Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Πτώση από παπί: Μήνυμα ελήφθη;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29

    Πτώση από παπί: Μήνυμα ελήφθη;

    Καλησπέρα στο φορουμ
    Πρίν δύο ημέρες (Παρασκευή και 13 γαρ...) είχα μία πτώση με το παπί μου, ένα γηρασμένο 125 κ.εκ.. Ευτυχώς η πτώση έγινε με χαμηλή ταχύτητα και κράνος οπότε την έβγαλα μεένα τράυμα τριβής στο γόνατο και μια μερική εξάρθρωση ώμου, καθώς και κάτι ψιλογρατζουνιές.
    Το μυστήριο της υπόθεσης είναι ότι ακριβώς την προηγούμενη ημέρα (ή μήπως και την ίδια; χάζευα σε διαφορα φόρα μοτοσυκλέτας, συμπεριλαμβανομένου και του μοτο, για τον κατάλληλο κυβισμό της πρώτης μοτοσυκλέτας. Έχοντας οδηγήσει για 15+ χρόνια παπί, αλλά 7-8 φορές μοτοσυκλέτες έως 650 κ.εκ. , νομίζω ανήκω σε αυτή την κατηγορία. Είχα καταλήξει λοιπόν ότι ίσως θα έπρεπε να κοιτάξω σε μοτοσυκλετες χαμηλότερου κυβισμου, έως 400 κεκ, και να αφήσω τις 600αρες και τις 500αρες.
    Επίσης τις προηγούμενες ημέρες ξεκαθάρισαν λίγο τα οικονομικά μου και είπα στον εαυτό μου ότι το θέμα "αγορά μηχανής" πρέπει να προχωρήσει άμεσα.

    Και τσουπ

    Παρτον κάτω...

    Η πρώτη αντίδραση ήταν "θες και μηχανή.....ουτε ποδήλατο..."
    Όμως μετά το αρχικό σοκ, και έπειτα από 5 ακτινογραφίες, μου καρφώθηκε η ιδέα ότι ίσως με μια μηχανή το συγκεκριμένο ατύχημα να μην ειχε συμβεί. Πώς συνέβη; Δεν ξερω πραγματικά. Αυτό που ξέρω είναι ότι έχοντας μόλις ξεκινήσει από στάθμευση, ακόμη με 1η σχέση στο κιβώτιο, έφαγα φέτα δίπλα σε μια λακούβα. Γλίστρησε η ρόδα από το όριο της λακούβας προς τα μέσα; Πάτησα πετραδάκι; Ποιος ξέρει. Ίσως όμως με μεγαλύτερης διαμέτρου ρόδες να μην είχε συμβεί αυτό. Και έτσι άρχισα να σκέφτομαι το θέμα της ενεργητικής ασφάλειας...Και μου καρφώθηκε η ιδέα ότι πρέπει να προχωρήσω με την αγορά νέας μηχανής το συντομότερο.

    Εσείς τί λέτε; Ποια ερμηνεία θα δίνατε; Της αποφυγής ή της επίσπευσης;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Πως σου φαινεται σαν απαντηση το οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των αναβατων (στατιστικα μιλωντας) καποια στιγμη θα πεσει?

    Οποτε αν θελεις και/η χρειαζεσαι κατι μεγαλυτερο και μπορεις να το παρεις go for it. Αν οχι μεινε με αυτο που εχεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Επίσπευσης! έχεις βαρεθεί και αυτό σε ρίχνει

    Αν οδηγείς σαν άνθρωπος, αν κάνεις σβούρες 15 χρόνια θα πρέπει να αλλάξεις και εσύ.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Μωρέ σαν άνθρωπος οδηγώ...γι'αυτό με βλέπω για κανένα τετρακοσαρι, κυρίως για να μη με πιάσει καμία φοβία από το πουθενά. Είμαι μεταξύ gs310, voge 300ds αλλά είναι πολύ ψοφιο και Καβασάκι versys 300

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    αυτο λέγετε χαζοπτωση. σε ενα μηνα θα το εχεις ξεχασει σαν να μη συνεβει. μηπως ειχες πολύ παλια λαστιχα?
    παρε αυτο που σε εξυπηρετει. δεν εχει σημασια ποσα κυβικα ειναι.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Κοίτα γενικά το μηχανάκι είναι χρεπι. Τι λάστιχα μου λες, μόνο λάδια είχε μέσα...σίγουρα όμως δεν ήταν γυαλί τα λάστιχα. Δεν κάνει δα και τίποτα χιλιόμετρα το παπί. Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις...απλά αν με έβαζες να δω ένα βίντεο και μου το σταματαγες λίγο πριν την πτώση θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ατύχημα, ούτε μία. Όσο ζω μαθαίνω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Δηλ με το ποδήλατο δεν έχεις φάει ποτέ τουμπα; Και μου πήρες και μηχανάκι;

    Τράβα πάρε ανθρωπε μου τη μηχανή που γουστάρεις και μη σε παίρνουν απο κάτω τέτοιες χαζοπτώσεις. Αλλά ποτέ μη λες οτι δεν υπάρχει περίπτωση για ατύχημα. Υπάρχει και παραυπάρχει.

    Οι γρατζουνιες σε μια βδομάδα δεν θα υπάρχουν, λίγο προσοχή με την εξάρθρωση (και περαστικά btw) και μολις νοιωσεις τον ώμο σου παλι δυνατό βουρ για αναζήτηση μοτοσυκλέτας.

  8. #8
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    όπως λένε και οι έμπΥροι, υπάρχουν 2 είδη αναβατών: αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν

    θέλει λίγη τύχη, λίγο να υπολογίζουμε τα ρίσκα, όταν φοβόμουν πολύ την πούλησα, τώρα επέστρεψα (και πάλι τις ίδιες μαλακίες...) αλλά εντάξει προσεκτικά!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Με 15+ χρόνια παπί δεν βρίσκω το λόγο να θεωρεις οτι τα 500κε ειναι πολλα. Το 300 θα το βαρεθεις.
    Πρόσφατα ειχα μια παρόμοια πτώση. Τις 3 πρωτες φορες (μετα το μήνα που έμεινα εκτός) ήμουν σφιγμένος. Μετα ξεχάστηκε απο μόνο του.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Με 15+ χρόνια παπί δεν βρίσκω το λόγο να θεωρεις οτι τα 500κε ειναι πολλα. Το 300 θα το βαρεθεις.
    Μπα σε καλό σου σατανά....μου έβαλες πάλι το μικρόβιο. Ενώ έχω οδηγήσει κάμποσες φορές πεντακοσοεξακοσαρες, είτε στη σχολή οδηγών (πριν από δέκα χρόνια), είτε v strom φίλου μου, ειτε er6n, φοβάμαι την απειρία μου σε καμία στροφή που, συνηθισμένος από το χρεπι που είχα για παπί, και έχοντας πάρει το κολαι μετά από κάνα μήνα οδήγησης στη μηχανή, ανοίξω κάνα γκάζι, πετάξει κωλο και γίνει καμιά στραβή. ΒΑσικα, για να το πω πιο γενικά: Φοβάμαι την αντίδραση μου στην ώρα της ανάγκης. Με το παπί ξέρω τι να κάνω και μέχρι που με παίρνει (άσχετα που έπεσα). Με μια μηχανή όχι. Οπότε θέλω ένα μηχάνημα που να συγχωρεί τον αρχάριο. Το μοναδικό που με βάζει ακόμα στο τρυπάκι για μεγαλύτερη μηχανή είναι ο σωματότυπος μου. Είμαι 1.95 και 108 κιλά...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    το χρεπι που είχα για παπί....... Είμαι 1.95 και 108 κιλά...
    τωρα ξερουμε για επεσες

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Μόλις βγήκαν τα κάτω των 500cc απο την κουβέντα..

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Ω να σου...
    Έστω λοιπόν ότι βγήκαν. Λόγω budget που ΘΕΛΩ να διαθέσω, μιλάμε μόνο για:
    Μεταχειρισμένη trk502.
    Μεταχειρισμένη cb500x
    Και από εκεί και πέρα έχουμε μάτια ανοιχτά για κανένα παλιό versys 650 η και το cfmoto το 650mt.

    H Bajaj Dominar 400 λέει κάτι;

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Οριακά, δεν υπάρχει λόγος.

    Οι υπόλοιπες είναι οκ και πολύ εύκολες - φιλικές μοτό.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    Ω να σου...
    Έστω λοιπόν ότι βγήκαν. Λόγω budget που ΘΕΛΩ να διαθέσω, μιλάμε μόνο για:
    Μεταχειρισμένη trk502.
    Μεταχειρισμένη cb500x
    Και από εκεί και πέρα έχουμε μάτια ανοιχτά για κανένα παλιό versys 650 η και το cfmoto το 650mt.

    H Bajaj Dominar 400 λέει κάτι;
    Αφου θα δεις benelli, δες το voge500ds.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. από παπί σε R6;
    από g.volos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2009, 17:59
  2. Γιατί δεν πας από παπί σε ss..
    από epp1640 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2009, 14:07
  3. Πτωση απο σταντ...
    από mai_tai στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2008, 12:59
  4. Από παπί σε fazer 600
    από mixalakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 08:54
  5. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF