Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: R1 05/06 ή k5/k6?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25

    R1 05/06 ή k5/k6?

    Καλησπέρα σε όλους, θα προσπαθήσω να είμαι συνοπτικός και παράλληλα να εκφράσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες μπορώ.

    Σκέφτομαι επιτέλους να πραγματοποιήσω το όνειρο μου και να αγοράσω 1000cc μηχανή. Αυτό που ψάχνω για τα λεφτά που θα δώσω είναι όσο το δυνατόν περισσότερη δύναμη επιθετικότητα και ροπή. Γι αυτό το λόγο είμαι πιο κοντά στη suzuki. Διότι έχω ακούσει πως το καημένο το ρ1 δεν έχει τόσο δύναμη στα χαμηλά.

    Επίσης οτι στη yamaha κάθεσαι επάνω της ενώ στη suzuki μέσα της. Όμως ένα ωραίο κ6 που έιχα δει με 20χιλ χιλιόμετρα πάρθηκε απο κάποιον άλλον και τώρα έχει μείνει ένα ρ1 που έχω δει.

    Είμαι πολύ προβληματισμένος. Θα απογοητευτώ εαν αγοράσω τη ρ1? Είμαι πολύ να το πω ευγενικά ερεθισμένος και δεν ξέρω αν έχω υπομονή μπας και βγει αλλο γσχρ του 05 και 06 για να το παρω.

    Εσεις ως πιο γνώστες απο μένα τη γνώμη έχετε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    το gsxr είναι όντως πιο άνετο. αλλά μιας και που μιλάμε για σσ 15ετιας πάρε όποιο είναι πιο αξιόπιστο / πιο κοντά στην εργοστασιακή μορφή.

    για το R1 φρόντισε να έχει βάλει το βελτιωμένο βολάν 2SH814500000

  3. #3
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    Τι μηχανές είχες μέχρι τώρα και τι έχεις σκοπό να κάνεις με την νέα ώστε να σε απασχολεί τόσο η διαφορά της ιπποδύναμης ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα?

    Να ξέρεις πάντως ότι τα extra που μπορεί να έχει ένα από τα δύο μηχανάκια, μπορούν να αλλάξουν πολύ την διαφορά της ιπποδύναμης και το πως αυτή βγαίνει στον δρόμο ή στην πίστα.

    Προσωπικά έχω το R1 και είχαμε συχνά στην παρέα K5-K6. Ποτέ δεν βρήκα λόγο να το αλλάξω με Κ.

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Σίγουρα θα πρέπει να βρεις ένα καθαρό μοτό.
    Ας έχει κ 50Κ απάνω.
    Τώρα το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τα βολταρεις κ τα 2. Ώστε να έχεις άποψη.
    Κατ εμέ το Ρ1 υπερτερεί στα φρένα...άνεση, γκάζι καλύτερο το Κ.
    Θεωρώ αναρτήσεις θα θέλουν κ τα δύο συμμάζεμα.
    Το μοτέρ του Κ είναι απλά legendary... Αλεξίσφαιρο!!!
    Βέβαια κ τα 2 σε έναν άπειρο οδηγό θα φανει κομματάκι δύσκολο να τα διαχειριστεί ώστε να πει ότι δεν το κάνει ένα από τα 2.
    Βρες το καλύτερο από θέμα συντήρησης/κατάστασης/τιμής κ τσιμπά το.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Αρκετά παπιά και δικό μου και εξαιτίας δουλειάς, ύστερα ένα τσοπεράκι 400 και ktm 640 του 03 (τα έχω και τα 2 αυτά τώρα) αλλά δεν με γεμίζουν πλέον σχεδόν καθόλου. Απλά θέλω να το ''νιώσω''. Όσο για το θέμα αλλαγών όντως η αντιπροσωπεία yamaha είναι αρκετά κοντά μου μιας και μένω προσωρινά στην κρήτη.

    Και απο αυτά που είπα θα φαίνεται λογικά ότι δεν μου αρέσει καθόλου το ρ1 ενώ εγώ βρίσκω το μηχανάκι μουν****ρο. Απλά φοβάμαι μη δώσω λεφτά και απογοητευτώ και γι αυτό προσπαθώ να είμαι υπομονετικός με την αγορά μου. Φυσικά τα όρια μου είναι σαφώς κατώτερα και των 2 μηχανακίων οπότε δεν νομίζω να απογοητευτώ. Απλά δεν μπορώ να βγάλω απο το μυαλό μου την άτιμη ροπή και το νεύρο του γσχρ απο αυτά πάντα που έχω διαβάσει.

    Τι μετατροπές μπορώ να κάνω στο ρ1 έτσι ώστε να είναι πιο επθετικό. Είναι περίπλοκες/ακριβές ή απλές όπως πχ πείραγμα στην αλυσίδα?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα θα πρέπει να βρεις ένα καθαρό μοτό.
    Ας έχει κ 50Κ απάνω.
    Τώρα το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τα βολταρεις κ τα 2. Ώστε να έχεις άποψη.
    Κατ εμέ το Ρ1 υπερτερεί στα φρένα...άνεση, γκάζι καλύτερο το Κ.
    Θεωρώ αναρτήσεις θα θέλουν κ τα δύο συμμάζεμα.
    Το μοτέρ του Κ είναι απλά legendary... Αλεξίσφαιρο!!!
    Βέβαια κ τα 2 σε έναν άπειρο οδηγό θα φανει κομματάκι δύσκολο να τα διαχειριστεί ώστε να πει ότι δεν το κάνει ένα από τα 2.
    Βρες το καλύτερο από θέμα συντήρησης/κατάστασης/τιμής κ τσιμπά το.
    ευχαριστώ πολύ αν και τα λόγια σου για το γκάζι του K επιβεβαιώνουν ακόμη μια φορά τη βεβιασμένη άποψη μου για αυτο που ψαχνω

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grharris Προβολή μηνύματος
    Τι μηχανές είχες μέχρι τώρα και τι έχεις σκοπό να κάνεις με την νέα ώστε να σε απασχολεί τόσο η διαφορά της ιπποδύναμης ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα?

    Να ξέρεις πάντως ότι τα extra που μπορεί να έχει ένα από τα δύο μηχανάκια, μπορούν να αλλάξουν πολύ την διαφορά της ιπποδύναμης και το πως αυτή βγαίνει στον δρόμο ή στην πίστα.

    Προσωπικά έχω το R1 και είχαμε συχνά στην παρέα K5-K6. Ποτέ δεν βρήκα λόγο να το αλλάξω με Κ.
    Αρκετά παπιά και δικό μου και εξαιτίας δουλειάς, ύστερα ένα τσοπεράκι 400 και ktm 640 του 03 (τα έχω και τα 2 αυτά τώρα) αλλά δεν με γεμίζουν πλέον σχεδόν καθόλου. Απλά θέλω να το ''νιώσω''. Όσο για το θέμα αλλαγών όντως η αντιπροσωπεία yamaha είναι αρκετά κοντά μου μιας και μένω προσωρινά στην κρήτη.

    Και απο αυτά που είπα θα φαίνεται λογικά ότι δεν μου αρέσει καθόλου το ρ1 ενώ εγώ βρίσκω το μηχανάκι μουν****ρο. Απλά φοβάμαι μη δώσω λεφτά και απογοητευτώ και γι αυτό προσπαθώ να είμαι υπομονετικός με την αγορά μου. Φυσικά τα όρια μου είναι σαφώς κατώτερα και των 2 μηχανακίων οπότε δεν νομίζω να απογοητευτώ. Απλά δεν μπορώ να βγάλω απο το μυαλό μου την άτιμη ροπή και το νεύρο του γσχρ απο αυτά πάντα που έχω διαβάσει.

    Τι μετατροπές μπορώ να κάνω στο ρ1 έτσι ώστε να είναι πιο επθετικό. Είναι περίπλοκες/ακριβές ή απλές όπως πχ πείραγμα στην αλυσίδα?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    το gsxr είναι όντως πιο άνετο. αλλά μιας και που μιλάμε για σσ 15ετιας πάρε όποιο είναι πιο αξιόπιστο / πιο κοντά στην εργοστασιακή μορφή.

    για το R1 φρόντισε να έχει βάλει το βελτιωμένο βολάν 2SH814500000
    Ευχαριστώ πολύ θα ρώτησω γιαυτό και στον πωλητή και στην αντιπροσωπεία

  9. #9
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    Είναι και τα δύο θηρία και θα αργήσει να σε απασχολήσει η οποία βελτίωση. Βρες ένα σε καλή κατάσταση και να θυμάσαι πάντα ότι θέλουν προσοχή και σεβασμό

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grharris Προβολή μηνύματος
    Είναι και τα δύο θηρία και θα αργήσει να σε απασχολήσει η οποία βελτίωση. Βρες ένα σε καλή κατάσταση και να θυμάσαι πάντα ότι θέλουν προσοχή και σεβασμό
    Ευχαριστώ πολυ Χάρη θα του δωσω αλλη μια σκεψη αυτο το ΣΚ μιας και το ρ1 είναι εξισου καθαρο με 30κ χιλιομετρα πανω του και σεξυ. Επισης ευχαριστω που δεν εισαι ο κλασικος τυπος που λεει ''μη το παρεις δεν εισαι ετοιμος για 1000 παρε 600'' κτλπ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.257
    Φιλαράκι με προσοχή ότι και να πάρεις αυτα τα διαόλια μαζεύουν χιλιόμετρα για πλάκα και για τοσο παλιά μοντέλα λογικά
    ούτε abs δεν θα έχεις.
    Καλές βόλτες

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Πολλή προσοχή, Ειδικά στην Κρήτη.

    Πάρε οποίο σου αρέσει περισσότερο και όσο πιο "καθαρό" γίνεται. Έχουν άπειρο γκάζι πολύ πάνω απ' ότι ξέρεις, οπότε το "legendary" δεν πρόκειται να το καταλάβεις, αφού δεν έχεις να συγκρίνεις.

    Πολλά καλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Φιλαράκι με προσοχή ότι και να πάρεις αυτα τα διαόλια μαζεύουν χιλιόμετρα για πλάκα και για τοσο παλιά μοντέλα λογικά
    ούτε abs δεν θα έχεις.
    Καλές βόλτες
    Ευχαριστώ πολύ boss θα προσπαθήσω να δείξω εγκράτια και σεβασμό

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Πολλή προσοχή, Ειδικά στην Κρήτη.

    Πάρε οποίο σου αρέσει περισσότερο και όσο πιο "καθαρό" γίνεται. Έχουν άπειρο γκάζι πολύ πάνω απ' ότι ξέρεις, οπότε το "legendary" δεν πρόκειται να το καταλάβεις, αφού δεν έχεις να συγκρίνεις.

    Πολλά καλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι.
    Ευχαριστω πάρα πολυ αδερφέ να σε καλά. Γενικά τι ωραιο community που είστε όλοι εδώ. Πραγματικά μπραβο σας.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Καλησπερα.
    Αν θελεις βαλε και στην εξισωση και το CBR1000.
    Αρκετα καλο και πιο προσιτο στο γκαζι.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πολυεστερικά R1 04 05 06
    από Da.Vintage στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 13:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF