Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Πτώση από παπί: Μήνυμα ελήφθη;

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Ναι ξέχασα να το γράψω το Voge.
    Για το daytona maverick 500 που το είδα μόλις και είναι αρκετά όμορφο έχετε άποψη;

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    Ω να σου...
    Έστω λοιπόν ότι βγήκαν. Λόγω budget που ΘΕΛΩ να διαθέσω, μιλάμε μόνο για:
    Μεταχειρισμένη trk502.
    Μεταχειρισμένη cb500x
    Και από εκεί και πέρα έχουμε μάτια ανοιχτά για κανένα παλιό versys 650 η και το cfmoto το 650mt.

    H Bajaj Dominar 400 λέει κάτι;
    Διαβαζα, διαβαζα κι ελεγα να δεις θα ειναι 1,65 και 60 κιλα και βγηκες βουνο!

    Σε αυτα που κοιτας το 650mt το παιρνεις καινουργιο ομω το οποιο μετραει, πρωτος κατοχος, εγγυηση.

    Αλλα!

    Αν εχεις σκοπο να μεινεις στην κατηγορια καιρο, το HONDA. Γιατι σε 3-5-7 χρονια θα εχει ευκολα υποστηριξη στα παντα ενω με τα αλλα δεν ξερεις, αφηνω το Versys απ΄εξω γιατι θα ειναι αρκετα παλιοτερο και πιθανον να εχει αλλαξει αρκετους κατοχους.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στο φορουμ

    Η πρώτη αντίδραση ήταν "θες και μηχανή.....ουτε ποδήλατο..."
    Όμως μετά το αρχικό σοκ, και έπειτα από 5 ακτινογραφίες, μου καρφώθηκε η ιδέα ότι ίσως με μια μηχανή το συγκεκριμένο ατύχημα να μην ειχε συμβεί. Πώς συνέβη; Δεν ξερω πραγματικά. Αυτό που ξέρω είναι ότι έχοντας μόλις ξεκινήσει από στάθμευση, ακόμη με 1η σχέση στο κιβώτιο, έφαγα φέτα δίπλα σε μια λακούβα. Γλίστρησε η ρόδα από το όριο της λακούβας προς τα μέσα; Πάτησα πετραδάκι; Ποιος ξέρει. Ίσως όμως με μεγαλύτερης διαμέτρου ρόδες να μην είχε συμβεί αυτό. Και έτσι άρχισα να σκέφτομαι το θέμα της ενεργητικής ασφάλειας...Και μου καρφώθηκε η ιδέα ότι πρέπει να προχωρήσω με την αγορά νέας μηχανής το συντομότερο.

    Εσείς τί λέτε; Ποια ερμηνεία θα δίνατε; Της αποφυγής ή της επίσπευσης;

    Καταρχήν περαστικά και αγύριστα να είναι.


    Πάμε όμως στο ζουμί. Νομίζω το σκέφτεσαι λάθος. Δηλαδή είναι λάθος να θεωρείς πως έφταιγε το παπί αυτό καθεαυτό για την τούμπα, γιατί θα σου πω με τη σειρά μου πως ακριβώς το ίδιο θα μπορούσες να πάθεις με μηχανή και μάλιστα να πέσει και πάνω σου να σου πλακώσει το πόδι και να πάθεις μεγαλύτερη ζημιά. Το παπί έχει 17αρες ζάντες και κυκλοφορεί εκατομμύρια κόσμος καθημερινά χωρίς πρόβλημα. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι έχει την ίδια ενεργητική ασφάλεια με μια μοτοσυκλέτα όμως δεν κινείται και με τις ταχύτητες που πιάνει η μοτοσυκλέτα.

    Συμπερασματικά, ΝΑΙ στην αγορά μηχανής επειδή τη γουστάρεις. ΟΧΙ στην αγορά μηχανής νομίζοντας πως θα σε σώσει απο μόνη της ή ότι θα είσαι ντε και καλά ασφαλέστερος. Σε κάποιες περιπτώσεις ναι θα είσαι, σε κάποιες άλλες όμως όχι. Κανένας λόγος βιασύνης για μένα. Η επιλογή να είναι συνειδητή.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Πως σου φαινεται σαν απαντηση το οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των αναβατων (στατιστικα μιλωντας) καποια στιγμη θα πεσει?
    .
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    όπως λένε και οι έμπΥροι, υπάρχουν 2 είδη αναβατών: αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν

    Το επιβεβαίωσα σήμερα the hard way.

    Προσοχή και εξοπλισμός παντού και πάντα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Ελπίζω να ήταν με τις μικρότερες δυνατές ζημιές και ανώδυνη.

  6. #21
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να ήταν με τις μικρότερες δυνατές ζημιές και ανώδυνη.
    Ευχαριστώ.
    Καναδυο μικροσπασιματα στα ήδη παλιά πλαστικά, δεξί μαρσπιε στραβωμενο, βάση μπαγκαζιερας καπουτ, παπούτσια παντελόνι μπουφάν για πεταμα, δεξι γόνατο παλεύεται, δεξιός αστραγάλος @€&#€%& στον πόνο, αλλά δείχνει να μην έχει σπασίματα. Θα δείξει το πρωί.
    Όλα για ένα παπι που άλλαξε πορεία και ήρθε μπροστά μου και κοκκαλωσε το φρένο επειδή σταμάτησε το προπορευόμενο λεωφορειο.
    Δημητρακοπουλου Κορυδαλλός. Άσφαλτος γυαλί, 40χαω,
    τσίμπημα φρένο, δίπλωσε ο τροχός πάρτον κατω.

    η γκαντεμιά?
    ΜΟΛΙΣ ΕΊΧΑ ΚΛΕΊΣΕΙ ΑΓΟΡΑΣΤΉ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΆΚΙ.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ.
    Καναδυο μικροσπασιματα στα ήδη παλιά πλαστικά, δεξί μαρσπιε στραβωμενο, βάση μπαγκαζιερας καπουτ, παπούτσια παντελόνι μπουφάν για πεταμα, δεξι γόνατο παλεύεται, δεξιός αστραγάλος @€&#€%& στον πόνο, αλλά δείχνει να μην έχει σπασίματα. Θα δείξει το πρωί.
    Όλα για ένα παπι που άλλαξε πορεία και ήρθε μπροστά μου και κοκκαλωσε το φρένο επειδή σταμάτησε το προπορευόμενο λεωφορειο.
    Δημητρακοπουλου Κορυδαλλός. Άσφαλτος γυαλί, 40χαω,
    τσίμπημα φρένο, δίπλωσε ο τροχός πάρτον κατω.

    η γκαντεμιά?
    ΜΟΛΙΣ ΕΊΧΑ ΚΛΕΊΣΕΙ ΑΓΟΡΑΣΤΉ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΆΚΙ.
    Περαστικα και σιδερένιος. Βαλε παγο στον αστραγαλο γιατι σιγουρα θα πρηστεί. Καμια ακτινογραφια να βγαλεις γιατι μπορει να θελει ακινησα- ή έστω οχι κουραση καθώς διαφορετικά μπορει να σε ταλαιπωρήσει στο περπάτημα μεχρι να περάσει.

    Γκαντεμια όντως για το μηχανακι αλλά σκεψου τη θετικη πλευρα οτι απεφυγες χειροτερες καταστασεις.

    Άλλο ένα περιαστατικό που δείχνει την σημαντικότητα του abs (προφανως την εχω φαει και εγω)

  8. #23
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Περαστικα και σιδερένιος. Βαλε παγο στον αστραγαλο γιατι σιγουρα θα πρηστεί. Καμια ακτινογραφια να βγαλεις γιατι μπορει να θελει ακινησα- ή έστω οχι κουραση καθώς διαφορετικά μπορει να σε ταλαιπωρήσει στο περπάτημα μεχρι να περάσει.

    Γκαντεμια όντως για το μηχανακι αλλά σκεψου τη θετικη πλευρα οτι απεφυγες χειροτερες καταστασεις.

    Άλλο ένα περιαστατικό που δείχνει την σημαντικότητα του abs (προφανως την εχω φαει και εγω)
    Ευχαριστώ.
    Σαφώς και το abs είναι απαραίτητο, ομως σε εκείνο το σημείο δεν ξέρω κατά πόσο θα απέφευγα την πτώση.
    Όσο καθόμουν στην άκρη, παρατηρούσα το σημείο και πραγματικά καθρεφτίζει η άσφαλτος. Δεδομένης της αδράνειας , 40χαω και 200 κιλά μηχανάκι +140 κιλά εγώ, αισθάνομαι ότι η τούμπα ήταν μονόδρομος, γιατί μιλάμε για σταθερό εμπόδιο μπροστά (μηχανάκι + σταματημένο λεωφορειο).
    Όπως μου είπε και ένα παλικάρι που έχει ένα κουρείο σε εκείνο το σημείο, πέφτουν πολλά μηχανάκια συχνά εκεί.
    Επίσης ο δρόμος εκείνος είναι τόσο στενός, που 500 λεωφορεια και 10.000 αυτοκίνητα καθημερινά πατάνε στις ίδιες γραμμές, οπότε οι άκρες του δρόμου ειναι χιλιοπατημενες και γλιστρανε.
    Συνηθως πηγαίνω στο κέντρο του δρόμου, αλλά επειδή ήταν το άλλο μηχανακι στη μέση μπροστά μου, πήγαινα πίσω του και αριστερα, όπως κάνω πάντα (πίσω δεξιά ή αριστερά) για να έχω περισσότερα μέτρα διαθέσιμα για φρεναριαμα μπροστά μου.
    Ε, σήμερα χώθηκε μπροστά μου και κοκκαλωσε πριν προλάβω να αλλάξω θέση.
    Τέλος καλό όλα καλά.

    Υ. Γ. σορρυ που χαλάω το θρεντ.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. από παπί σε R6;
    από g.volos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2009, 17:59
  2. Γιατί δεν πας από παπί σε ss..
    από epp1640 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2009, 14:07
  3. Πτωση απο σταντ...
    από mai_tai στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2008, 12:59
  4. Από παπί σε fazer 600
    από mixalakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 08:54
  5. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF