Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: γρήγορη αλλαγή διπλώματος για ισχύ στο εξωτερικό

  1. #1
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495

    γρήγορη αλλαγή διπλώματος για ισχύ στο εξωτερικό

    σήμερα επισκέφτηκα το υπουργείο για να αλλάξω το παλιό δίπλωμα μου με νέο που ισχύ στο εξωτερικό.
    ενημερώθηκα ότι η διαδικασία θα διαρκέσει 2 + μίνες
    σκατά!!! ταξιδεύω στον 1 1/2 μηνά .....
    πάω σε γραφείο διεκπεραίωσης και μου λένε τον ίδιο χρόνο. δεν ανακατεύεται το υπουργείο ,την εκτύπωση την κάνει η αστυνομία και καθυστερήσει αυτί. δεν υπάρχει κανένας τρόπος να εκδοθεί πιο νωρίς.
    τα μούτρα μου ακούμπησαν τα ωραία πλακάκια του γραφείου και ξαφνικά ακούω ένα " υπάρχει όμως άλλως τρόπος "
    πήγα μέχρι την ΕΛΠΑ στην γλυφάδα με μια φωτογραφία ,το δίπλωμα , την ταυτότητα και 50 ευρώ.
    έχω διεθνές δίπλωμα για ένα έτος

    το γράφω μήπως και βοηθηθεί κανένας άλλος που πιθανόν θα έρθει στην ίδια δύσκολη θέση με έμενα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Μαλιστα, 2+ μηνες θελουν οι αχρηστοι.

    Το περίεργο ειναι βέβαια οτι η ΕΛΠΑ που σου εδωσε διεθνές για ενα ετος, εχει κλείσει απο το 2019....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Τον Ιανουαριο που αλλαξα το δικο μου εκανα την διαδικασια ηλεκτρονικα μεσω gov.gr και ηταν ετοιμο σε 10 ημερολογιακες μερες.

    Πλακωσε δουλεια μου φαινεται

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Το περίεργο ειναι βέβαια οτι η ΕΛΠΑ που σου εδωσε διεθνές για ενα ετος, εχει κλείσει απο το 2019....

    αυτό τώρα πως γίνετε??
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Τον Ιανουαριο που αλλαξα το δικο μου εκανα την διαδικασια ηλεκτρονικα μεσω gov.gr και ηταν ετοιμο σε 10 ημερολογιακες μερες.

    Πλακωσε δουλεια μου φαινεται
    μάλλον φταίει που για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν γινόντουσαν εξετάσεις για δίπλωμα και τώρα που ξεκίνησαν έπεσαν πολλά.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    Ίσως λάθος που δεν το έκανες τόσο καιρό.

    Κατά τα άλλα προφανως και το διεθνές δίπλωμα σε καλύπτει αλλά παρόλα αυτά να κάνεις την αλλαγή, είτε πριν το ταξίδι αν υπάρχει τρόπος είτε μετά.

  7. #7
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ίσως λάθος που δεν το έκανες τόσο καιρό.

    Κατά τα άλλα προφανως και το διεθνές δίπλωμα σε καλύπτει αλλά παρόλα αυτά να κάνεις την αλλαγή, είτε πριν το ταξίδι αν υπάρχει τρόπος είτε μετά.
    έχεις απολυτό δίκιο,καθυστέρησα γιατί και φίλος που το έκανε πριν αρκετούς μήνες το είχε στα χεριά του σε 25 μέρες και λόγο δουλειάς δεν μπορούσα να πάω επί έναν σχεδόν μήνα.

    τώρα με ανησυχεί αυτό που έγραψε ο σαπίλας.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    Επειδή δεν θυμάμαι, με το διεθνές πρέπει να έχεις και το αυθεντικό μαζί;

    Γιατί αν δεν γλυτώνεις την αναμονη είναι ευκαιρία να το κάνεις τώρα που έχεις το διεθνές. Λογικά σε καλύπτει και εντός Ελλάδος.

    Μ'ένα σμπάρο δυο τριγώνια!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    μάλλον φταίει που για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν γινόντουσαν εξετάσεις για δίπλωμα και τώρα που ξεκίνησαν έπεσαν πολλά.
    Θα σου προτεινα να δοκιμασεις ηλεκτρονικα, μπορει ολοκληρη η διαδικασια να γινει ετσι κι ειναι απλη, και ασε την υπηρεσια διαβατηριων να κανει την δουλεια της. Ισως κανει δυο μηνες ισως οχι. Το μονο σιγουρο ειναι οτι στο Υπουργειο Μεταφορων βαριουνται που ζουνε. Οταν πηγα να το παραλλαβω αφου ειχα λαβει το μηνυμα οτι ειναι ετοιμο η υπαλληλος εψαξε 3 φορες μεχρι να το βρει.

    Τα ιδια σε αλλο γκισε για μια μεταβιβαση που εκανα, τα χαρτια στα λενε ενα, ενα και ζητανε φωτοτυπιες απο ολα ( ενω στα δικαιολογητικα που βλεπεις ηλεκτρονικα δεν υπαρχουν )

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Κι εμένα περίπου 2 μήνες έκανε το 19 προ πανδημίας.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Κανε την διαδικασια ηλεκτρονικα. γνωστος μου το πηρε σε 3 βδομαδες στα χερια του.

    Εγω ακομη περιμενω απο τις 15 Δεκεμβριου να παραλλαβω γιατι το εκανα μεσω ΚΕΠ.



    Edit: Δεν ξερω που θελεις να πας, αλλα μεχρι τον Δεκεμβρη ημουν εκτος Ελλαδας και για 11 περιπου χρονια. Με το παλιο διπλωμα (εκδοση 1998) σε Γερμανια, Βελγιο, Ιταλια Αυστια, Ελβετια, βαλκανικες χωρες, εμενα απο λιγους μηνες μεχρι 2-3 χρονια και ενω με εχουν σταματησει για ελεγχο παντου και με εχουν γραψει (μερικες φορες), ποτε το διπλωμα δεν ηταν το προβλημα. Just sayin'
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2018
    Μηνύματα
    16
    Δεν θυμάμαι αν ηταν το '18 ή το '19 που ειχα βγάλει και εγω διεθνες απο την ΕΛΠΑ αλλά θυμάμαι που το ειχα ψαξει το γιατι μια "λεσχη" να εκδιδει κρατικα εγγραφα. Ακρη δεν εβγαλα φυσικα αλλά ειχα διαβασει οτι ειχαν κλεισει ολες οι αλλες δραστηριοτητες της λεσχης εκτος απο αυτην το να εκδιδει διεθνη διπλωματα.

    Και πρεπει μαζι με το διεθνες να εχεις και το ελληνικο δίπλωμα , νομιζω το γραφει και μέσα στο διεθνες αυτο.

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DIG Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμάμαι αν ηταν το '18 ή το '19 που ειχα βγάλει και εγω διεθνες απο την ΕΛΠΑ αλλά θυμάμαι που το ειχα ψαξει το γιατι μια "λεσχη" να εκδιδει κρατικα εγγραφα. Ακρη δεν εβγαλα φυσικα αλλά ειχα διαβασει οτι ειχαν κλεισει ολες οι αλλες δραστηριοτητες της λεσχης εκτος απο αυτην το να εκδιδει διεθνη διπλωματα.

    Και πρεπει μαζι με το διεθνες να εχεις και το ελληνικο δίπλωμα , νομιζω το γραφει και μέσα στο διεθνες αυτο.
    Υπάρχουν αναφορές ότι η ΕΛΠΑ έκλεισε οριστικά το 2019[1] αλλά το Υπουργείο Μεταφορών την αναφέρει ακόμα ως αρχή έκδοσης Διεθνούς Άδειας Οδήγησης[2].

    σωστά τα λες για το ότι πρέπει να έχεις και το κανονικό δίπλωμα μαζί,το γράφει και στο διεθνές.

    προς το παρών δεν θα κάνω κάποια κίνηση για αλλαγή από το υπουργείο. λίγο τα χρήματα ,λίγο ο χρόνος που με πιέζει και έχω πολλά να φτιάξω για να γίνει το ταξίδι.
    όταν με το κάλο επιστρέψω θα κάνω τις διαδικασίες και θα ενημερώσω έτσι για την κουβέντα τον χρόνο παράδοσης.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Τώρα που το θέμα δείχνει να διευθετήθηκε, εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου, γιατί ρε Μάκη δεν έκανες έναν ορθογραφικό έλεγχο στο πρώτο μήνυμα; Γιατί; Το μήνες με γιώτα με πόνεσε
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τώρα που το θέμα δείχνει να διευθετήθηκε, εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου, γιατί ρε Μάκη δεν έκανες έναν ορθογραφικό έλεγχο στο πρώτο μήνυμα; Γιατί; Το μήνες με γιώτα με πόνεσε
    Μία σειρά από κάτω το έχω γράψει σωστά!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Δίπλωμα για ταξίδι στο εξωτερικό ??
    από kostakisK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2016, 11:34
  2. Πώληση μοτοσυκλέτας για εξαγωγή στο εξωτερικό
    από MuayThai στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2015, 14:22
  3. Δουλειά για graphic designer στο εξωτερικό
    από road spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2014, 15:18
  4. Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό
    από fazertha στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2009, 13:09
  5. Για όσους πάνε στο εξωτερικό με μηχανή
    από bonepeeler στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 17:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF