Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Θεσπρωτία-Γκορίλας (1.658m)-Χιονίστρα (1.643m) 8-5-2022

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δε λες ότι σου είχε βγει η γλώσσα με τέτοια κλίση και σταματουσες





    Μπράβο πάλι ρε Βασίλη! Το πρώτο βουνό πραγματικά μοιάζει σαν βγαλμένο από παραμύθι

    Ε πρέπει να παίρνουμε και μερικές ανάσες κάποιες φορές! Δε βγαίνει ξεροσφύρι. Και καλά το παίζω φυσιολάτρης!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Βασιλάρα μπορεί να μην γράφω σε κάθε σου ποστ,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι λίγος ο σεβασμός μου για τα ταξιδιωτικά σου.

    Πολλά μπράβο για τις όμορφες εικόνες που μας δίνεις!
    Σε ευχαριστώ Νίκο να είσαι καλά! Εννοείται δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις, προς Θεού! Εγώ τα γράφω να υπάρχουν χεχε!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Απιστευτες φωτο. Τα μερη εκπληκτικα!!
    Τα χλμ λιγα αυτη την φορα...επεσες.

    Εν τω μεταξυ γυρισες απο Χανι Τεροβου - Κερασωνας - Μενιδι...πιστες!!!
    Καλ να εισαι κ να κανεις πολλα χλμ!!!


    Έπεσα όντως σε χιλιόμετρα αλλά ανέβηκα πολλά μέτρα. Ήθελε χρόνο!


    Καλά αυτές οι διαδρομές είναι όντως πιστάκια και πλέον δεν έχουν καθόλου κίνηση. Με supersport δεν κατάφερα ποτέ να κάνω τον παλιό απο Άρτα μέχρι Ιωάννινα γαμώτο. Το Μενίδι όμως το είχα κάνει πολλές φορές και ήταν πραγματική απόλαυση, αν και θα προτιμούσα το 600 εκεί.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καθε φορα ξεπερνάς τον εαυτό σου!

    Πως ανεβαίνεις μόνος σου ετσι εύκολα ρε Μπίλλυ σε πεζοπορο, δε φοβασαι μη σου την πεσουν τιποτα μαντροσκυλα? Στην ροδοπη εχει λύκους κανονικούς και σε αλλες περιοχες τασακαλια. Στη ορεινη δυτικη μακεδονια πέρασμα αρκουδας...κλπ
    Πως το κάνεις ρε φιλε? Εχεις μαζι σου εξοπλισμό ανάγκης ανα περίπτωση?

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Ωραίος, μια κατηγορία μόνος σου.

    Δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ότι για τέτοια φάση πρέπει να υπάρχει μια κάποιου τύπου υποστηρικτική γυμναστική εκ των προτέρων και ίσως και διατροφή, ή τουλάχιστον ένα κάποιο αθλητικό background.
    Θέλω να πω ότι αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί ο μέσος τύπος μοτοσικλετιστή, με φυσική κατάσταση που κυμαίνεται από μέτρια έως κακή να ολοκληρώσει με επιτυχία.
    Να κάνει δηλαδή Κυριακή καμιά 1000άρα χιλιόμετρα αυθημερόν, να ανέβει και 1-2 βουνά και τη Δευτέρα να σηκωθεί να πάει δουλειά, χωρίς να αισθάνεται ότι τον "πάτησε τρένο".

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καθε φορα ξεπερνάς τον εαυτό σου!

    Πως ανεβαίνεις μόνος σου ετσι εύκολα ρε Μπίλλυ σε πεζοπορο, δε φοβασαι μη σου την πεσουν τιποτα μαντροσκυλα? Στην ροδοπη εχει λύκους κανονικούς και σε αλλες περιοχες τασακαλια. Στη ορεινη δυτικη μακεδονια πέρασμα αρκουδας...κλπ
    Πως το κάνεις ρε φιλε? Εχεις μαζι σου εξοπλισμό ανάγκης ανα περίπτωση?

    Φίλε μου το πιο επικίνδυνο και χειρότερο πλάσμα εκεί ψηλά είμαι εγώ. Δεν το λέω με την κυριολεκτική έννοια, νομίζω αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ωραίος, μια κατηγορία μόνος σου.

    Δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ότι για τέτοια φάση πρέπει να υπάρχει μια κάποιου τύπου υποστηρικτική γυμναστική εκ των προτέρων και ίσως και διατροφή, ή τουλάχιστον ένα κάποιο αθλητικό background.
    Θέλω να πω ότι αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί ο μέσος τύπος μοτοσικλετιστή, με φυσική κατάσταση που κυμαίνεται από μέτρια έως κακή να ολοκληρώσει με επιτυχία.
    Να κάνει δηλαδή Κυριακή καμιά 1000άρα χιλιόμετρα αυθημερόν, να ανέβει και 1-2 βουνά και τη Δευτέρα να σηκωθεί να πάει δουλειά, χωρίς να αισθάνεται ότι τον "πάτησε τρένο".

    Σε ευχαριστώ φίλε!


    Σίγουρα πρέπει να υπάρχει μυϊκό υπόβαθρο. Ήμουν παίχτης μπάσκετ μέχρι τα 18 σε ομάδα, δηλαδή προπονήσεις καθημερινά με 1-2 ρεπό μόνο και αγώνες (έκανα και βάρη μια 3ετία γεμάτη). Μετά φοιτητής δεν έκανα τίποτα απο γυμναστική. Το σώμα θυμάται σίγουρα αλλά θέλει χρόνο να επανέλθει. Δηλαδή ακόμα θυμάμαι την 1η μου πεζοπορία στον Γράμμο και τη Γκιστόβα το 2015 μετά απο πολλά χρόνια απραξίας. Ένιωθα ότι θα ανατιναχτούν τα πνευμόνια μου. Μετά ήμουν πιασμένος για μια βδομάδα και πόναγα παντού.

    Η ίδια εικόνα επαναλαμβάνεται για κάποια χρόνια μέχρι που απο κάποιο σημείο και μετά το σώμα επανήλθε παρόλο που είμαι 30 κιλά βαρύτερος συγκριτικά με την εποχή που έπαιζα μπάσκετ. Πλέον πάω, περπατάω χιλιόμετρα σε τέτοια τεραίν και είμαι ελάχιστα πιασμένος για 2-3 μέρες. Ενδιάμεσα μέσα στη βδομάδα δεν κάνω καθόλου γυμναστική αν και θα το ήθελα. Δεν υπάρχει χρόνος και όρεξη δυστυχώς. Όμως σίγουρα κάποιος χωρίς υπόβαθρο θα χρειαστεί και μεσοβδόμαδη ενασχόληση.

    Μεγάλες μονοήμερες όμως κάνω πολλά χρόνια παρόλο που δεν περπάταγα μέχρι το 2015. Θέλει και αυτό μια συνήθεια. Επίσης χρειάζεται μια ψυχολογική προετοιμασία. Συγκέντρωση και πίστη ότι θα πετύχεις τον στόχο σου. Δεν πρέπει ποτέ να υποτιμάμε την ψυχική δύναμη και το μυαλό. Και αυτά γυμνάζονται και σκληραγωγούνται. Πως ήταν οι παλιοί που έκαναν αδιανόητα πράγματα για τα σημερινά δεδομένα? Κάποιοι που ζούσαν στα χωριά και περπάταγαν μέρες για να πάνε να πάρουν προμήθειες απο τα πιο κεντρικά σημεία και να επιστρέψουν? Κάπως έτσι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    δεν υπάρχεις ρε φίλε!!

    εγω πέρα απο τα προαπαιτούμενων που αναφέρετε δηλαδή αντοχή, ικανότητα, ψυχική δύναμη εστίασα σε ένα ακόμη παράγοντα τα ζώα που ζουν εκεί όπως σκυλιά σε αγέλες και τα αγρια ζώα.
    Φυσικά και ο άνθρωπος είναι πιο επικίνδυνος απο αυτά οσο αναφορά την καταστροφή του οικοσυστήματος, όμως αν τύχει το πέρασμα σου να περνάει απο μια ψιλοεγκαταλελλημένη στάνη με πεινασμένα μαντρόσκυλα αυτόχθονες εκεί μπορεί η επικινδυνότητα να γίνει μεγαλύτερη..
    Πέρασμα αγριογουρουνου την εποχή του κυνηγίου που τους έχουν παρει στο κατώφλι κυνηγόσκυλα, ελάφια που κόβουν με χίλια κάθετα τον χωματόδρομο τρομαγμένα και πολλά άλλα

    Είναι περιπτώσεις που πρεπει να έχεις μια σχετική προετοιμασία.
    Φυσικά η καλή ψυχολογία και ψυχραιμία είναι πολύ καλός οιωνός αλλά η προετοιμασία πρέπει να υφίσταται είτε για να επιστρέψεις πίσω στους αγαπημένους σου είτε αν στραβώσει να σε βρούνε εύκολα

    Είμαι σίγουρος μετά απο τόσα οδοιπορικά το εχεις καλύτερα απο όλους, ίσως καλύτερα και απο επαγγελματίες του είδους, απλώς οι ανησυχίες μου είναι σχετικά με το τι κανω αν στραβώσει. Και πόσο έτοιμος νιώθω να το αντιμετωπίσω
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δεν υπάρχεις ρε φίλε!!

    εγω πέρα απο τα προαπαιτούμενων που αναφέρετε δηλαδή αντοχή, ικανότητα, ψυχική δύναμη εστίασα σε ένα ακόμη παράγοντα τα ζώα που ζουν εκεί όπως σκυλιά σε αγέλες και τα αγρια ζώα.
    Φυσικά και ο άνθρωπος είναι πιο επικίνδυνος απο αυτά οσο αναφορά την καταστροφή του οικοσυστήματος, όμως αν τύχει το πέρασμα σου να περνάει απο μια ψιλοεγκαταλελλημένη στάνη με πεινασμένα μαντρόσκυλα αυτόχθονες εκεί μπορεί η επικινδυνότητα να γίνει μεγαλύτερη..
    Πέρασμα αγριογουρουνου την εποχή του κυνηγίου που τους έχουν παρει στο κατώφλι κυνηγόσκυλα, ελάφια που κόβουν με χίλια κάθετα τον χωματόδρομο τρομαγμένα και πολλά άλλα

    Είναι περιπτώσεις που πρεπει να έχεις μια σχετική προετοιμασία.
    Φυσικά η καλή ψυχολογία και ψυχραιμία είναι πολύ καλός οιωνός αλλά η προετοιμασία πρέπει να υφίσταται είτε για να επιστρέψεις πίσω στους αγαπημένους σου είτε αν στραβώσει να σε βρούνε εύκολα

    Είμαι σίγουρος μετά απο τόσα οδοιπορικά το εχεις καλύτερα απο όλους, ίσως καλύτερα και απο επαγγελματίες του είδους, απλώς οι ανησυχίες μου είναι σχετικά με το τι κανω αν στραβώσει. Και πόσο έτοιμος νιώθω να το αντιμετωπίσω


    Όσον αφορά τα σκυλιά τα έχουμε συζητήσει ξανά σε κάποιο θέμα αλλά δε θυμάμαι σε ποιό. Τα σκυλιά πρέπει να νιώσουν ότι είσαι πιο δυνατός, ήδη σε βλέπουν γίγαντα απλά πρέπει να το δείξεις και εκεί οπότε αν φοβάσαι υπάρχει ένα θέμα. Προσωπικά δεν έχω εφαρμόσει κάποια άλλη τεχνική εκτός απο την πανάρχαια της δυνατής βοής και της όρθωσης αναστήματος πάντα κατα μέτωπο. Ποτέ δεν τρέχουμε στην αντίθετη κατεύθυνση και ποτέ δε γυρνάμε πλάτη ακόμη και λύκο να δούμε. Αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν φοβάμαι γιατί ξέρω πως λειτουργούν τα ζώα οπότε δεν ξέρω να δώσω συμβουλές σε περίπτωση που κάποιος φοβάται. Ίσως κάποιος έχει εμπειρία απο διάφορες συσκευές υπερήχων κλπ. Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

    Ελάφι έχει τύχει να αποφύγω σε χωματόδρομο τελευταία στιγμή. Ήταν στα Ζαγοροχώρια και είμαι τυχερός που ήμουν με το NC γιατί αν ήμουν με κανα Τενερέ θα πήγαινα με διπλάσια km και θα το είχα καρφώσει.

    Απο ασφάλεια τώρα. Δουλεύω την εφαρμογή Enduro Tracker και 2 άνθρωποι βλέπουν κάθε δευτερόλεπτο που βρίσκομαι. Εννοείται όμως δε συμπεριφέρομαι σαν να ξέρουν που είμαι, προσπαθώ να κινούμαι όσο το δυνατόν ασφαλέστερα και με γνώση του οτι είμαι εντελώς μόνος μου.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά τα σκυλιά τα έχουμε συζητήσει ξανά σε κάποιο θέμα αλλά δε θυμάμαι σε ποιό. Τα σκυλιά πρέπει να νιώσουν ότι είσαι πιο δυνατός, ήδη σε βλέπουν γίγαντα απλά πρέπει να το δείξεις και εκεί οπότε αν φοβάσαι υπάρχει ένα θέμα. Προσωπικά δεν έχω εφαρμόσει κάποια άλλη τεχνική εκτός απο την πανάρχαια της δυνατής βοής και της όρθωσης αναστήματος πάντα κατα μέτωπο. Ποτέ δεν τρέχουμε στην αντίθετη κατεύθυνση και ποτέ δε γυρνάμε πλάτη ακόμη και λύκο να δούμε. Αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν φοβάμαι γιατί ξέρω πως λειτουργούν τα ζώα οπότε δεν ξέρω να δώσω συμβουλές σε περίπτωση που κάποιος φοβάται. Ίσως κάποιος έχει εμπειρία απο διάφορες συσκευές υπερήχων κλπ. Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

    Ελάφι έχει τύχει να αποφύγω σε χωματόδρομο τελευταία στιγμή. Ήταν στα Ζαγοροχώρια και είμαι τυχερός που ήμουν με το NC γιατί αν ήμουν με κανα Τενερέ θα πήγαινα με διπλάσια km και θα το είχα καρφώσει.

    Απο ασφάλεια τώρα. Δουλεύω την εφαρμογή Enduro Tracker και 2 άνθρωποι βλέπουν κάθε δευτερόλεπτο που βρίσκομαι. Εννοείται όμως δε συμπεριφέρομαι σαν να ξέρουν που είμαι, προσπαθώ να κινούμαι όσο το δυνατόν ασφαλέστερα και με γνώση του οτι είμαι εντελώς μόνος μου.
    Έλα ρε Βασίλη! Υπάρχει τέτοια εφαρμογή?Μήπως να έλεγες περί τίνος πρόκειται! Ίσως να βοηθήσεις κάποια άτομα!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε Βασίλη! Υπάρχει τέτοια εφαρμογή?Μήπως να έλεγες περί τίνος πρόκειται! Ίσως να βοηθήσεις κάποια άτομα!
    Κοπελι γκουγκλαροντας πας στην πολη
    https://youtu.be/ZGhXT5ak6J0

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε Βασίλη! Υπάρχει τέτοια εφαρμογή?Μήπως να έλεγες περί τίνος πρόκειται! Ίσως να βοηθήσεις κάποια άτομα!

    Σε android κατεβάζετε την εφαρμογή enduro tracker και δημιουργείτε ένα όνομα γκρουπ στο οποίο θα είστε μόνο όσοι θέλετε. Μόλις την ανοίγει ο καθένας βλέπει που βρίσκονται τα μέλη του γκρουπ αλλά και τον εαυτό του στον χάρτη. Πολυ χρήσιμη.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ευχαριστώ παιδιά! Πολύ χρήσιμο!
    Όχι για εμένα! Εγω και το εντουρο έχουμε χωρίσει προ πολλού
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #26
    Σταθερα ξεπερνας καθε φορα τα ορια κ τον ευατο σου φιλε Βιλλ!
    αντε φετος το πηγες τρενο κ ζυγωνεις πλεον στον στοχο σου!!

    (η εφαρμογη αυτη δουλευει κ χωρις δυκτιο/δεδομενα Βιλλ?)
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Σταθερα ξεπερνας καθε φορα τα ορια κ τον ευατο σου φιλε Βιλλ!
    αντε φετος το πηγες τρενο κ ζυγωνεις πλεον στον στοχο σου!!

    (η εφαρμογη αυτη δουλευει κ χωρις δυκτιο/δεδομενα Βιλλ?)


    Να σαι καλά Γιώργαρε! Πράγματι πλησιάζω αρκετά στο στόχο μου! Ναι η εφαρμογή δουλεύει μόνο με τοποθεσία. Δηλαδή σε βλέπουν στάνταρ οι υπόλοιποι του γκρουπ.Αν δεν έχεις δεδομένα ίσως δε μπορείς να τους δεις εσύ ομως μιας και δε θα φορτώνει τον χάρτη. Νομίζω έτσι είχα δει μια φορά που δεν είχα σήμα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Τι έκανες ρε αδερφέ;; Πάντα άξιος και όρθιος!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ducati Desert X 2022
    από lleonidas στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2023, 23:22
  2. Honda NT1100 2022
    από lleonidas στο forum Honda
    Απαντήσεις: 142
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2023, 13:25
  3. Moto Morini X-Cape 650 2022
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2023, 18:54
  4. Honda ADV 350 2022
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2021, 16:23
  5. New Kawasaki KLR 650 2022
    από Sebastian1980 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2021, 23:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF