπορείς να παίξεις με την θέση και να βρείς μια που να μην σε ενοχλεί.συνδέομαι με τον συνοδηγό και με το κινητο όταν μιλαω με τον συνοδηγο ενεργοποιήται και μετά πέφτη σε sleep mode μέχρι να ξαναμιλήσει κάποιος όταν έχω κλήση και απαντήσω τότε κόβει την επικοινωνία με τον πίσω και ξανασυνδέεται μόλις κλείσει η κληση έχει 4 κουμπια που μπορείς να το χειριστείς και το μεγάλο ατού σε σχέση με τα φτηνά είναι ότι όταν το βγάζεις για φόρτιση έχει βάση που κουμπόνει ξεκουμπόνει χωρίς να βγάζεις βάζεις βίσματα για τα ακουστικά είναι μόνιμα συνδεμένα στη βάση ενώ τα φτήνα έχουν βίσμα σαν τα ακουστίκα του κινητού και κάθε φορά θέλει βισμάτωσε ξεβισμάτωσε με ότι φθορά συνεπάγεται.Το μόνο που μετάνιωσα που δεν πήρα το μοντέλο που συνδέεται με 4 συσκευές για αύριο μεθαύριο.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    +1 για την cardo, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post μου.
    Εγώ μέχρι τα 160 μιλάω κανονικά στο τηλέφωνο ή με τον συνοδηγό / φίλο σε άλλη μηχανή.
    Αλλα παίζει ρόλο και το είδος της μοτοσυκλέτας καθώς και το κράνος.

    Όμως δεν είναι στο price range του φίλου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Μόλις παράγγειλα την FreedCom T-Max Pro.
    5€ πιο ακριβή από την απλή, 1200μ εμβέλεια.
    Να δούμε πως θα πάει αυτό.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν δεν απατώμαι εννοεί τα 1200 μέτρα εμβέλεια αθροιστικά, σε ομάδα 6 συζευγμένων με ίδια συσκευή μοτοσυκλετών που ισαπέχουν μεταξύ τους. Τουλάχιστον το δικό μου έτσι διαφημίζει τη μέγιστη εμβέλεια. Πρακτικά ακούς σε απόσταση 200 μέτρα με οπτική επαφή. Αν είσαι σε βουνό με στροφές, στα 500 μέτρα έχεις χάσει σίγουρα τον άλλον, ίσως και στα 300.

    Με δεδομένο το μικρό κόστος, θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα παρελκόμενα που μπορείς να αγοράσεις για μοτοσυκλέτα. Εκτοξεύει την απόλαυση της παρεΐστικης οδήγησης, διότι μπορείς να οδηγείς και να επικοινωνείς ταυτόχρονα. Από το να σχολιάσεις μία ωραία παρουσία, μέχρι να πεις στον άλλον να προσέξει τα χαλίκια στην επόμενη στροφή, πού να στρίψει σε μία διασταύρωση κλπ. Δεν περιμένεις τη στάση για να αλλάξεις μερικές κουβέντες, αλλά το κάνεις καθ' οδόν. Επίσης βολεύει πολύ για οδηγίες πλοήγησης μέσω του κινητού.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 16/08/2023 στις 12:31.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Έλαβα διαφημιστικό από louis και έχει προσφορά σε CARDO PACKTALK BOLD JBL SINGLE + 2ND HELMET KIT με 299€ αν κάποιος ενδιαφέρεται. Εγώ έχω ένα κινέζικο οικονομικό από amazon εδώ και 2 χρόνια και δουλεύει άψογα σε μουσική, πλοήγηση και handfree ομιλία με κινητό. Καθαρός ήχος χωρίς τρελά μπάσα που ακούς καθαρά και με 110χλμ/ώρα. Του Lidl/Aldi που είχα πριν ήταν αρκετά άθλιο μέχρι που πέθανε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Έλαβα διαφημιστικό από louis και έχει προσφορά σε CARDO PACKTALK BOLD JBL SINGLE + 2ND HELMET KIT με 299€ αν κάποιος ενδιαφέρεται. Εγώ έχω ένα κινέζικο οικονομικό από amazon εδώ και 2 χρόνια και δουλεύει άψογα σε μουσική, πλοήγηση και handfree ομιλία με κινητό. Καθαρός ήχος χωρίς τρελά μπάσα που ακούς καθαρά και με 110χλμ/ώρα. Του Lidl/Aldi που είχα πριν ήταν αρκετά άθλιο μέχρι που πέθανε.
    Ποια χρησιμοποιείς και σε τι συνδυασμό κράνους/μηχανής ?

  15. #15
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Έλαβα διαφημιστικό από louis και έχει προσφορά σε CARDO PACKTALK BOLD JBL SINGLE + 2ND HELMET KIT με 299€ αν κάποιος ενδιαφέρεται. Εγώ έχω ένα κινέζικο οικονομικό από amazon εδώ και 2 χρόνια και δουλεύει άψογα σε μουσική, πλοήγηση και handfree ομιλία με κινητό. Καθαρός ήχος χωρίς τρελά μπάσα που ακούς καθαρά και με 110χλμ/ώρα. Του Lidl/Aldi που είχα πριν ήταν αρκετά άθλιο μέχρι που πέθανε.
    299 ή 199?
    The mountain is you

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 03:13
  3. Της μηχανής οι ρόδες...
    από almalibera στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 07:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF