Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρώτη Εξόρμηση - Προτάσεις..

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138

    Smile Πρώτη Εξόρμηση - Προτάσεις..

    Χαιρετώ την παρέα!!


    θέλω να οργανώσω την πρώτη μεγάλη μου ταξιδιωτική εκδρομή για περίπου 7 ημέρες εντός Ελλάδος το καλοκαίρι και να ξεκινήσω χωρίς κάποιο ιδιαίτερο προγραμματισμό, απλά να χαθώ σε επαρχιακούς δρόμους και όμορφα χωριά απολαμβάνοντας την διαδρομή και τις φυσικές ομορφιές του τόπου μας..

    Επειδή θα είμαι δικαβαλος και ναι μεν θέλω να έχω ελεύθερο πρόγραμμα αλλά να μην είναι και εντελώς απροετοίμαστο και φάω «μουρμούρα» από την συμβία ως προς το θέμα της διαμονής και διανυκτέρευσης θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων μια και το προγραμματίζω για την δεύτερη εβδομάδα του Αυγούστου και η διαμονή ενδεχομένως ναι είναι ένα πρόβλημα από τη στιγμή που δεν θέλω να έχω κλείσει εκ των προτέρων τίποτα… Επίσης δεν θέλω χωμάτινες διαδρομές.

    Mε αυτά τα δεδομένα οποιαδήποτε καλόπιστη πρόταση καλοδεχούμενη …προορισμό δεν έχω και δεν με νοιάζει, θα ξεκινήσω από Αθήνα με κατεύθυνση είτε νότια προς Πελοπόννησο είτε για βόρεια ή δυτική Ελλάδα..


    Ευχαριστώ
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Προτεινω Καρπενησι, να κατσετε 1-2 βραδια, να γυρισετε Προυσο κτλ. Εχει ωραιες διαδρομες και οδηγικα αλλα και για περιπατους.
    Ομορφα ειναι επισης και Ζαγοροχωρια.
    Πηγα προσφατα (με τα χιονια αποκλειστηκα εκει κατα τυχη για την ακριβεια) στα Βραγγιανα. Πολυ ομορφα, οπως παντου στα αγραφα εννοειται, τα προτεινω επισης!
    Παραθαλασσια πισω απο Πηλιο (πχ Νταμουχαρη κτλ), Φερρυ Γλυφα - Αγιοκαμπος για να κανετε κυκλο απο Ευβοια.
    Πελοποννησος ολη πανεμορφη, ειδικα παραλιακα. Απλα το καλοκαιρι μονο που το σκεφτομαι σκαω και καιγομαι. Πολυ ζεστη και σε πολλα σημεια θα εχει κινηση.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Αδιάβροχο να πάρεις!
    Δε το λέω για πλακα!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Λίγη προσοχή στα παραθαλάσσια μέρη. Μέσα Αυγούστου στο πικ της σαιζόν πιθανότατα δεν θα υπάρχει ουτε κοτέτσι για διαμονή, ειδικά σκ. Επίσης πολλοί πλέον ζητάνε τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις.

    Σε πιο ορεινές περιοχές θα είναι πιο ευκολα πιστεύω.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Τον Αύγουστο που θα σκάει ο τζίτζικας, σου προτείνω να πας και να αφιερώσεις όλες σου τις μέρες στην δροσερή Πίνδο!
    Θα δεις ομορφιές που θα χαζεψεις,θα φας νοστιμιές και θα ευχαριστηθεις τσίπουρο όπως ποτέ άλλοτε, θα βρίσκεις να μείνεις και παντού και φτηνά.
    Προτείνω με τα μπούνια, να επισκεφτείς το χωριό Φραγκάδες στα Ζαγοροχώρια και να επιλέξεις οπωσδήποτε να μείνεις μια βραδιά έστω στον ξενώνα Πετρωτό. Ο Μάριος και η μητέρα του,θα σας ανταμείψουν. Το τσίπουρο που θα πιείτε στη πλατεία στον καφενέ του Αποστόλη,θα έχει άλλη χάρη.
    Νοσταλγησα και μόνο που στα γράφω. Πίνδο με τα μπουνια, δε θα χάσεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Από εμένα Πελοπόνησσος..

    και συγκεκριμένα Νότια Κυνουρία, αν θες να συνδυάσεις βουνό, θάλασσα, άγρια τοπία, χωρίς ιδιαίτερη πολυκοσμία.

    Λεωνίδιο, Πούλιθρα, Φωκιανός, Κυπαρίσσι, Βλυχάδα, μέχρι Μονεμβασιά θα μπορούσαν να γίνουν τα φετινά ενσταντανέ σας, αρκεί το μωρό να είναι απαλαγμένο από γκρίνια και να είναι της ''περιπέτειας'' (και εσύ βέβαια).

    Τότε μόνο θα γίνει η αποκάλυψη και θα νοιώσετε τα πραγματικά, αγνά, φωτεινά, ανέμελα καλοκαίρια της νιότης μας στην αγκαλιά του Μυρτώου Πελάγους.

    Εννοείται βέβαια πως στην Ελλάδα, καλοκαίρι με μηχανάκι, όπου και να πας δεν χάνεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τον Αύγουστο που θα σκάει ο τζίτζικας, σου προτείνω να πας και να αφιερώσεις όλες σου τις μέρες στην δροσερή Πίνδο!
    Θα δεις ομορφιές που θα χαζεψεις,θα φας νοστιμιές και θα ευχαριστηθεις τσίπουρο όπως ποτέ άλλοτε, θα βρίσκεις να μείνεις και παντού και φτηνά.
    Προτείνω με τα μπούνια, να επισκεφτείς το χωριό Φραγκάδες στα Ζαγοροχώρια και να επιλέξεις οπωσδήποτε να μείνεις μια βραδιά έστω στον ξενώνα Πετρωτό. Ο Μάριος και η μητέρα του,θα σας ανταμείψουν. Το τσίπουρο που θα πιείτε στη πλατεία στον καφενέ του Αποστόλη,θα έχει άλλη χάρη.
    Νοσταλγησα και μόνο που στα γράφω. Πίνδο με τα μπουνια, δε θα χάσεις.
    Δεν έχεις άδικο σκέφτομαι και αυτή την επιλογή …

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Από εμένα Πελοπόνησσος..

    και συγκεκριμένα Νότια Κυνουρία, αν θες να συνδυάσεις βουνό, θάλασσα, άγρια τοπία, χωρίς ιδιαίτερη πολυκοσμία.

    Λεωνίδιο, Πούλιθρα, Φωκιανός, Κυπαρίσσι, Βλυχάδα, μέχρι Μονεμβασιά θα μπορούσαν να γίνουν τα φετινά ενσταντανέ σας, αρκεί το μωρό να είναι απαλαγμένο από γκρίνια και να είναι της ''περιπέτειας'' (και εσύ βέβαια).

    Τότε μόνο θα γίνει η αποκάλυψη και θα νοιώσετε τα πραγματικά, αγνά, φωτεινά, ανέμελα καλοκαίρια της νιότης μας στην αγκαλιά του Μυρτώου Πελάγους.

    Εννοείται βέβαια πως στην Ελλάδα, καλοκαίρι με μηχανάκι, όπου και να πας δεν χάνεις.
    Ευχαριστώ Πολύ Καλή Ιδέα. . σκέφτομαι αν κάνω τον γύρο της Πελοποννήσου να βάλω παραλιακές κατά το πλείστων διαδρομές .. με σκοπό να ξεκινάω το πρωί χαλαρά για τον επόμενο προορισμό και ενδιάμεσα να γίνονται στάσεις για να απολαμβάνουμε τις τοποθεσίες, μπάνιο, καφέ, φαγητό και το απόγευμα να φτάνουμε στον τελικό προορισμό/ξενοδοχείο για να χαλαρώνουμε..

    Σκέφτομαι τι παρακάτω διανυκτερεύσεις ανά ημέρα..
    Ναύπλιο,
    Μονεμβασιά
    Καλαμάτα..

    Μετα από εκεί έχω μπερδευτεί.. να διανυκτερεύσω Πάτρα ή Ναύπακτο με μία άλλη μια διανυκτερευση Γαλαξιδι η να παραμεινω Πελλοπονησο και μετα από Καλαματα να παω πιο ορεινα μέσω Αρχαιας Ολυμπια – Φολόη - Φενεο με διανυκτερευση Βυτίνα..
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις άδικο σκέφτομαι και αυτή την επιλογή …



    Ευχαριστώ Πολύ Καλή Ιδέα. . σκέφτομαι αν κάνω τον γύρο της Πελοποννήσου να βάλω παραλιακές κατά το πλείστων διαδρομές .. με σκοπό να ξεκινάω το πρωί χαλαρά για τον επόμενο προορισμό και ενδιάμεσα να γίνονται στάσεις για να απολαμβάνουμε τις τοποθεσίες, μπάνιο, καφέ, φαγητό και το απόγευμα να φτάνουμε στον τελικό προορισμό/ξενοδοχείο για να χαλαρώνουμε..

    Σκέφτομαι τι παρακάτω διανυκτερεύσεις ανά ημέρα..
    Ναύπλιο,
    Μονεμβασιά
    Καλαμάτα..

    Μετα από εκεί έχω μπερδευτεί.. να διανυκτερεύσω Πάτρα ή Ναύπακτο με μία άλλη μια διανυκτερευση Γαλαξιδι η να παραμεινω Πελλοπονησο και μετα από Καλαματα να παω πιο ορεινα μέσω Αρχαιας Ολυμπια – Φολόη - Φενεο με διανυκτερευση Βυτίνα..
    Για να ανεβεις Βυτινα απο Καλαματα θα στου προτεινα να μην πας απο Τρίπολη-Λεβιδι αλλά από Τριπολη-Χρυσοβίτσι-Ελάτη. Η διαδρομή Χρυσοβίτσι-Ελάτη θα σε ανταμείψει full. Επίσης τσέκαρε και Λαγκάδια που είναι κοντά. Προσωπικά θεωρώ πιο ωραία τα Λαγκάδια απο την Βυτινα. Απλα η Βυτινα εχει πολυδιαφημιστεί.

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη εξορμηση για το 2018.
    από sotostzav στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 199
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2018, 13:00
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2016, 08:51
  3. ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ
    από dionysus στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2010, 10:26
  4. Πρώτη Ευρωπαϊκή Εξόρμηση 2009
    από zak4 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2009, 22:18
  5. Η Πρώτη Λασπομαχία
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF