Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: R1 05/06 ή k5/k6?

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια πραγματικα μου ανεβαζετε τη διαθεση μεσα στη μερα μου.

    Οντως γιαυτο διαλεξα κ6 γιατι ολοι λενε οτι ειναι αλεξισφαιρο μοτερ. Το παιδι που το εχει ειναι ψηρας τα εχει κανει ολα ελεγχο λαδια αλυσιδα γραναζι βαλβιδες (ειδικα για τις βαλβιδες ρωτησα εις διπλουν αν ειναι οκ) τακακια λαστιχα. Μενει μονο η εξεταση απο τον γιατρο γιατι εγω δεν γνωριζω παραπανω.
    Και θα προσεχω παρα πολυ. Δεν σκοπευω εξαλλου να πεθανω Θα το μαθαινω λιγο λιγο βολτα με βολτα να το ευχαριστιεμαι... ε και σε καμια ευθεια λιγακι θα του δινω ετσι για να δουμε τι κανει!

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παιδιά μην τρελαίνεστε με το πόσα χιλιόμετρα έχει μια μηχανή..Μόνο εδώ στην Ελλάδα το έχουμε αυτό,να θέλουμε 18 χρόνων μηχανάκι με 32.000 χλμ και να θεωρούμε ότι ένα μηχανάκι με 50.000 χλμ έχει πολλά χλμ ..1000 κυβικά μοτέρ είναι,δεν είναι παπάκι.. Μπορεί να πηγαίνει 150 με 6η και 5-6 χιλιάδες στροφές και να γράφει χιλιόμετρα και μπορεί και να περνει μπρος,να πηγαίνει 3 χλμ μέχρι την καφετέρια,να σβήνει,να ανάβει πάλι μετά από ένα δίωρο και να βαράει κόφτες μπροστά στο καφέ για πουλμουρ.Το δεύτερο δεν θα χει χλμ αλλά εγώ θα προτιμούσα το πρώτο.Με το δικό μου Κ3,που το βγάζω μόνο για μεγάλες βόλτες,έχω παπάκι για καθημερινό,βγάζοντας το 1-2 φορές τον μήνα και μη κουνόντας το το χειμώνα,έγραψα μέσα σε ένα χρόνο 11.000 χλμ.. Εξωτερικό ανέβασε ο άλλος φωτογραφία του το Κ3 του με 160.000 μίλια,όχι χλμ..Και λέει το μόνο που θέλησε είναι αλλαγή καδένας και ρυθμίση 2-3 βαλβίδων..

  3. #48
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μην τρελαίνεστε με το πόσα χιλιόμετρα έχει μια μηχανή...
    Σε αυτο συμφωνω και γω
    Μονο που στην περιπτωση των τσΗκσερ, το 95% αυτων ειναι βρασμενα σε κοφτες/σουζεςπαντιληκια/ταρζανιες
    Εγω προσωπικα ΑΝ επαιραν ποτε τσΗκσερ, θα επαιρνα ΜΟΝΟ αν ηξερα προσωπικα τον ιδιοκτητη, και γνωριζα τι χρηση του εχει κανει.

    Οσο για το φιλο που τελικα βρηκε και εκλεισε το μηχανακι που ειναι πενα και αριστο στις φωτογραφιες αλλα δε το εχει δει ακομα, να το πω το εξης...
    Πρωτοξαδερφος που εψαχνε και αυτος ΜΟΝΟ για Κ8+ ειχε δει πολλα πριν καταληξει.
    Ενα απο αυτα λοιπον, λευκο ασημι στο Βολο, που και γω στις φωτογραφιες οταν το ειδα το περασα για καινουριο, οταν τον ρωτησε αν ειναι ολα ενταξει για να μην ερχεται τσαμπα απο Ζακυνθο στο Βολο, του λεει οτι δε θελει ουτε ευρω, σα καινουριο ειναι....

    Σπασμενες βασεις φερινγκ, σημαδια απο διαροη παραφλου, τιμολοπλακα να παιζει, χτυπημενο ψυγειο, γδαρμενα κλιπονς κ μαρσπιε, και διαφορα αλλα...

    Και του λεει, για αυτο εδω το χρεπι με εκανες και αφησα τη δουλεια μου να ερθω? Και τοιυτ απανταει με υφος "Και τι θες, να σου πληρωσω τα μεροοκαματα?"


    Α, υποψην, αυτο ΔΕΝ ηταν το χειροτερο απο αυτα που ειδε....
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Δεν εχω, παρα να συμφωνησω με τον Οκτάνιο!

    Ειναι καθαρα υποκειμενική η κατασταση "βιτρινας" "αριστη" "πενα" και τα συναφη.

    Αριστο για εμενα, ειναι κατι που μολις βγηκε απο το εργοστασιο! Για καποιους φιλους και γνωστους μου, αρκει το χρωμα να μην ξεφλουδισε και να μην εχει σκουριες.
    Δεν πα να εχει και 200 γρατζουνιες παντου, ολες οι βιδες να ειναι κανιβαλισμενες απο λαθος εργαλεια, να εχει μπαλωματα με σπρει, διαρροες ...

    Κατ' εμε, η αγορα μεταχειρισμενου που ενδεχομενως να εχει αλλαξει 2 και 3 και παραπανω χερια ειναι No-Go!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από handofgod Προβολή μηνύματος
    Οντως γιαυτο διαλεξα κ6 γιατι ολοι λενε οτι ειναι αλεξισφαιρο μοτερ.
    καλού κακού παρατήρησε καλά τις ραφές του πλαισίου, γτ είχαν κόψει πολλά Κ5-Κ6

    πέραν της πλάκας καλές βόλτες ευχομαι

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παιδιά το μηχανακι δεν θα το παρω σαν γουρουνι στο σακι. Θα κλεισω ραντεβου σε μηχανικο να το δει και να το βαλει στο διαγνωστικο πρωτου δωσω τα λεφτα. Και εγω ενα βασικο μισθο περνω και μαλιστα και τα μισα λεφτα ειναι δανειο για να το αγορασω, οποτε με λιγα λογια δεν με περνει να κανω λαθος. Δεν προκειται να μπει η μηχανη στο καραβι χωρις να τη δει απο κοντα και ο φιλος μου που θα παει στη θεση μου αλλα και μηχανικος.

    Παντα ειναι ευκολο να ειμαστε κακυποπτοι αυτο ειναι φυσικο και εγω ειμαι πολυ προσεκτικος εως και παρανοικος. Αλλα υπαρχει παντα και το θετικο σεναριο μην το ξεχναμε ας ειναι και λιγοτερες οι πιθανοτητες. Δηλαδη να ειναι οντως καθαρη εξωτερικα και αξιοπιστη μηχανη μοτερικα. Θα δουμε τι θα πει η εξεταση απο το γιατρο.

    Εαν δεν ειναι τελικα καλο κραταω τα χρηματα μου στο χερι μου και περιμενω αλλη ευκαιρια να εμφανιστει και ολα καλα.

    Ολα αυτα btw θα γινουν αυριο γιατι σημερα εγκριθηκε το δανειο.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από handofgod Προβολή μηνύματος
    Παιδιά το μηχανακι δεν θα το παρω σαν γουρουνι στο σακι. Θα κλεισω ραντεβου σε μηχανικο να το δει και να το βαλει στο διαγνωστικο πρωτου δωσω τα λεφτα. Και εγω ενα βασικο μισθο περνω και μαλιστα και τα μισα λεφτα ειναι δανειο για να το αγορασω, οποτε με λιγα λογια δεν με περνει να κανω λαθος. Δεν προκειται να μπει η μηχανη στο καραβι χωρις να τη δει απο κοντα και ο φιλος μου που θα παει στη θεση μου αλλα και μηχανικος.

    Παντα ειναι ευκολο να ειμαστε κακυποπτοι αυτο ειναι φυσικο και εγω ειμαι πολυ προσεκτικος εως και παρανοικος. Αλλα υπαρχει παντα και το θετικο σεναριο μην το ξεχναμε ας ειναι και λιγοτερες οι πιθανοτητες. Δηλαδη να ειναι οντως καθαρη εξωτερικα και αξιοπιστη μηχανη μοτερικα. Θα δουμε τι θα πει η εξεταση απο το γιατρο.

    Εαν δεν ειναι τελικα καλο κραταω τα χρηματα μου στο χερι μου και περιμενω αλλη ευκαιρια να εμφανιστει και ολα καλα.

    Ολα αυτα btw θα γινουν αυριο γιατι σημερα εγκριθηκε το δανειο.
    Ρε φιλαράκι σε νιώθω αλλά το μηχανάκι αυτό,έχει ελάχιστη χρηστική αξία.
    Αν χρειαστει πας και στα Lidl που λεει ο λόγος αλλα δεν ξέρω κατα πόσο συμφέρει να επενδύσεις πάνω του.
    Μιλάμε για γρήγορες κοντινές βόλτες μονοκάβαλος στο 99% των περιπτώσεων.
    Αν είχες το χρήμα έτοιμο θα σου λεγα προχώρα χωρις δευτερη σκεψη αφού το θές τόσο αλλα δάνειο για χιλιάρι SS του 2006 καπως μου κάνει.
    Δεν θέλω να σε ξενερώνω αλλα βλέπεις πως έχουν σφίξει τα πραγματα.
    Ευχομαι ολα να πάνε καλα και να αξίζει τον κόπο και να το δουλεύεις για χρόνια.

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ρε φιλαράκι σε νιώθω αλλά το μηχανάκι αυτό,έχει ελάχιστη χρηστική αξία.
    Αν χρειαστει πας και στα Lidl που λεει ο λόγος αλλα δεν ξέρω κατα πόσο συμφέρει να επενδύσεις πάνω του.
    Μιλάμε για γρήγορες κοντινές βόλτες μονοκάβαλος στο 99% των περιπτώσεων.
    Αν είχες το χρήμα έτοιμο θα σου λεγα προχώρα χωρις δευτερη σκεψη αφού το θές τόσο αλλα δάνειο για χιλιάρι SS του 2006 καπως μου κάνει.
    Δεν θέλω να σε ξενερώνω αλλα βλέπεις πως έχουν σφίξει τα πραγματα.
    Ευχομαι ολα να πάνε καλα και να αξίζει τον κόπο και να το δουλεύεις για χρόνια.
    Μικρο ειναι το δανειο που πηρα (2κ) για να μην χαλασω ολες μου τις οικονομιες και μεινω ξεκρεμαστος. Θα πουλησω και το τσοπερ για 1500 σε ενα γνωστο και θα ειμαι τζετ νομιζω. Δουλιτσα δοξα το θεο εχω σταθερη. Σκεφτηκα πριν προχωρησω σε αγορα. Τωρα για πρακτικη και χρηστικη χρηση υπαρχει και το σιτροενακι της μαμας χαχα.

    Τωρα το κτμ θα φαει λογικα και αυτο σουταρισμα αλλα θελει καποια μαζεματα αλλιως θα το δωσω κοψωχρονια και νταξει

  9. #54
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Μωρε οταν εχεις ορεξη κ ταβλα κ με το SS πας παντου (κ κανεις οτι γουσταρεις)!
    Μην κοιτας που μεγαλωνοντας αλλαζουμε...

    Το βασικο ειναι να προσεχεις γιατι τι γκαζι ειναι γλυκο κ τα 200-250 ερχονται στο μπαμ.
    Κ ειδικα η Κρητη δεν ειναι απο τα καλυτερα μερη για τοοοσο γκαζι.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Αυτο το θα το παω σε μηχανικο να το δει ξερεις ποσους εχει κρεμασει τελικα;

    Αντε και το πας και το βαζει σε διαγνωστικο, να δειξει τι ακριβως το SDS ? Τι συμπερασμα θα βγαλεις ας πουμε αν μια φορα ο αισθητηρας θεσης στροφαλου εδειξε σφαλμα, επειδη το μηχανακι μιζαρε με τελειωμενη μπαταρια?
    Αντε και το σηκωνει στη ραμπα και βρισκει πως απο διαρροες εισαι ΟΚ και ολα ειναι θεοστεγνα...

    Θα μετρησεις συμπιεση; Θα γινει ελεγχος διαρροης κυλινδρων ωστε να βεβαιωθεις για ελατηρια, βαλβιδες, εδρες βαλβιδων κτλ;
    Μηπως θα αφαιρεσει χταποδι και πεταλουδιερα να ελεγξει αν κατουρανε λαδι τα τσιμουχακια βαλβιδων ή θα σηκωσει τελοσπαντων τεποζιτο για να δει αν ειναι μουσκεμα απο τα λαδια το φιλτρο αερα και να μετρησει blow-by στο ρελαντι ή με λιγο μαρσαρισμα;

    Και τα κανεις ολα αυτα, σε ποσα μηχανακια θα τα κανεις;
    Ποιος ιδιοκτητης θα δεχτει να γινει κατι τετοιο;
    Ποιος ιδιοκτητης θα δεχτει να γινει κατι τετοιο, ξεροντας πως μετα θα συμφωνησεις εσυ να το αγορασεις; Η μηπως θα κατσει να το ανοιγει και το κλεινει οποιος τυχαιος χωρις να ειναι σιγουρος πως θα πουληθει εν τελει!

    Θελω να πω, πως το "θα το ελεγξει μηχανικος" οποιος μηχανικος και αν ειναι δεν ειναι κατι το τρομερο.
    Ενας μηχανικος με εμπειρια στο μοτερ, Ο,ΤΙ ΑΚΟΥΣΕΙ θα ειναι το κριτηριο του και ο,τι φανει εξωτερικα.... μεχρι εκει.
    Ισως μερικες βιδες που ειναι μαλωμενες με τα εργαλεια προδωσουν προχειροδουλεια...
    Ισως χρονιες διαρροες λαδιου και παραφλου υποδηλωνουν σβαρνιαρη ιδιοκτητη/ιδιοκτητες/μαστορα...
    Ισως καποιος μυστηριος θορυβος με ζεστο μοτερ... αλλα ειναι πολλα που παιζουν ρολο!

    Και για ενα μηχανακι 15 χρονων, το οποιο πηρες με καποια δανεικα, να διαπιστωσεις πως μετα απ'ολους τους ελεγχους, πρεπει να κατεβει το μοτερ γιατι οταν κλεινεις και ανοιγεις με 6η σου πεταει την ταχυτητα, ή οταν φρεναρεις κατεβαζοντας μια-μια αφου ζεσταθει καλα, η καδενα γρατζουναει τα παντα εκει μεσα... θα πικραθεις πολυ!

    Μακαρι να ειναι τοσο καλο και απροβληματιστο, στο ευχομαι απο καρδιας, αλλα εκθετω προβληματισμους και υποψιες μου, καθως ολα αυτα εγω σαν Βαγγελης γνωριζω πως δεν γινεται να ελεγθουν ετσι απλα... επομενως διαλεγω ειτε καινουριο, είτε μετριαζω το ρισκο σε λογικα επιπεδα.

    Ο καθενας βεβαια μεχρι εκει που νομιζει! Αυτα τα λεω χωρις να θελω να σε παρεξηγηθουμε, ετσι; Τελειως φιλικα, αφου φυσικα την καβλα μας πληρωνουμε!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #56
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77
    Συμφωνώ σε όλα που λες φίλε pew. Δύσκολα θα ελέγξεις όλα αυτά και δύσκολα κάποιος που πουλάει θα δεχτεί να γίνουν όλοι αυτοί οι έλεγχοι σε κάθε υποψήφιο αγοραστή. Όμως η αγορά μεταχειρισμενου είναι ρίσκο και αν δε πάρουμε το ρίσκο αυτό θα αγοράζαμε μόνο καινούρια. Γιαυτό και μηχανάκια αρχικής αξίας 15 και 20 χιλιάδες ευρώ μετά από χρόνια έχουν 4 και 5 χιλιάρικα. Το θέμα είναι να μπορούμε να το συντηρησουμε και σε τυχόν ζημία να έχουμε λεφτά ώστε να τα επισκευασουμε. Δυστυχώς πολλοί πάνω στη καυλα μη έχοντας επαρκώς εισόδημα αγοράσουν 1000ρια μηχανάκια και στη πρώτη ζημιά αρχίζει η κατρακύλα στο μηχανάκι και καταλήγουν ερείπια.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Οταν με το καλο το παρεις στα χερια σου και ανοιξεις το γκαζι,θα τα ξεχασεις ολα οσα σου γραψαμε εδω μεσα και θα χαμογελας σαν μ@λ@κ@ς.
    Θυμησου.

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Τα σχολια του thunder ace παντοτε σχηματιζουν στο προσωπο μου ενα χαμογελο απο το ενα αφτι μεχρι το αλλο

    Οσο για τον πιου τι να παρεξηγηθουμε ρε φιλε? Εδω οτι ειπες εγω τα εκανα ιδη copy paste γιατι φαινεται οτι ξερεις πολλα, οποτε ευχαριστω!

    Ντοκτορ ναι, δεν εχω προβλημα να πηγαινω σουπερ μαρκετ με σσ ειναι κανονικες αψογες μηχανες κατεμε και το θεμα αβολο θα το δω αν ισχυει.

    Αλλα ρε παιδια το παλικαρι δεν σηκωνει το τηλ και εγω αυριο θα εχω ολο το κασε ετοιμο για σερβιρισμα.. Μηπως επειδη του ειπα οτι θα του κλεισω ραντεβου με μηχανικο και το φιλο μου? Wtf???? Που ειναι το μηχανακι μου μπρος?

    Αμα εξαφανιστει σα το φαντασμα δωστε μου ενα κ6 μπλε ασπρο για 5κ γιατι θα πεθανω απο ανυπονοσια

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από handofgod Προβολή μηνύματος
    Τα σχολια του thunder ace παντοτε σχηματιζουν στο προσωπο μου ενα χαμογελο απο το ενα αφτι μεχρι το αλλο

    Οσο για τον πιου τι να παρεξηγηθουμε ρε φιλε? Εδω οτι ειπες εγω τα εκανα ιδη copy paste γιατι φαινεται οτι ξερεις πολλα, οποτε ευχαριστω!

    Ντοκτορ ναι, δεν εχω προβλημα να πηγαινω σουπερ μαρκετ με σσ ειναι κανονικες αψογες μηχανες κατεμε και το θεμα αβολο θα το δω αν ισχυει.

    Αλλα ρε παιδια το παλικαρι δεν σηκωνει το τηλ και εγω αυριο θα εχω ολο το κασε ετοιμο για σερβιρισμα.. Μηπως επειδη του ειπα οτι θα του κλεισω ραντεβου με μηχανικο και το φιλο μου? Wtf???? Που ειναι το μηχανακι μου μπρος?

    Αμα εξαφανιστει σα το φαντασμα δωστε μου ενα κ6 μπλε ασπρο για 5κ γιατι θα πεθανω απο ανυπονοσια
    Βρηκα μολις και αυτο εδω. Αμα ειναι να πουλησω το τσοπερ, την ψυχη μου και αμα μου κανει και μια καλη τιμη να το παρω. Ιδι πηρα τηλ. τι εχω παθει?????τζιεσεξαρρωστια εγμνσεξγνξσερνηξ https://www.car.gr/classifieds/bikes...uki-gsx-r-1000

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από handofgod Προβολή μηνύματος
    Βρηκα μολις και αυτο εδω. Αμα ειναι να πουλησω το τσοπερ, την ψυχη μου και αμα μου κανει και μια καλη τιμη να το παρω. Ιδι πηρα τηλ. τι εχω παθει?????τζιεσεξαρρωστια εγμνσεξγνξσερνηξ https://www.car.gr/classifieds/bikes...uki-gsx-r-1000
    Μηπως να χαλαρωσεις λιγο?Οι μπαρμπαδες στο φουρνο το σκεφτονται περισσοτερο αν θα παρουν ψωμι τσιαπατα η με σουσαμι.
    Αγγελιες θα βρισκεις παντα.
    Ολοι μεσα στην κριση θα τρεξουν να παρουν SS.Θα εχει μηχανακια μην αγχωνεσαι

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πολυεστερικά R1 04 05 06
    από Da.Vintage στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 13:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF