Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: tiger 1200 xcx ,

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2022
    Μηνύματα
    15

    tiger 1200 xcx ,

    Πριν 1,5 χρονο αποφάσισα να αγοράσω μια tiger 1200 xcx καθως την βρήκα σε καλη προσφορά ατοκα με 3 βάλιτσο ολοκαίνουργια απο την αντιπροσωπεία . Ο πρωτος καιρός κύλισε ομαλά και το στρώσιμο μεσα στον 1.5 μηνα . Σημειώνω οτι την μηχανή την αγόρασα κυρίως για ταξίδια στο εξωτερικό εξου και τα κυβικά αλλα και η ανεση που προσφερε το μοντέλο αλλα και η προσφορά ηταν δελεαστική . Καποια προβλήματα ομως αρχισαν να ξεπροβάλλουν οπως , '' αδειασε'' μαγικά το δοχείο διαστολής και εμεινε χωρίς παραφλού , κατι το οποιο οκ συμπλήρωσα στον εξουσιοδοτημένο αφου η μηχανη βρισκεται σε εγγυηση , κατι σβησήματα με ενδείξεις immobiliser fault στο καντράν κατα την κίνηση της μοτοσυκλετας κ.α . Δεν εδειξα να με προβληματίζουν τοσο αυτα αλλα μια μέρα που την έπλενα παρατήρησα μια διαρροή αναμεσα στο κάρτερ του κυβωτίου ταχυτήτων και στον αξονα μετάδοσης , στο σημειο που κουμπώνει . Σηκωσα την μοτοσυκλέτα στο κεντρικό σταντ σκουπισα το σημειο και ελεγξα τον αξονα οπτικά και παρατήρησα στην πισω ρόδα εναν μικρό τζόγο κατα της ώρες 6-12 και 9-3 στην προσπάθεια μου να δω την σταθερότητα αυτου . Πηγα λοιπον την μοτοσυκλέτα τον φεβρουάριο του 21 σε επίσημο εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Αθήνα και εδώ αρχιζουν τα ωραία , τα περι υπομονής . Με ενημέρωσαν οτι δεν ειναι κάτι ανησυχητικό, οτι ο τζογος ειναι φυσικό να υπαρχει και οτι οσον αφορα τη διαρροη ευθύνεται μια φλάντζα αναμεσα στο κουμπωμα η οποια θα αλλαχτεί , περιμενα 15 μερες να ερθει η φλάτζα και οταν ηρθε μετά το πρόβλημα επέμεινε μέχρι που το πήρα πρέφα μετα απο 7 μήνες , τους ενημέρωσα οτι κατι δε πάει καλα και οτι συνεχίζει η διαρροή ( στο μεσοδιάστημα αντιμετώπιζα ακομα μικροπροβλήματα πχ κολλημένα κουμπιά στα handlebars - περιεργους ήχους στην πέδηση κλπ ) με ενημέρωσαν οτι δε κουμπωσε καλα η φλάτζα μαλλον και θα χρειαστεί να μπει μια πιο ενυσχιμένη με φλατζόκολλα τίγκα στην ενωση μπας και απομονωθεί . Το προβλημα μετα απο 1.5 μήνα συνέχισε να υφίσταται και μετά απο συνεχή προσπάθεια για επικοινωνία και υπερπροσπάθεια μου να λύσω το θέμα αφήνω την μοτοσυκλέτα μου στον εξουσιοδοτημένο service point για μετρήσεις και περαιτέρω ελεγχους για τελική λύση στο θέμα- προβλημα μου για 15 μέρες χωρίς μοτο αντικατάστασης πράγμα που συμφώνησα και εγω σε αυτο γιατι οι καθυστερήσεις για εξυπηρέτηση ηταν μεγάλες . Με ενημέρωσαν οτι το καπάκι ειναι ελλατωματικό και ανομοιόμορφο και οτι η εταιρεία δεν το εχει διαθέσιμο και θα ειναι διαθέσιμο τελη ιουλίου και ως τότε να κυκλοφορώ με μια '' πατέντα '' με ενισχυμένη φλάτζα και τίγκα στην φλατζόκολλα , τους εκανα γνωστό τον προβληματισμό μου μεσω email και ενημερώθηκα εκ νεου οτι δεν ειναι πατέντα αλλα κατι ποιοτικό σε αλλο υλικό εκτος του κατασκευαστή σαν προσωρινή λυση και να μην ανησυχώ μεχρι να ερθει το κυρίως ανταλλακτικό , δηλαδή αν εγω φυγω σε στροφή απο λάδια επειδή το υλικό δεν ειναι μελετημένο ή δεν ταιριάζει με τον κατασκευαστή σε μια μοτοσυκλέτα 1.5 χρονου σχεδόν καινούργια , εχω παρει το οκ να μην ανησυχώ ΣΕ ΜΗΧΑΝΉ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΊΖΕΙ 20 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ .

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnieblack Προβολή μηνύματος
    Πριν 1,5 χρονο αποφάσισα να αγοράσω μια tiger 1200 xcx καθως την βρήκα σε καλη προσφορά ατοκα με 3 βάλιτσο ολοκαίνουργια απο την αντιπροσωπεία . Ο πρωτος καιρός κύλισε ομαλά και το στρώσιμο μεσα στον 1.5 μηνα . Σημειώνω οτι την μηχανή την αγόρασα κυρίως για ταξίδια στο εξωτερικό εξου και τα κυβικά αλλα και η ανεση που προσφερε το μοντέλο αλλα και η προσφορά ηταν δελεαστική . Καποια προβλήματα ομως αρχισαν να ξεπροβάλλουν οπως , '' αδειασε'' μαγικά το δοχείο διαστολής και εμεινε χωρίς παραφλού , κατι το οποιο οκ συμπλήρωσα στον εξουσιοδοτημένο αφου η μηχανη βρισκεται σε εγγυηση , κατι σβησήματα με ενδείξεις immobiliser fault στο καντράν κατα την κίνηση της μοτοσυκλετας κ.α . Δεν εδειξα να με προβληματίζουν τοσο αυτα αλλα μια μέρα που την έπλενα παρατήρησα μια διαρροή αναμεσα στο κάρτερ του κυβωτίου ταχυτήτων και στον αξονα μετάδοσης , στο σημειο που κουμπώνει . Σηκωσα την μοτοσυκλέτα στο κεντρικό σταντ σκουπισα το σημειο και ελεγξα τον αξονα οπτικά και παρατήρησα στην πισω ρόδα εναν μικρό τζόγο κατα της ώρες 6-12 και 9-3 στην προσπάθεια μου να δω την σταθερότητα αυτου . Πηγα λοιπον την μοτοσυκλέτα τον φεβρουάριο του 21 σε επίσημο εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Αθήνα και εδώ αρχιζουν τα ωραία , τα περι υπομονής . Με ενημέρωσαν οτι δεν ειναι κάτι ανησυχητικό, οτι ο τζογος ειναι φυσικό να υπαρχει και οτι οσον αφορα τη διαρροη ευθύνεται μια φλάντζα αναμεσα στο κουμπωμα η οποια θα αλλαχτεί , περιμενα 15 μερες να ερθει η φλάτζα και οταν ηρθε μετά το πρόβλημα επέμεινε μέχρι που το πήρα πρέφα μετα απο 7 μήνες , τους ενημέρωσα οτι κατι δε πάει καλα και οτι συνεχίζει η διαρροή ( στο μεσοδιάστημα αντιμετώπιζα ακομα μικροπροβλήματα πχ κολλημένα κουμπιά στα handlebars - περιεργους ήχους στην πέδηση κλπ ) με ενημέρωσαν οτι δε κουμπωσε καλα η φλάτζα μαλλον και θα χρειαστεί να μπει μια πιο ενυσχιμένη με φλατζόκολλα τίγκα στην ενωση μπας και απομονωθεί . Το προβλημα μετα απο 1.5 μήνα συνέχισε να υφίσταται και μετά απο συνεχή προσπάθεια για επικοινωνία και υπερπροσπάθεια μου να λύσω το θέμα αφήνω την μοτοσυκλέτα μου στον εξουσιοδοτημένο service point για μετρήσεις και περαιτέρω ελεγχους για τελική λύση στο θέμα- προβλημα μου για 15 μέρες χωρίς μοτο αντικατάστασης πράγμα που συμφώνησα και εγω σε αυτο γιατι οι καθυστερήσεις για εξυπηρέτηση ηταν μεγάλες . Με ενημέρωσαν οτι το καπάκι ειναι ελλατωματικό και ανομοιόμορφο και οτι η εταιρεία δεν το εχει διαθέσιμο και θα ειναι διαθέσιμο τελη ιουλίου και ως τότε να κυκλοφορώ με μια '' πατέντα '' με ενισχυμένη φλάτζα και τίγκα στην φλατζόκολλα , τους εκανα γνωστό τον προβληματισμό μου μεσω email και ενημερώθηκα εκ νεου οτι δεν ειναι πατέντα αλλα κατι ποιοτικό σε αλλο υλικό εκτος του κατασκευαστή σαν προσωρινή λυση και να μην ανησυχώ μεχρι να ερθει το κυρίως ανταλλακτικό , δηλαδή αν εγω φυγω σε στροφή απο λάδια επειδή το υλικό δεν ειναι μελετημένο ή δεν ταιριάζει με τον κατασκευαστή σε μια μοτοσυκλέτα 1.5 χρονου σχεδόν καινούργια , εχω παρει το οκ να μην ανησυχώ ΣΕ ΜΗΧΑΝΉ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΊΖΕΙ 20 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ .
    Όλες αυτές τις απαντήσεις τις έχεις σε email ή προφορικά?
    Αυτές τις απαντήσεις στις έδωσαν από το συνεργείο ή από τον εμπορικό αντιπρόσωπο που την αγόρασες?
    Πόσο χρόνο εγγύησης έχεις ακόμα?
    Προσπάθησες να επικοινωνήσεις με την κεντρική εταιρεία?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2022
    Μηνύματα
    15
    τις εχω σε email καποιες ειναι και προφορικά , οι απαντήσεις δόθηκαν απο την εταιρεία και απο το συνεργείο, εχω μιλήσει και με την κεντρική εταιρεία στην αγγλία και οι τυποι ειναι γελοίοι και λενε την ιδια καραμέλα '' ειμαστε σε επικοινωνία και βλέπουμε το ζήτημα με το τοπικό εξουσιοδοτημένο συνεργείο και μιληστε μαζι τους να βγάλετε ακρη '' . Αναφορικά με οσους θελουν να παρουν και το νεο μοντέλο , καλη τύχη παιδιά , παθων και δε προκειται να ξαναμπλέξω , εδω και δυο μηνες προσπαθω να βγάλω ακρη και τίποτα . εχω ακόμα μεχρι τα τέλη σεπτεμβρίου εγγύηση

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Για να ευθυμησουμε και λιγο,και η μυλωνου τον αντρα της με τους πραματευταδες. Που πας ρε Καραμητρο TRIUMPH ,να βγαλεις και μηχανη με αξονα?Εδω εταιρειες με 100 χρονια παραδοση στους αξονες (ποιες αραγε)???δεν εχουν καταφερει ΑΚΟΜΗ να λυσουν τα θεματα αξιοπιστιας,θα τα καταφερεις εσυ με την πρωτη?
    Σου ευχομαι σωστη και αξιοπιστη λυση του θεματος.Τρεξτους ΑΝΕΛΕΗΤΑ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Υπομονή φίλε μου,εγώ θαυμάζω απλά το κουράγιο σου που εσκασες ένα τέτοιο ποσό για να αγοράσεις ένα τέτοιο μοντέλο από την στιγμή που υπάρχουν δοκιμασμένες κ εμπορικότερες λύσεις στην αγορά.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    να απαιτήσεις απο αλλαγή άξονα μέχρι μοτέρ, μη το αφήσεις. Και μη απευθυνθείς μονο στην ελληνική αντιπροσωπία αλλά και στο ευρωπάικό δίκτυο, μεθοδευμένα με νομικό σύμβουλο και όχι σπασμωδικά απο μονος σου. Για να δικαιωθείς
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnieblack Προβολή μηνύματος
    τις εχω σε email καποιες ειναι και προφορικά , οι απαντήσεις δόθηκαν απο την εταιρεία και απο το συνεργείο, εχω μιλήσει και με την κεντρική εταιρεία στην αγγλία και οι τυποι ειναι γελοίοι και λενε την ιδια καραμέλα '' ειμαστε σε επικοινωνία και βλέπουμε το ζήτημα με το τοπικό εξουσιοδοτημένο συνεργείο και μιληστε μαζι τους να βγάλετε ακρη '' . Αναφορικά με οσους θελουν να παρουν και το νεο μοντέλο , καλη τύχη παιδιά , παθων και δε προκειται να ξαναμπλέξω , εδω και δυο μηνες προσπαθω να βγάλω ακρη και τίποτα . εχω ακόμα μεχρι τα τέλη σεπτεμβρίου εγγύηση
    Για να μην μακρυγορώ επικοινώνησε μαζί μου σε PM.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2022
    Μηνύματα
    15
    Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον νομικό σύμβουλο ή κάποιον δικηγόρο για να κινηθώ νομικά θα το ήθελα πολύ προς διευκόλυνση μου . Ευχαριστώ πολύ

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Μίλα με τον corpsealive.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2022
    Μηνύματα
    15
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα επικοινωνήσω φυσικά , η αντιμετώπιση από την αντιπροσωπεία είναι γελοία και πραγματικά λυπάμαι όσους προσπαθήσουν να πάρουν το νέο μοντέλο γιατί δεν υπάρχει πραγματικά καμία περίπτωση να ασχοληθεί κανείς αν υπάρξει κάποια σοβαρό μηχανικό θέμα ... Εγώ τουλάχιστον το πήρα το μάθημα μου και το πλήρωσα και ακριβά

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Τυπικό ευρωπαϊκό προϊόν με τυπικό ευρωπαϊκό ποιοτικό έλεγχο.
    Ότι βγάζουν το πουλάνε και όποιον πάρει ο χάρος.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Καλώς τον.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2022
    Μηνύματα
    15
    Καλώς σας βρήκα

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Καλώς τον.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnieblack Προβολή μηνύματος
    Καλώς σας βρήκα
    για αλλον ηταν το καλως τον.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2022
    Μηνύματα
    15
    εγω νομιζα ''καλως ηρθες στο κλαμπ των πονεμένων'' χαχαχαχαχα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 1200 2021
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2021, 12:22
  2. TIGER 1200 VS BMW 1250 GS
    από billstr στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 22:04
  3. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Κιτ χαμηλώματοςTriumph Tiger 1200
    από maddog στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2018, 09:34
  4. Διλημματα! (KTM 990 ADV, Tiger 1050 , Multistrada 1200, BMW 1200GS)
    από Alchimistis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2016, 12:53
  5. TRIUMPH TIGER EXPLORER 1200 EVENT
    από bonnie στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 21:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF